کنفرانس بین‌المللی «یکجانبه‌گرایی و حقوق بین‌الملل» با سخنرانی ظریف برگزار می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
کنفرانس بین‌المللی «یکجانبه‌گرایی و حقوق بین‌الملل» با سخنرانی ظریف برگزار می‌شود

کنفرانس بین‌المللی «یکجانبه‌گرایی و حقوق بین‌الملل» با سخنرانی ظریف برگزار می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
کنفرانس یکجانبه‌گرایی و حقوق بین‌الملل فردا دوشنبه(29 مردادماه) با حضور تعدادی از کارشناسان داخلی و خارجی و با سخنرانی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، حمیدرضا علومی یزدی ظهر یکشنبه در یک نشست مطبوعاتی با اشاره به اهداف برگزاری کنفرانس یکجانبه گرایی و حقوق بین‌الملل که فردا در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود، اظهار کرد: این کنفرانس فرصت بی‌بدیل برای بحث و تبادل نظر حقوقی و علمی جهت مقابله با یکجانبه گرایی است.

وی با بیان این‌که این کنفرانس به دنبال تبیین حد و مرزهای چالش یک جانبه‌گرایی در برابر موضوعات متعدد حقوق بین‌الملل است، خاطر نشان کرد: دنیای کنونی به وفاق، اجماع، قائده‌مندی و قانون‌گرایی برای اداره و تداوم نظم و امنیت و برابری نیاز دارد. در حال حاضر در دنیای کنونی با یک جانبه‌گرایی افراطی در تئوری و عمل مواجه هستیم که این موضوع، کارکرد و موضوعیت حقوق بین‌الملل را با چالش‌های گریزناپذیری مواجه ساخته است.

معاون وزیر علوم با بیان این‌که در کنفرانس یک جانبه‌گرایی و حقوق بین‌الملل ابعاد مختلف یک جانبه‌گرایی در حقوق بین‌الملل از جمله در محیط حوزه زیست، حقوق بشر بین‌الملل، صلح و امنیت ملی، سازمان‌های بین‌المللی، حل و فصل اختلافات بین‌المللی و نیز آثار اقدامات یک جانبه آمریکا برحقوق بین‌الملل و مسئولیت بین‌المللی دولت‌ها در همراهی با موارد نفی حقوق بین‌الملل و … با حضور اندیشمندان و صاحبنظران این حوزه مورد بررسی قرار می‌گیرد خاطرنشان کرد: این کنفرانس با همکاری موسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران و دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود و در آن اساتید و متخصصان برجسته حقوق و روابط بین‌الملل از کشورهای ایتالیا، هند، روسیه، فنلاند، لهستان، پاکستان، ازبکستان، روسیه، مقدونیه و افغانستان حضور و سخنرانی می‌کنند.

یزدی در ادامه خاطر نشان کرد: برای برگزاری این کنفرانس چهار پیش‌نشست تخصصی در تعدادی از دانشگاه‌های کشور از جمله دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه شیراز، دانشگاه رازی کرمانشاه و دانشکده نفت تهران با عنوان پیامدهای حقوقی – سیاسی یک جانبه‌گرایی آمریکا در جامعه بین‌الملل، ابعاد حقوقی خروج آمریکا از برجام و آینده امنیت بین‌المللی، یک جانبه‌گرایی آمریکا، معاهدات بین‌المللی و آینده امنیت دسته‌جمعی و مدیریت تکانه‌های ناشی از تحریم و رفتار دول مختلف بر حوزه انرژی» برگزار شده است.

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

وی ادامه داد: در برگزاری این کنفرانس، برخی از مراکز و موسسات علمی پژوهشی کشور و دانشگاه‌های کشور مشارکت دارند.

دبیر علمی کنفرانس بین‌المللی یک جانبه‌گرایی و حقوق بین‌الملل با اعلام این‌که این نشست با سخنرانی محمدجواد ظریف افتتاح خواهد شد و سپس در چهار پنل تخصصی موضوع یک جانبه‌گرایی و چندجانبه‌گرایی از منظر حقوق و روابط بین‌الملل مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد، گفت: در این نشست‌ها یک جانبه‌گرایی و چند جانبه‌گرایی توسط متخصصان امر بدون هیچ پیش‌داوری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

یزدی با بیان این‌که متخصصانی از بیش از ۱۰ کشور مقالات خود را به دبیرخانه کنفرانس ارسال کرده‌اند گفت: ‌ در این کنفرانس ۲۶ سخنرانی علمی خواهیم داشت که ۱۶ نفر آنها از اساتید دانشگاه‌های کشور هستند و ۱۰ نفر مهمان خارجی نیز در این کنفرانس شرکت می‌کنند.

وی در این نشست در پاسخ به سوالی در مورد رفتار آمریکا در عرصه بین‌الملل و اصرار مقامات این کشور بر یک جانبه‌گرایی خاطر نشان کرد: در حال حاضر رفتار مقامات آمریکایی به عنوان مصداق بارز فرار از چند جانبه‌گرایی و دامن زدن به یک جانبه‌گرایی محسوب می‌شود که در این ارتباط می‌توان به خروج آمریکا در دوران ترامپ از پیمان‌های چندجانبه منطقه‌ای، خروج از برجام و پشت پا زدن این کشور به توافقاتی که با شرکای اقتصادی خود امضاء کرده بود، اشاره کرد.

یزدی تصریح کرد: به نظر می‌رسد که آقای ترامپ ابایی از این‌که مصداق بارز رفتار یک جانبه‌گرایی در عرصه بین‌المللی باشد، ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

در میان مردم …

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
با هم و در کنار هم بودن، از راه‌های رسیدن به موفقیت است، این جان کلام مردمی است که امروز خبرنگار خبرگزاری صداوسیما به میان آنان رفت …همدلی و همراهی مسولان، جلوگیری از سنگ‌اندازی برنامه‌های کاری، وظیفه شناسی مسولان، علنی نشدن اختلافات، رسیدگی و درک نیاز‌های مردمی، به فکر آینده‌سازان ایران بودن و رعایت حقوق مردم از مهمترین محور‌های گفتگوی خبرنگار ما با مردم بود.
الفالف15 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۰۱۳۹دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانیسخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است. نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
معاون آموزشی وزیر بهداشت: موضوع صندلی فروشی در دانشگاه‌ها مربوط به دانشجویان متقاضی انتقال به داخل کشور است که بعد از مشکلات ارزی تعدادشان افزایش پیدا کرده؛ ما این پرونده‌ها را با دقت بررسی می‌کنیم. وی افزود: امیدواریم در ماه‌های آتی و در زمان بودجه مجلس به دانشگاه‌های علوم پزشکی کمک کنند تا بتوانند در موضوع پرورش نیروی مورد نیاز در رشته پزشکی با مشکل مواجه نشوند. معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره موضوع صندلی فروشی در برخی از دانشگاه‌ها افزود: سازمان سنجش کشور مسئول پذیرش دانشجویان است، دانشگاه‌ها هم پذیرفته شدگان را ثبت نام می‌کنند و وزارت بهداشت، بعد از ثبت نام لیست ورودی و خروجی دانشگاه‌ها را کنترل می‌کنند. آقای محمد باقر لاریجانی با بیان اینکه آن چیزی که در این زمینه در رسانه‌ها داغ شده موضوع تقاضای ورود دانشجویان از خارج به داخل کشور است، افزود: قبلا حدود ۲ تا ۳ هزار نفر برای انتقال از دانشگاه‌های خارج از کشور به داخل متقاضی داشتیم که بعد از جریانات مرتبط با ارز این رقم به حدود ۱۰ هزار نفر رسیده است. معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه تعدادی از پرونده‌های دانشجویان متقاضی انتقال به داخل کشور ناقص است، افزود: این پرونده‌ها به دستگاه‌های نظارتی ارجاع شده و هر گونه تخلفی مشاهده شود، برخورد می‌کنیم.
الفالف20 ساعت قبل
ویدئویی از آقای روحانی دیدم (۱) که مربوط به سخنانشان در جشنواره شهید رجایی بود. او اعداد و ارقامی را اعلام کرد که خوشبختانه به سرعت توسط سخنگوی دستگاه قضایی پاسخ داده شد. هر چند او نامی از این نهاد نبرد اما ریشه و سابقه عصبانیت ایشان نسبت به این مجموعه‌ بر کسی پوشیده نیست. متاسفانه سخنان آقای روحانی در یزد نه در قامت رئیس‌جمهور که بیشتر در هیبت یک رقیب انتخاباتی بیان شد شاید ایشان آقای رئیسی (رئیس فعلی قوه قضاییه و رقیب سال ۹۶) را هنوز رقیب انتخاباتی خود می‌داند که اینگونه سخن می‌گوید. برخی معتقدند تغییر لحن آقای روحانی و عصبانیت و شبهه افکنی در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی بی ارتباط با پرونده برادر ایشان آقای حسین فریدون و محکومیت و زندانی شدنش نیست.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، دستور کار این نشست بررسی نحوه پذیرش دانشجویان گروه پزشکی از سال تحصیلی ۹۶ تاکنون است و رئیس سازمان سنجش و نیز رئیس دانشگاه آزاد به پرسش‌های اعضای این کمیسیون در اینباره پاسخ دادند. همچنین در این جلسه آقایان خدایی و تهرانچی نتایج مربوط به بررسی مشکلات پذیرفته شدگان گروه پزشکی و تخلفاتی را که در این زمینه روی داده است، پاسخ می‌دهند. معاون آموزش وزیر بهداشت هم در این نشست حضور دارد. همچنین قرار بود، نشست کمیسیون اصل ۹۰ با حضور وزیر کشور و نیز نشست کمیسیون صنایع و معادن با حضور وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی برگزار شود که آقایان رحمانی فضلی و شریعتمداری حضور نیافتندو آقای خدایی به نمایندگی از وزیر علوم در این جلسه حضور دارد. وزیر علوم رئیس جمهور را در سفر استانی همراهی می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه ۲۱ آبان‌ماه

خبری1 ساعت قبل

تاثیر میدان نفتی تازه کشف شده بر اقتصاد و روابط بین‌الملل

خبری19 ساعت قبل

در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها در بولیوی،‌ اوو مورالس از قدرت کناره‌گیری کرد

خبری23 ساعت قبل

اجرای ۶۲۵ برنامه به مناسبت ایام بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان زنجان

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور10 دقیقه قبل

برگزاری ۱۰۱۷ برنامه ویژه هفته کتاب در استان کرمان

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور12 دقیقه قبل

مجلس موضوع کلاهبرداری‌های اینترنتی را در نشست غیرعلنی با حضور وزیر اقتصاد بررسی کند

خانه ملت16 دقیقه قبل

دنیس راس توافق ایران و آمریکا را محتمل دانست

خبرآنلاین17 دقیقه قبل

فیلم/ پاسخ موشکی مقاومت به ترور فرمانده فلسطینی

مشرق‌نیوز17 دقیقه قبل

رونالدو باشگاه یوونتوس را عصبانی کرده است

اعتمادآنلاین18 دقیقه قبل

آمریکا به دنبال ایجاد تفرقه و برهم زدن جوامع اسلامی است

میزان‌آنلاین18 دقیقه قبل