ادامه ماجرای دستگیری روح‌الله زم؛ پینگ پنگ اتهام از سوی کریمی قدوسی و آشنا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. سیاسی

ادامه ماجرای دستگیری روح‌الله زم؛ پینگ پنگ اتهام از سوی کریمی قدوسی و آشنا

فراروخبرگزاری فرارو |
به نظر می‌رسد دستگیری زم می‌تواند ابعاد گسترده دیگری داشته باشد. جدای از نحوه دستگیری او و اینکه او کجا به دام افتاده است مهمترین مسئله اعترافات اوست که ممکن است فعالان و مسئولان سیاسی، رسانه‌ای و امنیتی زیادی را گرفتار کند.

ادامه ماجرای دستگیری روح‌الله زم؛ پینگ پنگ اتهام از سوی کریمی قدوسی و آشنا - 1

بازداشت زم همچنان در صدر اخبار رسانه‌ها قرار داردفرارو-واکنش‌ها به بازداشت روح الله زم ادامه دارد و همچنان بحث‌های جنجالی درباره به دام افتادن مدیر «آمد نیوز» مطرح است. اتهاماتی از سوی نزدیکان روح‌الله زم به برخی همکاران او وارد شده و از سوی دیگر در ایران نیز تقدیر و تشکر‌ها از سپاه پاسداران ادامه دارد.

به گزارش فرارو، هفته گذشته بمب خبری دستگیری روح‌الله زم مدیر آمد نیوز منتشر شد، اما هنوز نحوره دستگیری و بازداشت او در ابهام قرار دارد وگمانه زنی‌های پیرامون آن ادامه دارد. اما تاکنون تنها جزییاتی که از سوی منابع نظامی منتشر شده این است که این دستگیری با کمک سرویس‌های امنیتی خارجی صورت گرفته است که البته این خبر نیز به صورت غیر رسمی مطرح شده است.

در همین حال امروز فرمانده سپاه پاسداران پیامی درباره بازداشت زم منتشر کرد. سرلشکر سلامی در این پیام تاکید کرد «با این ابتکار عمل و اقدام اطلاعاتی طراز جهانی و حرفه‌ای، یکی از کور سو‌های جنگ روانی دشمن در ناامن سازی ذهنی و راه اندازی آشوب‌های خیابانی، اختلاف افکنی ما بین نخبگان و مسئولین، نشر اکاذیب و شایعه، ترویج بدبینی و نا امیدی در مردم خاموش گردید و غافلگیری بر سرویس‌های اطلاعاتی استکباری تحمیل شد.»در روزهای گذشته پیام‌های تقدیر زیادی از سوی مقامات خطاب به سپاه منتشر شده است. فرمانده سپاه از این پیام‌ها تشکر کرده است.

اما رسانه‌ها و فعالان سیاسی اپوزیسیون در خارج از کشور عطش فراوانی برای کشف جزییات به دام انداختن روح‌الله زم دارند. در این بین برخی همکاران و نزدیکان او یکی از همکاران خود در آمدنیوز را متهم به دست داشتن در دستگیری زم توسط اطلاعات سپاه می‌کنند.

در این بین ادعا‌های عجیب و غریب زیادی درباره دامی که برای زم پهن شده بود مطرح است. ادعا‌هایی که نمی‌توان آن‌ها تائید یا رد کرد. اپوزیسیون خارج از کشور با استناد به روایت‌های برخی نزدیکان زم معتقدند شیرین نجفی ادمین کانال آمد نیوز در دستگیری زم نقش داشته است. ادعایی که از سوی نجفی با قاطعیت رد می‌شود.بیشتر بخوانید:پس لرزه‌های دستگیری روح‌الله زم؛ پالایشی در راه است؟واکنش نمایندگان به اعترافات تلویزیونی مدیر «آمدنیوز»واکنش‌ها و حواشی بازداشت روح‌الله زم؛ موسس کانال و سایت "آمد نیوز"

ادامه ماجرای دستگیری روح‌الله زم؛ پینگ پنگ اتهام از سوی کریمی قدوسی و آشنا - 8

امروز کریمی قدوسی و حسام الدین آشنا یکدیگر را متهم به ارتباط با آمد نیوز کردند

اعتراف علیه رستمی، ادعا علیه آشنا

در حالی که رسانه‌های خارج از کشور و گروه‌های مخالف نظام سرگرمی کشف نحوه دستگیری زم و شناسایی خائن احتمالی هستند، در داخل کشور بحث شناسایی همکاران داخلی زم بسیار داغ است.

روز پنج شنبه بخش خبری ۲۰۳۰ گزارشی تازه درباره زم منتشر کرد که در آن از اعترافات جدیدی از زم رونمایی شده است. در این اعترافات جدید، او محمدحسین رستمی را یکی از منابع اطلاعاتی خود در ایران معرفی کرد.

محمد حسین رستمی به همراه رضا گلپور از گردانندگان سایت عماریون بودند که سه سال پیش به اتهام جاسوسی برای اسرائیل دستگیر شدند. البته آن‌ها این اتهام را رد کرده‌اند.

رستمی پیش از بازداشت، در سوریه بود. در اعترافات جدید، روح‌الله زم درباره محمدحسین رستمی می‌گوید «دو سه بار» او را دیده و برای او پول فرستاده است. در گزارشی که ۲۰۳۰ منتشر کرد صوتی نیز شنیده می‌شود که از زم تقاضای پول دارد.

محمد حسین رستمی متولد ۱۳۶۴ و اهل شهر ری است، ظاهرا او فعالیت‌های سیاسی اش را از سال ۸۴ و از ستاد محمود احمدی نژاد آغاز کرده است.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

انتشار این بخش از اعترافات زم در محمد حسین رستمی واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشت. این اعترافات بار‌ها بازتاب یافت و بسیاری از کاربران به پیشینه رستمی و وابستگی‌های سیاسی اش پرداختند.

اما به نظر می‌رسد این ابتدای کار است و احتمالا به زودی اعترافات تازه‌ای از زم منتشر خواهد شد. باید دید این اعترافات تازه چه کسی یا چه کسانی را هدف قرار می‌دهد.

در همان ابتدای بازداشت زم طیفی از فعالان رسانه‌ای اصولگرا در شبکه‌های اجتماعی سعی در القای ارتباط زم با مقامات دولتی داشتند. در این بین بیش از همه سخن از حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور است.

در ادامه این روند امروز جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد ادعایی جنجالی علیه حسام الدین آشنا و دولت مطرح کرد. او گفت که برخی کارکنان نهاد ریاست جمهور با آمد نیوز مرتبط بوده‌اند. او در ادامه تاکید کرد که «دستگیری‌هایی در نهاد ریاست جمهوری صورت گرفته است.» او مدعی شد که نقش حسام الدین آشنا در این ماجرا باید مورد توجه قرار گیرد.

توئیت‌های جنجالی کریمی قدوسی با واکنش حسام الدین آشنا روبه رو شد. مشاور روحانی در پاسخ نوشت: «چه بسا یکی هم بگوید. نقش جواد کریمی قدوسی مأمور اتاق عملیات روانی ضد دولت در ماجرای آمدنیوز باید مورد توجه واقع شود.»

به نظر می‌رسد با رد و بدل شدن این توئیت‌ها باید منتظر جنجال‌هایی جدیدی در رابطه با «آمد نیوز» و «روح الله زم» باشیم. جنجال‌هایی که ممکن است به دستگیر، برکناری و برخورد با برخی مقامات دولتی و غیردولتی ختم شود.

پیشتر عبدالله گنجی مدیر مسئول روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران در توئیتی از آغاز یک پالایش درون حاکمیتی پس از بازداشت زم خبر داده بود. گنجی نوشت: «زم پایان راهی بود که در آن آبرو‌ها برده شد و چه داستان‌هایی که برای هتک حرمت‌ها ساخته نشد. اما آغاز یک پالایش جدی نیز هست. نفاق درون حاکمیت رخ نمایی خواهد کرده و سیفونی که کشیده خواهد شد.»

در همین حال برخی منابع خبری از بازداشت محمدحسین حیدری؛ مدیرمسئول سایت دولت بهار، خبر می‌دهند. دولت بهار سایت نزدیک به محمود احمدی نژاد است. حیدری پیش از این هم یک بار دیگر بازداشت شده بود.

برخی منابع می‌گویند بازداشت حیدری در ارتباط با پرونده زم است، اما تاکنون این ادعا تائید نشده است.

ادامه ماجرای دستگیری روح‌الله زم؛ پینگ پنگ اتهام از سوی کریمی قدوسی و آشنا - 26

نحوه بازداشت زم همچنان سوژه جذاب رسانه هاست

زم در کجا دستگیر شد؟ / سکوت عراق واکنش اقلیم کردستان

یکی دیگر از مباحثی که همچنان افکار عمومی را درگیر خود کرده است این است زم در کجا دستگیر شد. در حالی که برخی منابع داخلی از دستگیر او در اقلیم کردستان عراق خبر می‌دهند، اما اقلیم کردستان عراق این موضوع را رد کرده است. جوتیار عادل سخنگوی دولت اقلیم کردستان می‌گوید: «زم به هیچ وجه به اربیل یا منطقه دیگری در اقلیم کردستان عراق پا نگذاشته تا در این منطقه دستگیر شود.»

با این حال بیشتر روایت‌ها این را تائید می‌کنند که زم در عراق دستگیر شده است. یک روایت می‌گوید او در نجف بازداشت شده و روایتی دیگر می‌گوید او در فرودگاه بغداد توسط نیرو‌های امنیتی عراق و به درخواست ایران بازداشت شده و پس از آن به ایران تحویل داده شده است.دولت عراق تاکنون درباره این گزارش‌ها سکوت کرده است. فقط یک مقام محلی در نجف بازداشت زم در این شهر را تکذیب کرده است.سپاه پاسداران در اطلاعیه بازداشت زم تاکید کرده بود که او در داخل کشور دستگیر شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | رئیس جمهور: سال آینده تحریم تسلیحاتی ایران برداشته خواهد شد

خبرآنلاینخبرآنلاین15 ساعت قبل
در دنیای نوین امروز که هر کسب و کار و فعالیتی قدم به سوی آنلاین شدن و فعالیت در بستر وب گذاشته است، بازار استارت آپ‌های ارائه دهنده خدمات منزل از جمله، نظافت منزل، حمل بار و اثاث، تعمیر تاسیسات و … بسیار گرم شده است. استارت آپ‌های متعددی در این حوزه در حال فعالیت می‌باشند اما اینکه بتوانیم یک شرکت خوب در حوزه ارائه خدمات بیابیم، که کار درست بوده و بتواند تمام نیاز‌های ما را برطرف سازد بسیار سخت است. شرکتی که بتواند، نیروی مجرب و کاربلد برای مشتریان خود ارسال نماید تک و توک‌ در بین این استارت آپ‌ها دیده می‌شود و امروز میخواهیم یکی از این شرکت‌ها را که به صورت اختصاصی در شهر تهران فعالیت می‌کند به شما معرفی کنیم.

انفجار خودروی بمبگذاری شده در شهر سلوک سوریه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر، فعالان شبکه‌های اجتماعی تصاویری را از نخستین لحظات انفجار خودروی بمبگذاری شده در شهر سلوک در سوریه پخش کردند که در این انفجار چند نفر کشته و زخمی شدند.

مهارت دختران و پسران روسی در باز و بسته کردن سلاح‌های جنگی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین16 ساعت قبل
حزب سوسیالیست «پدرو سانچز»، نخست وزیر موقت اسپانیا، تاکنون موفق شده ۱۲۴ کرسی از ۳۵۰ کرسی پارلمان این کشور را به دست بیاورد. سوسیالیست‌ها در انتخابات آوریل ۱۲۳ کرسی کسب کرده بودند و نظرسنجی‌ها شمار کرسی‌های این حزب در انتخابات مجدد را ۱۲۰ کرسی تخمین می‌زدند. ائتلاف این ۲ حزب اکثریت لازم را برای تشکیل دولت فراهم نمی‌کند. - دولت دست راستیاین گزینه اگرچه بعید به نظر می‌رسد، اما اعتراض‌های جدایی طلبی در کاتالونیا آن را تقویت می‌کنند. ملی گرا‌ها و احزاب دست راستی توانسته‎اند با سر دادن شعار‌های ضد جدایی طلبی موقعیت خود را در عرصه سیاسی اسپانیا تقویت کنند.
ایلناایلنا17 ساعت قبل
ساشا ایبلینگ (استاد پژوهش‌های باستان‌شناسی موسسه شرق‌شناسی در دانشگاه شیکاگو) معتقد است که نظام سیاسی هخامنشیان، الگویی برای انعطاف‌پذیری، چابک بودن و قاطعیت در نظام سیاسی بود. عصر شاهنشاهی هخامنشیان به عنوان دوره‌ای زرین در تاریخ سیاسی نظریه‌های دولت به شمار می‌آید. توزیع پایتخت سیاسی در میان چهار شهر مهم (شوش، پاسارگاد، اکباتان، بابل) برای پایش سیاسی اوضاع مناطق مختلف کشور توسط شاهان، یکی از مهم‌ترین درس‌های حکمرانی سیاسی در نحوه توزیع متوازن قدرت میان ایالات مدعی‌ست. پژوهش‌های شما بر الواح گلی دوران هخامنشیان، چه تصویری از نظام حقوقی و قضایی آنها برسازی می‌کند؟ هیچ یک از نظام‌های سیاسی نمی‌توانند بدون داشتن یک دستگاه قضایی کارآمد، دارای انعطاف باشند. اثر این پیوستگی تاریخی ایرانیان با کشاورزی را می‌توانید در تقویمشان هم به خوبی مشاهده کنید که نام ماه‌ها با موضوعات جوی پیرامون کشاورزی ارتباطی گسترده داشت.

فیلم/ واکنش سخنگوی قوه قضائیه به اظهارات روحانی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها