چطور یک کسب‌وکار داده‌محور داشته باشیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
چطور یک کسب‌وکار داده‌محور داشته باشیم؟

چطور یک کسب‌وکار داده‌محور داشته باشیم؟

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
در بازار امروز، داده‌محوری یک مزیت رقابتی جدی است. از ردیابی معیارهای اساسی مثل درآمد و هزینه‌ها تا تعیین شاخص‌های عملکرد کلیدی (KPI) همه برمبنای داده‌های بهتر عمل خواهند کرد. داده‌محوری راهکاری مفید برای جلوگیری از تصمیم‌گیری برمبنای گمان شخصی و بدون پشتوانه دقیق است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از جام جم، مثلا ممکن است شما یک رستوران داشته باشید و بخواهید نوشیدنی تهیه کنید. به‌جای این‌که حدس بزنید مشتریان چه نوشیدنی را دوست دارند، بهتر است از آنها سوال کنید یا رفتار عمومی آنها را ببینید. سفارش‌ها را ثبت و تحلیل کنید و از رقبا بپرسید چه نوشیدنی‌هایی محبوب‌ترند. همه اینها یعنی کار کردن بر مبنای داده‌ها. هر چقدر داده‌های دقیق‌تری از بازار یا مشتریان موجود باشد، تصمیم‌گیری‌ها بهتر و موفقیت‌آمیزتر خواهد بود. داده تیم‌ها را در مسیر توسعه هدایت می‌کند و شهودی برای تصمیم‌گیری بهتر به آنها می‌دهد. داده‌ها امکان تعصب و تصمیم‌گیری سلیقه‌ای را کم می‌کند و بینشی گسترده نسبت به یک مساله ایجاد می‌کند.

داده‌محوری یک جریان موقت یا موردی نیست؛ بلکه رویکرد کلی یک کسب‌وکار است و در همه اجزای آن لحاظ می‌شود. دامنه فعالیت داده‌محوری هم محدود به تحقیقات بازار نیست؛ بلکه تمام داده‌های رفتاری مشتری و عملکردی کسب‌وکار را شامل می‌شود. برای داشتن یک کسب‌وکار داده‌محور توجه به نکات زیر اثربخش خواهد بود:

فقط به یک کانال جمع‌آوری داده بسنده نکنید

داده‌ها از مسیرهای مختلف به‌دست می‌آید. ممکن است داده‌های جمع‌آوری شده از یک مسیر خاص جهتگیری داشته باشد و این جهتگیری ممکن است منجر به تصمیم‌های اشتباه شود. بنابراین مهم است داده‌ها از کانال‌های مختلف و به شکل‌های گوناگون جمع‌آوری شود.

برای داده‌ها هزینه کنید

جمع‌آوری داده کاری پرهزینه و زمانبر است. البته ابزارهای رایگان زیادی هم برای جمع‌آوری داده در حوزه‌های مختلف وجود دارد که می‌توان از آنها بهره برد یا با هزینه اندک به آنها در مدت محدود دسترسی داشت. با این حال رسیدن به داده‌ها نیازمند ابزار، تخصص و پیگیری است. برای همین باید در کسب‌وکار به آنها نگاه ویژه‌ای داشت. البته داده‌محوری به معنای نادیده‌ گرفتن خلاقیت و تجربه اعضای تیم نیست؛ بلکه ابزاری برای بهتر دیدن شرایط است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

اعضای تیم‌تان را داده‌محور کنید

در تمام بخش‌های یک کسب‌وکار می‌توان داده‌محور بود. برای تصمیم‌گیری درباره بازار، طراحی (دیزاین) محصول، مذاکره با سرمایه‌گذار یا حتی بازاریابی (مارکتینگ) و تعامل با مشتریان می‌توان از داده‌ها کمک گرفت.

داده‌ها را اعتبارسنجی کنید

همواره داده‌ها را اعتبارسنجی کنید و از صحت آنها مطمئن شوید. حجم داده و مدت زمان جمع‌آوری آنها بر نتیجه اثرگذار است. تنها با دیدن یک نمونه موافق یا مخالف با ایده‌تان تصمیم‌گیری نکنید. داده‌ها را با متخصصان آن حوزه نیز در میان بگذارید و نظرات آنها را در تصمیمتان لحاظ کنید.

‌ مراقب باشید تحلیل‌ها گولتان نزند

تحلیل داده به روش‌های مختلفی ممکن است. بسیار مهم است که از داده نتیجه دلخواهتان را استخراج نکنید و با داده‌ها بی‌طرفانه برخورد کنید. مخصوصا اگر حجم داده‌ها کم باشد ممکن است تحلیل جهت‌دار صورت بگیرد و به جای آن‌که داده‌ها به شما کمک کرده باشد، گمراهتان می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر راه و شهرسازی در ششمین کنفرانس بین المللی منطقه‌ای تغییر اقلیم که صبح امروز در محل کتابخانه ملی گشایش یافت گفت: مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان مورد بازنگری اساسی واقع شده است و بزودی با ابلاغ مقررات جدید آن و الزامی شدن این مبحث مهم، شاهد صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی خواهیم بود. آقای محمد اسلامی افزود: وزارت راه و شهرسازی برنامه‌های زیادی برای کاهش گاز‌های گلخانه‌ای در دست اجرا دارد که کاهش شدت مصرف انرژی در بخش‌های مختلف حمل و نقل از آن جمله است. وی گفت: یکی از دستورات کاری وزارت راه و شهرسازی، خلق مسیر‌های جدید هوایی با هدف کاهش مصرف سوخت بوده و به همین دلیل در چند سال گذشته بیش از ۳۰ هزار کیلومتر مسیر هوایی جدید ایجاد شده است که در نتیجه روزانه ۷ هزار تن گاز گلخانه‌ای در کشور کمتر ایجاد می‌شود. آقای اسلامی گفت: توسعه ناوگان ریلی از ۴ هزار و ۷۰۰ کیلومتر به ۱۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر و همچنین استفاده از سوخت کم سولفور در ناوگان دریایی از جمله اقدامات برای کاهش گاز‌های آلاینده و مبارزه با تغییرات اقلیمی است که در این جهت چند شرکت دانش بنیان مشغول تهیه و سولفور زدایی از سوخت کشتی‌ها هستند. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تاثیرات تغییرات اقلیمی بر زندگی و معیشت جمع زیادی از مردم گفت: توسعه ناموزون و بی توجهی به موضوعات زیست محیطی در اجرای طرح‌های عمرانی، از طاقت زیست بوم فراتر بوده موجب ناهنجاری‌های زیست محیطی شده است و باید با لحاظ کردن تعهد عقلی و اجتماعی به سمت توسعه پایدار حرکت و از توسعه بی رویه پرهیز کنیم. وی تصریح کرد: ضوابط مصرف و بهینه سازی انرژی باید به فرهنگ غالب ملت ایران بدل شود و پایداری محیط زیست را در اجرای طرح‌های عمرانی جزو تکالیف خود بدانیم و ظرفیت تاب آوری شهر‌ها و سکونتگاه‌ها را افزایش دهیم و با هوشمند سازی شهر‌ها و طراحی مراکز تجمعی و کسب و کار‌ها سفر‌های درون شهری به حداقل برسد ضمن اینکه توجه به توسعه فضا‌های سبز و پارک‌ها باید در اولویت ساخت و ساز‌های شهر‌ها قرار گیرد. ششمین کنفرانس منطقه‌ای تغییر اقلیم روز‌های ۲۷ و ۲۸ آبان در پنج محور «پیش‌بینی و پیش‌آگاهی‌های اقلیمی، سیل و مخاطرات جوی و اقلیمی»، «اثرات تغییر اقلیم و آسیب‌پذیری ناشی از سیل، خشکسالی و سایر مخاطرات اقلیمی»، «توان اقلیمی، توسعه پایدار و تاب‌آوری»، «سازگاری و کاهش پیامد‌های زیان‌بار تغییر اقلیم» و «آثار و آسیب‌پذیری اجتماعی و اقتصادی ناشی از تغییر اقلیم» برگزار می‌شود.
فارسفارس4 ساعت قبل
به گفته وی، طی سال‌های اخیر زمینه حضور مشاوران در بورس فراهم شده است و افراد می‌توانند با هر میزان از سرمایه وارد بورس شوند. مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در پاسخ به این پرسش که برای ورود به بورس چه میزان سرمایه‌ لازم است‌، گفت: با هر میزان سرمایه می‌توان وارد بازار شد اما برای ورود به بازار مسکن یک سرمایه حداقلی لازم است. به گفته وی، هر ایستگاه معاملاتی حداقل یک معامله در روز دارد و بیش از ۱۸۰ صندوق سرمایه‌گذاری در بورس حضور دارند همچنین شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری وجود دارند و ۳۳۰ شرکت در بورس حاضر هستند. به گفته صحرایی، طبق بررسی‌های علمی، بازدهی بورس نسبت به سایر بازارها در یک دوره ۱۰ ساله بیشتر بوده است و حتی از بازار مسکن نیز بازدهی بیشتری داشته است. وی تأکید کرد: سرمایه‌گذاران برای ورود به بورس با تحلیل و استفاده از مشاوران سرمایه‌گذاری وارد شوند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عبدالناصر همتی ساعتی قبل با حضور در صرافی‌های بانکی و آزاد در خیابان فردوسی از نزدیک در جریان روند بازار ارز و قیمت‌ها قرار گرفت؛ همتی در خیابان فردوسی با مردم گفت‌وگو کرد و به آنها اطمینان داد که بانک مرکزی اجازه سفته‌بازی مجدد در بازار ارز را نمی‌دهد. رئیس‌کل بانک مرکزی در این بازدید سرزده تأکید کرد که مردم باید مراقب باشند تا سرمایه‌های خود را از دست ندهند؛ هم‌اکنون در بازار فقط دلال‌ها به‌صورت لفظی قیمت‌ها را تعیین می‌کنند. همتی با تأکید بر اینکه جو بازار فقط توسط دلال‌ها ملتهب نشان داده می‌شود و اصلا واقعیت بازار این‌طور نیست ادامه داد: از صبح امروز قیمت ارز با افزایش قیمت در صرافی‌های بانکی روند کاهشی را در پیش گرفته است. ضمن آنکه بانک مرکزی مشکلی در تامین نیازهای ارزی مردم ندارد. بعد از افزایش چشمگیر قیمت ارز در صرافی‌های بانکی، دلال‌ها از افزایش قیمت دلار عقب‌نشینی کرده قیمت‌ها را کاهش دادند، بر همین اساس دلار در بازار آزاد از ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان صبح به ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان برگشت.

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- بنا بر اعلام مقامی اگاه در وزارت ارتباطات محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت کشور به اپراتور‌های اینترنت از عصر دیروز و به مدت ۲۴ ساعت اعمال شده است. به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، با سهمیه بندی و افزایش نرخ بنزین از بامداد جمعه (۲۴ آبان) برخی اعتراضات مردمی در بعضی نقاط کشور آغاز شد. از اهم اقدامات کنترلی مسئولان امنیتی کشور می‌توان به محدودیت دسترسی به اینترنت اشاره کرد. طبق پیگیری خبرنگار خبرگزاری میزان، بنا بر اعلام منابع وزارت ارتباطات محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت کشور و ابلاغ دبیرخانه آن به اپراتور‌های اینترنت از عصر دیروز و به مدت ۲۴ ساعت اعمال شده است. محدودیت برای سرورهای خارجی علت قطعی سایت هاهمچنین پیگیری‌ها حاکی از آن است که سایت‌هایی که از سرور‌های داخلی ایران استفاده می‌کنند شامل محدودیت دسترسی نبوده و به طور کامل در دسترس هستند، اما سایت‌هایی که از زیر ساخت‌های خارجی استفاده می‌کنند با محدودیت و گا‌ها قطعی کامل مواجه هستند.
ایلناایلنا1 روز قبل
معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با هشدار به مردم در خصوص پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی بوده و به قصد کلاهبرداری ارسال می‌شود. به گزارش ایلنا، ‌ سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا درباره پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی هستند و یک سری افراد سودجو از این موقعیت سوءاستفاده کرده و با ارسال پیامک به افراد خود را نماینده بانک معرفی می‌کنند. وی ادامه داد: این افراد سودجو با ارسال یک لینک به مردم از آنها می‌خواهند برای دریافت رمز یکبار مصرف در لینک مورد نظر ثبت‌نام کنند. معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با تاکید براینکه مردم برای دریافت رمز به بانک عامل خود مراجعه کنند، خاطرنشان کرد: سرشماره‌های بانکی کاملا مشخص است و بانک‌ها از این طریق برای مشتریان خود پیامک ارسال می‌کنند. هیچگاه بانک‌ها از طریق شماره‌های شخصی و از طریق سیم‌کارت‌های همراه اول، ایرانسل و رایتل برای مشتریان خود پیامک ارسال نمی‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری5 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری6 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری6 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مردم تخلفات مربوط به گرانفروشی را اطلاع دهند

مهر11 دقیقه قبل

تخریب دولت به چه قیمتی؟

ایمنا12 دقیقه قبل

هدف تازه بیمه مرکزی؛ تبدیل اوراق بیمه‌ای به اوراق بهادار

بازار سرمایه ایران13 دقیقه قبل

انصارالله یمن دو کشتی جنگی ائتلاف متجاوز سعودی را توقیف کرد +نقشه

مشرق‌نیوز13 دقیقه قبل

حمله ستاره برزیلی به تیم ملی آرژانتین

مشرق‌نیوز14 دقیقه قبل

زمان واریز حقوق آبان بازنشستگان کشوری اعلام شد

اقتصاد آنلاین15 دقیقه قبل