مردم لبنان اصلاحات را بر دولت تحمیل کردند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. سیاسی
مردم لبنان اصلاحات را بر دولت تحمیل کردند

مردم لبنان اصلاحات را بر دولت تحمیل کردند

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز؛ ماهرالخطیب، «ماهر الخطیب» نویسنده و روزنامه نگار لبنانی در تحلیل بحران کنونی لبنان و اعتراضات این کشور برای وبگاه خبری «النشره» تاکید کرد مردم لبنان دستور العمل اصلاحات را بر دولت تحمیل کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ ماهر الخطیب در النشره تاکید کرد که اظهارات «جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان و رئیس فراکسیون لبنان القوی (جریان ملی آزاد به رهبری میشل عون) و همچنین سخنان دبیر کل حزب الله نشان داد دولت فعلی لبنان هنوز از حمایت احزاب کلیدی برخوردار است که وزن سیاسی آنها در کشور قابل چشم پوشی نیست.

نویسنده در ادامه جنبش ملی آزاد، حزب الله، جریان المستقبل و به زودی جنبش امل به رهبری نبیه بری را ائتلاف چهارگانه حامی دولت لبنان خواند و گفت: بر این اساس، به نظر می‌رسد که چهار حزب یا حداقل برخی از آنها می‌خواهند از فرصتی که امروز توسط «معادله اعتراضات خیابانی» ارائه شده است استفاده کنند تا یک طرح سیاسی و اقتصادی روشن را اعمال کنند و بدین ترتیب بر موانعی که در برابر برنامه‌های آنها قرار گرفته بود غلبه کنند. برنامه‌هایی که حالا شعار اعتراضات کنونی مردم در لبنان شده است.

وی افزود: این برنامه‌های ائتلاف چهارگانه، شامل لغو محرمانه بودن حساب‌های بانکی و مصونیت‌ها، احیای وجوه غارت شده، تصحیح سیستم بانکی، تصویب مالیات مترقی بر ثروتمندان، اصلاح قوانین چک و پاکسازی دستگاه‌های نظارتی و قضایی است.

النشره نوشت: این واقعیت سیاسی امروز مبین دو صحنه اصلی در عرصه سیاسی است، جایی که یک دسته علیه به طور کلی میثاق ملی لبنان و یک دسته علیه دولت لبنان هستند. ولید جنبلاط از آن دسته‌ای است که در مخالفت با میثاق ملی لبنان بسیار جدی است. در حالی که باید پرسید اوضاع امروز محصول شیوه مدیریت کشور در سه سال اخیر است یا در نتیجه انباشت مسائل از زمان توافق طائف تاکنون حاصل شده است زمانی که جنبلاط هم شریک اصلی در حکومت بود؟

نویسنده تصریح کرد: در این چارچوب می‌توان گفت کشور در مرحله فعلی بر سر یک دو راهی قرار دارد که قبل از انتقال به مرحله بعدی باید کمی مکث شود، زیرا آنچه لازم است عدم درگیری بین طرفداران احزاب در لبنان یا ورود به هرج و مرج فراگیر است بلکه جنبش‌های مردمی باید عامل فشاری باشد که از آن برای دستیابی به دستاوردهایی بزرگ استفاده کرد به دور از شعارهایی که همه می‌دانند دستیابی به آن دشوار است که البته این امر بستگی به نحوه چگونگی برخورد جامعه و احزاب سیاسی اصلی با دستاوردهای جدید است.

در مقابل حزب نیروهای لبنانی به رهبری سمیر جعجع طبق موضع سابق خود از کابینه خارج شده و خواهان براندازی ریاست جمهوری میشل عون است؛ اما ولید جنبلاط هم که روز پنجشنبه سوار بر موج اعتراضات مردمی خواهان سرنگونی حکومت میشل عون بود و طرفدارانش را به تظاهرات دعوت کرده بود هنوز بیست و چهار ساعت نگذشته بود که فهمید به اهداف خود نرسیده زیرا مردم او را هم از ارکان قدرت حاکم و مسئول در برابر واقعیت کنونی کشور دانستند از همین رو به هیچ وجه از او در صفوف خود استقبال نکردند که این امر منجر به تجدید نظر او در محاسبات خود شد و از طرح اقتصادی سعد الحریری برای حل بحران لبنان حمایت کرد.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

مردم لبنان اصلاحات را بر دولت تحمیل کردند - 8

مواضع سید حسن نصرالله هم قابل درک است، زیرا از چارچوب کلی مواضع سعد الحریری و جبران باسیل خارج نشده و استفاده از عامل اعتراضات مردمی برای دستیابی به اصلاحات مطلوب را خواستار شده است. بر خلاف برخی احزاب و شخصیت‌های سیاسی دیگر که ترجیح دادند از مسئولیت فرار کرده و بر موج اعتراضات سوار شوند، از بیم اینکه اگر اوضاع به همین منوال پیش برود آنها در معرض محاکمه خواهند بود به دلیل اینکه در خصوص شرایط کنونی مسئول هستند. بخصوص آنهایی که طی سال‌های مدیدی در حکومت شراکت داشته‌اند.

همزمان دبیر کل حزب الله تاکید کرد که از موضع مردم در مخالفت با وضع مالیات‌ها برای اقشار کم درآمد حمایت می‌کند، چیزی که پیش از این هم نمایندگان حزب الله بر آن تاکید داشتند.

بر این اساس می‌توان گفت فرصت ۷۲ ساعته‌ای که سعد الحریری نخست وزیر لبنان تعیین کرده است متوجه احزابی است که گزینه راحت‌تر یعنی فرار از مسئولیت و پیوستن به اعتراضات را برگزیده‌اند. این احزاب باید موضع خود را درباره شراکت در مسئولیت پذیری دشوار یا تداوم مسیر کنونی خود تعیین کنند اما باید بدانند با ادامه این مسیر از محاکمه در امان نخواهند بود زیرا مثلث حزب الله، المستقبل و جریان ملی آزاد به تنهایی مسئولیت اوضاع کنونی را نخواهند پذیرفت در حالی که احزاب دیگر بخواهند شعارهای به اصطلاح اصلاح طلبی سر دهند.

در این راستا نمی‌توان پیام هشدار دبیر کل حزب الله را نادیده گرفت که فرصت کنونی را آخرین فرصت برای دولت خواند بخصوص که پیوستن حزب الله به اعتراضات در صورت عدم مسئولیت پذیری حکومت را اجتناب ناپذیر خواند.

نویسنده در پایان آورده است: بنابراین ائتلاف چهارگانه حزب الله، المستقبل، جریان ملی آزاد و جنبش امل خواهان استفاده از «معادله اعتراضات» است و مردم لبنان هم در اولین گام خود موفق عمل کردند زیرا مانع اعمال مالیات‌های جدید بر فقرا و افراد کم درآمد شدند و برای مرحله دوم باید به گونه‌ای تفکر کنند که منجر به هرج و مرج نشود که عنوان این مرحله «محاکمه و مجازات» است. این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: السدح-جلوه‌های جشن هفته وحدت در یمن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از صنعا، میلاد پیامبر اکرم (ص) برای یمنی‌ها مناسبتی ویژه، و تاریخ یمن، بیانگر عشق این ملت به حضرت محمد مصطفی (ص) و خاندان پاک ایشان است. حضور این جمعیت بزرگ در خیابانها، همزمان با تهدیدها و بمباران جنگنده‌های سعودی، گوشه‌ای از عشق و وفاداری مردم یمن به رسول گرامی اسلام و خاندان مطهرش را بازنمایی می‌کند. شهروند یمنی می‌گوید: پیوند یمنی‌ها با پیامبر اسلام قدیمی و ایمانی است و این جشن بزرگ مردمی، جلوه‌ای از شکوه عشق ملت یمن و پیامی آشکار به جهانیان است که در سراسر یمن موج می‌زند. وحدتی که از پنج سال گذشته تاکنون متجاوزان را سردرگم کرد و در آینده نیز حفظ خواهد شد تا متجاوزان و اشغالگران، با خفت و خواری یمن را ترک کنند. در حالی که عربستان سعودی و متحدان آن سرگرم لهو و لعب هستند، یمنی‌ها بر عشق و علاقه خود به رسول الله (ص) و خاندان ایشان می‌افزایند.

ماجرای شعار دادن در زمان سخنرانی روحانی در جمع مردم یزد چه بود؟ + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، همزمان با سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در میدان امیرچخماق یزد عده‌ای از شرکت کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی که روی آنها گله مندی صنفی درج شده بود، انتقادهایی را به سیاست‌های اقتصادی دولت مطرح کردند. مضمون پلاکاردها بیشتر مربوط به وضعیت نیروهای شرکتی، وضعیت آب برای کشت زمین‌های کشاورزانی و وضعیت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و گلایه‌مندی از دولت برای گرانی بود. این عده در بخشی شعارهای خود حل معضلات اقتصادی نظیر گرانی را از دیگر مطالبات خود از رئیس جمهور عنوان کردند. این افراد که صدای شعارهایشان در جمعیت حاضر گم شده بود، تاکید داشتند که مشکلات موجود با سخنرانی قابل حل شدن نیست. واکنش آشنا به سخنان رئیس‌جمهور در یزدحسام‌الدین آشنا مشاور رئیس جمهور نیز در توئیتی درباره سخنان رئیس جمهور در جمع مردم یزد گفت: یزد امروز شاهد ارائه یک بیانیه و آمار رسمی برای مواجهه با فساد سازمان‌ یافته‌ بود.

انفجار خودروی بمبگذاری شده در شهر سلوک سوریه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر، فعالان شبکه‌های اجتماعی تصاویری را از نخستین لحظات انفجار خودروی بمبگذاری شده در شهر سلوک در سوریه پخش کردند که در این انفجار چند نفر کشته و زخمی شدند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
در جریان سخنرانی رئیس جمهور در یزد، شمار کمی از حاضران شروع به دادن شعارهایی کردند. اگرچه شعاردهندگان تعدادشان کم بود و صدای آنها چندان شنیده نمی‌شد، حسن روحانی در سخنرانی خود به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: صدای شما مردم، صدای این چند نفر جوان نیست. به گزارش «انتخاب»، روحانی با بیان اینکه اختلاف خواست آمریکاست، ادامه داد: نگذاریم خواست آمریکا از حنجره عده‌ای معدود بلند شود. گرچه آن عده بسیار معدود و کم در کشورند اما همان عده معدود و کم را هم به اسلام دعوت می‌کنیم. سخنرانی رییس جمهور در جمع مردم یزد از دقایقی پیش در مجموعه فرهنگی تاریخی امیر چخماق یزد آغاز شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرآنلاین، مهمترین دستور کار امروز مجلس استعفای کاظم جلالی نماینده تهران بود، دستورکاری که با برخی حواشی همراه بود. از نقش فوت دختر آقای سفیر در استعفای زودهنگام جلالی تا کنایه به شورای نگهبان و انتقادات تند از برجام و FATF. غلامرضا تاجگردون که در موافقت با استعفای جلالی پشت تریبون رفته بود به شوخی گفت: مردم و شورای نگهبان زورشان به آقای جلالی نرسید، لذا نمایندگان باید همت کنند که ایشان از مجلس بروند. آقای جلالی مواظب حزب کثیف توده باش؛ آقای جلالی روسیه یک جای عادی نیست. مخالفت من این است که آقای جلالی از پس ترفندهای روسیه بر نیاید.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
رئیس جمهور با اشاره به طرح‌ها و پروژه‌های مختلفی که در سطح استان یزد و در بخش‌های مختلف به بهره‌برداری رسید، اظهار داشت: اجرای طرح‌هایی با این وسعت به معنای حرکت در مسیر ایجاد تحول بزرگ در سطح استان یزد است. رئیس جمهور افزود: برای بخش راه و راه‌آهن استان ۵۲۵ میلیارد تومان اختصاص دادیم، ضمن اینکه با تأمین اعتبارات لازم به دنبال تکمیل طرح‌های نیمه تمام سفر قبلی هستیم. رئیس جمهور گفت: اقدامات و اعتبارات لازم برای تأمین آب آشامیدنی یزد برای ۳۰ سال آینده در نظر گرفته شده است و اجرای آن را با قوت ادامه خواهیم داد. ضمن اینکه در خصوص اجرای پروژه‌ها در استان یزد بانک‌ها اعتبارات خوبی بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفتند که می‌تواند تحول بزرگی در استان ایجاد کند. رئیس جمهور در پایان خاطر نشان کرد: خوشبختانه استان یزد از ویژگی‌های بسیار خوبی در زمینه گردشگری برخوردار است و بافت تاریخی، معماری و بناهای تاریخی یزد از جمله جاذبه‌های گردشگری این استان است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها