لبنان در باتلاق فساد سیستماتیک گرفتار شده است/ تعطیلی دولت، مافیای سیاسی و اقتصادی بیروت را تقویت می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سیاسی

لبنان در باتلاق فساد سیستماتیک گرفتار شده است/ تعطیلی دولت، مافیای سیاسی و اقتصادی بیروت را تقویت می‌کند

ایلناخبرگزاری ایلنا |
تحلیلگر مسائل منطقه گفت: سهم‌خواهی طیف‌های سیاسی در لبنان و قدرت گرفتن لابی‌های پشت پرده باعث نارضایتی مردم و اعتراض آنها شد اما تعطیلی دولت، پروژه‌ای جداگانه به حساب می‌آید.

لبنان در باتلاق فساد سیستماتیک گرفتار شده است/ تعطیلی دولت، مافیای سیاسی و اقتصادی بیروت را تقویت می‌کند - 1

«صباح زنگنه» نماینده پیشین ایران در سازمان همکاری اسلامی در تشریح ابعاد و دلایل به هم‌ریختگی داخلی لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا عنوان کرد: برای تحلیل ریشه اعتراض‌های اخیر در لبنان، در وهله اول باید ساختار سیاسی و اجتماعی این کشور را مورد بررسی قرار دهیم. با توجه به تنوع اقوام، ادیان و مذاهب با ابتکاری که سالیان قبل در این کشور به خرج داده شد، حکومت ائتلافی در دستور کار قرار گرفت. اگر به گذشته این کشور رجوع کنیم، می‌بینیم که در زمان استعمار فرانسه، مسیحیان بیشترین توجه پاریس را به خود جلب می‌کردند اما براساس توافق ملی در سطوح قبایل و طائفه‌ها قرار بر این شد که نخست‌وزیر این کشور از اهل سنت، رییس پارلمان از طیف شیعه و رییس جمهور از جناح مسیحی انتخاب شود. این سه طیف از استقلال لبنان تا به امروز در رأس قدرت لبنان قرار داشتند. در اینجا است که علاوه بر فرانسه، ایران و عربستان هم به جمع کشورهای دارای نفوذ در لبنان پیوستند. لذا آنچه در نمای کلی لبنان مورد نظر قرار می‌گیرد، جناح‌بندی هرکدام از طیف‌های مذکور و همچنین میزان سهمی است که آنها در ساختار قدرت به خود اختصاص می‌دهند.

وی ادامه داد: مشکلی که لبنان از گذشته تاکنون دارد این است که هیچ کدام از طیف‌های مذکور حاضر نیستند امتیاز جناح خود را کاهش بدهند و به همین دلیل است که مشکل اساسی در این کشور، سهم‌خواهی طیف‌های مختلف سیاسی عنوان می‌شود که همین مورد را در عراق هم شاهد هستیم. نمونه‌ای از این سهم خواهی را باید در مساله برق، تلفن و ارتباطات اینترنتی لبنان جست‌وجو کرد؛ به گونه‌ای که مدیریت این سه مورد در دست طیف خاص قرار دارد که هر وقت آنها اراده کنند عوارض و مالیات را افزایش می‌دهند؛ یک روز به بهانه بازساری و نوسازی شبکه برق و تلفن این اقدام انجام می‌گیرد و روز دیگر عدم نظافت شهر و کم‌کاری شهرداری از سوی طایفه دیگر افزایش پیدا می‌کند که باعث ایجاد هرج و مرج در این کشور شده است. در اعتراض‌های اخیر یکی از مباحثی که باعث افزایش هرج و مرج شد بالا بردن مالیات بود و از سوی دیگر عوارض واردات و صادرات به شدت افزایش پیدا کرده که مجال تنفس به مردم لبنان را نمی‌دهد. این درحالی است که افراد نزدیک به سران کشور کاملا در رفاه به سر می‌برند و هیچ‌گونه مشکلی از حیث مالی برای آنها متصور نیست.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه ساختار سیاسی لبنان در فساد سیستماتیک غرق شده است، گفت: به عنوان مثال در بحث گاز، به شرکت‌های خارجی برای توسعه و استخراج میدان‌های گازی اجازه داده نشده تا وارد لبنان شوند و از این جهت طیفی که مافیای گاز را در لبنان اداره می‌کنند اجاره نداده‌اند که خارج از حلقه نفوذ خود، ارگان‌ها یا اشخاص خاص ورود کنند و همین موضوع انحصار را به وجود آورده است. این وضعیت دقیقا نشان می‌دهد که هر کس به کانون‌های قدرت نزدیک باشد، برنده خواهد بود و مابقی مردم تنها به عنوان زیر دستان و مالیات دهندگان مورد نظر قرار می‌گیرند. در همین راستا باید توجه داشت امتیازهایی که در اختیار وزراء، نمایندگان و دولتی‌ها قرار دارد، بسیار عظیم و نامحدود است.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

زنگنه افزود: به عنوان نمونه کسانی که از بدنه دولت جدا می‌شوند یا وارد دوران بازنشستگی خود می‌شوند، همچنان دارای پاسپورت سیاسی هستند و حقوق بازنشستگی نجومی دریافت می‌کنند. حتی مافیای صادرات و واردات لبنان در اختیار همین اشخاص است و در نهایت باعث نهادینه شدن فساد در چارچوب اقتصادی و سیاسی کشور شده‌اند. اینکه دیده می‌شود بخشی از احزاب سیاسی در لبنان خواستار استعفای اعضای خود هستند و دولت را به چالش می‌کشند، بخشی از همین سناریو به حساب می‌آید. نمونه بارز آن نشات «ولید جنبلاط» است که قصد دارد مافیای ساخت و ساز ساختمان در سوریه را هدایت کند که به راحتی متوجه می‌شویم اظهارات اخیر او در راستای سهم خواهی مطرح شده، نه اصلاح امور کشور به نفع مردم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اینکه دیده می‌شود طیف‌های مختلف سیاسی در لبنان، دولت را مورد هجمه قرار می‌دهند، تنها یک بازی سیاسی برای تامین منافعشان است. اگر این روند موجب تعطیل شدن دولت شود، شک نکنید که فساد و معادله‌های مافیای اقتصادی و سیاسی در لبنان به اوج خود می‌رسد. بدون تردید تعطیل شدن دولت باعث می‌شود اشخاصی مانند «سمیر جعجع» مجددا وارد فاز مطالبات شوند و منافع خود را از دولت اخذ کنند و به همین دلیل اگر دولت در لبنان تعطیل شود حداقل یک تا دو سال این کشور وارد خلاء سیاسی خواهد شد و باندهای مافیای مجددا قدرت خواهند گرفت. تنها راه حل وضعیت فعلی این است که احزاب ملی و کسانی که با جدیت دنبال خدمت کردن به مردم هستند وارد میدان شوند و همگی دست به اصلاح امور و قوانین بزند تا مانع سقوط دولت شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

فیلم | فرزند شهید سلیمانی در آغوش جانشین پدر

همشهریهمشهری1 روز قبل

الیزابت وارن خواستار توقف اخراج دانشجوی ایرانی شد+فیلم

رکنارکنا14 ساعت قبل
به گزارش رکنا، الیزابت وارن نامزد پیشتاز حزب دموکرات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در ارتباط با جلوگیری از ورود یک دانشجوی ایرانی از سوی اداره گمرکات و حفاظت مرزی این کشور، رفع بازداشت و جلوگیری از روند اخراج او از آمریکا را خواستار شد. مقام‌های کاخ سفید در حالی که مدعی حمایت از مردم ایران هستند، ویزای معتبر برخی از دانشجویان را باطل و در ورود ایرانی‌ها بسیار سختگیری می‌کنند. این مساله سبب شد تا مدافعان مهاجرت، شامگاه دوشنبه (۳۰ دی‌ماه) در فرودگاه بین‌المللی بوستون لوگان در اعتراض به بازداشت و ابطال روادید معتبر یک دانشجوی ایرانی گردهم آمدند. این دانشجو قرار بود نیم‌سال تحصیلی خود را در دانشگاه نورث ایسترن آغاز کند. در همین رابطه الیزابت وارن روز سه‌شنبه (یکم بهمن‌ماه) در حساب توئیترش در انتقاد به این اقدام خصمانه دولت ترامپ علیه ایرانیان نوشت: این یک دانشجوی ایرانی با روادید از نوع اف‌۱ (F۱ - ویزای درجه اول دانشجویی در آمریکا) و برای پایان تحصیلاتش به آمریکا بازگشته بود.
فردا نیوزفردا نیوز2 ساعت قبل
مجله فارس پلاس: سردار بزرگ مقاومت و نماد مبارزه با نظام سلطه، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در یادداشتی به برادرزاده‌اش که برای نخستین بار منتشر شده، می‌نویسد: مهدی جان! ۱- تمام کسانیکه به کمالی رسیدند خصوصا کمالات معنوی که خود منشأ و پایه دنیوی هم می‌تواند باشد، منشأ همه آنها سحر است. سحر را دریاب نماز شب در سن شما تأثیری شگرف دارد اگر چندبار آنرا با رغبت تجربه کردی، لذت آن موجب می‌شود به آن تمسک یابی. ۲- زیربنای تمام بدیها و زشتی‌ها دروغ است. ۳- احترام و خضوع در مقابل بزرگترها خصوصا پدر و مادر؛ به خودت عادت بده بدون شرم دست پدر و مادرت را ببوسی، هم آنها را شاد می‌کنی و هم اثر وضعی بر خودت دارد.

فیلم| ماجرای شهادت عضو سپاه در مانور ضدداعش

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در یک مانور ضدداعش در فرودگاه مهرآباد، یکی از افراد که لباسی شبیه داعشی‌ها بر تن کرده بود پس از سرپیچی از اخطارها، بر اثر شلیک نیروهای خودی به شهادت رسید. علی‌اکبر رائفی‌پور، تئوریسین اصول‌گرا مدعی شده که در یک مانور ضدداعش در فرودگاه مهرآباد که پس از حمله این گروه تروریستی به ساختمان مجلس صورت گرفت، یکی از افراد که لباسی شبیه داعشی‌ها بر تن کرده بود پس از سرپیچی از اخطارها، گلوله‌ای به سرش شلیک و شهید شد.
الفالف16 ساعت قبل
اما توافق ترامپ چیست، چه مولفه‌ها و ساختاری دارد، پیگیر تحقق چه اهدفی است و ایران در مقابل آن چه اقداماتی می‌تواند انجام دهد. دونالد ترامپ اندکی بعد از رسیدن به کاخ سفید از توافق هسته‌ای خارج شد. متعاقب خروج از توافق هسته‌ای، مایک پمپئو اواخر اردیبهشت ۱۳۹۷ در بنیاد هریتیج از ۱۲ شرط برای یک توافق جدید رونمایی کرد. ۱۲ شرط پمپئو، چارچوب مطلوب توافق مورد علاقه ترامپ و اطرافیان اوست. در ابتدای مطلب عنوان شد بوریس جانسون این روزها زودتر از دیگران از توافق ترامپ می‌گوید؛ چرا که انگلیس به لحاظ سنتی و بخصوص بعد از نهایی شدن برگزیت همراهی کاملی با ترامپ خواهد داشت.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

دانش حرکت در بازیگری/حرکت بازیگر از دریچه‌ دینامیک

میزان‌آنلاین22 دقیقه قبل

رایزنی آمریکا در مورد معامله قرن با مقامات خاورمیانه در داووس

ایرنا24 دقیقه قبل

رکورد منفی آرسنال مقابل غول‌های جزیره در سال‌های اخیر

فارس26 دقیقه قبل

آمریکا علیه بانک ترکیه‌ای متهم به نقض تحریم‌های ایران جریمه سنگین اعمال می‌کند

فارس28 دقیقه قبل

حمله تروریستی به بازاری محلی در بورکینافاسو/۳۶ غیرنظامی کشته شدند

مهر31 دقیقه قبل

پدیده ۱۸ ساله توپچی‌ها در کنار اوبامیانگ+عکس

فارس34 دقیقه قبل

تجاوز به دختر جوان بعد از دعوت به رستوران؛ متهم: صیغه محرمیت خواندم!

فرارو37 دقیقه قبل