قیمت زعفران در بازارهای داخلی و خارجی به نصف رسید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آناج
  4. اقتصادی
قیمت زعفران در بازارهای داخلی و خارجی به نصف رسید

قیمت زعفران در بازارهای داخلی و خارجی به نصف رسید

آناجخبرگزاری آناج |
اصرار بانک مرکزی در بازگشت ارز حاصل از صادرات، مبادله زعفران از طریق کارت بازرگانی اجاره ای، عرضه زعفران با قیمت پایین در بورس کالای ایران، افزایش قاچاق و افزایش سطح زیرکشت از عوامل کاهش قیمت محصول زعفران است.

گروه اقتصادی آناج؛ زعفران یا طلای سرخ، محصول پرفروش و محبوبی است که نه‌تنها در بازارهای داخلی، بلکه در سطح بین‌الملل نیز مشتریان زیادی دارد و هر سال میزان زیادی از این محصول صادر می‌شود.

در سال‌های نه‌چندان دور خراسان و قائنات قطب کشت زعفران به‌شمار می‌آمد اما در این سنوات اخیر پیاز زعفران به مناطق دیگری از ایران هم رفته است؛ تا آنجا که در شهر بناب جدید از توابع مرند، کشت زعفران به یکی از مشاغل اصلی مردم تبدیل شده است.

این درحالی‌است که در سال جاری، قیمت جهانی و نرخ مصوب داخلی زعفران با کاهش چشمگیری مواجه شده است. سخت گیری‌های بانک مرکزی در بازگشت ارز حاصل از صادرات، مبادله زعفران از طریق کارت بازرگانی اجاره‌ای، عرضه زعفران با قیمت پایین در بورس کالای ایران، افزایش قاچاق، رکود بازارهای داخلی و افزایش سطح زیرکشت از عوامل کاهش قیمت محصول زعفران تا نصف قیمت سال گذشته است.

زعفران ایران یک کالای منحصر به فرد در دنیا از لحاظ کیفیت و حجم تولید محسوب می‌شود؛ تاجایی که این کالای استراتژیک نقشی مهمی در صادرات غیرنفتی ایران ایفا می‌کند؛ ولی این روزها وضعیت صادرات زعفران به‌خاطر مشکلات داخلی مناسب نیست.

مهر سال گذشته، هنگام برداشت، هر کیلو زعفران ۱۶ تا ۱۸ میلیون تومان قیمت داشت؛ ولی اکنون قیمت خرید هر کیلو زعفران به هفت تا ۱۰ میلیون تومان رسیده‌است. نرخ هر مثقال زعفران بسته به کیفیت آن بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان متغیر است؛ البته بعضی از خرده فروشان هر مثقال زعفران را با قیمت ۴۰ تا ۴۵هزار تومان نیز عرضه می‌کنند و همین مسئله بازار زعفران را تحت الشعاع قرار داده‌است.

بانک مرکزی؛ مقصر اول

سخت‌گیری بانک‌مرکزی در خصوص بازگشت ارز حاصل از صادرات موجب شده است صادارت زعفران به حداقل برسد. صادرکنندگان با درنظرگرفتن شرایط نامناسب ارز و از سوی دیگر بانک مرکزی، از خرید زعفران و صادرات آن اجتناب می‌کنند؛ از این رو قیمت طلای سرخ روز به روز کمتر می‌شود. به گفته غلامرضا میری، نایب رئیس شورای ملی زعفران، سخت گیری‌های بانک مرکزی برای برگشت ارز حاصل از صادرات باعث شده است صادرکنندگان نتوانند ارز وارد کشور کنند و این امر باعث کنار رفتن صادرکنندگان اصلی زعفران شده است. در سال ۹۶ بیش از ۴۰ میلیون دلار زعفران صادر شد که این میزان در سال گذشته به هفت میلیون دلار کاهش یافت و با شرایط فعلی صادرات زعفران در سال ۹۸ بیشتر از هفت میلیون دلار نخواهد بود.

قیمت زعفران در بازارهای داخلی و خارجی به نصف رسید - 8

کارت بازرگانی اجاره‌ای؛ مقصردوم

کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای دومین عامل برای کاهش قیمت زعفران در سطح جهانی محسوب می‌شود. رواج استفاده از این کارت‌ها باعث شده است صادرکننده‌های اصلی کنار بروند و عده‌ای دیگر جهت واردات کالاهای خارجی دست به دامن صادرات زعفران شوند. درحال حاضربخش زیادی از زعفران از طریق کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای صادر می‌شود تا افراد بتوانند کالاهای موردنیاز خود را وارد کنند. به عبارتی، صادرات زعفران از طریق این کارت‌ها نوعی مبادله کالا به کالاست که صادرکننده، زعفران را صادر می‌کند و با ارز حاصل از صادرات آن، کالای دیگری وارد کشور می‌شود که این موضوع افت قیمت زعفران را به دنبال دارد. از طرفی صادرات این کالا با کارت بازرگانی اجاره‌ای و واردات کالای دیگری، نیاز به بازگشت ارز به بانک مرکزی ندارد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

بورس؛ مقصر سوم

سال‌های گذشته، واحدهای صادراتی زعفران را از کشاورزان با نرخ مصوب می‌خریدند و سپس در بازارهای جهانی یا داخلی بدون کاهش قیمت، به فروش می‌رساندند؛ ولی در سال جاری حجم بالایی از زعفران توسط بورس خریداری شد که این موضوع در کاهش نرخ زعفران بی‌تاثیر نبود. گفته‌های نایب‌رئیس شورای ملی زعفران حاکی از این است که چند روز قبل، بورس در مدت ۴۸ ساعت به یک باره ۴۰ تن زعفران را به جای هر کیلو ۱۱میلیون تومان با قیمت ۹,۲ میلیون تومان عرضه کرد و این امر قیمت زعفران را کاهش داد؛ همچنین این خرید و فروش زعفران توسط بورس در کم شدن تقاضا در بازارهای جهانی تاثیر گذار بود.

قاچاق؛ مقصر چهارم

زعفران کالای صادراتی با ارزشی است که همواره میزان زیادی از آن قاچاق می‌شود؛ ولی شرایط به وجود آمده در سال جاری موجب شده است قاچاق زعفران افزایش یابد. در واقع مسیری که بانک مرکزی برای صادرات زعفران و بازگشت ارز حاصل از آن ایجاد کرده از یک طرف و بالا بودن نرخ ارز از طرفی دیگر، قاچاق طلای سرخ را بیشتر از سال‌های گذشته کرده‌است. از آنجایی که قیمت قاچاق یک کالا از صادرات قانونی آن کمتر است، زعفران با نرخ پایین به کشورهای دیگر عرضه می‌شود.

قیمت زعفران در بازارهای داخلی و خارجی به نصف رسید - 16

کاهش تقاضا؛ مقصرپنجم

بازار داخلی زعفران اکنون وضعیت مناسبی ندارد و به‌خاطر کاهش تقاضا، بازار این کالا به شدت دچار رکود شده و میزان خرید و فروش آن به حداقل رسیده‌است؛ از این رو، قیمت زعفران دچار افت شده و با وجود فرا رسیدن فصل برداشت، نرخ این کالا نسبت به یک ماه قبل بین ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش داشته‌است. به دنبال نبود تقاضا در بازار داخلی، کشاورزان زعفران را با نرخ کمتری به صادرکنندگان عرضه می‌کنند.

کشاورزان؛ آخرین مقصر

صادرات زعفران همان‌طور که در ابتدا اشاره شد همواره با استقبال خوبی مواجه می‌شود. با وجود گرانی ارز، کشاورزان میزان تولید خود را برای سال ۹۸ نیز افزایش دادند؛ ولی افزایش تولید نه‌تنها با استقبال صادرکنندگان یا خریداران در بازارهای داخلی روبه‌رو نشد، بلکه توازن بین عرضه و تقاضای زعفران به‌هم خورد و در نهایت، قیمت زعفران به نصف رسید. طبق آمار اعلام شده از سوی نایب رئیس شورای ملی زعفران، در سال ۹۷ بیش از ۳۸۰ تن زعفران در سطح بیش از ۱۰۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی تولید شد که اکنون این میزان افزایش یافته و کشور با مازاد تولید زعفران مواجه شده است.

انتهای پیام/

گزارش از: سعیده غفاری

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

چقدر از اموال بابک زنجانی مصادره شد؟ +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

بازتاب یک گزارش!

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است و رقابت در این حوزه تولیدی را با مشکل مواجه کرده است برای اطلاع بیشتر گزارش همکارمان آذری بقا را پیگیری نمایید.

فیلم | میدان نفتی جدید ایران را بشناسید

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
عکس‌های منتشر شده حاکی از دیوارنویسی و حمله وندال‌ها به بنای دژ اژدها پیکر در لارستان استان فارس است. دژ اژدها پیکر که به مقبره مادر نادرشاه هم معروف است، یکی از بناهای تاریخی و ثبت ملی استان فارس به حساب می‌آید که در دو سال اخیر ۱۸۰ میلیون تومان برای آن هزینه شده‌ است اما به دلیل فقر فرهنگی گردشگران و نبود نگهبان دائم دیوارهای این اثر به صورت بسیار گسترده مورد دیوارنویسی قرار گرفته‌ است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اولین نکته‌ای که به چشم آمد شباهت بی‌چون و چرای اعجوبه‌ها به برنامه little big shots (خفن‌های کوچولو / کله گنده‌های کوچک) با اجرای کمدین معروف «استیو هاروی» است. از آن زمان تا کنون ۳ فصل از این برنامه پخش شده و یک قسمت ویژه هم داشت که در دسامبر ۲۰۱۸ به صورت تک قسمت عرضه شد. جدیدترین اتفاق هم این است که در فصل جدید این برنامه خانم ملیسا مک‌کارتی (بازیگر و کمدین) به جای استیو هاروی مجری برنامه خواهد شد. حال اینکه برنامه «اعجوبه‌ها» از این برنامه معروف آمریکایی کپی شده است و اساسا این کار درست است یا خیر بحث مفصلی را می‌طلبد که در این نوشتار مجال آن نیست. دوستی به شوخی می‌گفت حتی سبیل مهران غفوریان برای این است که شبیه استیو هاروی شود!
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ساعت قبل
به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان به نقل از بورس انرژی، رینگ داخلی این بورس، امروز (سه‌شنبه، ۲۱ آبان‌ماه) شاهد عرضه کالا‌های پنتان پلاس پتروشیمی پارس، آیزوریسایکل، پلاتفرمیت، حلال ۴۰۰، حلال ۴۰۲، حلال ۴۰۶، حلال ۴۱۰، حلال ۵۰۲ و حلال ۵۰۳ پالایش نفت اصفهان، برش سبک و رافینت شرکت پتروشیمی نوری، برش سنگین، سوخت کوره سبک و نیتروژن مایع پتروشیمی تبریز، برش سنگین پتروشیمی جم، برش سنگین شرکت پتروشیمی امیرکبیر، رافینت پتروشیمی بیستون، متانول پتروشیمی زاگرس، متانول پتروشیمی شیراز و متانول شرکت متانول کاوه است و بنزین اکتان ۸۷، بنزین اکتان ۹۱ و گازوئیل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در رینگ بین‌الملل عرضه می‌شود. روز دوشنبه (۲۰ آبان‌ماه) کالا‌های اکستراکت نفت سپاهان و آیزوفید، حلال ۴۰۲ و ریفورمیت پالایش نفت تبریز در رینگ داخلی و گاز مایع پالایش نفت آبادان و گاز مایع شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران معامله شد. در این روز بیش از ۶۱٫۰۳۰ تن فرآورده هیدروکربوری به ارزش بیش از ۲٫۶۹۴ میلیارد و ۹۹۷ میلیون ریال در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران دادوستد شد.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
عباس تابش در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: قیمت نهایی و مورد اجماع همه برای محصول رب ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان است و اگر شرکت‌ها یا افرادی بخواهند بیشتر از این قیمت در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند پرونده آن‌ها به تعزیرات ارسال می‌شود و تا کنون نیز اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است. وی اضافه کرد: بالأخره مبنای اصلی قیمت رب را قیمت گوجه مشخص می‌کند که نسبت به ماه‌های قبل ارزان شده است و به طور طبیعی باید قیمت رب هم کاهش یابد و بر همین اساس بود که ما حتی عرضه کنندگان را مجبور کردیم که قیمت را از ۲۳ هزار تومان به ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان برسانند. آقای تابش همچنین از سازمان تعزیرات نیز خواست تا تلاش‌های خود را برای به سرانجام رساندن پرونده‌های گران فروشی بیشتر کنند به ویژه این که درباره گران فروشی به شرکت‌ها هشدار داده بودیم. وی همچنین گفت: البته برخی مسئولان با اظهار نظر‌هایی استنباط و تحلیل‌های خود را به مردم ارائه می‌کنند و مسائلی که درباره قیمت رب مطرح شده مبنای کارشناسی ندارد. رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به پرسشی در خصوص افزایش چند روز اخیر قیمت خودرو نیز گفت: ما تولید و عرضه خودرو‌ها را رصد می‌کنیم به گونه‌ای که تا کنون در مدت اخیر مشکلی در عرضه وجود نداشته و قیمتی هم در کارخانه‌ها افزایش پیدا نکرده است. آقای تابش تصریح کرد: ممکن است برخی در بازار با تحلیل هایشان به این موضوع دامن بزنند البته بخشی از این موضوع هم به افزایش تقاضای منتهی به دهه فجر و شب عید مرتبط است. وی همچنین در خصوص وضعیت تأمین قطعات خودرو‌ها پس از بازگشت تحریم‌های ظالمانه آمریکا گفت: اکنون با توجه به همکاری گسترده میان بخش‌ها و تولید کنندگان می‌توان گفت: تعمیق داخلی سازی قطعات به یک نهضت تبدیل شده است. آقای تابش افزود: به عنوان نمونه؛ کارخانه تراکتورسازی به طور متوسط در ۳۰ درصد قطعات خود به خارج وابسته است و، اما با تجمیع برخی واحد‌ها و تمرکز بر تولید قطعات؛ این وابستگی در آینده به ۱۰ درصد خواهد رسید.

نظرها

اخبار بیشتر