تیغ تیز کلاهبرداران اینترنتی برای خالی کردن جیب مردم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اقتصادی
تیغ تیز کلاهبرداران اینترنتی برای خالی کردن جیب مردم

تیغ تیز کلاهبرداران اینترنتی برای خالی کردن جیب مردم

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
در سال های اخیر صنعت مد و پوشاک ایران هر بار با هر بادی به سمت و سویی خاصی حرکت کرده است. از یک سو واردات بی رویه مافیای پوشاک در ایران و از طرف دیگر ورشکسته شدن تعداد زیادی تولید کننده که در این صنعت فعالیت می کردند از جمله عواملی است که منجر به هرج و مرج در بازار کشورشده است.

به گزارش افکارنیوز، در سال‌های اخیر صنعت مد و پوشاک ایران هر بار با هر بادی به سمت و سویی خاصی حرکت کرده است. از یک سو واردات بی رویه مافیای پوشاک در ایران و از طرف دیگر ورشکسته شدن تعداد زیادی تولید کننده که در این صنعت فعالیت می‌کردند از جمله عواملی است که منجر به هرج و مرج در بازار کشورشده است.

اخبار اقتصادی-همچنین از طرفی دیگر جایگزینی کالاهای درجه پایین چینی به جای تولیدات با کیفیت ایرانی, ورود فرهنگ عجیب و غریب بیگانه و گاهی هم تلفیق فرهنگ‌های ایرانی با فرهنگ‌های بی معنای برون مرزی باعث شده تا این صنعت را نتوان کنترل کرد.

متاسفانه این بین استفاده از کلاس‌های بی محتوای برخی آموزشکده‌های غیرقانونی مد و پوشاک, سری دوزی‌های بی هدف و نصب برندهای خارجی بر دوخت‌های ایرانی بازار تولیدات ملی را آفت زده کرده است.

داستان فروش اینترنتی این محصولات این روزها به شدت رواج پیدا کرده و به شیوه‌های مختلف برای فروش این محصولات تلاش می‌شود.

تیغ تیز کلاهبرداران اینترنتی برای خالی کردن جیب مردم - 5

بحثی که در فروش محصولات اینترنتی مطرح است قیمت و نحوه تحویل کالاست، بسیاری از این فروشگاه‌ها تخفیف‌های بسیار خوبی بر کالاهای خود اعمال می‌کنند اما زمانی که قیمت اصلی این کالاها مورد بررسی قرار می‌گیرد متوجه می‌شویم که نه تنها کالا شامل تخفیف نبوده بلکه قیمت آن از محصولات در بازار نیز گران‌تر محاسبه شده است و این تخفیف تنها برای انحراف افکار عمومی برای جذب مشتری بوده است.

در تمام دنیا قیمت فروشگاه‌های اینترنتی با مغازه‌ها متفاوت است چرا که برخی از واسطه‌های فروش معمولا در این بین حق دلالی را نمی‌گیرند به همین دلیل قیمت جنس با قیمت کارخانه تفاوتی ندارد اما در ایران متاسفانه دیده شده کالایی که در فروشگاه‌های اینترنتی خریداری می‌شود هم قیمت اجناس مغازه و حتی از آن هم گران‌تر است.

این یعنی در ایران با مقوله‌ای به نام گران فروشی رو به رو هستیم که اخیرا همین موضوع یعنی فروش اینترنتی محصولات به ویژه در اینستاگرام باعث بروز کلاهبرداری‌های مختلفی شده است. فروش بیش از ۵۰ درصد محصولات در فروشگاه‌های اینترنتی کلاهبرداری است بدین گونه که شما جنسی را خریداری کرده سپس باید مبلغ را واریز کنید در غیر اینصورت کالایی را دریافت نخواهید کرد، اما زمانی که حتی مبلغ واریز می‌شود جنسی دریافت نمی‌کنید و از آنجایی که کالا قیمت کمی دارد فرد دیگر پیگیر دریافت آن کالا نمی‌شود.

گونه‌ای دیگر از کلاهبرداری اینترنتی این گونه است که پس از رویت و تحویل کالا باید مبلغ را واریز کنید اما قبل از آن باید بیعانه‌ای واریز کنید، پس از واریز بیعانه فروشنده اعلام می‌کند که گروه دیگری جنس را تحویل می‌دهند اما به هنگام دریافت کالا متوجه می‌شوید کالای درخواستی با کالای تحویلی کاملا متفاوت است. در این صورت زمانی که قصد استرداد این کالای ناخواسته را دارید پیک هزینه خود را دریافت سپس اقدام به بازگرداندن کالا می‌کند که البته در بسیاری از موارد فروشنده این استرداد را قبول نمی‌کند. موضوغ قابل بررسی این است که چرا روی عملکرد این دسته از فروشگاه‌ها نظارتی وجود ندارد؟

چندی پیش سرهنگ حسین رمضانی معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتا ناجا در تشریح حمله فیشینگ گفت: فیشینگ به منظور گمراه کردن کاربران اینترنتی برای بدست آوردن اطلاعات محرمانه آنان است که از طریق سرویس‌های ایمیل یا با وعده‌های دروغ انجام می‌گیرد یا با ایجاد برخی جذابیت‌ها کاربران اینترنتی را ترغیب می‌کنند اطلاعات خود را در سایت هایی که توسط کلاهبرداران ساخته شده است وارد کنند.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه فیشینگ برای فریب دادن شما در زمینه افشای جزئیات مالی و شخصی طراحی شده است؛ اظهار داشت: مجرمان رایانه ای با طراحی سایت‌های جعلی تلاش می‌کنند طعمه خود را به منظور بازدید از این سایت و تایپ کردن اطلاعات محرمانه خود نظیر اطلاعات ورود به سایت، کلمه عبور و PIN فریب دهند.فروش محصولات اینترنتی نیاز به نظارت دارند

خبری: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

فریدون احمدی نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره کلاهبرداری‌های فروشگاه‌های اینترنتی، گفت: در فروش محصولات فروشگاه‌های اینترنتی باید در فضای مجازی نظارت‌ها تشدید شود.

او بیان کرد: متاسفانه متناسب با تکنولوژی روز سازمان ها, نظارتی بر فروش اینترنتی محصولات ندارند در صورتی که اگر مغازه داری اقدام به کلاهبرداری و فروش غیرقانونی کند به سرعت می‌توان آن را پیگیری و با فرد متخلف با اعمال جریمه برخورد کرد.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مسئولیت نظارت بر کار فروشگاه‌های اینترنتی بسته به نوع کالاها بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی است.

تیغ تیز کلاهبرداران اینترنتی برای خالی کردن جیب مردم - 16

احمدی افزود: متاسفانه ساز و کار مناسبی برای رسیدگی به کلاهبرداری‌های اینترنتی فراهم نشده است در صورتی که این فروشگاه‌ها برای ادامه فعالیت نیاز به داشتن مجوز دارند. صدور مجوز خود راهکاری برای نظارت دقیق‌تر است.

او تشریح کرد: اما بحث نظارت بر قیمت این دسته از کالاها جداست. به طور مثال ممکن است قیمت یک کت و شلوار برند ۴ میلیون تومان باشد اما همان کت و شلواری با یک برند دیگر با قیمت یک میلیون تومان نیز وجود داشته باشد. در اینجا باید فضا برای رقابت کاملا باز و بی طرف باشد.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه فروش کالا نباید انحصاری باشد، افزود: نظارت بر کالاها جزو وظایف حاکمیتی دولت است اما نظارت به معنای سخت گیری و تعطیلی این فروشگاه‌ها نیست.

احمدی بیان کرد: با فروشگاه‌های اینترنتی که به راحتی کلاهبرداری می‌کنند و تنها به فکر سودآوری خود هستند برخورد قانونی خواهد شد. مجلس شورای اسلامی هم پیگیر جدی برخورد با چنین کلاهبرداری هایی است.بیش از ۵۰ درصد خرید و فروش های اینستاگرامی کلاهبرداری است

عرفان مهری یکی از فعالان بازار پوشاک گفت: در اینستاگرام صفحات فروش محصولات متعددی وجود دارد که بیش از ۵۰ درصد آنها کلاهبرداری است. عمدتا فروشنده هایی که قبل از تحویل اجناس تمام مبالغ را دریافت می‌کنند کلاهبرداری از آب در می‌آید.

او بیان کرد: سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده باید بر کار این فروشگاه‌ها نظارت کند, در واقع نظارت بر معاملات فضای مجازی باید همچون فضای واقعی مستمر و برخط باشد؛ در صورتی که این چنین نیست.

مهری افزود: متاسفانه هم اکنون برخی فروشگاه‌های مجازی در اینستاگرام وجود دارد که سود غیر منطقی بر کالاهای خود اعمال می‌کنند؛ همین امر منجر به بروز اختلالات اقتصادی نیز می‌شود.نظارت بر کار فروشگاه اینترنتی نیاز به ورود وزارت ارتباطات دارد

عبدالمجید شیخی اقتصاددان درباره کلاهبرداری‌های فروشگاه‌های اینترنتی، گفت: لازمه برطرف شدن مشکل کلاهبرداری‌های اینترنتی این است که پایگاهی مانند ثبت شرکت‌ها باید راه اندازی شود تا شرکت‌ها و بنگاه‌های اینترنتی در آنجا ثبت شوند. باید ضوابطی برای آنها تعریف کنیم تا بر اساس آن ضوابط, اشتغال ایجاد و در چتر سازمان امور مالیاتی و سایر سازمان‌های نظارتی تراکنش مالی انجام دهند.

تیغ تیز کلاهبرداران اینترنتی برای خالی کردن جیب مردم - 25

این اقتصاددان گفت: معتقدم فعالیت زیرزمینی فروشگاه‌های اینترنتی باید توسط وزارت اطلاعات شناسایی شود چرا که این نوع معاملات تاثیر بسیار مخربی بر سرمایه اجتماعی و اقتصادی خواهد گذاشت.

شیخی افزود: متاسفانه ساز و کار برخورد با این دسته از کلاهبرداران تعبیه نشده و باید برای جلوگیری از اخلال در نظام اقتصادی بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چقدر از اموال بابک زنجانی مصادره شد؟ +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

زنگ خطر مصرف بی رویه سوخت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

شانزدهمین جایزه ملی کیفیت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما بدون تردید کیفیت، پیشران رونق تولید ملی هست و اگر برکیفیت محصولاتی که به خارج صادر می‌شود، رصد دقیق و مستمری صورت بگیرد توان رقابت پذیری کشور در بازارهای منطقه‌ای و بین المللی بالاتر می‌رود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل
اولین نکته‌ای که به چشم آمد شباهت بی‌چون و چرای اعجوبه‌ها به برنامه little big shots (خفن‌های کوچولو / کله گنده‌های کوچک) با اجرای کمدین معروف «استیو هاروی» است. از آن زمان تا کنون ۳ فصل از این برنامه پخش شده و یک قسمت ویژه هم داشت که در دسامبر ۲۰۱۸ به صورت تک قسمت عرضه شد. جدیدترین اتفاق هم این است که در فصل جدید این برنامه خانم ملیسا مک‌کارتی (بازیگر و کمدین) به جای استیو هاروی مجری برنامه خواهد شد. حال اینکه برنامه «اعجوبه‌ها» از این برنامه معروف آمریکایی کپی شده است و اساسا این کار درست است یا خیر بحث مفصلی را می‌طلبد که در این نوشتار مجال آن نیست. دوستی به شوخی می‌گفت حتی سبیل مهران غفوریان برای این است که شبیه استیو هاروی شود!
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
عباس تابش در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: قیمت نهایی و مورد اجماع همه برای محصول رب ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان است و اگر شرکت‌ها یا افرادی بخواهند بیشتر از این قیمت در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند پرونده آن‌ها به تعزیرات ارسال می‌شود و تا کنون نیز اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است. وی اضافه کرد: بالأخره مبنای اصلی قیمت رب را قیمت گوجه مشخص می‌کند که نسبت به ماه‌های قبل ارزان شده است و به طور طبیعی باید قیمت رب هم کاهش یابد و بر همین اساس بود که ما حتی عرضه کنندگان را مجبور کردیم که قیمت را از ۲۳ هزار تومان به ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان برسانند. آقای تابش همچنین از سازمان تعزیرات نیز خواست تا تلاش‌های خود را برای به سرانجام رساندن پرونده‌های گران فروشی بیشتر کنند به ویژه این که درباره گران فروشی به شرکت‌ها هشدار داده بودیم. وی همچنین گفت: البته برخی مسئولان با اظهار نظر‌هایی استنباط و تحلیل‌های خود را به مردم ارائه می‌کنند و مسائلی که درباره قیمت رب مطرح شده مبنای کارشناسی ندارد. رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به پرسشی در خصوص افزایش چند روز اخیر قیمت خودرو نیز گفت: ما تولید و عرضه خودرو‌ها را رصد می‌کنیم به گونه‌ای که تا کنون در مدت اخیر مشکلی در عرضه وجود نداشته و قیمتی هم در کارخانه‌ها افزایش پیدا نکرده است. آقای تابش تصریح کرد: ممکن است برخی در بازار با تحلیل هایشان به این موضوع دامن بزنند البته بخشی از این موضوع هم به افزایش تقاضای منتهی به دهه فجر و شب عید مرتبط است. وی همچنین در خصوص وضعیت تأمین قطعات خودرو‌ها پس از بازگشت تحریم‌های ظالمانه آمریکا گفت: اکنون با توجه به همکاری گسترده میان بخش‌ها و تولید کنندگان می‌توان گفت: تعمیق داخلی سازی قطعات به یک نهضت تبدیل شده است. آقای تابش افزود: به عنوان نمونه؛ کارخانه تراکتورسازی به طور متوسط در ۳۰ درصد قطعات خود به خارج وابسته است و، اما با تجمیع برخی واحد‌ها و تمرکز بر تولید قطعات؛ این وابستگی در آینده به ۱۰ درصد خواهد رسید.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها