۹۰ درصد تولیدات تلویزیون از درام‌های داستانی پر شده/ نباید شبکه‌های تلویزیونی را خالی از فیلم‌ مستند می‌کردند/ انحصاری کردن سینمای مستند به یک شبکه غلط است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. فرهنگ

۹۰ درصد تولیدات تلویزیون از درام‌های داستانی پر شده/ نباید شبکه‌های تلویزیونی را خالی از فیلم‌ مستند می‌کردند/ انحصاری کردن سینمای مستند به یک شبکه غلط است

ایلناخبرگزاری ایلنا |
یک مستندساز ضمن بیان اینکه ۸۰ درصد تولیدات شبکه‌های بین‌المللی را فیلم‌های مستند تشکیل می‌دهد، گفت: اکنون بیش از ۹۰ درصد تولیدات تلویزیون ایران از درام‌های داستانی تشکیل شده که نشان از تفاوت دیدگاه ما با کشورهای خارجی است. آنها می‌دانند که برای داشتن جامعه‌ای که باید برای میراث فرهنگی، آموزش و آینده کشور برنامه‌ریزی داشته باشد، به سمت فیلم مستند بروند نه پخش درام‌های تلویزیونی.

۹۰ درصد تولیدات تلویزیون از درام‌های داستانی پر شده/ نباید شبکه‌های تلویزیونی را خالی از فیلم‌ مستند می‌کردند/ انحصاری کردن سینمای مستند به یک شبکه غلط است - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، شبکه تخصصی مستند در صداوسیما موظف به تولید و تامین برنامه‌های مستند در حوزه‌های مختلف به شمار می‌آید. با مرور زمان و افزایش علاقه‌مندی به ساخت و تولید آثار مستند، این شبکه تلاش کرد خرید و پخش این آثار را به انحصار خود دربیاورد. همین موضوع عاملی شد تا پخش فیلم‌های مستند در پنج کانال اصلی تلویزیون رو به افول گذارد. هادی آفریده (مستندساز) از این افول با تاسف یاد کرده و آن را ناگوار توصیف می‌کند.

آفریدهدرباره وضعیت سینمای مستند در تلویزیون گفت: محدود شدن پخش فیلم‌های مستند به شبکه مستند در تلویزیون از جمله موضوعاتی است که ما در جامعه صنفی مستند‌سازان خانه سینما به آن نقد داریم چراکه معتقدیم، فیلم مستند اساس برنامه‌سازی برای تمام شبکه‌های استاندارد در دنیاست. به عنوان مثال کافیست به کانال آرته که تلویزیون مشترک آلمان و فرانسه است، نگاهی بیاندازیم. بیش از ۸۰ درصد تولیدات این کانال به فیلم‌های مستند اختصاص دارد. این موضوع در شبکه بی‌بی‌سی جهانی، کانال HBO، لینک تی‌وی و شبکه‌های دیگر نیز صادق بوده و اساس کار آنها بر پایه فیلم‌های مستند است.

وی ادامه داد: اصولا خانه اول فیلم‌های مستند در دنیا تلویزیون‌ها هستند و در واقع درام داستانی بخش کمی از تولیدات تلویزیون‌های استاندارد را به خود اختصاص می‌دهد و بیشتر این تلویزیون‌ها در دنیا فیلم‌های مستند روز را پخش می‌کنند چراکه مخاطب فیلم مستند می‌تواند مخاطبی باشد که بعدا در جامعه تغییر به وجود بیاورد. به طور کل در جهان تغییرات اساسی را ناشی از فیلم مستند می‌دانند نه سریال‌ها و درام‌های داستانی.

این مستندساز ضمن بیان اینکه مقایسه تلویزیون‌های اروپایی با تلویزیون ایران نشان از تفاوت نگاه در فرهنگ‌سازی است، اظهار داشت: اکنون بیش از ۹۰ درصد تولیدات شبکه سه، دو و یک تلویزیون ما را سریال‌های داستانی تشکیل می‌دهند. این تقریبا با آن نگاه فرهنگی که در دنیا به عنوان فرهنگ‌سازی می‌شود، کاملا متفاوت است. به نوعی آنها می‌دانند که اگر می‌خواهند جامعه‌ای با فرهنگ، هم آوا و به طور کل جامعه‌ای داشته باشند که برای میراث فرهنگی، آموزش فرزندان و آینده کشورشان برنامه‌ریزی کند، باید به سمت فیلم مستند بروند نه به سمت درام‌های تلویزیونی.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی با بیان اینکه متاسفانه چنین نگاهی در ایران وجود ندارد، ادامه داد: همه سینمای مستند ما در تلویزیون، به شبکه مستند محدود شده است. در حالی که شبکه مستند ظرفیت‌های مادی و زمانی محدودی دارد، که معطوف کردن کل سینمای مستند به آن غلط است چراکه همه مردم ایران مخاطب شبکه مستند نیستند بلکه شبکه‌های دیگری را نگاه می‌کنند. ما می‌توانستیم در شبکه سه بحث مستندهای ورزشی را داشته باشیم و در این شبکه به شکل تخصصی مستند ورزشی ببینیم. ولی این ژانر اصلا وجود ندارد.

این مستندساز در ادامه اظهار داشت: همچنین در شبکه دو که رویکرد سرگرمی کودک و نوجوان را دنبال می‌کند، می‌توانستیم به شکل تخصصی مستندهایی در این رابطه برای مخاطبان داشته باشیم. ولی چنین رویکردی اصلا وجود ندارد. علاوه بر این موارد بر اساس رویکرد شبکه چهار که علمی و آموزشی است، در گذشته منبع و ماخذ فیلم‌های آموزشی مستند برای مخاطبان به شمار می‌آمد ولی اکنون این سیاست کاملا تغییر کرده و برنامه‌سازی در این شبکه نیز تبدیل به برنامه‌های روتین استودیویی شده که در آن میزگردی می‌گذارند و آدم‌هایی می‌آیند و مدام در رابطه با موضوعات مختلف حرف می‌زنند.

آفریده در ادامه بیان کرد: این برنامه‌ها بدون هیچ سند و مستند، با وجود اینکه هیچ جذابیت و درامی ندارند، پخش می‌شوند. در این وضعیت برنامه‌سازی کاملا به یک وضعیت سطحی گرویده است. شبکه مستند هم با امکانات محدودش نمی‌تواند آن تاثیرگذاری که ما می‌خواهیم را در جامعه داشته باشد. این سیاست که شبکه مستند به وجود آمد، سیاست درستی بود اما نباید در کنارش شبکه‌های دیگر را خالی از فیلم‌های مستند می‌کردند. در واقع باید به همان اندازه مستندسازی را در کانال‌های دیگر قوی می‌کردند که این کار انجام نشده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پست جنجالی مهناز افشار بعد از طلاق به محمدرضا گلزار + فیلم و عکس

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، محمدرضا گلزار زیر پست آخر مهناز افشار در صفحه شخصی اش در اینستاگرام کامنتی جالب و جنجالی نوشته و با ایمان قلب که همین موضوع باعث شده که کاربران فضای مجازی شروع به شایعه سازی در مورد علاقه گلزار به مهناز افشار کنند. محمدرضا گلزار و مهناز افشار از بازیگران پرکار و محبوب سینمای ایران هستند که بازی‌های مشترک زیادی با هم دارند. مهناز افشار و محمدرضا گلزار در عشق تعطیل نیستمهناز افشار و محمدرضا گلزار در سریال عاشقانهمهناز افشار و محمدرضا گلزار در فیلم زهر عسلبازی محمدرضا گلزار و مهناز افشار در کمابازی محمدرضا گلزار و مهناز افشار در آتش بسعکس مشترک محمدرضا گلزار و مهناز افشار در کلاغ پرپاسخ اینستاگرامی گلزار به منتقدان کنسرتشمحمدرضا گلزار، در پستی اینستاگرامی، پاسخ منتقدان کنسرتش در لس‌آنجلس را داد. آماری عجیب از تعداد بلیتهای فروخته‌شده کنسرت محمدرضا گلزار در مهمترین سالن کنسرت دنیا منتشر شده است. انتقادی که (نکاتی درباره سلیقه مخاطب در آمریکا گفته بود) بنا به گفته بسیاری به دور از شان بود جزئیات ممنوع الکاری مهناز افشار مهناز افشار نمی‌داند در ایران ممنوع‌الفعالیت است یا نه اما می‌گوید با اینکه رسما چیزی در این باره به او اعلام نشده اما از برخی صاحبان فیلم‌ها شنیده که ممنوع‌الفعالیت است.

مکانیک‌هایی با ناخن‌های فرنچ شده | ویدئوی حرف‌های کیانا و نیلوفر را ببینید

همشهریهمشهری1 روز قبل
علی آقا صاحبکار آنهاست؛ صاحبکار کیانا یاراحمدی و نیلوفر فرهمند، شاگردان مکانیکی. اعضای خانواده‌ام نزدیک ۱۵سال است که ماشین‌هایشان را پیش علی آقا می‌آورند و به او اطمینان داشتم. ما هم سعی می‌کردیم در مغازه علی آقا باشیم و جای دیگری نرویم. علی آقا را کیانا به من معرفی کرده بود. از وقتی شما آمده‌اید مشتری‌های علی آقا بیشتر شده یا کمتر؟ کیانا: علی آقا خیلی مشتری دارد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اولین نکته‌ای که به چشم آمد شباهت بی‌چون و چرای اعجوبه‌ها به برنامه little big shots (خفن‌های کوچولو / کله گنده‌های کوچک) با اجرای کمدین معروف «استیو هاروی» است. از آن زمان تا کنون ۳ فصل از این برنامه پخش شده و یک قسمت ویژه هم داشت که در دسامبر ۲۰۱۸ به صورت تک قسمت عرضه شد. جدیدترین اتفاق هم این است که در فصل جدید این برنامه خانم ملیسا مک‌کارتی (بازیگر و کمدین) به جای استیو هاروی مجری برنامه خواهد شد. حال اینکه برنامه «اعجوبه‌ها» از این برنامه معروف آمریکایی کپی شده است و اساسا این کار درست است یا خیر بحث مفصلی را می‌طلبد که در این نوشتار مجال آن نیست. دوستی به شوخی می‌گفت حتی سبیل مهران غفوریان برای این است که شبیه استیو هاروی شود!
تسنیمتسنیم23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، بر اساس روایات، عصر حکومت و پادشاهی امام عصر (عج) همراه با بهترین ثمرات و برکات مادی و معنوی است. حضور ملائک برای خدمت‌رسانی به مؤمنان، درختانی با میوه‌های چهار فصل، نمایان شدن گنج‌های زمین، نزول برکت‌های آسمانی و زمینی و زدوده شدن غم‌ها و بیماری‌ها تنها گوشه‌ای از این برکات است. به عنوان مثال امام محمد باقر علیه‌السلام در روایتی با اشاره به آخرین خطبه امام‌حسین (ع) در روز عاشورا و به نقل از آن حضرت، با اشاره به برخی مصادیق برکت‌های آسمان و زمین در عصر ظهور می‌فرماید «(در آن دوران) در روى زمین شخص نابینا و زمین‌‏گیر و مبتلایى نخواهد بود مگر اینکه خداوند به وسیلۀ ما اهل‌‏بیت بلا را از او برطرف مى‌‏کند و به قدرى برکت از آسمان به سوی زمین نازل مى‏‌شود که شاخه درخت از زیادى میوه مى‌‏شکند! میوه زمستانى در تابستان و میوه تابستانى در زمستان خورده مى‌‏شود‌؛ و لا یبقى على وجه الأرض أعمى و لا مقعد و لا مبتلى إلا کشف الله عنه بلاءه بنا أهل البیت و لینزلن البرکة من السماء إلى الأرض حتى إن الشجرة لتقصف بما یزید الله فیها من الثمرة و لتأکلن ثمرة الشتاء فی الصیف و ثمرة الصیف فی الشتاء» (الخرائج و الجرائح قطب راوندی، ص۸۴۸) همچنین پیامبر گرامی اسلام (ص) در دیگر روایت اشاره دارند: «در میان واپسین امتم، مهدى ظهور مى‌کند. انتهای‌پیام/
صدا و سیماصدا و سیما34 دقیقه قبل
حمایت میرزاده در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: مدارس نمونه دولتی، شاهد، تیزهوشان و هیئت امنایی حق برگزاری آزمون ورودی و دریافت شهریه را ندارند و از سال آینده به مدارس عادی دولتی تبدیل خواهند شد. وی تاکید کرد: ثبت نام دانش آموزان از سال آینده در این مدارس براساس محدوده جغرافیایی محل سکونت دانش آموز خواهد بود. میرزاده خاطرنشان کرد: مدارس دولتی مناطق محروم از جمله مدارس روستایی، عشایری، شبانه روزی و استثنایی، چون به صورت عادی دولتی اداره می‌شوند مشمول مصوبه حذف تنوع مدارس نخواهند بود. سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین در پاسخ به این سوال که تکلیف مدارس استعداد‌های درخشان و شاهد که اساسنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی را دارند چه خواهد شد افزود: شورای نگهبان ایرادی به حذف مدارس استعداد‌های درخشان گرفته است که این ایراد را مجلس برطرف خواهد کرد و در صورتی که مصوبه به تایید شورای نگهبان برسد این مدارس نیز به مدارس عادی دولتی تبدیل خواهند شد. میرزاده اضافه کرد: مصوبه حذف تنوع مدارس، فردا در کمیسیون مشترک برنامه و بودجه و آموزش و تحقیقات مجلس بررسی و ایرادات وارد شده از طرف شورای نگهبان برطرف خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما41 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای مجتبی ایزدی در نشست خبری رادیو قرآن افزود: رادیو قرآن به دستور مقام معظم رهبری تاسیس شد. افراد دیگری هم در مدیریت رادیو قرآن تلاش کردند و رادیو قرآن مسیر ترقی را پیش گرفت. وی با بیان اینکه در ۵ ماه گذشته ۱۰ اقدام اصلی داشتیم گفت: اولین اقدام ما طراحی و اجرای بانک میان برنامه‌های شبکه بود. مدیر رادیو قرآن گفت:: اقدام دوم ما راه اندازی رادیو ترتیل بود. مدیر رادیو قرآن گفت: اقدام دهم، تشکیل شورای قرآن و معارف معاونت صداست.

نظرها

اخبار بیشتر