چرا نگاه دولت کانادا به رابطه با ایران منفی است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. سیاسی

چرا نگاه دولت کانادا به رابطه با ایران منفی است؟

فراروخبرگزاری فرارو |
دو مانع اختصاصی نیز در راه اصلاح روابط ایران و کانادا وجود دارد که به شهروندان دو‌تابعیتی ایرانی- کانادایی مربوط می‌شود؛ یکی خانم زهرا کاظمی و دیگری که مزید بر علت شد، موضوع مرگ کاووس سیدامامی، استاد دوتابعیتی جامعه‌شناسی و فعال محیط زیست بود که اعلام شد در دوره بازپرسی خودکشی کرده است.

فریدون مجلسی. تحلیلگر روابط بین‌الملل در شرق نوشت:

چهار سال پیش که حزب لیبرال کانادا در انتخابات پیروز شد، با توجه به سیاست‌های خصمانه‌ای که دولت محافظه‌کار پیشین در قبال ایران داشت و با توجه به اینکه حتی دو کاندیدای لیبرال ایرانی‌تبار به مجلس ملی آن کشور راه یافته بودند، تصور می‌رفت گشایشی در روابط دو کشور پدید آید؛ اما به دلایلی چنین نشد.در واقع همان‌طور که در ایران جناحی غرب‌هراسی را تبلیغ می‌کند، در غرب و ازجمله در کانادا نیز برخی جریان‌ها، جدا از اسلام‌هراسی که بیشتر نظر به داعش، القاعده و طالبان دارد، ایران‌ستیزی را تبلیغ می‌کنند. اکنون که تحریم‌های دوجانبه آمریکا علیه ایران با تهدید‌های آن کشور در سطح جهان دنبال می‌شود، کانادا نیز به دلایل زیر از سیاست‌های آمریکا تبعیت می‌کند:

کانادا با مرزی چندهزارکیلومتری، همسایه هم‌زبان و هم‌فرهنگ آمریکاست و بیشترین و اصلی‌ترین روابط بازرگانی خارجی را با آن کشور دارد؛ در‌حالی‌که روابط بازرگانی کانادا و ایران را حتی در شرایط مسالمت‌آمیز نیز نمی‌توانستیم با روابط آن دو همسایه مقایسه کنیم. ازاین‌رو، کانادا خود را ناچار به رعایت تمایلات آمریکا در حمایت از تحریم‌های دوجانبه آن کشور علیه ایران می‌داند و نمی‌خواهد بر‌خلاف تمایل آمریکا برای خودش دردسر ایجاد کند.

‌سیاست خارجی کانادا و به‌ویژه جناح محافظه‌کار آن کشور، مانند آمریکا و سایر کشور‌های غربی، در قبال ایران دوستانه نیست و از تحریم‌های آمریکا علیه ایران تبعیت می‌کند. بزرگ‌ترین دلیل آن نیز به مسئله اسرائیل بازمی‌گردد؛ چراکه کانادا اقلیت یهودی صاحب‌نفوذی دارد که در آن کشور لابی قدرتمندی دارند.

‌دو مانع اختصاصی نیز در راه اصلاح روابط ایران و کانادا وجود دارد که به شهروندان دو‌تابعیتی ایرانی- کانادایی مربوط می‌شود؛ یکی خانم زهرا کاظمی، عکاس و خبرنگار یک روزنامه کانادایی است که به دلیل عکس‌گرفتن از ورودی زندان اوین، دستگیر و هنگام بازپرسی حوادثی برای او رخ داد که منجر به درگذشت او شد.گرچه از دید ایران، خانم کاظمی با هویت ایرانی خود به ایران سفر کرده و تابعیت کانادایی او در ایران رسمیت ندارد؛ اما با توجه به اینکه حتی از خانواده کانادایی او، با وجود پیگیری مقامات کانادایی، به خاطر این امر خطیر دلجویی نشده، به صورت موضوعی حل‌نشده از دوران قاضی مرتضوی برجای مانده است.نکته دیگری که مزید بر علت شد، موضوع مرگ کاووس سیدامامی، استاد دوتابعیتی جامعه‌شناسی و فعال محیط زیست بود که اعلام شد در دوره بازپرسی خودکشی کرده است. همسر ایشان نیز تا دو سال ممنوع‌الخروج بود و به‌تازگی اجازه یافت به فرزندان خود در کانادا ملحق شود. این امر نیز با اعتراض دولت و افکار عمومی کانادا همراه بوده است.

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

اما در شرایط متعارف، حتی در صورت ادامه قطع روابط ایران و آمریکا، روابط کانادا و ایران می‌توانست منافع دوجانبه سرشاری داشته باشد. به‌ویژه باید در نظر داشت که کانادا یکی از ثروتمندترین کشور‌های جهان است که شهروندانش از بالاترین سطح رفاه، آموزش و بهداشت برخوردارند. گرچه این کشور متحد طبیعی و تاریخی آمریکاست؛ اما برخلاف نظر رادیکال‌های داخلی، مستعمره آن کشور نیست.در واقع مستعمره‌نامیدن کانادای بهره‌مند از بالاترین سطح رفاهی جهان، نوعی تمجید از استعمار محسوب می‌شود! در کانادا حدود ۴۰۰ هزار ایرانی‌تبار زندگی می‌کنند که بالاترین سطح آموزش عالی حتی در مقایسه با شهروندان کانادایی را دارند. اینان یک‌و‌نیم درصد جمعیت کانادا را تشکیل می‌دهند؛ اما سهم فعالیت اجتماعی، اقتصادی و علمی آنان بیش از نسبت عددی آنهاست. اغلب آنان مهاجران عادی هستند که با خویشاوندان خود در ایران مراودات و رفت‌و‌آمد‌های دوجانبه دارند.متأسفانه قطع روابط دو کشور برای منافع این اقلیت مهاجر بسیار زیان‌بخش بوده است. این ۴۰۰ هزار نفر مردمان اغلب مرفه، خانواده‌هایی در ایران دارند که دیدار‌های آن‌ها مستلزم سفر به کشور‌های همسایه برای دریافت ویزا و سفر با شرکت‌های هواپیمایی خارجی است.

اگر روابط کانادا با ایران بهبود می‌یافت، گذشته از منافع بازرگانی، سفر‌های دوجانبه مستقیم از مونترال و تورنتو به تهران که ارتباط خانواده‌های ایرانی ساکن آمریکا را نیز از طریق کانادا تسهیل می‌کرد، می‌توانست بسیار سودمند باشد. بااین‌حال، کانادا حتی با برقراری روابط کنسولی یا گشایش دفتر حفاظت منافع ایران برای ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم آن کشور نیز مخالفت کرده و عملا انتقام اختلاف‌های سیاسی خود را از ایرانی‌تبار‌های آن کشور گرفته است.در شرایطی که ایران لازم می‌داند برای گذر از فشار‌ها در سیاست خارجی، روابط خود را توسعه دهد، رفع ممنوعیت خروج و سفر خانم سیدامامی را می‌توان قدمی برای بهبود روابط با کانادا دانست؛ قدمی که می‌تواند با ارتباطات دیپلماتیک و اقدامی دلجویانه از وارثان خانم کاظمی، در وهله نخست به آزادی ارائه خدمات کنسولی دو کشور کمک کند؛ هرچند اقدام اصولی و روابط گسترده منوط به رفع تهدید‌ها و شرایطی است که منجر به برقراری تحریم‌های کنونی علیه ایران شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همدردی وزیر خارجه کانادا با یک نانوا ایرانی که خانواده‌اش در حادثه هواپیما فوت شدند (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل

فیلم و تصاویر | جزئیات دیدار وزیران امور خارجه ایران و عمان

همشهریهمشهری8 ساعت قبل
دو طرف در این دیدار ضمن تاکید بر روابط برادرانه، ممتاز و راهبردی دو کشور در خصوص آخرین تحولات منطقه‌ای گفت وگو و تبادل نظر کردند. سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته از سفر مهم یکی از مقامات کشورهای منطقه خبر داده بود. این دیدار در حالی انجام می‌شود که وزیر امور خارجه روز جمعه در بازگشت از سفر هند در توقف کوتاهی که در مسقط داشت، با همتای عمانی خود دیدار کرده بود. همچنین ظریف هفته گذشته با حضور در مسقط برای شرکت در مراسم گرامیداشت سلطان فقید عمان، با سلطان هیثم بن طارق پادشاه جدید عمان و دیگر مقامات عالی‌رتبه این کشور دیدار کرد. حدود دو هفته پیش نیز یوسف بن علوی برای شرکت در مجمع گفت‌وگوی تهران، به ایران سفر کرده بود.

چتر نجاتی برای زوجین نابارور که مغفول مانده است

مهرمهر16 ساعت قبل
اما در کنار پیشرفت راه‌های درمان ناباروری در کشور، در بسیاری از موارد هزینه‌های درمانی بالا خانواده‌ها را با مشکل مواجه کرده است. در حال حاضر مهم‌ترین نیاز زوجین نابارور و خواسته اغلب پزشکان این حوزه، پوشش بیمه‌ای کامل خدمات درمان ناباروری است. همین موضوع نیز منجر به درخواست بسیاری از فعالان این حوزه برای پوشش بیمه‌ای کامل درمان ناباروری شده است. وی تاکید کرد: به تازگی مجلس شورای اسلامی بودجه‌ای را مختص درمان ناباروری در اختیار وزارت بهداشت قرار داده است. در صورتی‌که این بودجه در اختیار مراکز درمان ناباروری بخش خصوصی باشد، مشکلات بسیاری از بیماران در این زمینه رفع خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
او افزود: جمعیتی که او را بدرقه کردند و یا برایش یادبود و مراسم تشییع نمادین برگزار کردند، یکپارچگی و انسجام حول این شخصیت ایجاد کردند. او گفت: همه مردم با شرکت در این مراسم خودشان را در اوج فرزانگی، ابهت، شکوه و جوانمردی می‌دیدند. این تحلیلگر مسائل جامعه اظهار کرد: در این شرایط ذهنیات، علایق و تفکرات مختلف رنگ می‌بازد و حاج قاسم، خود واقعی هر ایرانی و هر مسلمان انقلابی در فراتر از مرزها بود. او درباره ولایتمداری این سردار شهید تشریح کرد: عده‌ای به تعبیر شهید صدر «ذوب در ولایت» هستند، که این خصیصه به مراتبی از توحید نیز نزدیک است و سردار سلیمانی محو در ولایت امام زمان خودش بود. این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه تاکید کرد: شهید بودن مقدمه شهید شدن است و شهید سلیمانی خود را آماده شهادت کرده بود.

برخورد چند راکت در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد+فیلم

رکنارکنا17 ساعت قبل
به گزارش رکنا، منابع خبری از برخورد چند موشک کاتیوشا به منطقه سبز و نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد خبر می‌دهند. خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع امنیتی خبر داد که دست کم ۲ راکت به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد اصابت کرده است. اسکای‌نیوز خبر داد که سه موشک نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد برخورد کرده و آژیرهای هشدار در سفارت آمریکا به صدا در آمده است. الحدث مدعی شد دو موشکی که به منطقه سبز بغداد برخورد کرده از منطقه الزعفرانیه در جنوب شرق پایتخت عراق شلیک شده است. طی هفته‌های اخیر منطقه سبز بغداد شاهد حملات راکتی متعددی بوده است.
ایلناایلنا13 ساعت قبل
حجت الاسلام حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب طی پیامی درگذشت فرزند ماموستا ملاقادر قادری را به وی تسلیت گفت. به گزارش ایلنا، متن پیام به شرح زیر است: جناب مستطاب حاج ماموستا ملا قادرقادری امام جمعه محترم پاوهبا سلام و تحیتضایعه درگذشت فرزندگرامی تان باعث تالم و تاثر خاطرگشت. ضمن عرض تسلیت این مصیبت به جنابعالی، از درگاه خداوند متعال برای روح آن فقید سعید، غفران و رحمت واسعه و برای حضرتعالی و سایر بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسالت دارم.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

ایران شکایت از آمریکا را از طریق شورای امنیت پیگیری کند

ایسنا11 دقیقه قبل

ورزشکاران جهان در شبکه‌های اجتماعی؛ ۲۱ ژانویه ۲۰۲۰

طرفداری12 دقیقه قبل

توزیع ۴۰ هزار وعده غذای گرم در روز میان سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان از سوی بسیج سازندگی

میزان‌آنلاین14 دقیقه قبل

آمریکا ۱۵ فروند هواپیمای ونزوئلا را درفهرست تحریم قرار داد

ایرنا18 دقیقه قبل

برای دومین بار در لیگ برتر، داوید لوئیز از زمین اخراج شد؛ هر دو بار در استمفورد بریج و در بازی چلسی-آرسنال!

طرفداری18 دقیقه قبل

ثواب بر طرف کردن نیاز برادر مؤمن

تسنیم18 دقیقه قبل

دی بروین، اولین بازیکن تاریخ لیگ برتر است که به رکورد حداقل ۱۵ پاس گل در ۳ فصل مختلف می‌رسد

طرفداری19 دقیقه قبل