امارات و بازی جابجایی نیروها در یمن/نقشه ابوظبی برای اشغال جنوب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. بین‌المللی
امارات و بازی جابجایی نیروها در یمن/نقشه ابوظبی برای اشغال جنوب

امارات و بازی جابجایی نیروها در یمن/نقشه ابوظبی برای اشغال جنوب

مهرخبرگزاری مهر |
بازی رسانه ای امارات در خصوص خارج کردن نیروهای خود از یمن در حالی صورت می گیرد که این کشور در حال حاضر به دنبال تقویت حضور خود در جنوب و اشغال کردن این مناطق است.

خبرگزاری مهر، سرویس بین الملل- فاطمه صالحی: به تازگی انتشار خبری در خصوص حرکت کشتی جنگی امارات به سمت جزیره سقطری مجددا نگاه‌ها را به سمت اوضاع این کشور و نقش امارات در تحولات اخیر آن معطوف کرده است. چند روز پیش بود که یک پایگاه یمنی از حرکت کشتی جنگی امارات از عدن به سمت جزیره سقطری خبر داد. این پایگاه گزارش داد که یک کشتی جنگی اماراتی برای تسلط بر جزیره سقطری به سمت این جزیره عازم شد.

در همان زمان منابع آگاه اعلام کردند که کشتی اماراتی که به سمت سقطری حرکت کرده، علاوه بر مهمات و نظامیان، دارای تجهیزات نظامی سنگین و متوسط است.

این در حالیست که از مدت‌ها پیش درگیری‌های شدیدی میان اماراتی‌ها و سعودی‌ها بر سر تسلط بر جزیره سقطری درگرفته است. این جزیره یک موقعیت استراتژیک برای هر دو کشور دارد و ابوظبی و ریاض تلاش می‌کنند تا در رقابت با یکدیگر کنترل آن را به دست بگیرند.

جزیره سقطری مجمع‌الجزایری است که در غرب اقیانوس هند، در دهانه تنگه عدن و بین دو قاره آسیا و آفریقا قرار دارد و بین ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر را در خود جای داده است. مجمع‌الجزایر سقطری، در برگیرنده جزیره‌های مرجانی «سقطرا، عبدالکوری، سمهه، درسه» و چندین جزیره کوچک‌تر است که روی هم رفته ۳٫۶۲۵ کیلومتر مربع وسعت دارند.

امارات و بازی جابجایی نیروها در یمن/نقشه ابوظبی برای اشغال جنوب - 5

امارات که پیش از این مدعی شده بود بخشی از نیروهای خود را از مناطقی از یمن خارج کرده اینکه از طریق حمایت از جدایی طلبان در جنوب یمن و اعزام نیرو و تجهیزات نظامی برای آنها به دنبال تقویت حضور خود در این منطقه است.

به نظر می‌رسد امارات در ابتدا با یک مانور تبلیغاتی و اقدام رسانه‌ای تلاش کرد تا نگاه‌ها را از اقدامات خود در یمن به ویژه جنوب این کشور منحرف کرده و نظر تحلیل گران را به سمت عربستان سعودی و حملات ائتلاف متجاوز در مناطق مختلف یمن جلب کند.

بعد از آن، امارات در سکوت خبری و بدون آنکه توجه رسانه‌ها را به خود جلب کند در جریان مناقشه اخیر بر سر عدن و تحولات و درگیری‌های جنوب یمن در رقابت با عربستان، اقدام به افزایش حمایت خود از جدایی طلبان جنوب کرد.

نقش تجاوزکارانه امارات در یمن نه تنها طی دوره اخیر به زعم مقامات این کشور کاهش نیافته بلکه با یک شانتاژ رسانه‌ای و تقسیم نقشها با ریاض، به سمت جنوب متمایل شده و در صدد اشغال بخش هایی از این منطقه از جمله جزیره سقطری است.

اماراتی‌ها در حالی ادعا می‌کنند که نیروهای خود را از بخشهایی از یمن خارج کرده‌اند که بر اساس اطلاعات منتشر شده این نیروها در جنوب یمن فعال بوده و به هیچ عنوان این مناطق را ترک نکرده‌اند. در واقع می‌توان گفت که امارات، بازی جا به جایی نیروها را در یمن به راه انداخته و از طریق اقدامات رسانه‌ای آن را به خارج کردن نیروها از یمن تعبیر می‌کند.

امارات در دوره جدید تلاش می‌کند تا اقدامات نظامی و نیروهای خود را از انظار رسانه‌ها دور کرده و در سایه، اشغالگری خود را علیه مناطق مختلف تقویت بخشد. اماراتی‌ها به این حد نیز اکتفا نکرده و با راه انداختن یک موج رسانه‌ای گسترده، از اقدامات بشر دوستانه خود در جنوب یمن خبر می‌دهند به طوریکه رسانه‌های وابسته به امارات مدعی شده‌اند که هلال احمر این کشور بسته‌های کمک غذایی و حاوی کمک‌های بشر دوستانه را در میان یمنی‌های جنوب این کشور به صورت گسترده توزیع می‌کنند.

امارات و بازی جابجایی نیروها در یمن/نقشه ابوظبی برای اشغال جنوب - 13

این در حالیست که مسئول اوضاع وخیم انسانی کنونی در یمن، همین کشورهایی هستند که اکنون دست به توزیع مواد غذایی در میان یمنی‌ها می‌زنند. اماراتی‌ها با انجام حملات هوایی علیه مواضع نیروهای وابسته به دولت مستعفی یمن که تحت حمایت عربستان هستند در عدن و ابین باعث شدند تا یک روند جدید در جنگ یمن به وجود آید و عدن را به یک منطقه اشغالی جدید از سوی نیروهای تحت حمایت خود تبدیل کنند.

شهر عدن از زمانیکه نیروهای تحت حمایت امارات بر آن مسلط شده‌اند شاهد غارت گسترده اموال مردم توسط نیروهای مسلح و کشتار آنها در مناطق مختلف این شهر است. در واقع اماراتی‌ها باعث شده‌اند اوضاع این شهر بسیار وخیم شده و آشوب و درگیری بر آن سایه افکند. اقدامات شبه نظامیان وابسته به امارات در این شهر به قدری فجیع است که کشتار مردم در عدن از جمله کودکان باعث شده بود افکار عمومی واکنش شدیدی نسبت به این مسأله از خود نشان دهد.

آنها هر غیر نظامی را که مخالف امارات و اشغالگری این کشور علیه یمن باشد را بازداشت کرده و به بازداشت گاه‌های سری خود می‌برند به طوریکه دست کم طی ۲۰ روز بیش از ۴۰۰ یمنی از سوی این افراد تحت حمایت امارات بازداشت شده‌اند. شکنجه زندانیان به دست شبه نظامیان نیز در این شهر کاملا رواج داشته و امری عادی تلقی می‌شود.

در واقع امارات نه تنها مستقیما اقدام به خارج کردن نظامیان وابسته به خود نکرده بلکه با تقویت مزدوران و نیروهای تحت امر خود جنگی نیابتی را در مناطق جنوبی به راه انداخته و باعث وخیم‌تر شدن اوضاع در این کشور جنگ زده شده است.

در هر صورت باید گفت که یمن نقش مروارید گرانبهایی را برای امارات بازی میکند که این کشور در رقابت با عربستان قصد ترک کردن صحنه را نداشته و تنها با راه انداختن موج رسانه‌ای به بازی جا به جایی نیروهای خود در این کشور برای منحرف کردن اذهان عمومی و در واقع برای تحقق اهداف اشغالگرایانه خود در سکوت خبری ادامه می‌دهد.

امارات با تقویت نیروهای تحت امر خود در جنوب یمن نقشه جدیدی را برای اشغال این مناطق در نظر گرفته و در میان افکار عمومی بار اصلی مسئولیت تجاوز به یمن و ادامه یافتن اوضاع کنونی در این کشور را بر دوش ائتلاف متجاوز عربی و مشخصا عربستان انداخته است. گرچه عربستان سعودی با تشکیل این ائتلاف مسئول نخست تجاوز به یمن است اما نباید از نقش امارات نیز در این بین غافل ماند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حضور شیر در تظاهرات عراق! +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل
به گزارش مشرق به نقل از سایت روزنامه مصری الیوم السابع، طبق گفته فعالان عراقی در شبکه‌های اجتماعی، این جوان بعد از شنیدن خبری مبنی بر کمک گرفتن نیروهای ضد شورش از سگ‌های پلیس در استان بابل در جنوب عراق شیر را به میدان تظاهرات آورده است. عراق از ابتدای اکتبر گذشته شاهد اعتراضات گسترده با درخواست برای بهبود اوضاع معیشتی، مبارزه با فساد، انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام است. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلودکمیسیون حقوق بشر عراق نیز اعلام کرده، آمار تلفات اعتراضات به بیش از ۳۱۹ کشته رسیده که ۱۳ تن آنها نیروهای امنیتی هستند. این نهاد وابسته به پارلمان عراق همچنین آمار زخمی‌ها را بیش از ۱۵ هزار تن اعلام کرد.
برنابرنا1 روز قبل
آشنایی و خوش و بش صمیمانه بازیکنان تیم ملی ایران و عراق بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های کشور همسایه داشت. به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ برخلاف انتظارها از آشنایی بشار رسن با چند ملی پوش ایران تصاویر خوش و بش و در آغوش گرفتن سردار آزمون و صفا هادی بازتاب زیادی در رسانه‌های کشور عراق داشت. بر اساس این خبر به غیر از عکس مربوط به آزمون عکس صحبت کردن رامین رضاییان با یک ملی پوش دیگر تیم ملی عراق نیز هم پای تصاویر پایین در سایت‌های عراقی از جمله سایت و شبکه تلوزیونی السومریه نیوز و سایت عراق اسپورت داشت. پایگاه شبکه تلوزیونی السومریه در این باره این تصاویر نوشت: دوستی از تنش بازی تیم ملی عراق و ایران می‌کاهد. اما رابطه این دو بازیکن در حالی است که هادی در پلیس عراق و آزمون در زنیت سن پترزبورگ بازی می‌کند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل
به گزارش ولت، صحنه‌های یک اقامتگاه ساحلی در «حقل» در شمال غربی عربستان سعودی، سورئال است. او می‌گوید: «احساس می‌کنم انگار در فیلم «ترومن شو» هستم.» در طول شب، عربستان سعودی درهایش را به روی گردشگران غربی باز کرده است. از پایان سپتامبر، گردشگران از ۴۹ کشور سراسر جهان توانستند به عربستان سعودی سفر کنند. اما حالا گردشگران غربی می‌توانند در سراسر کشور سفر کنند؛ البته به جز شهر‌های مقدس مدینه و مکه. زنان عربستانی که تنهایی سفر می‌کنند می‌توانند اتاقی در هتل رزرو کنند و گردشگران مجرد غربی می‌توانند در هتل اتاق خواب دو تخته بگیرند.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
آیت الله اراکی ابراز امیدواری کرد، با تشکیل اتحادیه قربانیان ترور شاهد نشر اسلام ابراهیمی در جهان اسلام باشیم. وی در پایان گفت: خانواده شهدا جلوه گاه اسلام ابراهیمی هستند، آنان نماد اسلام راستین و عدالت خواهی بوده‌اند. وی اضافه کرد: ایران یکی از بزرگ‌ترین قربانیان ترور است و در برخی از ابعاد نیز می‌توان گفت که کم سابقه‌ترین ترور‌های جهان در این کشور اتفاق افتاده است. وی خاطرنشان کرد: هر چند در دنیا ما را محکوم به تروریسم می‌کنند، اما بزرگ‌ترین جنایات تروریست‌ها در جمهوری اسلامی ایران توسط گروهک‌های مختلف رقم زده شده است. نخستین روز سی و سومین کنفرانس وحدت اسلامی نشست قربانیان ترور با حضور آیت الله محسن اراکی در سالن زمرد هتل آزادی برگزار شد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
به نوشته سایت روزنامه مصری الیوم السابع، طبق گفته فعالان عراقی در شبکه‌های اجتماعی، این جوان بعد از شنیدن خبری مبنی بر کمک گرفتن نیروهای ضد شورش از سگ‌های پلیس در استان بابل در جنوب عراق شیر را به میدان تظاهرات آورده است. عراق از ابتدای اکتبر گذشته شاهد اعتراضات گسترده با درخواست برای بهبود اوضاع معیشتی، مبارزه با فساد، انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام است. کمیسیون حقوق بشر عراق نیز اعلام کرده، آمار تلفات اعتراضات به بیش از ۳۱۹ کشته رسیده که ۱۳ تن آنها نیروهای امنیتی هستند. این نهاد وابسته به پارلمان عراق همچنین آمار زخمی‌ها را بیش از ۱۵ هزار تن اعلام کرد.

تا دقیقه ۵۲: عراق ۱ - ۱ ایران

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
خبر تکمیل می‌شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‎؛ تیم ملی فوتبال کشورمان از مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ چین در ورزشگاه ملی امان پایتخت اردن با قضاوت پریرا از سریلانکا به مصاف تیم ملی عراق رفت. احمد نوراللهی گل تساوی را در دقیقه ۲۵ برای ایران به ثمر رساند. گل نخست ایران - احمد نوراللهیکد ویدیو دانلود فیلم اصلینخستین گل تیم ملی فوتبال عراق را مهند علی در دقیقه ۱۱ وارد دروازه ایران کرد. گل نخست عراق _ مهند علیکد ویدیو دانلود فیلم اصلیورود بازیکنان به زمینمارک ویلموتس سرمربی بلژیکی تیم ملی کشورمان با ترکیب زیر بازی را آغاز کرد: علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی‌گنجی، محمدحسین کنعانی‌زادگان، رامین رضاییان، میلاد محمدی، امید ابراهیمی، احمد نوراللهی، مسعود شجاعی، محمد محبی، مهدی طارمی و سردار آزمونسرچکو کاتانچ سرمربی اسلوونیایی تیم ملی عراق هم تیمش را با نفرات زیر راهی زمین کرد: محمد حمید، سعد ناطق، احمد ابراهیم، علاء علی، علی عدنان، سولاکا، امجد عطوان، همام طارق، صفاء هادی، بشار رسن و مهند علی

نظرها

اخبار بیشتر