پترائوس تصمیم ترامپ درباره کرد‌های سوریه، ​ اشتباه فاحشی بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

پترائوس تصمیم ترامپ درباره کرد‌های سوریه، ​ اشتباه فاحشی بود

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
رئیس سابق سیا: اقدام ترامپ درباره کُرد‌های سوریه را خیانت و اشتباه راهبردی توصیف کرد

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از سی ان ان، ژنرال دیوید پترائوس رئیس سابق فرماندهی مرکزی آمریکا که زمانی هم رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بود در گفتگوی اختصاصی با این شبکه گفت: ما مدت‌ها در کنار کرد‌های سوریه بودیم. آن‌ها در جریان تلاش برای شکست دادن دولت اسلامی (داعش) ده هزار نفر از نیرو‌های خود را از دست دادند تا داعش از بین برود که البته این کار‌ها با حمایت‌ها و مشاوره‌های ما بود. اما به یکباره تصمیم گرفته شد نیروهایمان را از سوریه خارج کنیم بدون آنکه روند خروجی با برنامه ریزی و حساب شده و به صورت مرحله بندی باشد. این خروج به یکباره بود. این کار سبب پایان دادن به جنگ نمی‌شود بلکه سبب می‌شود جنگ طولانی‌تر شود، زیرا این وضع سبب می‌شود فرصتی برای داعش فراهم شود تا بار دیگر ظهور کند. باید توجه داشت که هنوز شمار زیادی از نیرو‌های داعش درعراق و سوریه هستند. ما ابوبکر البغدادی را هنوز دستگیر نکرده‌ایم. در مناطق شمال شرقی سوریه وضعیت آشفته‌ای حاکم است. ترکیه در این منطقه ورود کرده است. ایران و روسیه و نیرو‌های بشار اسد نیز ورود می‌کنند. ما امکان پیروزی را برای آن‌ها فراهم کرده‌ایم. این وضعیت، پیروزی راهبردی نیست بلکه همانطور که سناتور میچ مک کانل توصیف کرده، اشتباه فاحش راهبردی بوده است. واقعا فکر می‌کنم ما به کرد‌ها خیانت کرده‌ایم. من به صورت علنی این سخن را بیان کرده‌ام.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

مهرمهر2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر نوبخت صبح سه شنبه از نزدیک پروژه چهار خطه کردن گردنه صلوات آباد سنندج را مورد بازدید قرار داد و روند پیشرفت کار را مثبت ارزیابی کرد و گفت: دولت مصمم است تا پایان سال آینده کریدور شرق به غرب کشور که از مشهد آغاز و تا مریوان ادامه دارد را به اتمام برساند. وی افزود: کار ساخت این کریدور از مشهد تا تهران به پایان رسیده، فاز دوم آن از تهران تا همدان نیز زیر بار ترافیک رفته و در مسیر همدان تا مریوان نیز ۲۱ کیلومتر گردنه صلوات آباد سنندج و محور سنندج – مریوان باقیمانده که تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم تا پایان دولت دوازدهم این پروژه را به اتمام برسانیم. مدیرعامل شرکت توسعه و زیرساخت زیربناهای حمل و نقل کشور نیز در جریان این بازدید اظهار داشت: پروژه گردنه صلوات آباد سنندج در حال حاضر ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که ۲۱ کیلومتر طول آن بوده و در سه قطعه تعریف شده است. خیراله خادمی ادامه داد: ۱۴ کیلومتر از این مسیر تا اوایل فصل سرما به بهره برداری می‌رسد و هفت کیلومتر باقیمانده و تونل نیز تا بهار سال آینده به اتمام می‌رسد. وی یادآور شد: برای اجرای این پروژه در مجموع ۷۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که تا کنون ۳۵ میلیارد آن پرداخت شده است و مشکلی نیز از بابت تخصیص ۵۰ درصد باقیمانده اعتبار وجود ندارد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگارگروه سیاسی خبرگزاری میزان، جلسه علنی امروز (سه شنبه ۲۱ آبان) مجلس شورای اسلامی دقایقی قبل آغاز شد. -گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در مؤسسه بین‌المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی-گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (۴۴) قانون اساسی در مورد آسیب‌شناسی، چالش‌ها و راهکار‌های رونق تولید در سال ۱۳۹۸-گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه‌عضویت‌دولت جمهوری اسلامی ایران در شرکت بین‌المللی نقدینگی اسلامی-گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (۴۴) قانون اساسی در مورد طرح مستثنا شدن بانک رفاه کارگران از سقف مجاز تملک سهام بانک‌هخای تجاری غیر دولتی-گزارش کمیسیون عمران در مورد مغایرت آیین نامه‌های قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان-گزارش کمیسیون انرژی در مورد طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت و CNG در کشور. ریاست این جلسه رابرعهده دارد. سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی دستورکار‌ امروز مجلس شورای اسلامی را به شرح ذیل قرائت کرد: انتهای پیام/
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 ساعت قبل
نیاز به یادآوری نیست که آقای روحانی خود روزی از همکاران آقای خاتمی در دولت اصلاحات بود. اگر آقای روحانی از رئیس دولت اصلاحات نام نمی‌برد باید سئوال می‌شد که چرا رئیس جمهور به این مسئله نپرداخت. آقای روحانی رئیس دولت اعتدال است و نمی‌تواند به لحاظ حقوقی در انتخابات مجلس وارد شود. آقای روحانی نه خود را مجاز به ورود در مسائل انتخاباتی می‌داند و نه به لحاظ حقوقی چنین جوازی وجود دارد. بعد از آنکه آقای روحانی با بدنه جریان اصلاحات به قدرت رسید، نام حزب اعتدال و توسعه هم در کنار آقای روحانی مطرح شد.
فارسفارس16 ساعت قبل
وزیر آموزش و پرورش گفت: بخشی از مطالبات معلمان خارج از کشور که حدود ۲۰۰ میلیارد تومان بوده، پرداخت شده و پرداخت بقیه مطالبات هم در دستور کار قرار دارد. وی افزود: بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، تخلف انتقالی دانشجویان خارج از کشور و تغییر رشته و جابه‌جایی دانشجویان فرزندان هیأت علمی در دانشگاه آزاد رخ داده که البته طهرانچی به صراحت اعلام کرد از روزی که مسئولیت راس دانشگاه آزاد را بر عهده گرفته این مصوبات را ملغی کرده است. سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد: در نشست امروز مقرر شد مصوبه انتقال دانشجویان فرزندان هیأت علمی در دانشگاه آزاد لغو شود و افرادی که بر اساس این مصوبه نادرست در حال تحصیل هستند به شرایط قبل از تحصیل بازگردند. میرزاده اظهار داشت: در بخش دوم نشست امروز موضوع عدم پرداخت حقوق معلمان و کارکنان مدارس خارج از کشور با حضور محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش و معاونان وی بحث و بررسی شد. سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به اظهارات وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد: حاجی میرزایی در کمیسیون گفت بخشی از این مطالبات (۲۰۰ میلیارد تومان که یک چهارم مطالبات است) پرداخت شده و سایر مطالبات نیز در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس، با صدور بیانیه‌ای مشترک از کاهش تعهدات برجامی ایران ابراز نگرانی کردند. در این بیانیه وزرای خارجه سه کشور اروپایی ادعا کرده‌اند که اقدام اخیر ایران در فردو به منزله تسریع اقدامات این کشور در زمینه فاصله گرفتن از توافق هسته‌ای برجام است. از سوی دیگر تائید آغاز غنی سازی اورانیوم در فردو از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها چند روز پس از اعلام آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران صورت گرفت. ایران گام چهارم کاهش تعهدات خود در توافق برجام را در واکنش به عدم اجرای تعهدات کشورهای اروپایی در این توافق اعلام کرده و گفته است این کاهش تعهدات تا زمان عمل به تعهدات کشورهای اروپایی عضو برجام ادامه خواهد داشت. ایران در عین حال تاکید کرد در صورت اجرای تعهدات کشورهای اروپایی، امکان بازگشت به تعهدات پیشین در توافق هسته‌ای وجود دارد.
ایسناایسنا20 ساعت قبل
ابعادی از اقدامات تلافی‌جویانه همسر بنیامین نتانیاهو علیه یک خانواده سرشناس صاحب یکی از رسانه‌های خبری تاثیرگذار در اسرائیل فاش شده است. با این حال، روزنامه تایمز آو اسرائیل در گزارشی افشاگرانه با استناد به متن به بیرون درز کرده مربوط به یک بازجویی نوشت، ساره نتانیاهو ظاهرا از شلومو فیلبر، مدیر کل سابق وزارت ارتباطات اسرائیل خواسته تا کمک‌های رسانه‌ای به خانواده «الوویچ»، مالک پایگاه خبری پرطرفدار «Walla» را به دلیل پوشش خبری نامطلوب این رسانه از او و نخست وزیر این رژیم محدود سازد. علت این درخواست هم تنها به این خاطر بود که خانواده نتانیاهو از نحوه پوشش خبری پایگاه Walla از خودشان راضی نبودند. " وی ادامه داده است: سارا نتانیاهو دریکی از دیدارهایمان به من گفت، به فیلبر بگو چندان به شائول کمک نکند. انتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه ۲۱ آبان‌ماه

خبری1 ساعت قبل

تاثیر میدان نفتی تازه کشف شده بر اقتصاد و روابط بین‌الملل

خبری19 ساعت قبل

در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها در بولیوی،‌ اوو مورالس از قدرت کناره‌گیری کرد

خبری23 ساعت قبل

اجرای ۶۲۵ برنامه به مناسبت ایام بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان زنجان

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور19 دقیقه قبل

برگزاری ۱۰۱۷ برنامه ویژه هفته کتاب در استان کرمان

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور21 دقیقه قبل

مجلس موضوع کلاهبرداری‌های اینترنتی را در نشست غیرعلنی با حضور وزیر اقتصاد بررسی کند

خانه ملت25 دقیقه قبل

دنیس راس توافق ایران و آمریکا را محتمل دانست

خبرآنلاین26 دقیقه قبل

فیلم/ پاسخ موشکی مقاومت به ترور فرمانده فلسطینی

مشرق‌نیوز26 دقیقه قبل

رونالدو باشگاه یوونتوس را عصبانی کرده است

اعتمادآنلاین27 دقیقه قبل

آمریکا به دنبال ایجاد تفرقه و برهم زدن جوامع اسلامی است

میزان‌آنلاین27 دقیقه قبل