سه نکته غیر مذهبی درباره راهپیمایی اربعین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. اجتماعی

سه نکته غیر مذهبی درباره راهپیمایی اربعین

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
هر چه ارتباطات چهره به چهره بین افراد دو ملت بیشتر باشد و آنها بتوانند فارغ از رسانه و سیاست، وجهۀ انسانی یکدیگر را کشف کنند، صلح و امنیت بین آنها بیشتر می شود.

عصر ایران - راهپیمایی سالانه اربعین را از زوایای دینی و مذهبی، بسیار کاویده‌اند و این یادداشت کوتاه اشاره‌ای دارد به سه کارکرد این مراسم فارغ از جنبه‌های مذهبی اش:

1 -دو ملت ایران و عراق، سال‌ها درگیر جنگی ویرانگر بودند، جنگی که آثارش هنوز هم گریبانگیر دو کشور است. در دهه‌های گذشته، تصویری که دو ملت از همدیگر داشته‌اند، یا از رهگذر جنگ بود یا رسانه هایی که علیه هم می‌زدند یا فیلم هایی که هر کشور درباره دیگری می‌ساخت. «جنگ» و سپس، «دوری» دو وجه غالب در تعاملات دو ملت ایران و عراق بود. ادامه این وضعیت در تضاد کامل با امنیت دو کشور همسایه بود.

در سال‌های اخیر این فضا شکسته شده و دو ملت، در رفت و آمد با یکدیگر هستند. هر چه ارتباطات چهره به چهره بین افراد دو ملت بیشتر باشد و آنها بتوانند فارغ از رسانه و سیاست، وجهۀ انسانی یکدیگر را کشف کنند، صلح و امنیت بین آنها بیشتر می‌شود.

سه نکته غیر مذهبی درباره راهپیمایی اربعین - 3

راهپیمایی سالانه اربعین، گذشته از ابعاد دینی اش، بزرگ‌ترین رویداد برای تعاملات انسانی و عاطفی بین دو ملت ایران و عراق است. عراقی‌ها، بی هیچ واسطه‌ای، مردم ایران را مردمانی همچون خود می‌بینند و ایرانی‌ها در طول سفر اربعین، با مهمان نوازی و مهربانی زائدالوصف عراقی‌ها مواجه می‌شوند. این رابطه دوستانه و انسانی رفته رفته به حدی قدرتمند می‌شود و ریشه می‌دواند که دیگر نمی‌توان به سادگی گذشته دو ملت را برابر هم قرار داد و از آنها خواست به روی هم شلیک کنند.

از این منظر راهپیمایی اربعین، یک حرکت استراتژیک برای امنیت زایی است و در دراز مدت، به ثبات و همگرایی دو کشور ایران و عراق کمک فراوان می‌رساند.

ما با عراقی‌ها همسایه‌ایم و هر کاری که به تحکیم صلح بینجامد، به نفع فرزندان ماست.

سه نکته غیر مذهبی درباره راهپیمایی اربعین - 7

2 - حضور افرادی از مذاهب و ادیان مختلف در این مراسم می‌تواند به همگرایی دینی و مذهبی نیز کمک کند. هر چه بیشتر این مراسم فرامذهبی‌تر شود و دربرگیری بیشتری داشته باشد، می‌تواند به عاملی برای نزدیکی انسان‌ها - فارغ از دین و مذهب - تبدیل شود. لذا باید مراقبت کرد مسائل اختلافی در این مراسم مطرح نشود و بر مشترکات انسانی و الهی تأکید شود. راهپیمایی اربعین پتانسیل تبدیل شدن به یک رویداد جهانی فرادینی را دارد.

3 - برای بسیاری از ایرانی‌ها به ویژه افراد مذهبی و مسن، زیارت امام حسین (ع) انگیزه‌ای بی بدیل برای سفر است و پیاده روی سالانه اربعین، به معنای واقعی کلمه، حال روحی آنها را «خوب» می‌کند. حال خوب، چیزی است که همه ما دنبالش هستیم و این حال خوب را پیاده روی اربعین به میلیون‌ها فرد معتقد هدیه می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | حقیقت پمپ‌بنزینی که می‌گفتند نیه‌شب در خمینی‌شهر آتش گرفته، به روایت ایسنا

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!

گاز ریه‌های شما چنده؟!

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور اطلاعیه‌ای هشدار دارد: با بارش باران و گاهی برف در سطح شهر تهران در روز شنبه ۲۵ آبان امکان آبگرفتی معابر، مسیل‌ها و اختلال در آمد و شد و به ویژه در نواحی کوهستانی به دلیل رخداد مه و لغزندگی وجود دارد. روز پنجشنبه این اداره کل، در این اطلاعیه آمده است: طی جمعه و شنبه در بخش‌های شمالی استان (بخصوص ارتفاعات شرقی) به تناوب بارش باران، برف و کاهش محسوس دما پیش بینی می‌شود و در روز شنبه ۲۵ آبان در سطح شهر بارش باران و گاهی بارش برف خواهیم داشد از این رو توصیه می‌شود: از تردد با اطراق در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری شود. به علت کاهش محسوس دما، تمهیدات لازم صورت پذیرد. بدلیل احتمال ریزش سنگ و لغزندگی، در جاده‌های کوهستانی موارد ایمنی مدنظر قرار گیرد.

تیمار خماران را پایانی نیست: از کاخ سفید کارتن خواب‌ها تا زنی با ۶ نوزاد بی‌هویت

3+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فارسفارس1 روز قبل
افرادی که دچار اضافه وزن هستند می‌توانند آب را قبل از غذا استفاده کنند تا حجم معده گرفته شود، اما مصرف آب همراه غذا مناسب نیست زیرا آنزیم‌های معده را رقیق کرده و هضم غذا را دشوار می‌کند. به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، آب به عنوان بهترین نوشیدنی، همواره در سلامت بدن نقش بسزایی دارد؛ به شکلی که ۷۰ درصد وزن بدن را آب تشکیل می‌دهد و مصرف به اندازه آن در پیشگیری از بیماری‌های کلیوی و برخی از بیماری‌های گوارشی مؤثر است. مریم محمودی متخصص تغذیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، ‌ در پاسخ به این پرسش که «آیا مصرف آب همراه با غذا مفید یا مضراست؟»، اظهار داشت: در افرادی که دچار اضافه وزن هستند می‌توانیم توصیه کنیم آب یا یک بشقاب سالاد را قبل از غذا استفاده کنند تا حجم معده گرفته شود، اما مصرف آب همراه غذا مناسب نیست؛ چراکه آنزیم‌های معده را رقیق کرده و هضم غذا را دشوار می‌کند. وی در پاسخ به این پرسش که «آیا مصرف آب در صبح و به صورت ناشتا مفید است؟»، بیان داشت: بله، مصرف آن مشکل خاصی ندارد؛ چراکه دریافت مایعات ما کم‌تر از نیاز بدن است؛ در نتیجه برای ما مهم است مایعات غیرمدر را به میزان کافی مصرف کنیم که آب از جمله آن است. انتهای پیام/

فیلم | توضیحات نوبخت درباره افزایش نرخ بنزین و یارانه جدید به ۶۰ میلیون نفر در ماه

همشهریهمشهری1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر