مصاحبه|عتریسی: تلاش برخی طرف‌ها برای سوء استفاده از اعتراضات/ چرا وزیران حزب جعجع استعفا کردند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
مصاحبه|عتریسی: تلاش برخی طرف‌ها برای سوء استفاده از اعتراضات/ چرا وزیران حزب جعجع استعفا کردند؟

مصاحبه|عتریسی: تلاش برخی طرف‌ها برای سوء استفاده از اعتراضات/ چرا وزیران حزب جعجع استعفا کردند؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
طلال عتریسی استاد دانشگاه لبنان هشدار داد: برخی طرف‌ها تلاش می‌کنند که از حجم گسترده تظاهرات، برای تحمیل سیاست‌های مشخص بهره برداری کنند.

- اخبار بین الملل -

«طلال عتریسی» در گفت وگو با خبرنگار گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم درباره اعتراضاتی که از چند روز پیش در لبنان آغاز شده است، و اهداف آن گفت: این تظاهرات از سه روز پیش ادامه دارد و وارد چهارمین روز خود شده است. شعار این تظاهرات مخالفت با اعمال مالیات‌های جدید علیه شهروندان و مخالفت با فساد و نیز تغییر دولت و تغییر نظام است. یک سری از شعارها مطرح شده است، اما بنیان و جوهره این تظاهرات، اعتراض مردم به اوضاع اجتماعی و اقتصادی است.

وی تصریح کرد: انباشتی (از مشکلات و مسائل) در اقتصاد از سالهای طولانی ایجاد شده و بحث فساد و عدم بازخواست مفسدان و انباشت ثروت در دست ثروتمندان و افزایش مالیات‌ها بر مردم و قشر فقیر وجود دارد. این تظاهرات در واقع فریادی علیه این اقدامات و این وضعیت بد اجتماعی و اقتصادی است.

این تحلیلگر امور سیاسی درباره اهداف برخی جریان‌های سیاسی برای موج سواری بر تحولات و تظاهرات گفت: طرف‌های سیاسی که از سالها پیش در قدرت هستند، در روزهای گذشته تلاش کردند که خود را (از به وجود آمدن وضعیت ناگوار اقتصادی امروز) تبرئه کرده و بگویند که آنها نیز به وضع مالیات‌ها معترض و مخالف فساد هستند، اما در واقع، آنها در طول این سالها (در این مسئله) شریک بوده‌اند، لذا برخی تلاش کردند که از این حجم گسترده تظاهرات کنندگان برای تحمیل اهداف سیاسی معینی بهره برداری کنند.

وی افزود: برخی با توجه به دیدگاه داخلی و منطقه‌ای و موضع خصمانه در قبال رئیس جمهور و ائتلاف‌های سیاسی وی خواهان سرنگونی دولت هستند. این تفسیر می‌کند که چطور برخی تلاش کردند که مسیر تظاهرات را عوض کنند و چطور رسانه‌ها تلاش کردند که تظاهرات را به سمت صحبت درباره برخی طرف‌های سیاسی داخلی در لبنان سوق دهند. برخی تلاش کردند که در این مسیر وارد شده و این خیل گسترده مردم را که برای اولین بار در لبنان بدون رهبری حزبی و سیاسی شکل گرفت، در خدمت دیدگاه سیاسی خود بگیرند.

عتریسی درباره سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان که به جنبه‌های مختلف موضوع پرداخت و راهکارهای موفقیت آمیز برای حل و فصل مشکلات کنونی را ارائه داد، گفت: برخی طرف‌های سیاسی نظیر نیروهای لبنانی و حزب سوسیالیست ترقیخواه و نظایر آنها که تلاش کردند تا بگویند که آنها نیز علیه فساد هستند، خودشان از سالهای طولانی در دولت شریک بوده‌اند و آنها همچنین از اشخاص متهم به فساد و سرقت اموال دولتی و اموال عمومی هستند و از این رو، سید حسن نصرالله از این افراد صحبت کرد و گفت که آنها نمی‌توانند اکنون از بار مسئولیت شانه خالی کننند و دیگران را متهم کنند و یا آنها مسئولیت را برعهده می‌گیرند و به اشتباه اعتراف می‌کنند یا اینکه حزب الله به خیابان می‌آید و تمام معادله را عوض می‌کند.

وی افزود: سید حسن نصرالله راهکار میانه را مطرح کرد؛ مبنی بر اینکه این افراد به اشتباه‌های خود اعتراف کنند یا ساکت شوند و در روند اصلاحاتی که باید انجام شود، سهیم شوند و به نظر می‌رسد که روند امور در این سمت و سو حرکت می‌کند.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

استاد دانشگاه لبنان ادامه داد: حزب نیروهای لبنانی(القوات اللبنانیه) به ریاست جعجع تصمیم به استعفا گرفت و این بدان معنا است که نقشه همان استعفای دولت و وارد کردن کشور در یک خلاء و به شکست کشاندن دوره میشل عون است که هم پیمان حزب الله به شمار می رود. این همان هدف فشارها در لبنان است.

وی درباره پافشاری سمیر جعجع که خودش در طول دوره گذشته در دولت بوده است، برای استعفای سعد حریری نخست وزیر و خارج کردن وزیرانش از دولت گفت: سمیر جعجع بخشی از منظومه ارتباطات منطقه ای و سعودی و آمریکایی است. او امروز یکی از چهره هایی است که عربستان در لبنان به او تکیه کرده است. او از سعد حریری می خواست تا استعفا دهد و روی استعفای سابق خود که آن را در عربستان سعودی اعلام کرد، بماند و این درحالی بود که حزب الله و میشل عون رئیس جمهور علیه این استعفا موضع گیری و با آن مخالفت کردند. آن زمان سمیر جعجع خواهان این استعفا بود و او بیشتر از خود سعد حریری با موضع عربستان منسجم و هماهنگ است. از این رو، استعفای امروز تلاشی برای سرنگون کردن دولت و از بین بردن مصالحه ای است که بین حریری و میشل عون و حزب الله انجام شد. این امر تفسیر می‌کند که چرا سمیر جعجع و نیروهای لبنانی بر استعفا اصرار می‌کنند؛ به این امید که این امر به سرنگونی دولت منجر شود اما ارزیابی من می‌گوید که این امر اتفاق نخواهد افتاد.

این تحلیلگر لبنانی تصریح کرد: تظاهرات یک مسئله داخلی است، اما ممکن است که مورد سوء استفاده قرار گیرد؛ همانطور که در عراق روی داد. تظاهرات در آنجا بیانگر خشم مردمی از سیاست ها و فساد و نظایر آن بود. در لبنان نیز همین علت و خواسته ها مطرح است، اما امکان زیادی برای منحرف کردن تظاهرات و سوء استفاده سیاسی از آن وجود دارد تا این تظاهرات تبدیل به یک تظاهرات خونین شود.

وی افزود: ممکن است برخی افراد ورود کرده و به سمت ارتش تیراندازی کنند و سپس ارتش جواب دهد و تبدیل به تظاهراتی خونین شود و کشته و زخمی برجای بگذارد. چنین روندی سرنگونی دولت را شتاب خواهد بخشید و اهداف خارجی را محقق خواهد کرد اما فکر می‌کنم که آگاهی زیادی نسبت به این مسئله همراه با تداوم نگرانی وجود دارد. بنابراین خواسته ها مشروع است اما تا زمانی که افرادی در خیابان هستند، نگرانی درباره سوء استفاده خارجی وجود خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرح حمایتی دولت برای جبران افزایش قیمت بنزین

مازن آنلاینمازن آنلاین13 ساعت قبل
پیام مازند - معاون رئیس‌جمهوی و رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به شمول بیش از ۶۰ میلیون شهروند ایرانی از طرح حمایتی دولت برای جبران افزایش قیمت بنزین، گفت: طرح حمایت معیشتی و اصلاح قیمت و سهمیه بندی بنزین در راستای اجرایی شدن مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه اجرا می‌شود. دریافت ۶۵ MB۴۴*۴۳برچسب‌هابنزین محمدباقر نوبخت دولت ایرانپروندهٔ خبریسهمیه‌بندی و نرخ جدید بنزین

ببینید | بنزین ۳ هزار تومانی در راس ساعت ۱۲ شب

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!

پر کردن یک باک ۱۰۰۰ تومانی قبل از سهمیه بندی

مهرمهر14 ساعت قبل
این فیلم مربوط به شب گذشته می‌باشد که به خاطر اخبارهایی که زودتر خبر سهمیه بندی را بین مردم پخش کرده بودند، مردم برای پر کردن آخرین باک ۱۰۰۰ تومانی مقابل پمپ بنزین‌ها صف کشیدند.

رونمایی جهاد اسلامی فلسطین از موشک جدید

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین المللی خبرگزاری صدا و سیما به نقل از تلویزیونی المیادین، گردان‌های قدس- شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین روز پنج شنبه با رونمایی از موشک جدید نوع «براق ۱۲۰» اعلام کرد، این موشک که کاملا ساخت داخلی فلسطین است. جنبش جهاد اسلامی فلسطین با انتشار بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد، موشک «براق ۱۲۰» وارد چرخه بهره برداری نظامی شده و برای اولین بار در حمله به شهرک صهیونیست نشین «الخضیره» از آن استفاده شده است. گردان‌های قدس تأکید کرد، این موشک نسخه پیشرفته با قدرت تخریبی بالاتر و دقیق‌تر موشکی است که پیشتر از آن رونمایی کرده بود.
تسنیمتسنیم15 ساعت قبل
علی ابراهیمی سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با اشاره به دستورکار جلسات این کمیسیون در هفته آینده، گفت: قرار است در جلسه هفته آینده کمیسیون کشاورزی مجلس، موضوع نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی، به‌خصوص گندم مورد بررسی قرار گیرد. وی افزود: نرخ خرید نضمینی محصولات کشاورزی غالبا از سوی دولت بسیار پایین‌تر از رقمی که به واقعیت نزدیک است، تعیین می‌شود، بنابراین نیاز است تا وضعیت بازار از سوی دولت مورد سنجش و ارزیابی دقیق قرار گیرد، سپس نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی اعلام شود. سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: در بخش دیگری از جلسات هفته آینده این کمیسیون قرار است، درخواست تعدادی از نمایندگان مجلس برای استیضاح آقای حجتی وزیر جهاد کشاورزی مورد بررسی قرار گیرد. ابراهیمی به بخشی از دلایل درخواست تعدادی از نمایندگان مجلس برای استیضاح وزیر جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: هرج‌و‌مرج در بازار برخی از محصولات کشاورزی که شاهد آن هستیم به دلیل عدم تصمیم‌گیری درست از سوی مسئولان، به‌ویژه در حوزه وزارت کشاورزی و شخص آقای حجتی است که این کی از دلایل استیضاح وی عنوان شده است. سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به رویکردی که آقای حجتی داشته و تذکرات متعددی که از سوی نمایندگان به وی ابلاغ شده، اما متأسفانه وی به مسیر خودش ادامه می‌دهد که منجر به این شده تا در جلسه‌ای وضعیت استیضاح را پیگیری کرده و با حضور آقای حجتی پاسخ‌های وی را بشنوند.
خبر فوریخبر فوری17 ساعت قبل
استاد اقتصاد دانشگاه گفت: دولت قصد دارد نفت را فقط برای بودجه عمرانی کنار بگذارد و هزینه‌های جاری را از درآمد‌های مالیاتی پوشش دهد. وحید شقاقی شهری استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی درباره حذف منابع نفتی از بودجه سال ۹۹، گفت: بودجه سال ۹۹ در چارچوب طرح اصلاح ساختار آن تهیه شده است. او بیان کرد: قرار است بودجه در سال ۹۹ بدون درآمدهای نفت بسته شود، بدین معنا که نفت هر چقدر هم به فروش برسد فقط برای بودجه عمرانی اختصاص یابد و از درآمد حاصل از نفت برای بودجه هزینه‌ای و دستمزد‌ها بهره‌مند نخواهیم شد. قطع وابستگی بودجه به درآمد‌های نفتی در گروی این است که دولت خلا درآمدی خود را جبران کند. در سال ۹۸ بسیاری از شرکت‌ها و نهاد‌های فرهنگی به‌ جای پرداخت مالیات، از بودجه دولت استفاده کردند.

نظرها

اخبار بیشتر