نکات جالبی که درباره مغز نمی‌دانید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. فرهنگ
نکات جالبی که درباره مغز نمی‌دانید

نکات جالبی که درباره مغز نمی‌دانید

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
مؤثر بودن روش یادگیری زبان در خواب از زمان آزمایش مناقشه‌برانگیز چارلز سیمون و ویلیام امونز (۱۹۵۶) بسیار مورد بحث قرار گرفته است، اما هیچ شواهدی برای امکان یادگیری زبان در خواب به دست نیامده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرارو، با اینکه قرن‌هاست در مورد مغز انسان پژوهش و تحقیق شده است، اما حقیقت این است که هنوز خیلی کم دربارهٔ این فرا‌هوشمندترین کامپیوتر شناخته‌شده در جهان می‌دانیم. پیچیدگی این عضو بدن ما باعث شده است که باور‌ها و افسانه‌هایی در مورد آن بر سر زبان‌ها بیفتد.

بر اساس این گزارش، در اینجا ما شش باور نادرست دربارهٔ مغز را آورده‌ایم. متأسفیم که خبر بدی برایتان داریم … در این مطلب درخواهید یافت که شما متفکر چپ‌مغزی نیستید که تحت فشار بهتر فکر می‌کند.

شما فقط از ۱۰ درصد مغز خود استفاده می‌کنید

با یک ام‌آر‌آی ساده این نظریه شکست می‌خورد؛ دانشمندان ثابت کرده‌اند که ما بیش از ۱۰ درصد از مغز خود را حتی برای انجام دادن کار‌های «خیلی ساده» مثل حرف زدن، استفاده می‌کنیم. سر‌چشمهٔ این باور نادرست از اثر کلاسیک ویلیام جیمز، انرژی‌های انسان (۱۹۰۸) است، این روانشناس در این کتاب می‌گوید ما فقط بخش کوچکی از توانایی ذهنی خود را به کار می‌بریم البته او هیچ‌جا صحبتی از درصد دقیق آن نکرده است.

نظریهٔ دیگری که باعث شد این باور نادرست پزشکی بی‌اعتبار شود، بر‌می‌گردد به نبود درک درست از موضوع پیچیدهٔ عصب‌شناسی. نورون‌های مغز (مادهٔ خاکستری) کار پردازش را در مغز انجام می‌دهند و یکی از هر ده سلول مغز را تشکیل می‌دهند.

سلول‌های دیگر مغز که سلول‌های گلیال (مادهٔ سفید) نام دارند، نقش پشتیبانی دارند و مواد غذایی را به نورون‌ها می‌رسانند، اما نقشی در پردازش اطلاعات ندارند. این نظریه که بتوان سلول‌های گلیال را طوری تغییر داد که مانند نورون‌ها کار پردازش اطلاعات را انجام دهند، خیالی بیش نیست. پس یادتان باشد اگر کسی گفت: از تمام مغزتان استفاده کنید با خیال راحت بگویید که استفاده می‌کنید … البته اگر کار احمقانه‌ای از شما سر بزند گفتن چنین حرفی هیچ فایده‌ای ندارد.

اگر تا به حال در کلاس آموزش زبان فرانسه نشسته باشید و با ترس و لرز جمله‌هایی را تکرار کرده باشید که نشانی کتابخانهٔ شهر را می‌پرسد یا سفارش کروسان (نان شیرینی فرانسوی) می‌دهد، حتما خیلی وسوسه‌کننده است که بتوانید زبان فرانسه را با یک سی‌دی در خواب یاد بگیرید و ناگهان صبح روز بعد متخصص زبان‌شناس بشوید.

مؤثر بودن روش یادگیری زبان در خواب از زمان آزمایش مناقشه‌برانگیز چارلز سیمون و ویلیام امونز (۱۹۵۶) بسیار مورد بحث قرار گرفته است، اما هیچ شواهدی برای امکان یادگیری زبان در خواب به دست نیامده است.

پژوهش‌های بیشتر توماس شراینر و بیورن راش (۲۰۱۴) در میان پژوهش‌های دیگر شاخص است، چون دریافتند که با ارائهٔ واژگان هلندی در مرحلهٔ خواب بدون حرکات سریع چشم یا در زمان بیداری فعال یا غیر‌فعال به شرکت‌کنندگان توانایی آن‌ها در به یاد آوردن واژه‌های هلندی در جلسات آموزش زبان پس از آن بیشتر شده بود، هرچند فقط به میزان خیلی کمی. متأسفانه هنوز ناچارید در تمام مدت سفر به پاریس یا نیس و موناکو، کتاب لغت در دست، واژه‌ها را با ترس‌و‌لرز به هم بچسبانید و ردیف کنید تا یک جمله بگویید.

گوش دادن به موسیقی موتزارت کودک را باهوش می‌کند

«تأثیر موتزارت» اصطلاحی است که از رساله‌ای آمده است که در سال ۱۹۹۱ در دانشگاه کالیفرنیا منتشر شد و حاصل پژوهش ۳۶ دانشجو بود. افراد مورد پژوهش که پیش از یک فعالیت ذهنی پیچیده با هدف سنجش مهارت‌های بصری خاص ۱۰ دقیقه به موسیقی موتزارت گوش داده بودند نسبت به افرادی که در سکوت قرار داشتند، عملکرد بهتری داشتند.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

نقاشی چهرهٔ ولفگانگ آمادئوس موتزارت از یاگر ایپاک

با وجود مشکل آشکار سن و‌سال شرکت‌کنندگان در این نظر‌سنجی که هیچ‌کدام از شرکت‌کنندگانش کودک نبودند، نتایج آن باعث شد انواع محصولات با هدف جذب والدین کودکان و تشویق آن‌ها به استفاده از انواع محصولات موسیقی برای باهوش‌تر شدن فرزندان‌شان به بازار سرازیر شود.

در سال ۲۰۱۰، متاآنالیز دیگری بر روی چندین پژوهش انجام گرفت و دریافتند که شنیدن موسیقی یا کلام به طور کوتاه‌مدت بر توانایی اداراک شکل‌های ذهنی اثر دارد، اما هیچ شواهدی مبنی بر اثر طولانی‌مدت بر بهرهٔ هوشی افراد مشاده نشده است.

چپ‌مغز هستید یا راست‌مغز

اگر باور دارید که آدم منطقی چپ‌مغز هستید یا آدم شهودی راست‌مغز ما اصلا دلمان نمی‌خواهد حباب تصورات شما را بترکانیم. منظورمان این نیست که شما آدم منطقی نیستید، اما این نظریه که یک طرف مغز چنین اثر بی‌چون‌و چرا و مشخصی بر شخصیت شما داشته باشد، فقط یک باور غلط است.

این درست است که بعضی از فعالیت‌های مغزی بیشتر در یک طرف مغز انجام می‌شود: برای مثال زبان، به طور غالب در سمت چپ مغز کنترل می‌شود هرچند جنبه‌های دیگر ارتباط مانند تأکید واژگانی و تغییر صدا در مناطقی از نیمکرهٔ راست مغز کنترل می‌شود، پس حتی برای یک مکالمهٔ ساده هم فعل‌و انفعالات پیچیده‌ای از هر دو نیکرهٔ مغز در جریان است.

فناوری جدید به ما دیدگاه‌های درست‌تر و دقیق‌تری نسبت به دیدگاه‌های تاریخی و قدیمی می‌دهد. در تحقیق دانشگاه یوتا، که در مجلهٔ پلوس وان منتشر شد، هر دو جفت از ۷۲۶۶ قسمت مغز را در بیش از ۱۰۰۰ شرکت‌کننده در پژوهش، هنگام انجام کار‌های ساده و کوچک، بررسی کردند. در این تحقیق هیچ شواهد روشنی مبنی بر اینکه شرکت کنندگان به شدت راست‌مغز یا چپ‌مغز باشند، مشاهده نشد. ما انسان‌ها عادت داریم همه چیز را دسته‌بندی کنیم، افراد را در چارچوب قرار دهیم و مطالب را موضوع‌بندی کنیم تا بتوانیم ناشناخته‌ها را منظم کنیم و دریابیم. این تمایل انسان ممکن است باعث ایجاد و رواج چنین باور نادرستی شده باشد.

الکل سلول‌های مغز را می‌کشد

پژوهش‌ها نشان داده است که ممکن است الکل سلول‌های مغزی شما را نکشد، اما تأثیر منفی بر رفتار آن‌ها دارد و پیوند‌های بین نرون‌های مغزی را دگرگون می‌کند و در نتیجه ارتباط سلول‌های مغزی با هم تغییر می‌کند.

تحقیق دیگری که نتیجهٔ آن در مجلهٔ نوروساینس منتشر شد دریافت که حتی مقدار متوسط الکل هم تولید نورون‌های جدید را درهیپوکامپ بزرگسالان تغییر می‌دهد (به این جریان عصب‌زایی یا نوروژنز می‌گویند) که بر یادگیری و حافظه اثر می‌گذارد.

آسیب مغزی دایمی است

بیشتر اوقات به ما می‌گویند که آسیب مغزی دایمی است، اما نکتهٔ جالب در مورد این عضو بدن انسان این است که در شرایط خاصی می‌تواند حتی پس از صدمه دیدن خودش را ترمیم کند. البته بستگی به محل آسیب و شدت آن دارد.

آسیب مغزی ممکن است به طور موقت کارکرد‌های مغز را مختل کند، اما اگر آسیب‌های مغزی بعدی به وجود نیاید، مغز می‌تواند خود را احیا کند. مغز حتی می‌تواند آسیب‌های شدید‌تر مغزی را هم بگذراند و خود را ترمیم کند که به آن انعطاف‌پذیری عصبی می‌گویند. این همان توانایی مغز است که پس آسیب‌های جدی مثل سکته می‌تواند مسیر فعالیت‌های خود را تغییر دهد وکارکرد‌هایش را از سر گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خاطرات یک پورن استار در اصفهان روی پرده رفت + فیلم

ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش ایمنا مستند داستانی «ایکسونامی» در ژانر اجتماعی آماده نمایش شده است. در این مستند، یک پورن‌ استار آمریکایی تجربه رسیدن به آزادی‌‌های جنسی در ایالات متحده را روایت می‌کند. محسن آقایی اصفهانی است و تولید این فیلم اولین تجربه او در زمینه مستندسازی نام گرفته است. تولید این مستند ۹۰ دقیقه‌ای که ۲٫۵ سال زمان برده، به صورت مشترک در ایران و آمریکا انجام شده است که روز گذشته (۲۰ آبان ماه) در شهرهای تهران، مشهد و اصفهان، به صورت همزمان رونمایی شد. نمایش این فیلم برای افراد کودکان، نوجوانان، افراد زیر ۱۸ سال، بیماران قلبی و … اکیدا توصیه نمی‌شود
خانه ملتخانه ملت23 ساعت قبل
غلامعلی جعفر زاده ایمن آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، به ایجاد حواشی در سخنرانی رئیس جمهور در جمع مردم یزد اشاره کرد و گفت: اختلالات ایجاد شده در سخنرانی رئیس جمهور سازماندهی شده بود. عضو فراکسیون مستقلین مجلس در ادامه افزود: تسویه حساب سیاسی جا دارد؛ تسویه حساب سیاسی در جایی که رئیس جمهور مهمان است باعث می‌شود که رسم مهمان نوازی رعایت نشود. البته قطعا حساب مردم یزد جدای از این مسائل است و این عده خبط و خطا کردند و البته در ادامه سفر هم این رفتار جبران شد و امیدواریم که دیگر شاهد چنین صحنه‌هایی نباشیم. ای کاش رئیس جمهور عصبی نمی‌شدندوی تاکید کرد: بعد از آن که به رئیس جمهور تعرض شد و شعارهایی را سر دادند متاسفانه آقای روحانی عصبی شدند که‌ای کاش توجه به این شعارها نمی‌کردند. جعفرزاده ایمن آبادی به پول‌های گم شده‌ای که رئیس جمهور در این سخنرانی به آن اشاره کرد هم پرداخت و تصریح کرد: یک فقره از این پول گم شده دو میلیارد دلار است و گزارشات آن در دیوان محاسبات موجود بوده که می‌توانند به گزارشات آن مراجعه کنند که صحبت‌های رئیس جمهور دراین باره هم صحت دارد و نهاد آن هم مشخص است که باید پول‌ها را پس بدهد. /پایان پیام

۱۰ تا از بهترین فیلم‌های فانتزی تمام دوران

7+
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ۹ داور در ۴ رشته، بخش موسیقی دهمین جشنواره «سیمرغ» را قضاوت خواهند کرد. اسامی داوران بخش موسیقی به این شرح است: گروه نوازی و گروه سرود: بهزاد رواقی، حسن ناهید، قاسم رحیم زاده. از میان ۳۰۰ اثر برگزیده هیأت انتخاب، در رشته‌های گروه نوازی سنتی ۱۶ نفر، آواز ۱۳ نفر، خوانندگی پاپ ۱۶ نفر و گروه سرود ۱۱ نفر در روز‌های برگزاری جشنواره با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. دهمین جشنواره بین المللی «سیمرغ» در بخش موسیقی با رشته‌های آواز ایرانی (ویژه آقایان)، گروه نوازی سنتی، خوانندگی پاپ (ویژه آقایان) و گروه سرود با استفاده از اشعار و مضامین مناسب برگزار می‌شود. همچنین، در بخش آزاد ویژه دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی شرکت کنندگان در رشته‌های گروه نوازی سنتی، آواز ایرانی، گروه سرود، خوانندگی پاپ با یکدیگر رقابت خواهند کرد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
سرانجام پس از پنج سال انتظار آلبوم «افسانه چشم‌هایت» اثر مشترک همایون شجریان و علیرضا قربانی منتشر شد. کاربری در این باره نوشته است: «با تمام احترامی که برای همایون شجریان و علیرضا قربانی قائل هستم، متاسفانه باید بگم که آلبوم افسانه چشم‌هایت بسیار آلبوم ضعیفی بود. با این حال هنوز نمی‌توان قضاوت کرد که «افسانه چشمهایت» پروژه موفق یا ناموفقی بوده است. جزییاتی از «افسانه چشم‌هایت» آلبوم موسیقی «افسانه چشم‌هایت» نخستین آلبوم مشترک همایون شجریان و علیرضا قربانی، از پرطرفدارترین خوانندگان موسیقی کلاسیک ایرانی، است که با آهنگسازی مهیار علیزاده، روز گذشته منتشر شد. چرا تعطیلش نمی‌کنند تا مردم و هنرمندشان تکلیف خود را بدانند؟.» پس از شجریان علیرضا قربانی نیز به انتقادات پاسخ داد.
سینماپرسسینماپرس20 ساعت قبل
سینماپرس: تشویق به کتابخوانی در قالب یک اثر جذاب نمایشی جذاب، طیف خاصی از مخاطبان را شامل نمی‌‌شود و مقوله‌ای فراگیر و جهانی است. سریال کتابفروشی هدهد با اهداف و پیام والایی که در خود مستتر دارد می‌ تواند برای هر مخاطبی جذاب باشد. این روزها، هم جای مرضیه برومند به عنوان یک کارگردان مجرب و خلاق در تلویزیون خالی است و هم آثار منحصر به فردش. این قاعده، بی‌ گمان شامل سریال کتابفروشی هدهد هم می‌شود. تشویق به کتابخوانی در قالب یک اثر جذاب نمایشی جذاب، طیف خاصی از مخاطبان را شامل نمی‌‌شود و مقوله‌ای فراگیر و جهانی است.

نظرها

اخبار بیشتر