رابطه تحریم‌ و قیمت ورق گالوانیزه و آلیاژی چگونه است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رجانیوز
  4. اقتصادی

رابطه تحریم‌ و قیمت ورق گالوانیزه و آلیاژی چگونه است؟

رجانیوزخبرگزاری رجانیوز |
مصنوعات فولادی یکی از استراتژیک‌ترین محصولات برای بسیاری از کشورها به حساب می‌آیند. شرایط خاص اقتصادی و سیاسی موجود، باعث دو چندان شدن اهمیت این محصولات برای کشورمان شده ‌است. بسیاری از این پروفیل‌های فولادی تاثیرگذاری بالایی بر بازار داخلی دارند، برای مثال قیمت ورق آلیاژی و از آن مهمتر قیمت ورق گالوانیزه برای بسیاری از صنعتگران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به این دلیل که این افراد باید بتوانند با خرید در زمان مناسب، هزینه‌های تولید خود را به طور قابل توجهی کاهش دهند

با توجه به انچه گفته شد لازم است فعالان این حوزه، عوامل مختلف تاثیرگذار بر قیمت این محصولات را بشناسند و نحوه تاثیر آنها بر نرخ مقاطع فولادی را بدانند تا بتوانند با پیش‌بینی‌های دقیق، زمان مناسب خرید را تعیین کنند و معاملات مناسب‌تری را انجام دهند. در این مقاله تصمیم داریم تاثیر قیمت دلار بر قیمت ورق گالوانیزه و قیمت ورق آلیاژی را بررسی کنیم تا اطلاعات لازم برای تحلیل بازار این ۲ محصول را در اختیار داشته باشید.

Alt Tag: ورق گالوانیزه در ساخت بسیاری از محصولات فولادی به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود.

رابطه تحریم‌ و قیمت ورق گالوانیزه و آلیاژی چگونه است؟ - 3

ورق گالوانیزه و آلیاژی کالای اساسی صنعتی به حساب می‌آیند.

ورق گالوانیزه و آلیاژی دو محصول کلیدی در بین صنایع مختلف به حساب می‌آیند که در ساخت بسیاری از قطعات و محصولات فولادی به کار گرفته می‌شوند. دلیل این موضوع خواص مکانیکی منحصر بفرد این محصولات است که برای کارکرد صحیح برخی از سازه‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

ورق‌های آلیاژی بیشتر در صنایعی که نیاز به قابلیت اطمینان بالایی دارند به کار گرفته می‌شوند. صنایعی با تشکیلات بسیار عظیم از جمله پتروشیمی‌ها، نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها و صنعت نفت و گاز که همه از صنایع اساسی یک کشور به حساب می‌آیند، حجم بسیار زیادی از ورق آلیاژی را برای ساخته شدن نیاز دارند. استفاده وسیع از این محصول در پروژه‌های مختلف، قیمت ورق آلیاژی را برای طراحان و مجریان سازه بسیار پر اهمیت می‌کند.

در مورد ورق گالوانیزه هم باید بدانید این محصول به دلیل خاصیت ضد زنگ و مقاومت بالایی که در برابر خوردگی دارد، در استفاده برای محیط‌های مرطوب و همچنین در حضور مواد اسیدی، عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهند و همچنین از نظر اقتصادی از دیگر محصولات ضد زنگ از صرفه اقتصادی مناسب‌تری برخوردار هستند.

رابطه تحریم‌ و قیمت ورق گالوانیزه و آلیاژی چگونه است؟ - 8

چه عواملی بر قیمت انواع ورق گالوانیزه و آلیاژی تاثیرگذارند؟

عوامل تاثیر گذار بر قیمت انواع محصولات فولادی بسیار شبیه به هم هستند. تغییر در بخشی از این فاکتورها، بر قیمت تمام محصولات فولادی تاثیر خواهد گذاشت و بعضی دیگر باعث تغییر در قیمت برخی از محصولات خواهند شد. بسیاری از این فاکتورها به طور مستقیم بر نرخ این محصولات در بازار تاثیر می‌گذارند، اما در مورد بعضی دیگر لازم است با چند واسطه بررسی شوند.

به عنوان نمونه‌ای از عوامل مستقیم می‌توان از هزینه مواد اولیه، هزینه حمل و نقل و عرضه و تقاضا نام برد. هزینه حمل و نقل تاثیر مستقیم بر قیمت ورق گالوانیزه و آلیاژی دارد، اما به اندازه‌ای نیست که بازار را دچار بحران کند و البته مهمتر از آن، نسبت به فاکتورهای دیگر قابل کنترل‌تر است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

عرضه و تقاضا را نیز می‌توان در ۲ بخش فصلی و خاص بررسی کرد که البته هر دو به شدت تحت تاثیر جو روانی بازار قرار می‌گیرند و در برهه‌های زمانی متفاوت می‌توانند بازار را دچار بحران کنند.

فاکتورهایی که به طور غیر مستقیم بر قیمت محصولات فولادی تاثیر می‌گذارد، صحبت اصلی این مطلب است. سیاست‌های کلان مدیریتی، صادرات و البته مهمتر از همه تحریم‌ها که در حال حاضر مهمترین عامل نوسانات قیمت انواع ورق فولادی و دیگر مصنوعات این فلز است، تاثیر بسیار گسترده‌ای بر این بازار ارزشمند و استراتژیک دارند و البته کنترل آنها به مراتب از عوامل دیگر سخت‌تر است.

در ادامه تاثیر تحریم‌ها بر قیمت ورق آلیاژی و گالوانیزه را به طور کامل بررسی خواهیم کرد تا دلیل شرایط حاکم بر بازار فولاد را به طور کامل متوجه شوید و خود را برای اتفاقات آینده آماده کنید. در نظر داشته باشید مطالب تکمیلی در این مورد در دانشنامه آهن آلات موجود است و می‌توانید با مراجعه به آن به اطلاعات جامعی در مورد پروفیل‌ها و محصولات فولادی دسترسی داشته باشید.

تحریم‌ها چگونه بازار ورق‌های فولادی از جمله گالوانیزه و آلیاژی را وارد بحران کرد؟

بازار فولاد در تمام کشورهای جهان، وابستگی بالایی به سیاست‌های اقتصادی در سطح جهان دارد. همین موضوع باعث می‌شود کوچکترین تغییر در روابط بین کشورها، تغییرات بزرگی در بازار داخلی هر کشور بوجود آورد. این موضوع با توجه به شرایط خاص کشورمان و درگیری با تحریم‌ها، بسیار پررنگ‌تر خواهد بود. در یکسال گذشته تحریم‌های شدیدی علیه صنایع مختلف کشورمان اعمال شد. صنایع فولاد نیز از این تحریم‌ها بی نصیب نماند و از نظر تکنولوژی و بازار فروش دچار محدودیت‌های شدیدی شد. تحریم‌ها با افزایش قیمت دلار و به دنبال آن افزایش قیمت فولاد، در کوتاه مدت تاثیر خود بر قیمت ورق گالوانیزه، آلیاژی و دیگر محصولات فولادی را نشان داد. تحلیل‌گران شرکت آهن آنلاین (www.ahanonline. com) اعتقاد دارند تاثیر در بحران تنها در این مورد محدود نمی‌شود و تحریم‌ها باعث محدود‌تر شدن بازار فروش تولیدکنندگان داخلی می‌شود. همین موضوع دلیلی شد تا افزایش قیمت در بازار داخل شدت بگیرد و شرایط را برای فعالان این حوزه سخت‌تر کند. در مرحله آخر آثار روانی تحریم‌ها با کاهش تقاضا رونق را از این بازار به سرقت برد و خارج شدن سرمایه توسط فعالان این حوزه به دلیل افزایش ریسک سرمایه‌گذاری، ادامه مسیر را برای تولیدکنندگان سخت‌تر از قبل کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پمپ بنزین‌ها قبل و بعد از اعلام قیمت تازه بنزین

تابناکتابناک1 روز قبل
با اعلام رسمی دولت، وضعیت تازه قیمت و سهمیه‌بندی بنزین و حامل‌های انرژی مشخص شد. بر این اساس، برای خودروهای شخصی (هر نفر تنها یک خودرو) ماهانه ۶۰ لیتر بنزین در کارت سوخت شارژ می‌شود. قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان و نرخ آزاد بنزین سه هزار تومان خواهد بود. تصاویر پمپ بنزین‌ها قبل و بعد از اعلام قیمت تازه بنزین را می‌بینید؛ شرایطی که با گذشت یک روز همچنان در برخی پمپ‌های بنزین تداوم دارد.

پرداخت درآمد گرانی بنزین جدای از یارانه‌هاست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: حدود ۱۹ میلیون خانوار معادل بیش از ۶۰ میلیون نفر حائز شرایط دریافت درآمد حاصل از گرانی بنزین هستند و ممکن است افرادی که از دریافت رایانه انصراف داده باشند مبلغ تعیین شده برای هر خانواده بر اساس درآمد اصلاح قیمت بنزین را دریافت کنند. وی افزود: از این به بعد سازمان برنامه و بودجه در ماه حدود چهار هزار میلیارد تومان پرداخت یارانه، ۲۴ هزار میلیارد تومان پرداخت حقوق کارکنان و کارمندان و دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت حمایت معیشتی دارد. نوبخت با بیان اینکه هر کس خود را متقاضی دریافت درآمد حاصل از اصلاح قیمت بنزین می‌داند تقاضای خود را برای بررسی به وزارت رفاه ارائه دهد گفت: درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین از حدود ۶۴ میلیون لیتر بنزین سهمیه‌ای و ۳۰ میلیون لیتر بنزین آزاد و سوپر است. وی افزود: با سهمیه بندی بنزین پیش بینی حدود سه هزار میلیارد تومان صادرات بنزین می‌کنیم. وی گفت: پرداخت یارانه‌ها فردی بود، اما پرداخت درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین در جهت کمک به خانواده هاست.

آمادگی برخورد با عاملان افزایش غیرقانونی قیمت‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: پیش بینی من اینست که ۸ الی ۱۰ درصد شاهد کاهش مصرف باشیم. وکیل‌زاده افزود: بنزین سوپر به صورت سهمیه‌ای نیست و به صورت آزاد عرضه می‌شود. تابش افزود: هیچ نواع افزایش قیمت کالایی نداریم و با هر گونه افزایش برخورد جدی می‌شود. وی درباره تاثیر افزایش قیمت بنزین بر حمل و نقل کالایی گفت: حمل و نقل کالای بین شهری بیشتر با گازوئیل است. تابش گفت: اجرای سیاست اصلاح قیمت بنزین نباید هزینه‌ای اضافی به خانوار تحمیل کند.

اعتراض به افزایش قیمت بنزین در برخی شهرهای ایران

16+
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز13 ساعت قبل
مهرمهر20 ساعت قبل
طبق قانون، ۵۰ درصد منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها باید به صورت نقدی به مردم پرداخت شده و ۵۰ درصد دیگر در بخش‌های دیگر مانند سلامت و تولید توزیع شود. وی ادامه داد: در زمان آقای احمدی‌نژاد برای افزایش قیمت بنزین ۶ ماه دولت و وزرا با مردم صحبت کردند. درخواست استانداران برای به تعویق افتادن طرح افزایش قیمت بنزینعضو هیئت رئیسه مجلس اظهارداشت: استانداران و فرمانداران نیز خواستار به تعویق افتادن اجرای این طرح بودند. دستگاه‌های امنیتی نیز نسبت به افزایش قیمت بنزین هشدار داده بودند. وی تصریح کرد: برخی معتقدند دولت برای جبران کسری بودجه قیمت سوخت را افزایش داده است، این در حالی است که دولت همه پول افزایش قیمت بنزین را به صورت یارانه نقدی پرداخت خواهد کرد.

بنزین مال مردم است/ درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی دولت با افزایش قیمت بنزین/ دولت از این پس سه نوع پرداختی به خانوار‌ها خواهد داشت/ بر اساس تجربه، اصلاح قیمت بنزین اثر تورمی زیادی ندارد + فیلم

تابناکتابناک1 روز قبل
به گزارش تابناک اقتصادی؛ «محمد باقر نوبخت» در گفت و گوی ویژه خبری، درباره جزییات طرح حمایتی دولت برای جبران افزایش قیمت بنزین اعلام کرد: از محل افزایش قیمت بنزین ۲۹ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد خواهیم داشت و ۳ هزار میلیارد تومان نیز از محل صادرات درآمد کسب خواهد شد. وی گفت: از هفته آینده پرداخت یارانه کمک معیشت خانوارها از محل منابع مالی افزایش قیمت بنزین آغاز می‌شود. وی گفت: پیشتر تعدادی از خانوارها برای کمک به دولت و جامعه از دریافت یارانه خود انصراف داده بودند، اما در این شرایط این خانواده‌ها نیز می‌توانند از یارانه معیشتی اصلاح قیمت بنزین برخوردار شوند. سال‌های قبل هرسال ۷ تا ۸ سال با افزایش مصرف بنزین مواجه بودیم، اما هم اکنون مصرف آن بسیار افزایش یافته است. رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت تدابیر لازم را اندیشیده است تا از طریق ستاد تنظیم بازار بتوانند آثار روانی ناشی از افزایش قیمت بنزین را کاهش دهد و از افزایش در کشور جلوگیری کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری15 ساعت قبل

شهرهای ایران صحنه اعتراض مدنی مردم به‌خاطر افزایش قیمت بنزین شده

خبری17 ساعت قبل

وضعیت برخی خیابان‌ها و جاده‌ها پس از بارش نخستین برف امسال + تصاویر

خبری20 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

تصویر ناسا از یک کهکشان

عصر ایران25 دقیقه قبل

ورود مدعی العموم پیرامون تسریع در رسیدگی به نواقص جاده‌ای مسیر میامی_سبزوار / مکاتبه با شهردار سمنان برای الزام و نظارت بر نصب تابلو و علائم ایمنی توسط پیمانکاران قبل و حین عملیات عمرانی

میزان‌آنلاین48 دقیقه قبل

شبح اعتراضات هفتگی بر روی دولت مکرون؛ جلیقه زردها به دنبال چه هستند؟

میزان‌آنلاین48 دقیقه قبل

اهرام باستانی مرواه در سودان

هشدار وقوع سیلاب در برخی استان‌ها

الف48 دقیقه قبل

محدودیت ۱۶۰ برگه‌ای خرید اوراق تسهیلات مسکن/ تسه کمی گران شد

مهر50 دقیقه قبل