ساماندهی شرکت داری دولتی با اقدامات منسجم وزارت اقتصاد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایبنا
  4. اقتصادی
ساماندهی شرکت داری دولتی با اقدامات منسجم وزارت اقتصاد

ساماندهی شرکت داری دولتی با اقدامات منسجم وزارت اقتصاد

ایبناخبرگزاری ایبنا |
شرکت‌های دولتی به عنوان بازوهای اجرایی دولت در امور زیربنایی و زیرساختی نقش کلیدی در اجرای برنامه‌های دولت و توسعه کشور ایفا می‌کنند.

به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی بانک ملت، اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اقتصاد حاکی از عزم این وزارتخانه برای ساماندهی شرکت‌های دولتی و ارتقای فعالیت‌های آنها دارد.

شرکت‌های دولتی با در اختیار داشتن حدود ۷۰ درصد بودجه کل کشور متصدی وظایف دولت در امور اقتصادی و زیربنایی هستند اما طبیعتا با برنامه ریزی و نظارت فنی بر این شرکت‌ها برون داد آنها و نهایتا روند توسعه کشور سرعت می‌یابد. وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان نهاد ناظر بر شرکت‌های دولتی در یک سال اخیر برنامه ویژه‌ای برای رفع موانع در اداره این شرکت‌ها و بهبود عملکردی آنها به مرحله اجرا رسانده است.

حضور موثر در جلسات مجامع عمومی شرکت‌ها به عنوان نماینده دولت (سهام دار)، تهیه پیش نویس «لایحه نحوه اداره شرکت‌های دولتی» به عنوان چارچوب قانونی جامع و فراگیر برای شرکت داری دولتی، ارایه آیین نامه راهبری شرکتی در شرکت‌های دولتی برای تصویب در هیات وزیران از جمله این برنامه هاست.

این در شرایطی است که حضور در مجامع شرکت‌های مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی که سهم دولت در آنها کمتر از ۵۰ درصد است، به وزارتخانه ذیربط واگذار شده است. گفتنی است استقرار نظام حاکمیت شرکتی در شرکت‌های دولتی و همچنین طراحی دستورالعملی به منظور انتخاب و انتصاب اعضای هیات مدیره و مدیران عامل آن‌ها که از سوی وزارت اقتصاد در یک سال اخیر صورت گرفته است می‌تواند در ارتقای شرکت داری دولتی اثرگذار باشد.

خبری: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

حقوق و مزایای مدیران شرکت‌های دولتی نیز یکی دیگر از مواردی است که در صورت عدم وجود یک ساز و کار منسجم، می‌تواند موجب ابهام نزد افکار عمومی و نهایتا خدشه به عملکرد بدنه دولت گردد. بنابر اعلام روابط عمومی وزارت اقتصاد، اخیرا آیین نامه‌ای برای تعیین حقوق و مزایای مدیران عامل و اعضای هیات مدیره شرکت‌های دولتی و وابسته به نهاد‌های عمومی به منظور طرح و تصویب در هیات وزیران آماده و ارایه شده است.

از دیگر زمینه‌های بهبود یافته در شرکت داری دولتی از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی، تهیه دستورالعمل شرایط احراز پست‌های مدیریتی مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره شرکت‌های دولتی است که با مشارکت و همکاری با سازمان امور اداری و استخدامی رخ داده است.

این گزارش می‌افزاید، وزارت اقتصاد با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور فهرست جامعی از شرکت‌های دولتی به منظور انجام حسابرسی عملیاتی و بررسی ادامه فعالیت شرکت‌های دولتی زیان ده تهیه و به هیات وزیران ارایه کرده است.

براین اساس اطلاعات این شرکت‌ها در سامانه‌ای با عنوان سامانه یکپارچه اطلاعات شرکت‌های دولتی ثبت شده که تعداد این شرکت‌ها از ۳۰ شرکت در مرداد ۹۷ به ۷۲ شرکت در مرداد ۹۸ افزایش داشته است. مجموعه این اقدامات نوید روزهایی بهتر در عملکرد شرکت‌های دولتی و انجام ماموریت‌های آنها می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴18 ساعت قبل
دوسایت خبری تحلیلی یکی در ایران و یکی درخارج با پیشینه متفاوت گردانندگان در یک روز اقدام به انتشار نوشته هایی از دوتحلیلگر متفاوت در باره مقتدی صدر کرده‌اند که همپوشانی قابل اعتنایی دارد. تفکر مقتدی صدر به استقرار نوعی حکومت مقتدر با دعاوی دینی (زعامت سیاسی- دینی) تمایل دارد آمیخته با ناسیونالیسم عربی. مقتدی صدر بازیگری است قدرت‌ طلب و جسور که پایگاه قابل‌اعتنا و به خوبی سازمان‌یافته دارد. او هیچ ابایی ندارد که برای نیل به قدرت از حمایت کانون‌های خارجی استفاده کند و اگر ایران را مزاحم راه خود ببیند رودرروی ایران بایستد. به خصوص این روزها که مقتدی صدر با یکه تازی‌های خود برای تداوم و تشدید اعتراضات مردمی در عراق و سمت و سو دهی به جریان تظاهرات، همان برنامه و طرح مطلوب آمریکایی‌ها را پیاده می‌کند.

ماجرا چیست؟

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت.

آمادگی برخورد با عاملان افزایش غیرقانونی قیمت‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: پیش بینی من اینست که ۸ الی ۱۰ درصد شاهد کاهش مصرف باشیم. وکیل‌زاده افزود: بنزین سوپر به صورت سهمیه‌ای نیست و به صورت آزاد عرضه می‌شود. تابش افزود: هیچ نواع افزایش قیمت کالایی نداریم و با هر گونه افزایش برخورد جدی می‌شود. وی درباره تاثیر افزایش قیمت بنزین بر حمل و نقل کالایی گفت: حمل و نقل کالای بین شهری بیشتر با گازوئیل است. تابش گفت: اجرای سیاست اصلاح قیمت بنزین نباید هزینه‌ای اضافی به خانوار تحمیل کند.
مهرمهر20 ساعت قبل
طبق قانون، ۵۰ درصد منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها باید به صورت نقدی به مردم پرداخت شده و ۵۰ درصد دیگر در بخش‌های دیگر مانند سلامت و تولید توزیع شود. وی ادامه داد: در زمان آقای احمدی‌نژاد برای افزایش قیمت بنزین ۶ ماه دولت و وزرا با مردم صحبت کردند. درخواست استانداران برای به تعویق افتادن طرح افزایش قیمت بنزینعضو هیئت رئیسه مجلس اظهارداشت: استانداران و فرمانداران نیز خواستار به تعویق افتادن اجرای این طرح بودند. دستگاه‌های امنیتی نیز نسبت به افزایش قیمت بنزین هشدار داده بودند. وی تصریح کرد: برخی معتقدند دولت برای جبران کسری بودجه قیمت سوخت را افزایش داده است، این در حالی است که دولت همه پول افزایش قیمت بنزین را به صورت یارانه نقدی پرداخت خواهد کرد.

پمپ بنزین‌ها قبل و بعد از اعلام قیمت تازه بنزین

تابناکتابناک1 روز قبل
با اعلام رسمی دولت، وضعیت تازه قیمت و سهمیه‌بندی بنزین و حامل‌های انرژی مشخص شد. بر این اساس، برای خودروهای شخصی (هر نفر تنها یک خودرو) ماهانه ۶۰ لیتر بنزین در کارت سوخت شارژ می‌شود. قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان و نرخ آزاد بنزین سه هزار تومان خواهد بود. تصاویر پمپ بنزین‌ها قبل و بعد از اعلام قیمت تازه بنزین را می‌بینید؛ شرایطی که با گذشت یک روز همچنان در برخی پمپ‌های بنزین تداوم دارد.

متاسفانه نتوانستیم «آدم‌سازی» کنیم/حرف زیاد است، ‌ اما …

ایسناایسنا1 روز قبل
ایشان حکومت اسلامی را همراه با واژه «جمهوری» بیان کردند و این جمله تاریخی را که «من رأی به جمهوری اسلامی می‌دهم، و از شما تقاضا دارم که رأی به جمهوری اسلامی بدهید، نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد. جمهوری اسلامی.» در روز رای‌گیری برای استقرار جمهوری اسلامی بیان کردند. این افراد باید توجه داشته باشند که آمریکا و دشمنان جمهوری اسلامی اجازه نمی‌دهند این اتفاق بیفتد. از آفت‌های حکومت اسلامی این است که کارگزاران و مسؤولانش به زندگی تجملی، لوکس و اشرافی روی آوردند. روحیه خاصی در آن فضا بر جامعه حاکم بود، در همین فضا بود که ۹۸٫۲ درصد مردم به جمهوری اسلامی رای دادند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری14 ساعت قبل

شهرهای ایران صحنه اعتراض مدنی مردم به‌خاطر افزایش قیمت بنزین شده

خبری17 ساعت قبل

وضعیت برخی خیابان‌ها و جاده‌ها پس از بارش نخستین برف امسال + تصاویر

خبری19 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

شبح اعتراضات هفتگی بر روی دولت مکرون؛ جلیقه زردها به دنبال چه هستند؟

میزان‌آنلاین21 دقیقه قبل

اهرام باستانی مرواه در سودان

هشدار وقوع سیلاب در برخی استان‌ها

الف22 دقیقه قبل

محدودیت ۱۶۰ برگه‌ای خرید اوراق تسهیلات مسکن/ تسه کمی گران شد

مهر24 دقیقه قبل

بهترین ایرلاین‌های جهان ۲۰۱۹

ایسنا44 دقیقه قبل

ویدئو / قلعه قاجاری هرمزگان در آستانه ویرانی

ایسنا45 دقیقه قبل