هزاران گمشده‌ای که در کربلا جا ماندند؛ «مرا به خانه آن عراقی ببرید تا وسایلم را بردارم»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. اجتماعی

هزاران گمشده‌ای که در کربلا جا ماندند؛ «مرا به خانه آن عراقی ببرید تا وسایلم را بردارم»

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
با پایان مراسم اربعین حسینی(ع) بیشتر زائران ایرانی به کشور برگشته اند اما گمشده‌های بسیاری از آنان هنوز در کربلا هستند؛ از پدران و مادران پیر گرفته تا هزاران کوله پشتی، گذرنامه و کارت شناسایی.

آفتاب‌‌نیوز :

شارژ ویلچر برقی‌اش تمام شده و یکی از اعضای «ستاد راهنمای زائر» ویلچر او را می‌راند. بی بی سکینه اصفهانی حدود ۷۰ سال سن دارد اما می‌گوید: خودش تنهایی به کربلا آمده و هیچ همراهی ندارد. کل هفت روز گذشته را هم مهمان یک خانواده عراقی بوده اما ۲ روز است که راه آن خانه را گم‌کرده و سرگردان شده است.

تند، تند و مثل بلبل حرف می‌زند اما حافظه خوبی ندارد و هیچ آدرسی را بخاطر نمی‌آورد. مدام می‌گوید مرا به خانه آن عراقی ببرید تا وسایلم را بردارم.

هزاران گمشده‌ای که در کربلا جا ماندند؛ «مرا به خانه آن عراقی ببرید تا وسایلم را بردارم» - 4

آقای طاهری همزمان که ویلچر بی بی را در گوشه خیابان «اسکان» می‌راند، از ۲۱ نفر دیگری که پشت سرش هستند، می‌خواهد سریعتر راه بیایند.

۱۹ نفرشان زن هستند، یک پیرمرد آلزایمری و یک دختر سندرم دان. همه آنها گم شده‌اند و به سوی کنسولگری ایران در کربلا می‌روند. نه شماره همراهی دارند و نه مشخصات همسفران خود را بلدند.

آقای حیدری، عضو «ستاد مردمی خادمان راهنمای زائر» می‌گوید: این زائران از دو روز پیش در ستاد بوده‌اند اما چون تلاش‌های ما برای پیدا کردن همراهان آنان به جایی نرسیده، برای تحویل به کنسولگری می‌بریم.

او گفت: در ایام اربعین من و همکارانم روزی چند کاروان از زائران گمشده را تحویل کنسولگری داده‌ایم.

بیشتر گمشده‌هایی که او به آنها اشاره کرد، پیرزن، پیرمرد، افراد بیمار، کودک و یا زائران بی سواد بوده‌اند اما اربعین گمشده‌های عجیب دیگری هم داشته است. از جمله کودک ۶ ماهه‌ای که با تلاش همکاران آقای طاهری همان روز به آغوش مادرش برگشته است.

ستاد مردمی راهنمای زائر از پنج سال پیش کارش را شروع کرده و تنها تشکل خصوصی است که پیگیر بازگرداندن زائران گمشده اربعین است.

ایستگاه دوم

زائران گمشده حدود ۲۴ ساعته هم در ایستگاه کنسولگری کربلا منتظر می‌مانند تا شاید پیگیری کارکنان اینجا به ثمر بنشیند یا اینکه همراهانشان به سراغشان بیایند.

اگر این انتظار بی فایده باشد، نوبت به «قرارگاه امام رضایی‌ها» می‌رسد؛ قرارگاهی که به گفته سرکنسول ایران در کربلا، خودش پای کار آمده و زائران گمشده را به صورت رایگان به مرز منتقل و تحویل مقامات داخلی می‌کند.

میر مسعود حسینیان گفت: تاکنون بیش از هزار گمشده به مرزهای کشور بازگشت داده شده‌اند.

دنیایی از گمشده‌ها

کنسولگری ایران اما فقط قبله امید زائران گمشده نیست؛ آنجا پر از کسانی است که به امید یافتن وسایل و مدارک خود نشسته‌اند یا پولشان ته کشیده و کرایه بازگشت به ایران را ندارند.

خبری: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب | اخبار حوادث چند روز اخیر

سمانه خانم زائر اهل سمنان از دسته دوم است. می‌گوید با مادر شوهرش آمده اما او بی خبر برگشته و او و دخترش را بدون پول جا گذاشته است. می‌پرسم مگر می‌شود.

- به خدا راست می‌گویم. بعد از مرگ پسرش دوست نداشت من دوباره شوهر کنم و به همین دلیل با من لج افتاده است‌. او و دختر حدود ۱۴ ساله‌اش پشت در اصلی منتظرند که شاید با کمک کنسولگری به ایران برگردند. مثل چندین زائر بی پول دیگر. داخل کنسولگری دنیای دیگری از گمشده‌ها هم تلمبار است. هزاران گذرنامه، کارت‌های شناسایی، کوله پشتی، کیف، چمدان، ویلچر، سوئیچ خودرو و هر چیزی که فکرش را بکنید. سرکنسول ایران در کربلا انبوه کوله‌هایی را نشان ما می‌دهد که پیدا کردن صاحب آنها کار حضرت فیل است؛ بر روی برگه‌ای که به آنها چسبانده شده، نوشته است: فاقد مدرک شناسایی. به گفته حسینیان، فعلا اولویت با مدارک و وسایلی است که صاحب آنها مشخص است بویژه صدها گذرنامه و برگه ترددی که بدون آنها خارج شدن از عراق ممکن نیست. اگر این مشکل حل شود، یک کانال تلگرامی هم برای گمشده‌های بی هویت راه می‌اندازیم.

گم شدن سه هزار گذرنامه

او وقتی درباره مدارک گمشده حرف می‌زند، به کارتون‌هایی اشاره می‌کند که پر از گذرنامه و کارت شناسایی است.

البته آنچنانکه حسینیان گفت: تعداد گذرنامه‌های گم شده بسیار بیشتر از این است زیرا از ابتدای پیاده روی اربعین تاکنون برای بیش از سه هزار زائر برگه عبور صادر کرده‌ایم؛ این یعنی سه هزار گذرنامه فقط در کربلا گم شده است.

کارکنان کنسولگری حسابی مشغول جداسازی و شماره گذاری مدارک هستند تا اگر صاحب آن مراجعه کرد، پیدا کردن گمشده‌اش خیلی زمانبر نباشد.

یکی از کارکنان هر چند دقیقه یکبار اسم یک زائر را صدا می‌کند و گمشده او را مقابلش می‌گذارد.

بیشترشان از خوشحالی سر از پا نمی‌شناسند؛ مثل سمانه ۳۰ ساله که از دو روز پیش در انتظار پیدا شدن چمدان و مدارک شناسایی خود بوده است.

می‌گوید: کیفم را در موکب جا گذاشتم، فکر کردم دزد آن را برده. برایش پیامک هم دادم که تو را خدا مدارکم را پس بده. کنسولگری که با من تماس گرفت فهمیدم به اینجا تحویل داده است.

کیفش را که می‌گیرد، سریع زیپ آن را باز و داخلش را بررسی می‌کند؛ لبخند زنان تشکر می‌کند و می‌رود، احتمالا مستقیم به سمت ایران.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | حقیقت پمپ‌بنزینی که می‌گفتند نیه‌شب در خمینی‌شهر آتش گرفته، به روایت ایسنا

خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!

فیلم لحظه آتش گرفتن وحشتناک ماشین مگان پلیس راه / در بوشهر رخ داد

رکنارکنا2 روز قبل
به گزارش رکنا، پایگاه اطلاع رسانی پلیس بوشهر اعلام کرد: در پی انتشار عکسی از آتش گرفتن خودرو پلیس در فضای مجازی به اطلاع می‌رساند، ظهر دیروز (سه‌شنبه ۲۱ آبان ۹۸) خودرو مگان پلیس راه هنگام گشت زنی در محور بوشهر به تنگستان، روبه‌روی روستای محمود احمدی به علت نقص در سامانه برق خودرو، دچار آتش سوزی شد که در این حادثه به هیچ کدام از کارکنان آسیبی نرسید. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم | ظهور معجزه‌آسای دریاچه‌ای جوان در میان کویر لوت

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر این دریاچه در میانه کلوت‌ها در کویر شهداد ظاهر شده است. کلوت‌ها برجستگی‌های طبیعی هستند که بر اثر فرسایش و در میان شیارهای نعلی به وجود می‌آیند. برای رسیدن به این دریاچه باید ۵۰ کیلومتر از سمت شهر تاریخی شهداد در شرق کرمان به سمت این کلوتها حرکت کنید تا در آغوش کویر لوت این دریاچه مواج را ببینید. فعالان گردشگری می‌گویند این دریاچه پس از سیلاب‌های ابتدای سال جاری و طغیان «رود شور» که ارتفاعات خراسان جنوبی منشا می‌گیرد و در انتهای کویر در جنوب لوت در استان کرمان آرام می‌گیرد، ایجاد شده است. به گفته این فعالان حجم آب دریاچه بسیار زیاد است اما درصد بالایی از نمک دارد.

زیر آب رفتن مرگبار ونیز + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بیش از ۶۰ درصد شهر ونیز ایتالیا زیر آب رفته است. شب گذشته در برخی از مناطق ونیز سطح آب، یک متر و هشتاد و هفت سانتیمتر بالا آمد. مردم در شهر ونیز در حالی که تا نیمه در آب فرو رفته‌اند مشغول تردد در این شهر هستند. بسیاری از رهگذاران و به ویژه گردشگران خارجی از پیاده رو‌های موقت چوبی که برای بالا آمدن آب تعبیه شده است، استفاده می‌کنند. بیشتر بخوانید: مدیترانه، قتلگاه آوارگان و مهاجران + فیلمانتهای پیام/ونیز به زیر آب رفت + فیلم

سارقی که در کمتر از یک دقیقه به سزای عملش رسید + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک زن در پیاده‌روی خیابانی در سائوپائولوی برزیل مشغول پیاده‌روی بود که ناگهان سارقی دوچرخه‌سوار کیف او را با توسل به زور دزدید. چند لحظه بعد، شهروندانی که شاهد این ماجرا بودند، به سمت سارق هجوم برندند و او را دستگیر کردند. بیشتر بخوانید: حمله سارقان مسلح به خودروی حمل پول + فیلمانتهای پیام/

ونیز زیر آب رفت

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
شرایط نامساعد جوی و ادامه بارندگی در شهر ونیز ایتالیا، موجب بالا آمدن آب و اعلام وضعیت هشدار در این شهر شده استبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم؛ هم اکنون بیش از ۶۰ درصد شهر ونیز زیر آب رفته است. مردم در شهر ونیز در حالی که تا نیمه در اب فرو رفته‌اند مشغول تردد در این شهر هستند. بسیاری از رهگذاران و به ویژه گردشگران خارجی از پیاده رو‌های موقت چوبی که برای بالا امدن اب تعبیه شده است، استفاده می‌کنند. تعدادی از گردشگران خارجی نیز در میدان معروف «سان مارکو» که بزرگترین میدان اصلی و عمومی ونیز است با شنا کردن جا به جا می‌شوند. ۲ شهروند ایتالیایی نیز در جزیره پالسترینا در نزدیک ونیز بر اثر برخورد صاعقه و شرایط نامساعد جوی، جان خود را از دست دادند.

نظرها

اخبار بیشتر