تبدیل کردن زندان‌ها به کتابخانه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
تبدیل کردن زندان‌ها به کتابخانه

تبدیل کردن زندان‌ها به کتابخانه

ایسناخبرگزاری ایسنا |
مدیرکل دفتر امور فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌ها که معتقد است یکی از مهم‌ترین ابزاری که در غنی‌سازی اوقات فراغت زندانیان موثر است مطالعه و کتابخوانی است، از چگونگی ترویج رویدادهای کتابخوانی و تبدیل شدن زندان‌ها به کتابخانه می‌گوید.

به گزارش ایسنا، نخستین دوره جام باشگاه‌های کتابخوانی در زندان‌های کشور از تیرماه سال جاری توسط معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور آغاز شده‌ است. این طرح در ادامه دیگر رویدادهای ترویج کتابخوانی است. درباره جزئیات این برنامه و فعالیت‌های صورت‌گرفته در این‌باره با حجت‌الاسلام رضا رستمی، مدیر کل دفتر امور فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت‌وگو شده است.

در خصوص اجرای جام باشگاه‌های کتاب و کتابخوانی در زندان‌ها توضیحی می‌دهید.

نظر به تفاهم‌نامه منعقدشده بین معاونت سلامت اصلاح و تربیت سازمان و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با توجه به این‌که همه‌ساله اقدامات ارزشمندی در حوزه کتاب و کتابخوانی در زندان‌های کشور انجام می‌شود با هماهنگی‌ای که بین این دفتر و دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت پذیرفت مقرر شد نخستین دوره جام باشگاه‌های کتاب و کتابخوانی در زندان‌ها به میزبانی ۹ استان انجام شود که تاکنون اقدامات خوبی در این راستا صورت پذیرفته است.

تاکنون چند باشگاه در زندان‌های کشور تشکیل شده است؟

با توجه به این‌که کارگاه‌های آموزش مربیان در مردادماه در استان‌های میزبان برگزار شده باشگاه‌های کتاب و کتابخوانی بر اساس دستورالعمل آن تشکیل شده است و به جهت استقبال زندانیان از این طرح شاهد افزایش تعداد باشگاه‌ها هستیم که پس از اخذ گزارش از استان‌های میزبان، تعداد باشگاه‌های کتاب و کتابخوانی تشکیل‌شده در زندان‌ها مشخص و اعلام خواهد شد.

نگاه و چشم‌انداز شما برای اجرای جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی در سطح زندان‌های کشور چیست؟

به فضل الهی، اجرای برنامه‌های فرهنگی و تربیتی در زندان‌های کشور با اهتمام مدیران و مسئولین زندان‌ها به شکل مطلوبی در حال انجام است به ویژه در امور مربوط به کتاب و کتابخوانی. استادانی که برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی جام باشگاه‌های کتاب و کتابخوانی در ۹ استان حضور یافتند متوجه آمادگی زندان‌ها برای اجرای این طرح شدند. یکی از مهم‌ترین ابزاری که در غنی‌سازی اوقات فراغت زندانیان موثر است مطالعه و کتابخوانی‌ است به همین جهت اجرای طرح‌های کتابخوانی در ترمیم روحیه زندانیان و تزریق امید به زندگی در آنان موثر است. چشم‌انداز دفتر امور فرهنگی و تربیتی سازمان از این طرح با توجه به استقبال بی‌نظیری که از اجرای آن طی همین مدت کوتاه به عمل آمده ارتقای سرانه مطالعه زندانیان و بهره‌مندی از خلاصه‌نویسی کتاب‌ها و استفاده کاربردی از آن در زندگی پس از حبس‌شان است.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

چند استان برای ترویج جام باشگاه‌های کتابخوانی در استان‌ها اعلام آمادگی کردند؟

استان‌های خراسان جنوبی، کرمان، همدان، ایلام، اردبیل، گیلان، بوشهر و مرکزی و یزد ۹ استانی هستند که به انتخاب این دفتر، میزبان نخستین دوره جام باشگاه‌های کتاب و کتابخوانی شدند. این انتخاب به دلیل عملکرد استان‌های ذکرشده در امر کتاب و کتابخوانی در سال ۱۳۹۷ صورت گرفته است.

آیا برنامه تشویقی‌ای در این مورد در نظر گرفته شده‌ است؟

تمام زندانیانی که در این برنامه و سایر برنامه‌های فرهنگی و تربیتی شرکت می‌کنند، مطابق آئین‌نامه سازمان زندان‌ها از امتیازات ویژه‌ای برخوردار می‌شوند که جمع این امتیازها منتج به بهره‌مندی آنان از تشویقاتی همچون مرخصی، عفو مشروط و … می‌شود.

زیرساخت‌ها برای اجرای جام باشگاه‌های کتابخوانی در زندان‌های کشور در چه شرایطی است؟

زیرساخت اجرای جام باشگاه‌های کتابخوانی در زندان‌های کشور دستورالعملی است که با همکاری دفتر مطالعات، برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنظیم و به زندان‌های سراسر کشور ارسال شده است و طبق دستورالعمل، کارگاه‌های آموزشی ویژه مربیان استان‌های میزبان برگزار شده و هم‌اکنون باشگاه‌های کتابخوانی زندان‌ها در حال تشکیل و شروع فعالیت است و امید می‌رود در پایان سال جاری با عملکرد استان‌های میزبان شاهد تحول خوبی در حوزه کتاب و کتابخوانی در زندان‌ها باشیم. ضمن این‌که مطابق دستورالعمل فعالیت باشگاه‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و باشگاه و استان برتر مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

هدف از این حرکت فرهنگی چیست؟

مهمترین هدف از اجرای این طرح، هدفمند کردن و افزایش سرانه مطالعه در زندان‌های کشور است که با هماهنگی صورت‌گرفته با معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این طرح ارزشمند در سال آتی ویژه کلیه زندان‌ها برگزار خواهد شد. امیدواریم این اقدام مطلوب، موجبات رضایت حضرت حق را فراهم کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خاطرات یک پورن استار در اصفهان روی پرده رفت + فیلم

ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش ایمنا مستند داستانی «ایکسونامی» در ژانر اجتماعی آماده نمایش شده است. در این مستند، یک پورن‌ استار آمریکایی تجربه رسیدن به آزادی‌‌های جنسی در ایالات متحده را روایت می‌کند. محسن آقایی اصفهانی است و تولید این فیلم اولین تجربه او در زمینه مستندسازی نام گرفته است. تولید این مستند ۹۰ دقیقه‌ای که ۲٫۵ سال زمان برده، به صورت مشترک در ایران و آمریکا انجام شده است که روز گذشته (۲۰ آبان ماه) در شهرهای تهران، مشهد و اصفهان، به صورت همزمان رونمایی شد. نمایش این فیلم برای افراد کودکان، نوجوانان، افراد زیر ۱۸ سال، بیماران قلبی و … اکیدا توصیه نمی‌شود

هفته ترویج علم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مهرمهر23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی حوزه هنری، سینماهای موسسه بهمن سبز حوزه هنری در ۱۸ استان با ۳۴ سالن نمایش برای تمامی سانس‌های صبح، میزبان آثار بخش مسابقه چهل و نهمین دوره جشنواره فیلم «رشد» می‌شود. سالن‌های ۲۹ بهمن تبریز در استان آذربایجان شرقی، ایران ارومیه در استان آذربایجان غربی، سپاهان اصفهان، یاسمن شاهین شهر، پردیس فرهنگ فولادشهر، پردیس بهمن کاشان، سینما بهار شهر گز، سینما فرهنگ میمه، بهمن خوراسگان در استان اصفهان، سینما بهمن بوشهر در استان بوشهر، سینما شاهد تهران در استان تهران، سینما بهمن شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری، سینما بهمن بیرجند در استان خراسان جنوبی، سینما قدس مشهد، سینما بهمن سبزوار در استان خراسان رضوی، سینما بهمن اهواز، سینما آزادی آبادان، سینما نخل خرمشهر در استان خوزستان، سینما بهمن زنجان در استان زنجان، سینما شیراز شیراز در استان فارس، سینما بهمن قزوین در استان قزوین، سینما بهمن سنندج، سینما آزادی بیجار در استان کردستان، سینما آزادی کرمانشاه در استان کرمانشاه، سینما عصر جدید گرگان، سینما هجرت گنبد، سینما بهمن آزادشهر در استان گلستان، سینما استقلال خرم آباد، سینما فلسطین بروجرد در استان لرستان، سینما سپهر ساری، سینما بهمن بهشهر، سینما بهمن آمل در استان مازندران، سینما قدس همدان، سینما بهمن ملایر در استان همدان از ظرفیت‌های نمایش حوزه هنری میزبان چهل و نهمین دوره جشنواره فیلم «رشد» و دانش آموزان هستند. چهل و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های علمی آموزشی و تربیتی «رشد» عصر جمعه ۲۴ آبان ماه جاری در سالن شماره یک سینما فلسطین افتتاح و تا اول آذر همزمان در ده‌ها سالن سینما و مراکز فرهنگی سراسر استان تهران برگزار می‌شود.
ایسناایسنا15 ساعت قبل
ایسنا/گلستان چهارمین محفل شاعرانه جشنواره ملی شعر دانشجویی با حضور «عبدالجبار کاکایی» در ر سالن اجتماعات پردیس امام خمینی (ره) دانشگاه فرهنگیان گرگان برگزار شد. وی خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر در ترانه‌ها و شعر شاعران به‌خصوص شاعران جوان، توجه کافی به انسان و محیط واقعی زندگی دیده نمی‌شود و نمی‌توان به‌راحتی با آن ارتباط برقرار کرد. تربتی‌نژاد گفت: باید با ایجاد تغییر در فضای فرهنگی کشور، ذائقه مخاطبان شعر، ترانه و موسیقی را تغییر دهیم. در ادامه به‌منظور تقدیر از زحمات «عبدالجبار کاکایی» در حوزه شعر و ترانه، تندیس رودکی به وی تقدیم شد. این محفل شعر و شاعری به همت جهاددانشگاهی واحد گلستان، در راستای نخستین جشنواره ملی شعر دانشجویی در دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار شد.
برترین‌هابرترین‌ها23 ساعت قبل
دقیقش یادم نیست، اما همین قدر می‌دانم دوران دبیرستان بودم که تلویزیون ترانه‌ای پخش کرد که برایم و برایمان تعجب آمیز بود. خبرآنلاین: دقیقش یادم نیست اما همین قدر می‌دانم دوران دبیرستان بودم که تلویزیون ترانه‌ای پخش کرد که برایم و برایمان تعجب آمیز بود. ترانه‌ای که پخش می‌کرد خیلی مواقع نام خواننده یا آهنگساز آن را نمی‌نوشت و معرفی نمی‌کرد. او خشایار اعتمادی بود. خشایار اعتمادی هم همانگونه که قبلا برایمان خوانده می‌داند که اگر رفته اما محکوم به برگشتن است: «نمیری چون دلت اینجاست / تو محکومی به برگشتن».
تسنیمتسنیم20 ساعت قبل
وی ادامه داد: وقتی می‌بینیم مجموعه‌ای از جوایز سراسر دنیا در اینجا جمعند متوجه می‌شویم که سینمای ایران جایگاه بزرگی در سراسر دنیا دارد. وی ادامه داد: من اطلاعات زیادی درباره سینمای ایران داشتم به همین دلیل کنجکاو بودم به ایران بیایم و از نزدیک این کشور را ببینم. با دیدن موزه سینمای ایران متوجه شدم تصوری که از ایران و سینمای ایران داشتم کاملا درست بوده است. «جیووانى بوفالینى» فیلمساز ایتالیایی نیز گفت: جوایز و یادگاری‌های فیلمسازان در موزه سینما فرهنگ ایران را به خوبی به نمایش گذاشته‌اند و نکته قابل توجه این است که شباهت‌های زیادی بین موزه ایران و تورین وجود دارد و امروز با دیدن موزه سینمای ایران یاد موزه خودمان افتادم. گفتنی است، سی و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از ۱۸ آبان‌ماه آغاز و تا ۲۴ آبان‌ماه ادامه دارد.

نظرها

اخبار بیشتر