افزایش نابرابری و فقر در فرانسه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

افزایش نابرابری و فقر در فرانسه

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
هم اکنون ۱۴.۷ درصد از مردم فرانسه برابر با ۹.۳ میلیون نفر در فقر به سر می‌برند و نابرابری‌ها در این کشور رو به افزایش است
افزایش نابرابری و فقر در فرانسه - 0

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، موسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه با استفاده از شاخص‌های پیشرفته اعلام کرد هم اکنون ۱۴٫۷ درصد از مردم فرانسه برابر با ۹٫۳ میلیون نفر در فقر به سر می‌برند و نابرابری‌ها در این کشور رو به افزایش است. به نوشته روزنامه لیبراسیون چاپ پاریس، موسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه در گزارشی که چهارشنبه شب منتشر شد، اذعان داشت نابرابری‌ها و میزان فقر در سال ۲۰۱۸ در فرانسه افزایش یافته است. این موسسه اعلام کرد با شیوه‌ای بر اساس میکرو شبیه سازی به این نتایج دست یافت که موجب ارائه شاخص‌های پیشرفته شد.

موسسه ملی آمار فرانسه در مورد نابرابری‌ها اعلام کرد این شاخص به وضوح رو به افزایش است. اگر سطح زندگی ۲۰ درصد از افراد مرفه و ۲۰ درصد طبقه متوسط مورد بررسی قرار گیرد ما شاهد خواهیم بود که شکاف به نفع افراد مرفه رو به افزایش است. این موسسه همچنین به این نتیجه رسید میزان فقر پولی ۰٫۶ درصد افزایش یافته است. این بدان معناست که ۱۴٫۷ درصد از مردم فرانسه در سال ۲۰۱۸ درآمدی پایین‌تر از خطر فقر داشتند. این در حالی است که سال ۲۰۱۷، ۱۴٫۱ درصد مردم برابر با ۸٫۸ میلیون نفر فقیر بودند.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

این تحول می‌تواند به طور ویژه ناشی از تصمیم دولت برای کاهش کمک هزینه مسکن برای افراد ساکن در خانه‌های با اجاره متوسط است تا به این ترتیب در بودجه صرفه جویی کند. برخی خانوار‌ها حتی شاهد کاهش چند ده یورویی کمک هزینه مسکن بودند. اما دولت برای جلوگیری از آسیب به این افراد، سازمان دهندگان مسکن با اجاره متوسط را وادار کرد اجاره بهای خود را کاهش دهند. در عمل این تدابیر برای مستاجران فقیر یا بسیار متوسط این نوع مسکن بی تاثیر بود.

افزایش نابرابری نیز با افزایش شدید برخی درآمد‌ها مانند سود سهام (تا ۶۰ درصد) قابل توجیه است. دولت هم با تک نرخی کردن نرخ سود میزان مالیات بر این نوع درآمد‌ها را کاهش داده است. به این ترتیب ثروتمندان در دو جبهه سود می‌کنند. از یک سو سود سهام بیشتر می‌شود و از سوی دیگر مالیات کمتری پرداخت می‌کنند.

از دیدگاه موسسه ملی آمار فرانسه تدابیر دولت هم بیشتر به نفع خانوار‌هایی است که بالاتر از خط فقر هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مصوبات جلسه علنی مجلس

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
اصلاح لایحه تجارت جهت تأمین نظر شورای نگهبان و اعلام وصول لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری و صنعتی از مهمترین مصوبات جلسه علنی مجلسی‌ها بود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما نمایندگان مجلس شورای اسلامی مواد اعاده شده لایحه تجارت را از سوی شورای نگهبان که در ارتباط با شرایط قرارداد بانک‌ها و ضمانت‌نامه‌های صادرکنندگان است، اصلاح کردند.
الفالف17 ساعت قبل
وی با بیان اینکه این استیضاح ۳۸ امضا دارد و نمایندگان امضاهای خود را پس نگرفتند، تصریح کرد: کمیسیون کشاورزی مجلس امروز نامه‌ای به هیت رئیسه مجلس میزند و گزارش خود مبنی بر قانع نشدن نمایندگان از توضیحات وزیر را اعلام میکند تا استیضاح در دستور صحن مجلس قرار گیرد. در سالهای گذشته استیضاح حجتی بارها در مجلس مطرح شد. حجتی حتی روز چهارشنبه ۲۳ اسفند ۹۶ در صحن مجلس استیضاح شد اما مجددا از نمایندگان رای اعتماد گرفت. بعد از آن وی بارها در معرض استیضاح قرار گرفت اما طرح استیضاح وی از دستور کار مجلس خارج شد. آخرین بار ۲۱ اسفند سال گذشته بود که استیضاح این وزیر در ۲۰ محور از سوی ۵۱ نماینده تهیه شد اما در خرداد امسال از دستور کار مجلس خارج گردید. برای استیضاح یک وزیر به امضای حداقل ۱۰ نماینده نیاز است.
الفالف1 روز قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.

پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشد

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
آقای سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ضمن تقبیح و محکومیت اظهارات مداخله جویانه اخیر وزیر خارجه آمریکا، اظهار داشت: تنها چیزی که به آقای پمپئو نمی‌چسبد، اعلام حمایت از ملت ایران است. پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشدسخنگوی وزارت امورخارجه، تاکید کرد: ملت ایران، ملت بالغ و رشیدی است و از موانع مختلف عبور کرده و ناملایمات بسیاری را پشت سرگذاشته است و این ملت از این مرحله نیز عبور خواهد کرد و مسایل داخلی خودش را حل و فصل خواهد کرد. امنیت مرزها، محور گفتگوی فرمانده ارتش پاکستان در تهرانسخنگوی وزارت امور خارجه، سفر فرمانده ارتش پاکستان به تهران را بی نظیر توصیف کرد و گفت: مسایل دوجانبه و امنیت مرز‌ها محور گفتگو‌های فرمانده ارتش پاکستان در تهران است. آقای سید عباس موسوی اظهارداشت: آقای قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز (دوشنبه) وارد ایران شد و قرار است وی با برخی از مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و رایزنی کند. فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز وارد ایران شدآقای موسوی، افزود: فرمانده ارتش پاکستان فردا (سه شنبه) با آقای ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو خواهد کرد.

پناه جویان در ژاپن سال‌ها در بازداشتگاه به سر می‌برند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ان اچ کی، شبکه تلویزیونی ان اچ کی گزارش داد درخواست پناهندگی شمار زیادی از پناه جویان در ژاپن رد شده است و آنها در بازداشتگاه‌های موقت به سر می‌برند.
مهرمهر14 ساعت قبل
شافعی با تأکید بر پیشینه روابط اقتصادی ایران و ترکیه و ثبت تجارت ۲۳ میلیارد دلاری در کارنامه اقتصادی دو کشور، خاطرنشان کرد: ایران از موضع‌گیری ترکیه در مقابل تحریم‎های آمریکا علیه ایران سپاسگزار است و از زمان آغاز این تحریم‌ها، بیشترین رفت‌وآمدها بین ایران و ترکیه صورت گرفته است. رئیس اتاق ایران با اشاره به تدوین نقشه راه اقتصادی میان ایران و ترکیه و هدف قرار دادن تجارت ۳۰ میلیارد دلاری، افزود: متأسفانه به‌رغم این مذاکرات، در ۶ ماهه امسال شاهد کاهش ۳۰ درصدی مبادلات اقتصادی دو کشور هستیم. رئیس اتاق ایران سرمایه‌گذاری خارجی، همکاری در زمینه حمل‌ونقل، ترانزیت و گردشگری را از مهم‌ترین حوزه‌هایی دانست که ایران و ترکیه باید به‌صورت جدی‌تر موردتوجه قرار دهند. به اعتقاد شافعی، ایران و ترکیه نقش اثرگذاری در سازمان‌های همکاری اقتصادی (اکو) و تحرکات کشورهای عضو این سازمان دارند. نائل اوپلاک ضمن تایید صحبت‌های رئیس اتاق ایران مبنی بر کاهش روابط تجاری ایران و ترکیه، افزود: به رغم موافقتنامه ترجیحی ایران و ترکیه، واردات ۶۸ قلم کالا به ایران متوقف شده است که انتظار می‌رود این مشکل حل شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری21 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری21 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری21 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

استرداد کلاهبردار ۴۰۰ میلیاردی به کشور

همشهری11 دقیقه قبل

کولاک برف زنجان را فرا می‌گیرد

ایسنا12 دقیقه قبل

مهلت ثبت‌نام جشنواره‌فیلم فجر تمدید نمی‌شود

ایسنا12 دقیقه قبل

شمخانی: رویکرد ایران تقویت هرچه بیشتر روابط با کشورهای منطقه به ویژه با همسایگان است

ایسنا12 دقیقه قبل

اگر آنفلوآنزا گرفتید در خانه بمانید!

آفتاب‌نیوز12 دقیقه قبل

حاجی صفی دیدار با شهرخودرو را از دست داد

نود12 دقیقه قبل