آماده باش سازمان انرژی اتمی برای گام چهارم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

آماده باش سازمان انرژی اتمی برای گام چهارم

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
رونمایی از نسل جدید سانتریفیوژها نشان می‌دهد ایران به پیشرفته ترین فناوریها که حتی بالاتر از فناوری تولید هواپیما و دیگر صنایع هم رده آنست دست یافته و جزو انگشت شمار اعضای کلوپ هسته‌ای و چند کشور محدودتر دارای فناوری تولید سانتریفیوژ است. دولت باید به این توانایی باور داشته باشد و بیش از این اجازه اتلاف وقت را به غربی‌ها ندهد.

قدس آنلاین:برنامه توسعه و نوسازی رآکتور اراک در آستانه فرارسیدن موعد گام چهارم ایران برای کاهش تعهدات برجامی به ظاهر سرعت گرفته است.

علی اصغر زارعان معاون سازمان انرژی اتمی روز گذشته در حاشیه چهل و هشتمین نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور که در دانشگاه باهنر کرمان برگزار شده تاکید کرد که بخش ثانویه رآکتور آب سنگین اراک تا دو هفته دیگر راه‌اندازی می‌شود.

پیش ازاین علی اکبر صالحی نیز در گفتگو با خبرنگاران از تکمیل این بخش از رآکتور خنداب و همچنین راه‌اندازی جرثقیل حمل و بارگذاری میله‌های سوخت رآکتو و همچنین رونمایی از یک زنجیره ۳۰ تایی ماشین‌های نسل ۶ غنی سازی به ظرفیت مجموع ۳۰۰ سو خبر داده بود.

پیشواز سازمان انرژی اتمی برای گام چهارم

حالا گمانه زنی‌ها و خبرهای منتشر شده حاکیست در کنار این سه اتفاق احتمالا سازمان انرژی اتمی در این موعد از دو نسل جدیدتر ماشین‌های غنی سازی یعنی: IR۷ و IR۹ با ظرفیت غنی سازی ۴۰ تا ۵۰ سو نیز رونمایی خواهد کرد. ماشین‌هایی که می‌تواند یک جهش عظیم در توان غنی سازی و توسعه برنامه هسته‌ای صلح آمیز کشور ایجاد کند.

تنها یک محاسبه سرانگشتی می‌تواند تاثیر این اتفاق را نمایان کند. در نطنز در حال حاضر و بنابر مفاد برجام ۵۰۶۰ ماشین غنی سازی نسل یکIR۱ در حال کار هستند که پیش از برجام در این سایت بالغ بر ۱۶ هزار ماشین نصب و ۹ هزار تای آنها در حال چرخش و غنی سازی بود.

همزمان در سایت فردو نیز ۳ هزار ماشین نسل یک در حال کار بود. با جایگزینی نسل‌های جدید ماشین‌های نسل ۸، ۷، ۶ و ۹ که به ترتیب، ۱۰، ۴۰، ۲۴ و ۵۰ سو توان غنی سازی داند یک جهش بزرگ در ظرفیت هسته‌ای کشور ایجاد خواهد شد.

راه‌اندازی بخش ثانویه رآکتور اراک اما طبق برنامه تکمیل این نیروگاه به پیش می‌رود. این بخش حتی زیر مجموعه برنامه بازطراحی و نوسازی رآکتور اراک هم نیست و بخشی از تاسیسات جانبی رآکتور یا قلب ان به شمار می‌رود که شامل تاسیسات خنک کننده و مدار آب سنگین و مبدل‌های حرارتی است.

تا اینجای کار اما به نظر می‌رسد این رونمایی پیشاپیش دولت از گام بعدی چندان اروپایی‌ها را شوکه نکرده و تحرکی در آنها برای شکستن بن بست موجود در توافق با دولت روحانی برای حفظ برجام را بوجود نیاورده است.

از اینرو به نظر می‌رسد گام چهارم که تا سه هفته دیگر موعد آن فرامی‌رسد باید و لازم است تا یک اقدام جدی و شوک اور باشد. ضربه‌ای که یا کشورهای اروپایی را به خود آورد و به اقدام وادارد و یا تکلیف برجام را مشخص کرده و ناتوانی اروپایی‌ها را در حفظ این توافق اثبات کند. اقدامی که به نظر نمی‌رسد دولت روحانی هنوز به آن باور پیدا کرده باشد.

کما اینکه سید عباس موسوی دستیار وزیر خارجه و سخنگوی این وزارتخانه در پاسخ به قدس تاکید کرد که گام‌های بعدی ایران نیز در چارچوب برجام خواهد بود. شخص ظریف نیز بارها تاکید کرده که ایران آغازگر خروج از برجام نخواهد بود. وزیر امور خارجه همچنین می‌گوید: البته ما همزمان با برداشتن گام‌ها آماده مذاکره هستیم و هروقت که اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل کنند، امکان بازگشت از گام‌ها نیز وجود دارد.

در هفته‌های اخیر دولت روحانی امیدوار بود رایزنی‌های اروپایی‌ها با واشنگتن به نتایجی مثبت و گشایشی در بن بست موجود بینجامد. به نظر می‌رسد روحانی حتی آماده بود تحت شرایطی با رئیس جمهور آمریکا در قالب ۱+۵ دیدار کند، او پس از بازگشت از نیویورک حتی گفت که این توافق نزدیک هم بوده اما رفتار ترامپ آنرا بر هم زده و مانع تحقق آن شده است.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

ظریف سه هفته پیش در حاشیه جلسه دولت گفت که دلیل بر هم خوردن این توافق نزدیک آن بوده که ترامپ آنچه را در رسانه‌ها بر زبان می‌آورده کاملا متفاوت با حرفهایش در جلسات خصوصی با اروپایی‌ها بوده و لازم بوده این موضوع روشن شود که کدام موضع او واقعیست.

روحانی اما در بازگشت از نیویورک گفت که رایزنی‌ها هنوز ادامه دارد و ممکن است آن تواق حاصل شود. اما به نظر می‌رسد در شرایط موجود یک گام محکم و موثر بیش از هر اقدام دیگری از کانال اروپا می‌توانداین پرونده را از سکون موجود بیرون آورد.

گام چهارم فراتر از هشدار باشد

اکنون گمانه زنی‌ها بر اساس تعهدات فنی باقیمانده ایران در برجام نشان می‌دهد که گام چهارم نباید از دو موضوع خارج باشد، یا فعال کردن و تزریق گاز و غنی سازی در فردو و یا مونتاژ دوباره سانتریفیوژهای باز شده در نظنز.

ولی الله نانواکناری عضو کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این موضوع به خبرنگار ما می‌افزاید: اقدامات ما برای برگشت به مسیر گذشته بیانگر اقتدار و جدیت نظام و توانمندی متخصصان ایران است و این مسیر در صورت تغییر نکردن فضا باید کامل شود.

وی با اشاره به بیش از یکسال و نیم وقت کشی اروپایی‌ها با وجود وعده حفظ برجام، خاطرنشان می‌کند: کشورهای اروپایی باور نمی‌کردند که دولت ایران در مسیر کاهش تعهدات و احیای برنامه هسته‌ای گام بردارد، اما در سه گام اول مقدمات این کار فراهم شده و لازم است که گام چهارم یک اقدام مکمل و جدی و کاملا رو به جلو باشد که پیام روشنی را برای این کشورها ارسال کند و این کشورها باید حالت اضطرار و تنگ بودن زمانشان را حس کنند.

اروپا به شوکی جدی نیاز دارد

ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم اصفهان هم در گفتگو با قدس با اشاره به اینکه پس از خروج آمریکا و اجرا نشدن تعهدات اروپایی‌ها برای جبران این مسئله ایران قانونا و به لحاظ حقوقی دیگر تعهد و الزامی برای ماندن در این توافق ندارد، می‌گوید: ایران حسن نیت و صبر راهبردی خود را در دو سال گذشته نشان داده، اما بیش از این جایز نیست که دولت در این امر تعلل کند زیرا این صبر و گام‌های مرحله‌ای و اقدامات کوچک دولت در کاهش تعهدات اقتصاد ایران را شرطی و در هر مرحله دچار یک شوک کرده است لذا گام بعدی باید کاملا جدی و تعیین کننده باشد

عضو کمیسیون حقوقی مجلس تاکید می‌کند: باید تکلیف اقتصاد و مردم روشن شود و اجازه ندهیم فشارهای اقتصادی عرصه را بر کشور تنگتر کند و هرچه زمان بگذرد این اقدام دشوارتر خواهد بود.

وی بازی اروپادر یکسال و نیم گذشته را وقت کشی و تقسیم کار هماهنگ شده با آمریکا عنوان کرده و می‌افزاید: رونمایی از نسل جدید سانتریفیوژها نشان می‌دهد ایران به پیشرفته‌ترین فناوریها که حتی بالاتر از فناوری تولید هواپیما و دیگر صنایع هم رده آنست دست یافته و جزو انگشت شمار اعضای کلوپ هسته‌ای و چند کشور محدودتر دارای فناوری تولید سانتریفیوژ است. دولت باید به این توانایی باور داشته باشد و بیش از این اجازه اتلاف وقت را به غربی‌ها ندهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) حوادث تلخ در اعتراضات بنزینی یکشنبه شب ملارد

فراروفرارو1 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در این میان ۳ فراکسیون سیاسی مجلس میزبان اعضای‌شان بودند. جعفرزاده ایمن‌آبادی که خود این پیام را در فراکسیون قرائت کرده به «اعتماد» می‌گوید که «پیام رهبری مثال ضربه‌گیر عمل کرده است. علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی صبح امروز یکشنبه مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی افزایش قیمت بنزین گفت: نگرانی مردم این است که این تصمیم تبعاتی برای سایر قیمت‌ها داشته باشد. رییس مجلس اضافه کرد: ان‌شاءالله در مسیر بحث‌هایی که روزهای بعد کمیسیون‌های مجلس دارند مشکلات حل شود. نکته قابل‌توجه دیگر در این متن پیام رهبری به نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که از سوی لاریجانی قرائت شده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
دکتر شیرین هانتر (Shireen Hunter)، نویسنده و استاد دانشگاه جورج تاون در واشنگتن دی سی درمقاله‌ای که از سوی سایت دیپلماسی ایرانی برای خوانندگان برگزیده و ترجمه شده با صراحت می‌نویسد آمریکا و اروپا از این گامهای برداشته شده ایران نترسیدند. هیچ یک از اقدامات ایران تا اینجای کار تهدیدی جدی برای ایالات متحده یا اروپا ایجاد نمی‌کردند، اما می‌توانند ضرر سنگینی برای ایران به دنبال داشته باشند. چنین اقدامی همچنین سبب می‌شود معدود طرف‌های تجاری ایران از جمله چین و روسیه با آن درگیر شوند. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای هم آنقدری نگران کننده نیست که باعث تغییر رفتار آمریکا و اروپا شود. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای صرفا موضع سیاستمداران جنگ طلب در آمریکا و اروپا را قدرتمند می‌کند و بازیگران خاورمیانه را به سمت حمله پیشگیرانه سوق می‌دهد. سیاست‌های فرهنگی ایران هزینه اقتصادی سنگینی برای این کشور داشته و به فرار سرمایه به امارات، ترکیه، اروپا، آمریکا و حتی کشورهایی همچون ارمنستان و گرجستان انجامیده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.

ابعاد جدید ناآرامی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل

خبرهایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
سخنگوی دولت امروز با خبر‌هایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر به جمع خبرنگاران آمد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تاکید ویژه اعضای هیئت دولت امروز علاوه بر کنترل تورم انتظاری ناشی از سهمیه بندی بنزین این بود که قشر‌های مختلف مردم که مشمول حمایت‌های معیشتی هستند به دقت شناسایی شوند تا کسی از این فهرست جا نماند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری13 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

پیام تسلیت معاون رییس جمهور و وزیر علوم در پی درگذشت پروفسور رضا

مهر11 دقیقه قبل

شورای امنیت با تصمیم آمریکا درباره شهرک‌سازی‌ها مخالفت کرد

الف19 دقیقه قبل

ضعیف‌ترین ستاره‌های لیگ؛ ۲ بازیکن سرخابی

مشرق‌نیوز19 دقیقه قبل

تصادف مرگبار تریلی با سمند، وانت و پراید/ ۴ نفر کشته شدند

آفتاب‌نیوز20 دقیقه قبل

آخرین جزئیات رمز یکبار مصرف بانکی

مشرق‌نیوز24 دقیقه قبل