جبهه پایداری به دنبال صدور کاندیدا از تهران /مقصد؛ قم و مشهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سیاسی
جبهه پایداری به دنبال صدور کاندیدا از تهران /مقصد؛ قم و مشهد

جبهه پایداری به دنبال صدور کاندیدا از تهران /مقصد؛ قم و مشهد

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24-پایداری ها تلاش های این روزهای خود را معطوف به بازگشت به بهارستان کرده اند، چهار سال دوری از ساختمان هرمی برای آن سخت و تلخ گذشته و بدشان نمی آید روزهای اوج خود در مجلس نهم را بازهم تکرار کنند.

چهارسال دوری از قدرت و مرخصی پارلمانی برای پایداری‌ها آنقدر سخت و تلخ گذشته که این روزهای نزدیک به رقابتی دیگر برای رسیدن به صندلی‌های بهارستان عزم خود را برای بازگشت به ساختمان هرمی جزم کنند. اینبار تلاش دارند تا پایگاه‌های قدرت خود را فراتر از پایتخت تعریف کنند و حتی چهره‌های شاخص خود را راهی شهرستان‌ها کنند تا شانس ورودشان به پارلمان را بالا ببرند از همین روست که نام سعید جلیلی دیگر این روزها به عنوان سرلیست یا حتی کاندیدای پایداری‌ها در تهران مطرح نیست و نامش با لیست انتخاباتی پایداری‌ها در مشهد گره خورده است. از سوی دیگر خبر می‌رسد در قم دیگر پایگاه مهم پایداری‌ها نیز تلاش هایی برای معرفی چهره‌های جدید و شاخص شکل گرفته است. آنچنان که از چندی پیش نام علیرضا زاکانی در جمع نامزدهای احتمالی این جبهه در قم به گوش می‌رسید.

فرار از تاریخ انقضا و تلاش برای حیات

آن روزها که سکانداری دولت در دستان احمدی نژاد بود، جبهه پایداری به عنوان طیف سیاسی همراه با رئیس جمهور وقت، بروبیا و سروصدایی در فضای سیاسی کشور خاصه در پارلمان داشت. آنها استارت ورودشان به سیاست پارلمانی را با فراکسیون انقلاب اسلامی زدند و کم کم دایره فعالیت هایشان را به بیرون پارلمان هم گسترش دادند تا در نهایت جبهه پایداری از دل این تحرکات متولد شد. در روزگار خوش پایداری‌ها، آنها توانستند در مجلس نهم نزدیک به ۸۰ کرسی پارلمان را از آن خود کنند. تا با تکیه بر همین کرسی‌ها قدرت مانور بالایی در مجلس داشته باشند.

اما فرصت بادآورده برای پایداری‌ها در دوره احمدی نژاد، را نسیم اعتدال با خود برد و با هژمونیک شدن گفتمان میانه روی در جامعه، رادیکال‌ها چهار سال به مرخصی ناخواسته رفتند؛ پایداریچی‌ها هرچند در این چهار سال بیکار بیکار نبودند و ابراز دلواپسی بیش فعالانه عمل می‌کردند اما تعداد اعضای آنها در مجلس که به حدود ۳۰ نفر رسیده بود، زنگ خطری برای این جبهه در وادی سیاست خاصه سیاست پارلمانی بود. روندی نزولی که اگر در انتخابات پیش رو نیز طی شود بقا و حیات این جبهه را با دردسرهای جدی روبرو خواهد کرد. شاید از همین روست که این روزها ضمن تحرکات جداگانه‌ای که دنبال می‌کنند، پرچم سفید را هم برای دیگر اصولگرایان نیمه افراشته کرده‌اند و سیگنال هایی برای مذاکره با دیگر اصولگراها می‌فرستند تا اگر وضعیت بغرنج شد تن به ائتلاف و دادن لیست مشترک بدهند. به هرحال داشتن نمایندگانی مشترک در مجلس بهتر از نبود آن است.

صدور کاندیدا از تهران به قم و مشهد

پایداری‌ها اما همانطور که اشاره شد گویی به یک استراتژی اکتفا نکرده‌اند و در جدیدترین استراتژی به سمت صدور کاندیدا از پایتخت به شهرهای دیگر روی آورده‌اند؛ آن هم نه هر شهری بلکه شهرهایی که برای آنها حکم سنگر فرماندهی دارد. آنها تا همینجای ماجرا تهران را رها کرده و به شهرهای کوچک‌تر روی آورده‌اند چه آنکه از یک سو رفتار پایتخت نشینان در رای دادن قابل پیش بینی نیست و با توجه به موج‌های نزدیک به انتخابات تصمیم می‌گیرند و معمولا هم لیستی رای می‌دهند و از سوی دیگر بنا به روایت‌ها از گوشه و کنار فعلا شانس اصلاح طلبان در تهران بیشتر از اصولگرایان است. شاید از همین روست که پایداری‌ها برای محکم کاری هم که شده باید ترافیک تهران را رها کرده و به شهرهای خلوت‌تری بروند.

مشهد یک پاتوق ضداعتدالی

طیف جبهه پایداری اساسا مشهد را پایتخت سیاسی خود قرار داده است. از پنج نماینده مشهد در دوره دهم مجلس، چهار نفر از آنها عضو جبهه پایداری هستند. گفته می‌شود تلاش پایداری‌ها حفظ این تعداد کرسی در مرحله اول و در مرحله دوم معرفی یک کاندیدای شاخص از این حوزه انتخابیه است. در همین راستا نیز قول سرلیستی جبهه پایداری به سعید جلیلی، داده شده است. دلیل اصلی اعزام جلیلی به مشهد دو موضوع می‌تواند باشد: اول آنکه با حضور او در تهران معادلات جبهه پایداری و اصولگرایان به هم می‌خورد؛ او اگر در تهران کاندیدا شود قطعا در لیستی قرار خواهد گرفت که نامش به عنوان سرلیست مطرح باشد لذا بعید به نظر می‌رسد با وجود چهره‌های شاخص اصولگرا و حتی پایداری که گفته می‌شود احتمال ورودشان به انتخابات وجود دارد جلیلی برای سرلیست شدن کار ساده‌ای را در پیش داشته باشد. بهترین حالت برای او سرلیست شدن بی دردسر در شهری کوچکتر چون مشهد است. از سوی دیگر حتی اگر امار انتخابات ریاست جمهوری را ملاک قرار دهیم جلیلی در تهران چندان پایگاه رایی ندارد. در کل استان تهران فقط ۳۱۸ هزار نفر در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ به جلیلی رای داده بودند این در حالی است که رای سال ۹۴ کاندیداهایی چون مرتضی آقاتهرانی در شهر تهران ۸۸۴ هزار رای بود.

زاکانی از قم به بهارستان می‌رود؟

قم دیگر پایگاه اصولگرایان نیز شهری تمام اصولگرا به حساب می‌آید و برای پایداری‌ها یک مقر ویژه سیاسی است، خاصه آنکه پدرمعنوی این جریان نیز در قم ساکن است و درب خانه‌اش به روی شاگردانی که گاه و بیگاه او را مرجع مشورت‌های خود قرار می‌دهند باز است. اما تفکر پایداری تنها تفکر سیاسی در قم نیست و دیگر طیف‌های سیاسی اصولگرا به واسطه حضور جامعه مدرسین در این شهر حضوری پررنگ دارند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

در همین روزهایی که هنوز کاندیداتوری علی لاریجانی نماینده شاخص قم در چند دوره اخیر، در انتخابات پیش رو در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، طیف جبهه پایداری به این فکر افتاده که در قم فعال‌تر از گذشته عمل کند. از سویی صحبت بر سر آن است که علیرضا زاکانی، رئیس کمیسیون ویژه برجام در مجلس نهم از قم کاندیدا شود. حتی گفته می‌شد در شورای هماهنگی اصولگرایان استان قم درباره محمود نبویان نیز بحث شده است. زاکانی در دو انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ و ۹۶ نیز کاندیدا شده بود اما صلاحیتش احراز نشد و دست خالی به خانه بازگشت.

هنوز شور انتخابات در قم دیده نمی‌شود اما …

از سوی دیگر گفته می‌شود در بین اصولگرایان معتدل علی بنایی، فرجی دانا و نعمتی نیز قصد ورود به عرصه انتخابات مجلس از این حوزه انتخابیه را دارند. برای جویا شدن از وضعیت گروه‌های سیاسی در قم، با حجت الاسلام محسن غرویان مدرس حوزه علمیه گفت و گو کرده‌ایم. او می‌گوید اکنون شور انتخاباتی در قم دیده نمی‌شود و فعلا تا پایان ماه صفر باید صبر کرد.

محسن غرویان می‌گوید: ما تا اندازه‌ای که در فضای قم هستیم هنوز رفت و آمد و تردد کاندیداها را نمی‌بینیم. اما ظاهر قم با باطن قم متفاوت است. در ظاهر برخی گروه‌ها و احزاب حرکت هایی انجام می‌دهند، اما باطن رای مردم الان مشخص نمی‌شود. در کل فضای سیاسی کشور طوری است که حالت ظاهر و باطن پیدا کرده است، در ظاهر تحرکاتی انجام می‌شود اما در فصل انتخابات و پای صندوق رای می‌بینید که اتفاقات دیگری می‌افتد، مثل انتخابات گذشته تهران که در ظاهر یک چیز بود اما در باطن چیز دیگری شد. الان تقریبا وضعیت کشور به همین شکل است؛ قم هم همینطور.

غرویان ادامه می‌دهد: در قم بیشتر جناحی به اسم جامعه مدرسین ظهور و بروز دارد نه جبهه پایداری. البته جامعه مدرسین به ظاهر می‌گویند حضوری در انتخابات مجلس ندارند اما حرکت‌ها، بیانیه‌ها و اطلاعیه هایشان کاملا تاثیرگذار است، در گذشته هم اینگونه بوده است. دیگر چه تاثیری بالاتر از تعیین اسم کاندیداها و امثال اینها در دوره‌های گذشته؟

او در پاسخ به اینکه «برای انتخابات آینده حرکتی صورت گرفته است یا نه؟» می‌گوید: هنوز خیر. ما اطلاعی نداریم. اما نوع صحبت کردن‌ها و موضع گیری‌ها نشان می‌دهد که جامعه مدرسین به سمت چه جناحی و تفکری حرکت می‌کند.

لاریجانی مورد احترام مراجع بوده و هست

غرویان در ادامه می‌گوید: در قم جناحی نزدیک به جامعه مدرسین وجود دارد. در مقابل مجمع محققین و مدرسین و نشست اساتید هم وجود دارند. واقعیت این است که تقابلی در موضع گیری‌های سیاسی بین علما، مراجع، مجتهدان و حوزویان وجود دارد. اگر کسی این را انکار کند خلاف واقع است. در واقع مواضع متقابل و متفاوتی وجود دارد و هرگروهی هم در مورد نمایندگان نظرات خاص خود را دارند.

این مدرس حوزه علمیه می‌گوید: آقای لاریجانی به اعتبار اینکه از خانواده مرجعیت هستند مورد احترام مراجع بوده و هستند. آقای لاریجانی سیاستمدار متفکر و معتدلی بوده‌اند و نسبت به مراجع و حوزه همیشه مواضع حکیمانه‌ای داشته‌اند و مورد قبول اکثریت علما و مراجع هستند. اما نظر خود ایشان را نمی‌دانم چون شاید ایشان برای ریاست جمهوری هم کاندیدا شوند. اما در مجموع جایگاه ایشان در حوزه معتدل و مورد قبول است.

بعد از صفر سر و صداهای انتخاباتی شروع می‌شود

غرویان همچنین انتقادی به برخی رفتارهای انتخاباتی می‌کند و می‌گوید: در ایام انتخابات جوسازی‌ها زیاد می‌شود. یعنی از طریق هوچی‌گری و جنجال سازی و جوسازی و گاهی حرکت‌های اخلاق، تهمت، افترا، برچسب و … زیاد می‌شود. ما این‌ها را در انتخابات‌های گذشته زیاد دیده‌ایم، چه در مجلس و چه در ریاست جمهوری. بستگی به این دارد که چه امواجی له و علیه افراد درست کنند. در روز‌ها و ماه‌های آینده باید ببینیم فضا چگونه است.

غرویان در ارتباط با لیست‌های انتخاباتی در قم ادامه می‌دهد: لیست هایی که از تهران پایتخت می‌شود یک سری همراه هایی در قم دارد که همراهی می‌کنند. اما در بین علما، روحانیون و حوزویان عده‌ای چهره هایی اصلاح طلب و عده‌ای چهره‌های سنتی هستند. اینها همیشه در انتخابات مواضع متقابلی داشته‌اند. این‌ها از لیست‌های تهران استفاده می‌کنند اما در بین حوزویان نشست اساتید، مجمع محققین و مدرسین و جامعه مدرسین وجود دارد. اینها هستند که در بین حوزویان تاثیرگذارند.

این مدرس حوزه علمیه می‌گوید: الان اطلاعی ندارم که چه کسی برای مجلس اعلام آمادگی کرده است. در ماه صفر هستیم و الان همه درگیر اربعین و تبلیغ هستند. الان درس‌های حوزه هم تعطیل است و همه برای تبلیغ و زیارت رفته‌اند. وقتی درس‌ها شروع شود سر و صداها بیشتر می‌شود.

بهارستان مقصد دوم؟

همانطور که غرویان تاکید کرده است، هنوز وضعیت صف آرایی‌ها در قم مشخص نیست و زمان لازم دارد. این زمان است که مشخص می‌کند بلیط سفر علیرضا زاکانی به قم یک طرفه است یا خیر. آیا میدان بهارستان مقصد دوم سعید جلیلی، قالیباف و زاکانی است؟ یا آنکه آنها بعد از انتخابات دوباره به خانه شان باز می‌گردند؟ فعلا باید تا پایان شکل گیری فضای انتخاباتی کمی صبر کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

به نام اعتراض اما به کام …

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
دیروز نقاطی از تهران و برخی از شهرستان‌های آن محل تعدادی اجتماع مردمی بعد از تغییر قیمت بنزین بود، اما رفته رفته این اجتماعات نه دیگر رنگ و بوی بنزینی داشت و نه مردمی …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شب وقتی دخلش را شمرده، کرکره را پایین کشیده و به خانه رفته تصور نمی‌کرده است چند ساعت بعد مغازه را اینطور بی سر و سامان ببیند. به نام اعتراض، اما به کام آن‌ها که می‌خواهند آتش به جان زندگی مردم بیفتد.

ماجرا چیست؟

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت.
عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
عکس: خبرگزاری فارس۲ - فارغ از مصداق کنونی، هنوز ساز و کار مناسبی برای «بیان اعتراضات» در کشور وجود ندارد؛ گو این که اساسا چنین حقی به رسمیت شناخته نشده است! به عنوان مثال نوجوانانی که اساسا در ماجرای اعتراضات بنزینی نیستند و در عین حال، اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست نیز درگیر نارضایتی می‌شوند. وانگهی مگر در یکی دو روز گذشته، وقایع اعتراضی چقدر پرحجم بودند که کل اینترنت کشور را این گونه مختل کردند؟! این واکنش سنگین، چنین تداعی می‌کند که اعتراضات بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر از آنی هستند که واقعا هستند. سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و باید اجرا شود. "

ماجرای تخلیه بار آجر و سنگ میان معترضان در اتوبان امام علی (ع) تهران +عکس و فیلم

فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
مجله فارس پلاس: بنزین گران شد؛ خبری که طی ۴۸ ساعت گذشته سرخط اتفاقات زیادی شده است. هنوز چندساعتی از اعلام خبر سهمیه‌بندی بنزین نگذشته بود و مردم در بهت خبر اولیه بودند که اولین پمپ‌بنزین در تهران آتش گرفت؛ البته در فضای مجازی. تصاویر، دود شدیدی در پمپ‌بنزین خیابان شریعتی را نشان می‌داد که آتش آن در جوی‌های خیابان نیز جاری بود. اما اشکال کار آنجا بود که همه افراد در این فیلم با لباس تابستانی حضور داشتند. نقل قولی در یک صفحه جعلی منتسب به سرمربی تیم ملی ایران منتشر شد که شکست ایران را به گردن مسائل سیاسی می‌انداخت.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: به نظر می‌رسد دولت به سخن گفتن و همدلی با مردم اعتقادی ندارد و تصمیمات مهم کشور را با مردم در میان نمی‌گذارد. در حالی که گفته می‌شود ما به منابع جدید نفتی دست یافتیم، مردم نمی‌پذیرند که چند روز بعد قیمت بنزین بالا برود. ما باید با جلب مشارکت مردم دست به اجرای این سیاست بزنیم. قالیباف درباره تدبیر دولت در اجرای این سیاست خاطر نشان کرد: رییس‌جمهور باید پیش از این درباره اجرایی‌شدن سیاست بنزین با مردم حرف میزد و حال باید در اولین فرصت مشکلات را با مردم در میان بگذارند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: همین دولت ۴ سال قبل، بر خلاف نظر همه نخبگان اقتصادی، کارت سوخت را حذف کرد و حالا با صرف هزینه سنگین روانی و سیاسی و مالی، آن‌را برگرداند.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ستاد نماز جمعه تهران، این ستاد در این اطلاعیه با اعلام تغییر مکان برگزاری نماز جمعه تهران افزود: نماز جمعه تهران از ۹۸/۰۹/۰۱ در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری15 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری15 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

سرنوشت عروس خاورمیانه در هاله‌ای از ابهام

ایسنا18 دقیقه قبل

سرمایه گذاری نیروی هوایی آمریکا بر پرنده‌های نظامی یکبار مصرف!

اقتصاد آنلاین21 دقیقه قبل

وسوسه‌های زن شوهردار مشهدی کار دستش داد

رکنا24 دقیقه قبل

۵ نظامی مصری در حمله افراد مسلح کشته شدند

تابناک25 دقیقه قبل

اعلام نحوه دریافت «دیپلم مجدد»

ایسنا25 دقیقه قبل

نبرد سنگین ارتش سوریه با جبهه النصره در حومه لاذقیه

تابناک26 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

1 روز قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1