گام نخست مازندران برای تامین ۱۰ درصد گوشت قرمز وارداتی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. سیاسی

گام نخست مازندران برای تامین ۱۰ درصد گوشت قرمز وارداتی

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
گام نخست مازندران برای تامین ۱۰ درصد گوشت قرمز وارداتی - 0

بزرگنمایی:

پیام مازند - ساری - با امضای تفاهم نامه همکاری اصلاح نژاد دام برای نخستین بار در کشور، مازندران نخستین گام را برای تامین ۱۰ درصد از گوشت قرمز وارداتی کشور برداشته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، همزمان با امضای این تفاهم نامه مرحله نخست اصلاح نژاد دام با استفاده از فناوری‌ها ی های نوین به منظور افزایش بازدهی تولیدات دامی همسو با رویکرد خوداتکایی در تولید گوشت قرمز و شیر و خارج شدن از وابستگی به واردات با ظرفیت ۱۵ هزار راس گوسفند و بز در منطقه پشتکوه ساری آغاز شد.

این تفاهم نامه همکاری بین استانداری مازندران و جهاد کشاورزی این استان با سازمان اقتصادی کوثر و سپیدان امضاء شده است که طی آن در این مرحله با واگذاری حدود ۴۰ هکتار از زمین‌های منابع ملی به این دو مجموعه قرار است اصلاح نژاد ۱۲ هزار راس گوسفند و سه هزار راس بز مولد تا پایان امسال انجام شود.

تفاهم نامه امضاء شده بخشی از برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای اصلاح نژاد دام است که بر اساس آن قرار است امسال تعداد دام‌های تحت پوشش مدیریت اصلاح نژاد از ۱۱۰ هزار راس تا پایان سال ۱۴۰۰ به یک میلیون و ۱۴۰ هزار راس افزایش بیابد.

گسترش پرورش دام‌های دو منظوره برای کاهش واردات گوشت و شیر در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است و همسو با این رویکرد برنامه مدیریت اصلاح نژاد دام در مازندران مورد تاکید این وزارتخانه و از برنامه‌های جدی در دست پیگیری استاندار مازندران بوده است.

مجوزهای لازم واگذاری زمین‌های مربوطه پس از استعلام از سوی منابع طبیعی وشرکت آب منطقه‌ای با نظارت و پیگیری جهاد کشاورزی و دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری مازندران صادر شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت که با اجرای این پروژه حدود ۳۰ هزار راس گوسفند و بز مولد امسال در استان تولید می‌شود.

علیرضا عطایی نژاد با بیان اینکه متوسط بره دهی گوسفند و بز در مازندران هم اکنون هفت دهم و تولید گوشت قرمز هم ۳۵ تا ۴۰ کیلو گرم است، افزود: با اصلاح نژاد این دام که تعدای زیادی از کشور فرانسه وارد شده است میانگین بره دهی تا ۲ و میزان گوشت نیز تا ۶۰ کیلو گرم افزایش می‌یابد.

وی با اعلام اینکه طرح‌های توسعه‌ای اصلاح نژاد برای مرحل بعدی هم پیش بینی شده است و در همین مرحله متوقف نخواهد ماند، گفت: طبق برنامه نژاد گوسفند زل بومی استان مازندران نیز مورد توجه قرار گرفته است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

معاون جهاد کشاورزی مازندران افزود: نژاد گوسفند زل در مقابل بیماری‌ها و برخی از انگل‌های شایع در مازندران شامل «فاسیولا و تک یاخته‌ای» و همچنین در مقابل سرما و گرما از مقاومت بالایی برخوردار است و از نظر تغذیه نیز کم توقع است.

نژاد گوسفند زل به نژاد آریایی معروف است چرا که شواهد تاریخی نشان می‌دهد که این نژاد توسط اقوام آریایی که در مناطق گرگان و مازندران ساکن بودند اهلی شده و مورد استفاده قرار گرفته است و تنها نژاد گوسفند بی دنبه محسوب می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت که نژاد زل با تنوع اقلیم‌های کوهستانی و کوهپایه‌ای سازگار بوده و به همین دلیل بخش زیادی از روستاییان جنگل نشین و یا ساکنین حاشیه جنگل اقدام به نگهداری این نژاد از گوسفند می‌کنند.

بر اساس آمارهای رسمی هم اکنون بیش از هشت میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین در مازندران وجود دارد.

طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی در حال حاضر تا ۹۰ درصد گوشت قرمز مورد نیاز در داخل کشور تامین و سالانه ۸۰ تا ۱۲۰ هزار تن گوشت قرمز برای تنظیم بازار این محصول به کشور وارد می‌شود.

بر اساس برنامه مدیریت اصلاح نژاد دام وزارت جهاد کشاورزی تا پایان سال ۱۴۰۰ جمهوری اسلامی ایران باید به یکی از کشورهای صادر کننده گوشت قرمز تبدیل شود.

آمار سازمان خوار و بار و کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو) نشان می‌دهد که در سال ۵۷ تولید شیر در ایران از ۲ میلیون و ۶۲۰ هزار تن با رشد ۴٫۱ برابری به بیش از ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تن در حال حاضر رسیده است.

همچنین گوشت قرمز از ۳۹۷ به ۸۶۰ هزار تن، گوشت مرغ از ۱۶۰ هزار تن با رشد بیش از ۱۵ برابری به مرز ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسیده است.

متوسط سرانه مصرف شیر در ایران ۱۱۵ کیلوگرم است و سرانه مصرف گوشت قرمز به ازای هر نفر ۱۲ کیلوگرم است.

وزارت جهاد کشاورزی سال جاری را برای کشور سال طلایی در تمامی محصولات کشاورزی به ویژه در صنعت دام وطیور اعلام کرد به همین دلیل سرمایه گذاری در بخش اصلاح نژاد دام و طیور توسط بخش خصوصی مورد تاکید استانداران شمالی قرار گرفت.

۶۹۹۰/‏۱۶۵۴

گام نخست مازندران برای تامین ۱۰ درصد گوشت قرمز وارداتی - 26

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
الفالف1 روز قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.
ایلناایلنا20 ساعت قبل
مشاور شهردار تهران در امور توسعه منابع پایدار، از تصویب ماده ۴ لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها خبر داد و گفت: با تصویب این ماده اختیارات شوراهای اسلامی شهر و و روستا تثبیت شد. به گزارش ایلنا، سید مناف هاشمی در خصوص آخرین وضعیت بررسی لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها در صحن مجلس شورای اسلامی گفت: بررسی این لایحه از روز گذشته در صحن آغاز شد. مشاور شهردار تهران در امور توسعه منابع پایدار در خصوص تاثیرگذاری این لایحه بر شرایط شهرداری‌ها عنوان کرد: در صورت تصویب این لایحه مباحث مرتبط با نوسازی اصلاح می‌شود. سهم شهرداری‌ها از جرایم راهنمایی و رانندگی به حساب شهرداری محل واریز شده و در ماده ۴ اختیارات شوراهای اسلامی شهر و روستا محکم‌تر می‌شود. هاشمی ادامه داد: در ماده ۹ این لایحه سهم شهرداری‌ها و دولت در مالیات‌ها و اختلافات موجود در لایحه مالیات بر ارزش افزوده و برابری سهم شهرداری‌ها و دولت هم در این ماده بررسی می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما48 دقیقه قبل
رهبر معظم انقلاب، درباره طرح مدیریت مصرف سوخت، در ابتدای درس خارج فقه نکات مهمی را بیان داشتند که پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI. IR در این اطلاع‌نگاشت، این نکات را مرور می‌کند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی، درباره طرح مدیریت مصرف سوخت، در ابتدای درس خارج فقه مورخ ۹۸/۸/۲۶ نکات مهمی را بیان داشتند که پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI. IR در این اطلاع‌نگاشت، این نکات را مرور می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری20 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری21 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری21 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

استرداد کلاهبردار ۴۰۰ میلیاردی به کشور

همشهری3 دقیقه قبل

مهلت ثبت‌نام جشنواره‌فیلم فجر تمدید نمی‌شود

ایسنا4 دقیقه قبل

شمخانی: رویکرد ایران تقویت هرچه بیشتر روابط با کشورهای منطقه به ویژه با همسایگان است

ایسنا4 دقیقه قبل

اگر آنفلوآنزا گرفتید در خانه بمانید!

آفتاب‌نیوز4 دقیقه قبل

حاجی صفی دیدار با شهرخودرو را از دست داد

نود4 دقیقه قبل

محمد بنا حکم سرمربیگری تیم ملی گرفت

نود4 دقیقه قبل