سبک زندگی زیر چتر فضای مجازی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اجتماعی
سبک زندگی زیر چتر فضای مجازی

سبک زندگی زیر چتر فضای مجازی

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
این روزها همه به این گوشی‌های جادویی گرفتار شده‌ایم. همه یا با دقت در حال گشت و گذار در فضای مجازی هستیم یا اگر خدایی نکرده گوشی‌مان شارژ نداشته باشد یا اینترنت قطع شده باشد در حال تعریف از همین فضای مجازی با یکدیگر هستیم.

خلاصه که فضای مجازی و شبکه‌های مجازی تمام دنیای واقعی‌مان را تحت‌الشعاع قرار داده و همه چیز را دچار تغییر و تحولات اساسی کرده است. از همین جا شروع می‌شود که سبک زندگی هزاران خانواده تحت‌تاثیر سبک زندگی عجیب و غریب خانواده‌های معروف فضای مجازی قرار می‌گیرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، گویی محتوای اینترنت تنها راه استفاده‌اش دیدن این‌گونه زندگی‌ها و ترویج سبک و روش این افراد است که متاسفانه در جامعه ما نیز به شدت مورد استقبال قرار گرفته است. خروج از این مسیر اشتباه که راهی جز به ویرانی ندارد باید از درون خانوده‌ها آغاز شود؛ تک تک ما مسئولیم تا با رواج ندادن و جلوگیری از انتشار آنها در قرارگیری جامعه در مسیر صحیحش سهیم باشیم. پیروی از سبک زندگی افراد معروف در شبکه‌های مجازی که به شاخ‌های مجازی شهرت یافته‌اند و امروز در نهایت حیرت به سردمداران تغییر سبک زندگی ما تبدیل شده‌اند در نهایت ما را به ناکجاآباد خواهد برد.

اثراث منفی استفاده از فضای مجازی

طی سال‌های اخیر شاهد افزایش بی‌رویه استفاده از فضای مجازی در میان تمام مردم دنیا هستیم البته میزان استفاده و یا به عبارت بهتر اتلاف وقت در شبکه‌های مجازی در جامعه ما به مراتب بیشتر از کشورهای دیگر است. گفتنی است که در سایه استفاده بیش از اندازه و بدون برنامه‌ریزی و شبکه‌های مجازی شاهد ایجاد تغییرات به نسبت گسترده در زندگی افراد و جامعه هستیم اتفاقی که می‌تواند زمینه‌ساز بروز تغییرات و آسیب‌های اجتماعی شود. همانگونه که می‌دانیم یکی از بارزترین مشکلات پیش‌روی استفاده بی‌رویه از شبکه‌های مجازی ایجاد شکاف نسبتا عمیق میان زندگی واقعی و زندگی در شبکه‌های مجازی است تا جایی که امروزه احساسات و زندگی افراد فعال در شبکه‌های مجازی با زندگی واقعی آنها تفاوت چشمگیری دارد که این خود می‌تواند زنگ خطری جدی برای سلامت جامعه باشد اتفاقی که متاسفانه طی سال‌های گذشته چندان مورد توجه قرار نگرفته است. امان ا … قرایی مقدم دراین باره گفت: استفاده بی‌رویه و بدون آموزش و فرهنگ‌سازی از فضای مجازی خود می‌تواند تبعات منفی گسترده‌ای را در زندگی افراد داشته باشد به‌گونه‌ای که بسیاری از مردم به‌دلیل اتلاف وقت در شبکه‌های مجازی از وظایف و امور روزانه خود نیزغفلت می‌کنند که این خود می‌تواند مقدمه‌ای برای ایجاد مشکلات اقتصادی، اجتماعی و … نیز شود. این جامعه‌شناس در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا میزان نفوذ و تاثیرگذاری فضای مجازی در تمام کشور‌ها به یک میزان است، می‌گوید: به‌طور حتم کشورهایی که اقدام به فرهنگسازی و آموزش‌های لازم کرده‌اند امروزه با تبعات منفی کمتری مواجه هستند اما این در حالی است که در کشوری مانند ایران به‌دلیل عدم تامین زیرساخت‌های لازم استفاده از فضای مجازی با تبعات منفی گسترده‌ترین مواجه شده است اما در کشوری مانند ژاپن شبکه‌های اجتماعی نتوانسته تبعات منفی چندانی بر جای بگذارد.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

کاهش مشارکت اجتماعی

قرایی‌مقدم کاهش مشارکت اجتماعی را یکی دیگر از آثار منفی استفاده بی‌رویه از شبکه‌های اجتماعی می‌داند و می‌گوید: آنچه که امروز جامعه ما با آن مواجه است کاهش قابل ملاحظه و مشارکت اجتماعی افراد است چرا که در حال حاضر افراد تنها تمایل دارند که وقت خود را در فضای مجازی بگذرانند فضایی که با واقعیت جامعه ما فاصله به نسبت زیادی دارد از این‌رو برای حل معضل موجود ارزش نهادن به کانون خانواده یعنی همان نهادی که در روزگاری نه چندان دور از اهمیت و نقش تاثیرگذاری برخوردار بود می‌تواند در حل این مشکل موثر واقع شود.

تغییر سبک زندگی

وی افزود: تغییر سبک زندگی یکی دیگر از تبعات منفی گسترده شبکه‌های مجازی است چرا که در حال حاضر بسیاری از افراد به‌دلیل گذران زمان نسبتا طولانی در شبکه‌های اجتماعی تمایل دارند تا زندگی خود را منطبق با معیارهای شبکه‌های اجتماعی قرار دهند که این خود در ایجاد شکاف عمیق میان احساسات واقعی و احساسات حاکم در شبکه‌های اجتماعی نقش موثری داشت. قرایی‌مقدم می‌گوید: امروزه بسیاری از افراد شبکه‌های مجازی را به ارتباط با اعضای خانواده یا دوستان ترجیح می‌دهند و به نوعی اعتماد به این نوع ارتباط‌ها را با اعتبار در دنیای واقعی مقدم می‌دانند اما این در حالی است که استفاده از شبکه‌های مجازی خود عاملی برای افزایش افسردگی و منزوی شدن افراد در جامعه شده است بنابراین ادامه داشتن این روند خود به مثابه تهدید جدی سلامت جامعه است. وی در ادامه افزود: فضای مجازی باعث بیگانگی هرچه بیشتر افراد با یکدیگر می‌شود و افراد را به‌صورت ربات در می‌آورد و آنها را خودخواه می‌کند که خود می‌تواند عاملی برای افزایش طلاق‌های حقوقی و عاطفی، مصرف مواد مخدر یا موارد دیگر شود. این جامعه‌شناس کمرنگ‌شدن همبستگی جامعه را یکی دیگر از آثار منفی استفاده بی‌رویه از فضای مجازی دانست و گفت: در جامعه‌ای که مردم زمان بیشتری از اوقات خود را در شبکه‌های مجازی می‌گذرانند دیگر همبستگی برای افراد آن جامعه معنا و مفهوم چندان قوی ندارد که این خود می‌تواند نه تنها از نظر اجتماعی و اقتصادی بلکه از نظر سیاسی نیز منجر به بروز آثار منفی بسیاری شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بررسی آخرین وضعیت مناطق زلزله زده شمال غرب کشور

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
او ادامه داد: تا این لحظه طبق آمارگیری‌های انجام شده در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی حدود ۳ هزار واحد احداثی و ۱۵۰۰ واحد هم تعمیراتی شناسایی شده است. پورمحمدی در خصوص دام‌های بلاتکلیف مناطق آسیب دیده گفت: تا عصر امروز حدود ۳۰ جایگاه برای دام‌های بلاتکلیف طراحی و اجرا شده، متولی این طرح جهاد کشاورزی می‌باشد. با این حال هر کس فرم درخواست تسهیلات و کمک هزینه را پر نموده باشد ما آمادگی امدادرسانی داریم اما افراد باید اسکان دائم خود را در روستاهای آسیب دیده احراز نمایند. احتمالا یک ماه آینده عملیات لایروبی ۵ کیلو متر از منطقه آسیب دیده آق قلا به اتمام می‌رسد. او ادامه داد: بالا بردن و اضافه کردن ارتفاع سطوح واحدهای مسکونی در مناطق آسیب دیده وسیل زده هم آغاز و در برخی مناطق به انجام رسیده است.
تابناکتابناک19 ساعت قبل
در روز‌هایی که بسیاری از امور جاری جمعیت بزرگی از ایرانیان در سایه قطع اینترنت بر زمین مانده، سخن گفتن از مزیت قطع این ارتباط چندان جالب نیست، مگر اینکه از شمار مال باختگان سایت‌های ایرانی خارج کشور باشید یا اطرافیان تان از این پدیده مرتبط با داخل، آسیب دیده باشند. در روز‌هایی که بسیاری از امور جاری جمعیت بزرگی از ایرانیان در سایه قطع اینترنت بر زمین مانده، سخن گفتن از مزیت قطع این ارتباط چندان جالب نیست، مگر اینکه از شمار مال باختگان قمار باشید یا اطرافیان تان از این پدیده آسیب دیده باشند. افرادی که نمی‌دانند دریافت وجه از این سایت‌ها تقریبا غیرممکن است و از آن مهم‌تر، بسیاری از دایر کنندگان این سایت‌ها بنایی برای پرداخت پول ندارند. درست مثل خرید از سایت‌های داخل کشورمان که پرداخت وجه در آن‌ها با هدایت مراجعان به درگاه‌های پرداخت بانکی صورت می‌گیرد. اتصالی که حدود یک هفته است قطع شده و در سایه آن، آسیب سنگینی متوجه سایت‌های قمار و شرط بندی شده است.
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
عصرایراندبیر شورای عالی فضای مجاز گفت: اختلالات ایجاد شده در اینترنت با تصمیم نهادهادی امنیتی و به زودی برطرفمی‌شود. به گزارش، رکورد ترافیک استفاده از پیام‌رسان‌های داخل در چند روز اخیر از ۷۵۰ گیگابایت در ثانیه عبور کرد. وزارت ارتباطات تلاش کرد مسائل بانکی و خدماتی مانند حمل و نقل که در شبکه اینترنت ارائه می‌شود، دچار اختلال نشوند. براساس کسب اطلاع خبرنگار فارس از منابع آگاه، اینترنت به تدریج در کشور در حال اتصال است. براساس این اطلاعات، شورای امنیت کشور دسترسی دوباره به اینترنت را برای برخی مناطق صادر کرده است و با توجه به گزارش‌های دریافتی، تاکنون قطعی اینترنت خطوط ثابت (ADSL) در استان‌های هرمزگان، کرمانشاه، اراک، مشهد، قم، تبریز، همدان، بوشهر و بخش‌هایی از تهران برطرف شده است.
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
اگر امکان قطع و پارازیت فرستادن بوده و این کار انجام نشده باشد می‌توان چند احتمال را مطرح کرد:۱. تماشای شبکه‌های ماهواره‌ای بخشی از حس کنجکاوی در دست یابی به خبر را فرو می‌نشانند. تصور کنید تلویزیون ماهواره‌ای اوضاع محله سکونت بیننده را ناآرام نشان دهد و مشاهدات شخص از موضوع دیگری حکایت کند. شبکه ماهواره‌ای اما از اجتماعی خبر می‌دهد که هنوز تشکیل نشده یا شاید هرگز تشکیل نشود. استفاده غالب از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان در جنبه‌های سرگرمی و تماشای سریال است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دریادار پاسدار علی فدوی صبح امروز در بازدید از گردان‌های نمونه یگان حضرت صاحب الزمان (عج) سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ افزود: همه دلدادگان انقلاب اسلامی که نیاز به پاسداری از انقلاب داشته باشند همواره در میدان عمل حضور دارند. وی گفت: دعوای بین حق و باطل از ابتدای خلقت وجود داشته است و پایانی نیز ندارد و تا زمانی که حضرت حجت (عج) براساس وعده خدا ظهور کند در آن صورت پیروزی قطعی جبهه حق علیه باطل حاصل می‌شود. دریادار فدوی با اشاره به اغتشاشات بوجود آمده پس از افزایش قیمت بنزین، افزود: در ۲۸ استان و بیش از ۱۰۰ شهر و محل شاهد تجمعات بودیم که موفق شدیم ظرف ۴۸ ساعت آن را جمع و جور کنیم. وی با اشاره به وضع روز‌های درگیری‌ها و اغتشاشات چند روز گذشته، گفت: بدون شک امریکای خبیث و کشور‌های خبیث کوچک‌تر که با تمام قوا از این اغتشاشات حمایت می‌کردند در عجب هستند که ما چگونه توانستیم در ۴۸ ساعت آن را کنترل و به پایان برسانیم. جانشین فرمانده سپاه پاسداران با بیان اینکه از خباثت امریکا و حامیانشان در قبال مردم انقلابی ایران و توطئه هایشان خبر داشتیم، اضافه کرد: چطور در فرانسه بیش از ۱۱ ماه درگیری ادامه دارد، اما یک سلاح در آن درگیری‌ها و تظاهرات مشاهده نشده، اما در اغتشاشات اخیر وقتی صدای تیراندازی‌ها را می‌شنیدیم مانند این بود که در عملیات نظامی و دوران جنگ قرار داریم. دریادار فدوی با بی ثمر دانستن تلاش‌های دشمنان ضد انقلاب اسلامی تاکید کرد: دشمنان بدانند اسلام از انقلاب اسلامی پشتیبانی و حمایت می‌کند و پیروزی از آن ملت ایران است.
مهرمهر3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، امیر سرکرده درباره شرایط جوی روز جمعه، گفت: پیش بینی می‌شود بارش‌ها را همچنان در سواحل دریای خزر داشته باشیم و در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بارش به صورت برف و باران است. وی افزود: امروز برای استان‌های اردبیل، خراسان شمالی و شمال شرق آذربایجان شرقی هم بارش داریم که در نواحی سردسیر و مرتفع بارش‌ها عمدتا به صورت برف پیش بینی می‌شود. در نواحی جنوبی کشور یعنی جنوب استان سیستان و بلوچستان هم رگبار و رعد و برق اتفاق می‌افتد. وی با بیان اینکه از یکشنبه تا اواخر هفته آینده در قالب نقاط کشور جوی آرام و پایدار خواهیم داشت، افزود: این موضوع خبر خوبی برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت مثل تهران نخواهد بود، چون افزایش غلظت آلاینده‌ها را خواهیم داشت. سرکرده در خصوص پیش بینی خود از وضعیت جوی استان تهران، گفت: عصر امروز در برخی از نقاط استان تهران بارش‌های پراکنده و خفیف رخ می‌دهد و دمای هوای تهران هم بین ۲ تا حداکثر ۹ درجه متغیر است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بازگشت مرحله‌ای اینترنت بین‌المللی؛ خسارت اقتصادی قطعی سراسری اینترنت چقدر بود؟

تکراتوچند ثانیه قبل

برترین برنامه‌های آسیایی معرفی شدند/ نامی از صداوسیما نیست

اعتمادآنلاین3 دقیقه قبل

نرخ تورم کشورهای اروپایی کمتر شد

اقتصاد آنلاین4 دقیقه قبل

نفیسه روشن زیباتر از همیشه

پارس نیوز4 دقیقه قبل

منحنی بازار مسکن رو به پایین نیست

اعتمادآنلاین5 دقیقه قبل