شهرداری آمار واقعی چاه‌های تهران را نمی‌دهد!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اجتماعی
شهرداری آمار واقعی چاه‌های تهران را نمی‌دهد!

شهرداری آمار واقعی چاه‌های تهران را نمی‌دهد!

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
مدیرعامل آب منطقه‌ای شهر تهران گفت: شهرداری تهران آمار واقعی چاه‌های شهر تهران را نمی‌دهد،کتمان آمار چاه‌ها کمکی به وضعیت شهر نمی‌کند.

اقتصادآنلاین - فائزه مومنی ؛ سید حسن رضوی مدیرعامل آب منطقه‌ای شهر تهران در جلسه علنی روز یکشنبه با اشاره به پروانه‌های ساختمانی که در حریم رودخانه‌ها صادر شده، گفت: ما اسناد این زمین‌ها را گرفتیم و صدور پایان کار، همشهریان را دچار گرفتاری‌های خاص می‌کند.

وی با بیان اینکه در شهرک ژاندارمری، شهرداری چنین مجوزهایی صادر کرده گفت: از مدیریت شهری درخواست داریم در این رابطه همکاری و همیاری خاصی با ما داشته باشد و مجوز ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها را ندهد. زیرا این مجوزها در زمان سیلاب‌های ناگهانی، تبعات خود را دارد.

رضوی با اشاره به چاه هایی که در اختیار شهرداری قرار دارد، تصریح کرد: باید آمار این چاه‌ها به ما داده شود زیرا باید با آمار واقعی تصمیم گیری کنیم. در شرایط فعلی که منابع آب‌های زیرزمینی کاهش پیدا کرده و پروژه جمع آوری فاضلاب، سفره‌های آب زیرزمینی در خطر قرار گرفته‌اند و باید با پساب‌های تصفیه شده و غیر تصفیه شده جایگزینی انجام شود که متأسفانه ما در شهرداری تمایلی به جابجایی ندیده‌ایم اما افزایش برداشت از آب‌های زیرزمینی در نهایت برای پایتخت دچار مشکل می‌کند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای شهر تهران گفت: بر افت آب‌های زیرزمینی در مناطق ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ باعث فرونشست‌های از ۴۲ میلی متر تا ۱۰۶ میلیمتر در سال شده است و پیشنهاد ما مجاز اعلام کردن چاه‌های در اختیار شهرداری و کاهش برداشت از آنهاست و همچنین جایگزین کردن پساب تصفیه شده و نشده است.

وی افزود: در این رابطه یک دهه دیر عمل کرده‌ایم و غفلت شده است. اما باز هم می‌توان با تشکیل کارگروهی این جایگزینی را انجام داد.

رضوی خاطرنشان کرد: کمیته‌ای با حضور شهرداری، شورای شهر تهران، وزارت نیرو تشکیل شود که تفاهم نامه‌ای در این رابطه تنظیم شود. در هر منطقه پایلوت مشخص و مدت زمان ۵ سال نیز برای این جابجایی تا رسیدن به شرایط متعادل پیش بینی شود. کتمان آمار و لیست چاه‌ها به شهر لطمه می‌زند و باید در حوزه آبیاری فضای سبز تهران تحولی رخ دهد.

وی ادامه داد: ۳ موضوع در تهران قابل بررسی است که اولین آنها موضوع رودخانه‌هایی است که در تهران و اطراف آن وجود دارد.

به گفته وی موضوع دوم بحث آب‌های زیرزمینی در تهران و موضوع استفاده از پسآب برای آبیاری فضای سبز است و در نهایت موضوع سوم بحث فرونشست‌ها است.

رضوی تصریح کرد: ۲۷۰ کیلومتر در تهران رودخانه داریم که انرژی فوق العاده‌ای برای ایجاد سیلاب در این رودخانه وجود دارد که در طول تاریخ هم کشته‌ها و خسارت‌هایی به جا گذاشته است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران، گفت: باید کار مشترکی میان شهرداری و آب منطقه‌ای انجام گیرد تا خطر پذیری شهر تهران در مواجهه با این رودخانه‌ها کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: ما باید در حوزه رودخانه‌ها یک دبی بازگشت ۲۰۰ ساله را در نظر بگیریم تا در یک دوره بلند مدت خطرات کاهش یابد.

رضوی تصریح کرد: یکی از اختلافات ما با شهرداری تهران این است که مشاوری از سوی شهرداری انتخاب شده که آمار ارائه شده از سوی این مشاور با آمار ارائه شده ما متفاوت است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای، گفت: آنچه از سوی مشاوران ما بررسی شده است نشان می‌دهد که ۳۷ مورد از ۶۷ مورد نقاط حادثه خیز ما در رودخانه کن و مقصود بیک و دربند واقع شده است.

وی افزود: ما در تهران در شرایطی هستیم که سیلاب می‌تواند ما را غافلگیر کرده و از ما خسارت‌های عمده‌ای بگیرد.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان | جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

رضوی تأکید کرد: اولویت ما رفع نقاط حادثه خیز در سه رودخانه دربند، مقصود بیک و کن است تا نیمی از نقاط حادثه خیز مرتفع شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای شهر تهران، اظهار داشت: این نقاط می‌تواند هر سال به عنوان یک نقطه غافلگیرکننده خود را نشان بدهد و ما را دچار مشکل کند.

وی به رودخانه فرحزاد هم اشاره کرد و گفت: امروز شاهد این هستیم که در منطقه فرحزاد در بستر و حریم رودخانه فرحزاد ساخت و سازهای با مجوزی صورت می‌گیرد که تخلف است.

رضوی گفت: ما از شهرداری توقع داریم که مجوز ساخت و ساز در بستر و حریم رودخانه‌ها را صادر نکند تا نه سازندگان گرفتار شوند و نه ما به عنوان بهره‌برداران از رودخانه متحمل خسارات نشویم.

مدیرعامل سازمان آب منطقه‌ای شهر تهران، افزود: اگر ما در جایی مثل کرج مجبور به رهاسازی دبی آب ۱۵۰ متر مکعب شویم در پایین‌دست یعنی در جایی مثل بهاران و اطراف آن دو میلیون نفر دچار سیل زدگی می‌شوند.

وی ادامه داد: برای فهم بهتر این موضوع باید یادمان باشد که وقتی در خوزستان در ابتدای امسال دبی آب ۳ هزار متر مکعب رها شد تنها یک میلیون نفر متأثر شدند.

رضوی گفت: این یعنی این که ما در جایی مثل تهران با یک بیستم دبی آب رها شده در خوزستان دو میلیون نفر را متاثر خواهیم کرد و از این رو باید توجه بیشتری به مشکلات آب منطقه‌ای داشته باشیم.

همچنین در این جلسه غلامرضا خوش‌قول مدیر برق منطقه تهران گفت: برای تأمین برق به شهروندان سه موضوع تولید، انتقال و توزیع مدنظر است که در حوزه توزیع دو شرکت در پایتخت فعال هستند و به طور کلی برق پایتخت تأمین برق قم و البرز را انجام می‌دهد و ۲۵ درصد از مشترکین کشور تحت پوشش برق منطقه تهران است.

وی با اشاره به اینکه وضعیت پیک در تابستان پارسال در تهران یک پنجم کشور بود، گفت: از سال ۹۵ تا ۹۸ حدود ۱۰۰ پروژه با اعتبار یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان انجام گرفته است.

به گفته وی، کابل‌کشی زمینی در تهران در حال انجام است که از همکاری‌های پلیس راهور و شهرداری در این زمینه تشکر می‌کنم ولی با این وجود تشکیل کارگروه مشترک جهت تسریع در رسیدگی امور حائز اهمیت بوده و باید مورد توجه باشد.

وی با اشاره به اینکه زیرساخت‌های برق تهران قدیمی است و نیاز به بازسازی شبکه‌ها، گفت: البته در راستای بهبود وضعیت مبلمان شهری کابل‌های هوایی را در حال تبدیل به کابل زمینی هستیم.

مدیرعامل آب منطقه‌ای شهر تهران با اشاره به اینکه در بسیاری از مناطق به ویژه حاشیه تهران به حریم خطوط برق تجاوز شده است و ساخت‌و سازهایی صورت گرفته، گفت: سرقت تجهیزات شبکه برق از جمله مشکلات است و تأمین زمین مناسب برای زیرساخت‌های مناسب از دغدغه‌های دیگر که همه این موضوعات با مطرح شدن در کارگروه مشترک می‌تواند برطرف شود.

رضوی خاطرنشان کرد: اگر در شهر تراکم فروخته می‌شود باید زیرساخت‌های برق آن پیش‌بینی شود، به آنها در این زمینه توضیحاتی داده‌ایم و در این راستا دغدغه‌مندیم.

وی افزود: شورا برای حفاری و کابل‌کشی‌های زمینی باید به ما مجوز دهد و می‌خواهیم در یک بازه زمانی ۱۰ ساله به ما فرصت دهند توسعه زیرساخت‌ها را انجام دهیم چرا که این مسئله در بازآفرینی شهری باعث اهمیت بوده و باید مورد توجه باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

غافلگیری قاچاقچیان در طرح «ظفر ۲»

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
پلیس پایتخت در طرح «ظفر ۲»، ۲۷۰ خرده فروش را به همراه ۹۰۰ معتاد متجاهر جمع آوری کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس پلیس پایتخت در حاشیه اجرای طرح «ظفر ۲» گفت: از ابتدای سال تاکنون ۱۵ تن مواد مخدر کشف کردیم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۲ درصد افزایش کشفیات داشتیم.

از گود برداری تا خانه شهر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیاز گود برداری تا خانه شهراز سال ۹۵ یک گود عمیق در میدان امام خمینی خودنمایی می‌کند، گودی که گلایه‌های کسبه و رهگذران را در این منطقه به همراه داشته است.

روحانی: در بستن هنر نیست، بازکردنش هنر است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

اجرای ناقص تخریب بنا‌های متجاوز به حریم رودخانه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در حالیکه حکم تخریب ۲۳ بنا متجاوز به حریم رودخانه فرحزاد صادر شده بود، اما در روز اجرا، این حکم به صورت ناقص عملیاتی شد. از احکام تخریبی گرفته شده، فقط ۱۳ مورد به مرحله اجرا رسید که ماجرا دیر رسیدن پلیس بود و محدودیت‌هایی که در زمان اجرای حکم بوجود آمد. رودخانه فرحزاد از آن دست رودخانه‌هایی است که اگر نیم ساعت تا ۴۰ دقیقه باران به صورت رگباری ببارد، بروز سیلاب در آنجا اجتناب ناپذیر است، سیلی که اگر این بنا‌ها در مسیر آن باشد می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را برای مردم به همراه داشته باشد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 روز قبل
تحقیقات از دکتر داروسازی که متهم است همکارش را به خانه کشانده و مورد آزار و اذیت قرار داده است آغاز شد. زنی جوان تیر سال جاری به مأموران پلیس مراجعه کرد و گفت: از سوی دکتری داروساز و دوستش مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. او گفت: من خودم دکتر داروساز هستم و با مردی که به من تجاوز کرد هم‌کلاس و دوست بودیم. او مرا مورد تجاوز قرار داد و دوست دیگرش هم آمد و من را مورد آزار و اذیت قرار داد. گفته‌های متهم از سوی پزشکی‌قانونی رد شد، چراکه پزشکی‌قانونی اعلام کرد دختر جوان از سوی مرد داروساز مورد آزار و اذیت قرار گرفته و آثار آن باقی مانده است.

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.

نظرها

اخبار بیشتر