اعلام حدود فعالیت‌ها در خدمات آنلاین آزمایشگاهی/ ممنوعیت اعزام نمونه‌بردار به درب منازل
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
اعلام حدود فعالیت‌ها در خدمات آنلاین آزمایشگاهی/ ممنوعیت اعزام نمونه‌بردار به درب منازل

اعلام حدود فعالیت‌ها در خدمات آنلاین آزمایشگاهی/ ممنوعیت اعزام نمونه‌بردار به درب منازل

ایسناخبرگزاری ایسنا |
مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، ضمن تشریح حدود فعالیت شرکت‌های استارتاپی در حوزه ارائه خدمات پزشکی، به اصل حفظ محرمانگی اسرار بیماران تاکید کرد و گفت: مدیریت آزمایشگاه‌های پزشکی حق به اشتراک گذاشتن اسرار بیمار در فضاهای ناامن و با افرادی که قانون و ضوابط، آنها را تائید نمی‌کند را ندارند.

دکتر سیامک سمیعی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص فعالیت شرکت‌های استارتاپی مثل آزمایشگاه آنلاین و کسب و کارهای نوپای دیگر در حوزه ارائه خدمات آزمایشگاهی پزشکی، افزود: فضا برای فعالیت استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا در حوزه سلامت و بخصوص در بخش آزمایشگاه پزشکی فراهم است و نیازهای متعدد و متنوعی در این خصوص وجود دارد. سیاست وزارت بهداشت نیز حمایت قاطع از مشارکت آنها در پاسخ به نیازهای واقعی نظام سلامت است.

وی ادامه داد: آزمایشگاه آنلاین و شرکت‌های مشابه از آنجا که یک موسسه پزشکی نیستند، بر اساس قانون و مقررات نمی‌توانند در بسیاری از امور پزشکی و مرتبط با سلامت، که انجام آنها نیازمند مجوز خاص است، فعالیت کنند و تاکنون هیچ مجوز مستقلی به آنها داده نشده است تا بتوانند در امور تشخیصی و درمانی مداخله داشته باشند. این قبیل شرکت‌ها تنها می‌توانند در ارتباط شفاف و قانونی با آزمایشگاه‌های پزشکی و زیر نظر مسئول فنی آزمایشگاه فعالیت‌هایی نظیر معرفی و اطلاع‌رسانی و ایجاد دسترسی به خدمات آزمایشگاهی از طریق مکانیسم‌ها و فعالیت‌های تبلیغاتی داشته باشند. بنابراین اجازه مداخله در فرآیندهای تشخیصی و درمانی نظیر فرستادن نمونه‌بردار برای نمونه‌گیری در خارج از آزمایشگاه مجاز را ندارند.

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت افزود: در صورت عقد قرارداد بین چنین شرکت‌هایی با آزمایشگاه‌های پزشکی، این شرکت‌ها تنها مجاز به برقراری ارتباط بین متقاضی انجام آزمایش و آزمایشگاه می‌باشند. بدیهی است که متقاضی انجام آزمایش در همه حال مختار به انتخاب آزمایشگاه مورد نظر خود است. هم اکنون تعدادی از آزمایشگاه‌های کشور به طور مستقیم در سطح فضای مجازی خود را در معرض دید و انتخاب متقاضیان انجام آزمایش قرار می‌دهند که این اقدام نوعی فعالیت تبلیغاتی محسوب می‌شود و باید مطابق قانون، مجوز سازمان نظام پزشکی را دریافت کرده باشد.

در خبری بخوانید: اخبار سلامت پزشکی

وی با اشاره به اینکه قرارداد بین شرکت‌های استارتاپی و آزمایشگاه پزشکی نیز از این قاعده مستثنی نیست، تصریح کرد: در صورتیکه متقاضی انجام آزمایش از طریق چنین شرکت‌هایی با آزمایشگاه موردنظر خود ارتباط برقرار کند، کلیه فرآیندهای مربوط به چرخه انجام آزمایش نظیر پذیرش نسخه آزمایش، اعزام نمونه‌بردار و نمونه‌گیری به محل مورد نظر متقاضی انجام آزمایش و ارسال گزارش آزمایش به او یا پزشک معالجش باید توسط خود آزمایشگاه و زیر نظر مسئول فنی آن انجام شود.

وی با اشاره به به ضرورت حفظ محرمانگی داده‌ها و اطلاعات بیماران و یا متقاضیان انجام آزمایش، گفت: مطابق آئین‌نامه تاسیس و مدیریت آزمایشگاه‌های پزشکی، مسئول آزمایشگاه ملزم به اتخاذ روش‌های متناسب و موثر بوده و حق به اشتراک گذاشتن آنها در فضاهای ناامن و با افرادی که قانون و ضوابط آنها را تائید نمی‌کند را ندارد.

سمیعی در پایان موضوع بسیار مهم دیگری که در فعالیت‌های تبلیغی در ارتباط با خدمات آزمایشگاهی مطرح است را پیشگیری از تشویق به آزمایش‌های غیرضروری و ایجاد تقاضای القایی دانست و تاکید کرد: معاونت‌های درمان دانشگاه‌ها، در جهت حفاظت مالی از منابع مالی سلامت و مردم، در ارزیابی‌های نظارتی خود ملزم به کسب اطمینان از عدم اقدام و یا مشارکت آزمایشگاه و ذی‌نفعان آنها در انحرافات و تخلفاتی که به منابع مالی سازمان‌های بیمه‌گر و جیب مردم آسیب وارد می‌کند، هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

ایجاد سامانه تحویل دارو در منزل به بیماران پروانه‌ای

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای دکتر سعید نمکی در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران افزود: آمریکایی‌ها نقل و انتقال پول و حتی تحویل دارو به ایران را ممنوع کرده‌اند و ما به سختی دارو تهیه می‌کنیم، اما تا این لحظه اجازه نداده‌ایم هیچ بیمار خاصی دچار کمبود دارو شود. وی ادامه داد: در مورد بیماران پروانه‌ای هم آمریکایی‌ها دارو‌های مورد نیاز آن‌ها را نفروخته‌اند و ما از مسیر‌های دیگری این دارو‌ها را تأمین کردیم. ایجاد سامانه تحویل دارو در منزل به بیماران پروانه‌ایوزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی درباره آمار‌های باروری کل در کشور گفت: پیش از حضور بنده در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، آمار‌هایی در این باره منتشر شده بود و ما یک تیم را برای راستی آزمایی تعیین کردیم، پس از راستی آزمایی اعداد به دست آمده با آمار‌های قبلی تفاوت داشت و اکنون آمار‌های جدید به تأیید مرکز آمار ایران رسیده است. آقای دکتر نمکی افزود: این موضوع که در ۲۰ سال آینده ما به سمت منفی شدن جمعیت می‌رویم یک واقعیت اجتماعی است و برای همین اقداماتی را در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دنبال می‌کنیم، نظیر افزایش مراکز درمان ناباروری و تشویق زوج‌های بارور به فرزندآوری بیشتر و همینطور با هماهنگی سایر دستگاه‌ها تلاش می‌کنیم تا اضطراب ناشی از مشکلات اقتصادی را برای مردم کاهش دهیم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
به گزارش مشرق، تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد دانه‌های گوجه فرنگی می‌توانند به عنوان یک عنصر طبیعی برای داشتن زندگی طولانی‌تر استفاده شوند. ضمن این که به عنوان جایگزین طبیعی آسپرین کاربرد دارد. خواص گوجه فرنگی: گوجه فرنگی اشتهاآور، برطرف‌کننده ضعف و خستگی، تقویت‌کننده سلسله اعصاب و همچنین قلب و دستگاه گردش خون است. ۲- سرخ کردن زیاد گوجه فرنگی در روغن باعث سنگینی هضم آن می‌شود و روی آتش کباب کردن آن مناسب است. ۴- خوردن گوجه فرنگی، برای بعضی بیمارانی که دچار حساسیت یا آلرژی (خارش بدن، قرمز شدن پوست، آسم، کهیر و …) هستند، ضرر دارد.
رکنارکنا14 ساعت قبل
همچنین مصرف بیش از شش فنجان چای در روز با کاهش ۳۶ درصدی خطر ابتلا به بیماری قلبی ارتباط داشت. این مطالعه همچنین نشان داد که مصرف دو تا چهار فنجان قهوه در روز خطر ابتلا به بیماری قلبی را تا ۲۰ درصد کاهش می‌دهد. محققان خاطر نشان کردند که فواید مصرف چای بر سلامت قلب می‌تواند مرتبط با فلانوئیدها باشد که یک آنتی اکسیدان طبیعی در چای است. با این وجود، محققان خاطرنشان کردند که در این مطالعه میزان مصرف چای بر اساس گزارشی است که خود افراد شرکت کننده ارائه داده‌اند و اطلاعاتی در مورد نوع چای مصرفی این افراد وجود ندارد؛ با این حال در هلند ۷۸ درصد مصرف چای مرتبط با چای سیاه و ۴٫۶ درصد آن مربوط به چای سبز است. محققان همچنین افزودند که افراد شرکت کننده در این مطالعه که چای مصرف می‌کردند، سیگار نمی‌کشیدند و نسبت به افرادی که قهوه مصرف می‌کردند، رژیم غذایی و شیوه زندگی سالم‌تری داشتند.
عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
دلایل تورم پاگردش خون نامناسب در قسمت پایینی بدن دلیل اصلی تورم پاها محسوب می‌شود. احتباس مایع یکی دیگر از دلایل شایع تورم پاها در نظر گرفته می‌شود که ممکن است به واسطه مشکلات کلیوی رخ دهد. پوشیدن کفش راحتاستفاده از یک کفش راحت با قابلیت گردش مناسب هوا می‌تواند احتمال عود تورم را کاهش دهد. دوش آب سردیکی از بهترین روش‌های طبیعی برای کاهش تورم پاها استفاده از آب سرد است. استفاده از نمک فرنگی اصلحمام نمک فرنگی اصل یک درمان کلاسیک برای تسکین تورم پاها محسوب می‌شود.
عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
چرا دچار نفخ شکم می‌شویم و راه علاج آن چیست؟ در ادامه پاسخ هایی برای این موارد ارائه می‌شود. نفخ شکم: گاهی اوقات ممکن است اندازه درد کمر در برخی افراد بدون اضافه وزن افزایش پیدا کند و شکم متورم شود که این حالت می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. نفخ و تورم شکم یکی از ناخوشایندترین و مختل‌‌ کننده‌ترین عوارض سندرم روده تحریک‌پذیر است. همچنین تاکید می‌شود که برای کاهش نفخ شکم غذا را به آرامی بخورید و خوب بجوید. – بیماری سلیاکاین بیماری می‌تواند باعث احساس خستگی دائمی، کاهش وزن بی‌دلیل و ابتلا به دردها و نفخ شکم شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری14 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

گیرکردن غذا هنگام بلع از نشانه‌های کدام سرطان است؟

اقتصاد آنلاین19 دقیقه قبل

اخطار به واحدهای صنفی برای جلوگیری از گران‌فروشی موبایل

آفتاب‌نیوز20 دقیقه قبل

آغاز مذاکرات منچسترسیتی و استرلینگ برای تمدید قرارداد

میزان‌آنلاین25 دقیقه قبل

چقدر ارز صرف واردات رخت آویز به کشور شد؟

میزان‌آنلاین25 دقیقه قبل

گشت ویژه برخورد با محتکران تشکیل شد

ایسنا25 دقیقه قبل