تنش میان ایران و آمریکا رسانه‌های اروپا را تحت تاثیر قرار داده/ فضای مناسبی برای همکاری ایران و اتریش مهیاست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. فرهنگ

تنش میان ایران و آمریکا رسانه‌های اروپا را تحت تاثیر قرار داده/ فضای مناسبی برای همکاری ایران و اتریش مهیاست

ایلناخبرگزاری ایلنا |
معاون انجمن دوستداران طبیعت اتریش با تاکید برآنکه هر کس باید با سفر به ایران تصویر ذهنی خود درباره ایران را بسازد، گفت: ایران کشوری رنگارنگ است و بازهم نیاز است تا به دیدن خود و سفر در ایران ادامه دهم.

تنش میان ایران و آمریکا رسانه‌های اروپا را تحت تاثیر قرار داده/ فضای مناسبی برای همکاری ایران و اتریش مهیاست - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارین شیله (معاون انجمن دوستداران طبیعت اتریش) از ابتدای سال ۲۰۱۸ همکاری‌هایی را با دوستان خود در ایران شروع کرده است. همکاری‌هایی که با برگزاری سمپوزیوم دماوند در ایران رقم خورد. 

او با اعتقاد به آنکه هدف از این همکاری، تبادل اطلاعات ایران و اتریش در حوزه کوهنوردی بود، می‌گوید: انجمن دوستداران طبیعت اتریش تجربیات خوبی در حوزه کوهنوردی کوهستان دارد. ضمن آنکه اتریش کشوری است که در حوزه کوهنوردی و طبیعت‌گردی فعالیت‌های زیادی انجام داده از این رو تجربیات ارزشمندی دارد و می‌تواند این تجربیات را با ایران به اشتراک بگذارد. از این رو اعضای انجمن دوستداران طبیعت اتریش در سال گذشته میلادی به قله دماوند صعود کردند و تجربیات خود را با کوهنوردان ایرانی به اشتراک گذاشتند. این تعامل می‌تواند بسیار موثر باشد.

هرچند شیله نخستین بار است که به ایران سفر می‌کند اما حدود یک سال و نیم پیش همکاری خود را با فدراسیون کوهنوردی ایران آغاز کرده است و تاکنون جلسات متعددی درخصوص طبیعت‌گردی و کوهنوردی در اتریش برگزار کرده‌است. با این وجود با نگاهی متفاوت به ایران آمد و اکنون با نگاهی متفاوت‌تر به اتریش بازمی‌گردد.

از آنجا که اتریش یکی از کشورهایی‌ست که توانسته با توجه به گردشگری پایدار، در حوزه اکوتوریست موفق عمل کند، با کارین شیله به گفتگو نشستیم.

مردم اتریش با چه تصوری از ایران به کشور ما سفر می‌کنند؟

اتریشی‌ها مردمان طبیعت دوستی هستند با این وجود، هر کس که از اروپا به ایران سفر می‌کند تصورات خاصی نسبت به ایران دارد اما مهم آن است که پیش‌فرض‌های آن‌ها تا چه اندازه نسبت به آنچه که واقعیت ایران است  درست باشد. من نیز  قبل از سفر به ایران تصویری متفاوت از ایران در ذهن داشتم. به خاطر مسائل و موضوعات سیاسی که همواره در رسانه‌ها درباره ایران مطرح می‌شود، تصور دیگری داشتم به خصوص در حوزه حقوق زنان این تصویر بسیار متفاوت بود. البته بعد از سفر به ایران و و اینکه توانستم از نزدیک با جامعه ایرانی آشنا شوم و متوجه شدم که هر چند هنوز هم حقوق زنان آنچنان که باید به خوبی در ایران رعایت نمی‌شود اما شاهد آن هستم که خوبی‌هایی نیز در این خصوص محقق شده؛ چنانکه تحصیلات در ایران رایگان است، همچنین ایرانی‌ها از بهداشت رایگان برخوردار هستند. 

در عین‌حال، ایران کشوری رنگارنگ است و بازهم نیاز است تا به دیدن خود و سفر در ایران ادامه دهم تا بتوانم شناختی بهتر و بیشتر نسبت به ایران و جامعه ایرانی به دست بیاورم. به نظرم همه باید به ایران سفر کنند تا تصویر خود را از ایران بدست بیاورند. البته تنش موجود بین ایران و آمریکا همیشه در رسانه‌ها منعکس شده استو از آنجا که ایران ارتباط خوبی با آمریکا ندارد قطعا تاثیر این مهم نیز در رسانه‌های اروپا منعکس می‌شود. در واقع می‌توان گفت رسانه‌های اتریش تحت تاثیر سیاست‌های موجود هستند.

خبری: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

برگزاری سمپوزیوم دماوند با همکاری ایران و اتریش را چگونه ارزیابی می‌کنید آیا این سمپوزیوم توانست به اشتراکات ایران و اتریش در حوزه کوهنوردی و اکوتوریسم دامنه ببخشد؟

برگزاری سمپوزیوم بسیار عالی بود و تمام اعضای انجمن دوستداران طبیعت اتریش که بیش از صد هزار نفر هستند از این طریق ایران را شناختند و حتی فیلمی در این خصوص ساخته شد که بسیار تاثیرگذار بود و سبب شد تا یکی از معروفترین کوهنوردان اتریشی سال گذشته به دماوند صعود کند. او طی این صعود با بسیاری از زنان کوهنورد در ایران آشنا شد و ما متوجه شدیم که تعداد زیادی از زنان در ایران کوهنوردی می‌کنند و به این رشته علاقه‌مند هستند. در عین حال با تعداد زیادی از کوهنوردان ایرانی آشنا شدیم و متوجه شدیم که تا چه اندازه این رشته در ایران مورد علاقه است. در واقع در فیلمی که از این صعود ساخته شد درباره خصوصیات خوب ایرانی‌ها صحبت‌های زیادی به میان آمد که سبب معرفی هرچه بیشتر ایران به اتریشی‌ها، بخصوص علاقه‌مندان به کوه و کوهنوردی و طبیعت‌گردی شد. این صحبت‌ها تاثیر بسیار زیادی در میان طبیعت دوستان اتریشی داشت.

با توجه به آنکه یکی از فعالیت‌های گسترده اتریش در حوزه محیط زیست و طبیعت‌گردی است و ایران نیز به واسطه طبیعت بکر و البته چهار فصل بودنش می‌تواند گزینه‌های خوبی برای مطرح شدن در حوزه طبیعت‌گردی ارائه دهد، وضعیت محیط زیست را در ایران چگونه ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما چگونه باید در این حوزه گام برداشته شود تا تجربیات بدی که به طور مثال چندی پیش در اتریش شاهد بودیم، در ایران اتفاق نیافتد؟

از آنجا که ایران سرزمینی بسیار خوب و زیباست اگر بتواند گردشگری پایدار را توسعه دهد نه تنها در حوزه جذب گردشگران خارجی موفق‌تر خواهد بود بلکه که در حوزه گردشگری داخلی نیز با رشد روبه‌رو خواهد شد.

نباید فراموش کرد که فضای مناسبی برای همکاری ایران و اتریش مهیاست. ضمن آنکه این تبادل آرا و عقاید به کوهنوردی کوهستان خلاصه و محدود نمی‌شود و می‌تواند به سایر حوزه‌ها بست داده شود. انجمن دوستداران طبیعت اتریش یک نهاد مردمی است و فعالیت‌های متعددی در حوزه‌های ورزشی به ویژه کوهنوردی انجام می‌دهد. ما نیز مقوله پایداری را در فعالیت‌های ورزشی و کوهنوردی مدنظر قرار می‌دهیم. می‌توانم بگویم که گردشگری علمی کوهستان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

به اعتقاد من، تدوین قوانین معین و طبقه‌بندی شده برای حفاظت از کوهستان‌های ایران که می‌توان از آن به عنوان میراثی ارزشمند یاد کرد، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. این اتفاقی است که گردشگری علمی کوهستان می‌تواند آن را رقم بزند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همایش بین المللی زخم و ترمیم بافت

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل

ایجاد سامانه تحویل دارو در منزل به بیماران پروانه‌ای

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای دکتر سعید نمکی در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران افزود: آمریکایی‌ها نقل و انتقال پول و حتی تحویل دارو به ایران را ممنوع کرده‌اند و ما به سختی دارو تهیه می‌کنیم، اما تا این لحظه اجازه نداده‌ایم هیچ بیمار خاصی دچار کمبود دارو شود. وی ادامه داد: در مورد بیماران پروانه‌ای هم آمریکایی‌ها دارو‌های مورد نیاز آن‌ها را نفروخته‌اند و ما از مسیر‌های دیگری این دارو‌ها را تأمین کردیم. ایجاد سامانه تحویل دارو در منزل به بیماران پروانه‌ایوزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی درباره آمار‌های باروری کل در کشور گفت: پیش از حضور بنده در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، آمار‌هایی در این باره منتشر شده بود و ما یک تیم را برای راستی آزمایی تعیین کردیم، پس از راستی آزمایی اعداد به دست آمده با آمار‌های قبلی تفاوت داشت و اکنون آمار‌های جدید به تأیید مرکز آمار ایران رسیده است. آقای دکتر نمکی افزود: این موضوع که در ۲۰ سال آینده ما به سمت منفی شدن جمعیت می‌رویم یک واقعیت اجتماعی است و برای همین اقداماتی را در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دنبال می‌کنیم، نظیر افزایش مراکز درمان ناباروری و تشویق زوج‌های بارور به فرزندآوری بیشتر و همینطور با هماهنگی سایر دستگاه‌ها تلاش می‌کنیم تا اضطراب ناشی از مشکلات اقتصادی را برای مردم کاهش دهیم.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حسین توکلی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزود: کارت شرکت در آزمون داوطلبان هفتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌های اجرایی از دوشنبه ۲۷ آبان برای مشاهد و پرینت روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته است. وی گفت: همه داوطلبان برای شرکت در آزمون حداکثر تا ساعت ۲۴ امروز چهارشنبه (۲۹ آبان) مهلت دارند با مراجعه به سایت سنجش و وارد کردن اطلاعات شناسنامه‌ای یا ثبت نامی از کارت خود یک نسخه پرینت بگیرند و مطابق اطلاعات مندرج در آن شامل زمان و محل برگزاری در جلسه آزمون شرکت کنند. وی با بیان اینکه برای ۵۲۱ هزار و ۹۷۳ داوطلب کارت ورود به جلسه صادر شده است گفت: تا ساعت ۸ صبح امروز ۴۱۴ هزار و ۶۳۴ داوطلب برای دریافت کارت آزمون و برگ راهنما اقدام کردند. سخنگوی سازمان سنجش افزود: به همه داوطلبان که هنوز برای دریافت کارت آزمون اقدام نکرده‌اند توصیه می‌کنیم سریع‌تر با مراجعه به سایت سازمان سنجش، نسخه‌ای کارت ورود به جلسه تهیه کنند، زیرا بدون این کارت اجازه حضور در جلسه آزمون را ندارند.
ایسناایسنا18 ساعت قبل
ایسنا/گیلان نشست کتابخوان فرهیختگان استان گیلان با حضور هفت شرکت کننده در پژوهشکده گیلان‌شناسی دانشگاه گیلان برگزار شد. پریسا کرمی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان امروز در نشست کتابخوان فرهیختگان استان که در پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان برگزار شد، با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی، اظهار کرد: امروزه با استفاده از ابزارهای نوظهور دسترسی مخاطبان به اطلاعات مورد نیاز آسان شده و شکل مطالعه تغیر کرده است. در این راستا تاکنون بالغ بر ۱۰۰۰ نشست کتابخوان در استان گیلان برگزار شده است. محمد پرحلم، معاون فرهنگی حوزه هنری گیلان نیز، به معرفی کتاب «مسافر تاریخ» خاطرات عزیز طویلی پرداخت و اظهار کرد: عزیز طویلی تاریخ جامع انزلی را در ۹ جلد منتشر کرده که شناسنامه گیلان و ایران است. فرشته طالش انساندوست، پژوهشگر گیلانی و مولف کتاب «پوشاک در گیلان» نیز در این نشست به معرفی کتاب خود پرداخت و گفت: پوشاک در گیلان در سه حوزه غرب، شرق و مرکز گیلان بررسی شده است و با وجود سهم ۹ درصدی گیلان از مساحت کشور، با تنوع بسیار بالای پوشاک گیلانیان مواجه هستیم.
ایسناایسنا21 ساعت قبل
استاد بازنشسته دانشگاه تهران و عضو مدعو فرهنگستان علوم، با اشاره به درگذشت پروفسور فضل‌الله رضا، شخصیت وی را فردی دوست داشتنی و متواضع توصیف کرد و گفت: ایشان دو تحول مهم در دانشگاه تهران ایجاد کردند که یکی توجه به جوان‌گرایی در دانشگاه و دیگری ایجاد سیستم ترمی واحدی بود که باعث تحولات مهم در این دانشگاه شد. دکتر رحیم زارع نهندی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به ورودش در سال ۱۳۴۶ به دانشگاه تهران عنوان کرد: پروفسور فضل‌الله رضا در سال ۱۳۴۸ ریاست این دانشگاه را برعهده گرفت. ایشان استاد دانشگاه سیراکیوس (Syracuse University) آمریکا بودند که مدرک دکتری خود را در رشته انفورماتیک اخذ کرد. این استاد بازنشسته دانشگاه تهران با بیان این که اقدام فوق تغییری مهمی در سیستم دانشگاهی ایجاد کرده است افزود: پروفسور رضا همچنین سیستم ترمی واحدی را به دانشگاه تهران آوردند که تا آن زمان وجود نداشت و بعد از آن ثبت نام‌ها به صورت مکانیزه انجام می‌شد. این در حالی است که ریاست قبلی دانشگاه، «جهانشاه صالح» نتوانسته بود تغییرات عمده در دانشگاه ایجاد کند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر رضا اسدی‌فرد امروز در نشست «سالانه مدیران مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی» اظهار داشت: نقطه شروع این شبکه ۱۵ سال پیش در حوزه نانو بود که در آن زمان تنها ۸۰ مرکز عضو شبکه بودند. مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی ادامه داد: در حال حاضر ۵۵۰ مرکز آزمایشگاهی با شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی همکاری دارند که از ۳۱ استان هستند. اختصاص یارانه به دانشجویان دکتری و پسادکتریمدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی با تأکید بر اینکه در نظر داریم یارانه‌ای به دانشجویان دکتری و پسادکتری اختصاص دهیم، گفت: این دانشجویان می‌توانند از خدمات ۴۰ درصدی برای استفاده از آزمایشگاه‌ها بهره ببرند. اسدی‌فرد با اشاره به ارائه خدمات شبکه آزمایشگاهی به دانشجویان ارشد اظهار داشت: دانشجویان ارشد می‌توانند از سهم سوبسید بهره ببرند و از آزمایشگاه‌ عضو شبکه آزمایشگاهی استفاده کنند. به گزارش مهر، در پایان این مراسم از ۱۰ آزمایشگاه برتر عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی و ۳ شرکت تقدیر به عمل آمد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بایرن با مدیر برنامه مربی اخراجی تاتنهام تماس گرفت

فارس5 دقیقه قبل

۸۸ واحد مسکونی سیل‌زدگان مازندران هفته بسیج امسال افتتاح می‌شود

تسنیم25 دقیقه قبل

آرامکو زیر آب می‌رود

تابناک27 دقیقه قبل

گواردیولا همچنان شماره یک؛ مربی اخراجی تاتنهام در امتیازگیری دهم شد

فارس28 دقیقه قبل

تولیدات ۲۰ زبانه ویژه زائران غیرایرانی بارگاه منور رضوی/ ارتباط ‌با ۱۵۰۰ مرکز فرهنگی جهان ‌

تسنیم29 دقیقه قبل