انتخابات مجلس و آغاز فعالیت دوباره احزاب فولکس واگنی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی
انتخابات مجلس و آغاز فعالیت دوباره احزاب فولکس واگنی

انتخابات مجلس و آغاز فعالیت دوباره احزاب فولکس واگنی

الفخبرگزاری الف |

با نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی، دوباره بحث فعالیت احزاب و جبهه‌های سیاسی مختلف برای کسب کرسی‌های نمایندگی داغ شده است.

بر اساس آمار منتشر شده در حال حاضر ۸۲ حزب ملی و ۳۴ حزب استانی شرایط خود را با قانون احزاب تطبیق داده‌اند و پروانه فعالیت آنها تمدید شده و از این رو می‌توانند در انتخابات مجلس یازدهم فعالیت داشته باشند. البته در حال حاضر به گفته مسئولان حدود ۲۴۰ حزب در کشور فعالیت می‌کنند. این اتفاق در حالی رخ داده که حدود سه سال قبل قانون احزاب نیز دچار تغییر و تحولاتی شد. بر اساس قانون «نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی» که در سال ۱۳۹۵ توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید تقاضای صدور احزاب باید شامل مرامنامه، اساسنامه، اسامی و امضای حداقل پانزده نفر از هیات موسس باشد. تقاضاها باید به کمیسیون ماده ۱۰ ارائه شوند و این کمیسیون موظف است ظرف مدت پنج ماه درباره صدور یا عدم صدور مجوز نظر خود را عنوان کند.

کمیسیون ماده ۱۰ در وزارت کشور تشکیل می‌شود و اعضای آن متشکل از نماینده دادستان کل کشور، نماینده رئیس قوه قضائیه، یک نماینده از میان دبیران کل احزاب ملی و یک نماینده از میان دبیران کل احزاب استاتی بدون حق رای و معاون سیاسی وزارت کشور است.

ناگفته پیداست اتفاقا وجود ۲۴۰ حزب در کشور نشان دهنده اهمیت نداشتن سازوکار حزبی در انتخابات است؛ چرا که اگر قرار است احزاب نقش واقعی در عرصه سیاست داشته باشند باید واجد معیارها و ویژگیهایی باشند که اکثریت قریب به اتفاق احزاب کنونی فاقد این معیارها هستند. مثلا این که حزب باید دارای مرام نامه در زمینه‌های مختلف باشند، دارای برنامه و سیاست مدون برای اداره کشور متناسب با شرایط و مقتضیات هر محل باشند، در طول سال فعال باشند، در قبال حوادث و اتفاقات مختلف موضع گیری داشته باشد، دارای شعبه‌های استانی باشند، در کل کشور عضوگیری کنند، برای تصدی مناصب سیاسی اقدام به کادرسازی کنند، در قبال اعمال و رفتار اعضایش پاسخگو باشد و ….

اما در ایران احزاب صرفا در زمان انتخابات یا احتمالا هنگامی که بحث یارانه احزاب است فعال می‌شوند و در عرصه سیاسی خودنمایی می‌کنند. به همین دلیل است که بارها گفته شده تمام اعضای فلان حزب در یک فولکس واگن جمع می‌شوند. موعد انتخابات همیشه زمانی بوده که احزاب مختلف سربرمی آورند و لیست‌های انتخاباتی خود را ارائه می‌دهند. این در حالی است که نه تنها مردم بلکه خود سیاستمداران نیز گاه نام برخی از این احزاب را در طول عمر خود نشنیده‌اند. بنابراین می‌توان گفت این گونه احزاب بیش از آن که عرصه سیاسی را بسامان و قاعده مند کنند آن را مشوش، آشفته و باری به هر جهت می‌کنند.

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

گاهی مشاهده می‌شود یک فرد در طول دوران سیاسی خود بارها تغییر عقیده و مرام می‌دهد اما در دولت‌های مختلف نیز حتی در سطوح بالای وزارت و معاونت نیز بکارگرفته می‌شود. در حالی که چنین وضعیتی تقریبا محال است در کشورهایی که به لحاظ حزبی سیستم جاافتاده و منسجمی دارند رخ دهد.

از سوی دیگر در راستای کمک به تقویت فعالیت حزبی در کشور معمولا ردیف بودجه‌ای هر سال ذیل ردیف‌های بودجه‌ای وزارت کشور پیش بینی می‌شود که البته نسبت به آن از دو جهت حرف و حدیث هایی وجود دارد. برخی معتقدند پیش بینی پرداخت یارانه به احزاب ممکن است موجب وابسته شدن حزب به دولت شود و به نوعی آنها را دولتی کند اما در مقابل عده‌ای معتقدند یارانه احزاب میزان ناچیز و اندکی است و به همین دلیل هیچ وقت این ادعا که خط مشی آنها از این طریق تحت تاثیر قرار بگیرد درست نیست. درباره چگونگی تقسیم این یارانه بین احزاب نیز انتقاداتی مطرح شده است.

در حال حاضر معمولا یارانه احزاب از طریق خانه احزاب (به عنوان یک تشکل صنفی که متشکل از نمایندگان احزاب مختلف است) بین احزاب قانونی به طور مساوی تقسیم می‌شود. برخی معتقدند این امر مبتنی بر عدالت نیست که تمامی احزاب به یک چشم دیده شوند در حالی که بین آنها تفاوت‌های جدی به لحاظ اعضا، فعال بودن و … وجود دارد. در این باره حمید ملانوری، مدیرکل امور سیاسی وزارت کشور اواخر خردادماه عنوان کرده بود مبلغ ۲۶ میلیارد ریال یارانه در سال‌های ۹۶ و ۹۷ در سطح کشور به احزاب پرداخت شده است.

در نهایت باید گفت اگر قرار است وضعیت کنونی ادامه داشته باشد بسیار بعید است تا چند دهه دیگر نیز عرصه سیاسی کشور بر مبنای فعالیت سازمان یافته حزبی پا بگیرد. برای این که هر از گاهی حرکات پوپولیستی و توده‌ای ایجاد نشود ناچارا باید انتخابات به سمتی برود که بر مبنای حداکثر سه یا چهار حزب قدرتمند انجام شود. بنابراین بهتر است این موضوع در قانون انتخابات مجلس و ریاست جمهوری آورده شود که نامزدها صرفا بر مبنای عضویت در حزب می‌توانند در انتخابات شرکت کنند. تنها در این صورت است که می‌توان امیدوار بود فضای سیاسی کشور از پوپولیسم فاصله بگیرد و سیاستمداران پاسخگوی برنامه‌ها و وعده‌های خود باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

در میان مردم …

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
با هم و در کنار هم بودن، از راه‌های رسیدن به موفقیت است، این جان کلام مردمی است که امروز خبرنگار خبرگزاری صداوسیما به میان آنان رفت …همدلی و همراهی مسولان، جلوگیری از سنگ‌اندازی برنامه‌های کاری، وظیفه شناسی مسولان، علنی نشدن اختلافات، رسیدگی و درک نیاز‌های مردمی، به فکر آینده‌سازان ایران بودن و رعایت حقوق مردم از مهمترین محور‌های گفتگوی خبرنگار ما با مردم بود.
الفالف15 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۰۱۳۹دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانیسخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است. نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
معاون آموزشی وزیر بهداشت: موضوع صندلی فروشی در دانشگاه‌ها مربوط به دانشجویان متقاضی انتقال به داخل کشور است که بعد از مشکلات ارزی تعدادشان افزایش پیدا کرده؛ ما این پرونده‌ها را با دقت بررسی می‌کنیم. وی افزود: امیدواریم در ماه‌های آتی و در زمان بودجه مجلس به دانشگاه‌های علوم پزشکی کمک کنند تا بتوانند در موضوع پرورش نیروی مورد نیاز در رشته پزشکی با مشکل مواجه نشوند. معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره موضوع صندلی فروشی در برخی از دانشگاه‌ها افزود: سازمان سنجش کشور مسئول پذیرش دانشجویان است، دانشگاه‌ها هم پذیرفته شدگان را ثبت نام می‌کنند و وزارت بهداشت، بعد از ثبت نام لیست ورودی و خروجی دانشگاه‌ها را کنترل می‌کنند. آقای محمد باقر لاریجانی با بیان اینکه آن چیزی که در این زمینه در رسانه‌ها داغ شده موضوع تقاضای ورود دانشجویان از خارج به داخل کشور است، افزود: قبلا حدود ۲ تا ۳ هزار نفر برای انتقال از دانشگاه‌های خارج از کشور به داخل متقاضی داشتیم که بعد از جریانات مرتبط با ارز این رقم به حدود ۱۰ هزار نفر رسیده است. معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه تعدادی از پرونده‌های دانشجویان متقاضی انتقال به داخل کشور ناقص است، افزود: این پرونده‌ها به دستگاه‌های نظارتی ارجاع شده و هر گونه تخلفی مشاهده شود، برخورد می‌کنیم.
الفالف20 ساعت قبل
ویدئویی از آقای روحانی دیدم (۱) که مربوط به سخنانشان در جشنواره شهید رجایی بود. او اعداد و ارقامی را اعلام کرد که خوشبختانه به سرعت توسط سخنگوی دستگاه قضایی پاسخ داده شد. هر چند او نامی از این نهاد نبرد اما ریشه و سابقه عصبانیت ایشان نسبت به این مجموعه‌ بر کسی پوشیده نیست. متاسفانه سخنان آقای روحانی در یزد نه در قامت رئیس‌جمهور که بیشتر در هیبت یک رقیب انتخاباتی بیان شد شاید ایشان آقای رئیسی (رئیس فعلی قوه قضاییه و رقیب سال ۹۶) را هنوز رقیب انتخاباتی خود می‌داند که اینگونه سخن می‌گوید. برخی معتقدند تغییر لحن آقای روحانی و عصبانیت و شبهه افکنی در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی بی ارتباط با پرونده برادر ایشان آقای حسین فریدون و محکومیت و زندانی شدنش نیست.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، دستور کار این نشست بررسی نحوه پذیرش دانشجویان گروه پزشکی از سال تحصیلی ۹۶ تاکنون است و رئیس سازمان سنجش و نیز رئیس دانشگاه آزاد به پرسش‌های اعضای این کمیسیون در اینباره پاسخ دادند. همچنین در این جلسه آقایان خدایی و تهرانچی نتایج مربوط به بررسی مشکلات پذیرفته شدگان گروه پزشکی و تخلفاتی را که در این زمینه روی داده است، پاسخ می‌دهند. معاون آموزش وزیر بهداشت هم در این نشست حضور دارد. همچنین قرار بود، نشست کمیسیون اصل ۹۰ با حضور وزیر کشور و نیز نشست کمیسیون صنایع و معادن با حضور وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی برگزار شود که آقایان رحمانی فضلی و شریعتمداری حضور نیافتندو آقای خدایی به نمایندگی از وزیر علوم در این جلسه حضور دارد. وزیر علوم رئیس جمهور را در سفر استانی همراهی می‌کند.

سامانه ثبت اموال مقامات و مسئولان در بهارستان

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این ستاد به نمایندگان کد «ثنا» ارائه می‌کند؛ کدی که با استفاده از آن، نمایندگان اموال و دارایی‌های خود را در سامانه ثبت می‌کنند. بر اساس اصل ۱۴۲ قانون اساسی اموال و دارایی‌های مسئولان و مقامات نظام، قبل و بعد از مسئولیت از سوی قوه قضائیه رسیدگی شود تا برخلاف حق افزایش نیابد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه ۲۱ آبان‌ماه

خبری1 ساعت قبل

تاثیر میدان نفتی تازه کشف شده بر اقتصاد و روابط بین‌الملل

خبری19 ساعت قبل

در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها در بولیوی،‌ اوو مورالس از قدرت کناره‌گیری کرد

خبری23 ساعت قبل

اجرای ۶۲۵ برنامه به مناسبت ایام بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان زنجان

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور6 دقیقه قبل

برگزاری ۱۰۱۷ برنامه ویژه هفته کتاب در استان کرمان

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور8 دقیقه قبل

مجلس موضوع کلاهبرداری‌های اینترنتی را در نشست غیرعلنی با حضور وزیر اقتصاد بررسی کند

خانه ملت12 دقیقه قبل

دنیس راس توافق ایران و آمریکا را محتمل دانست

خبرآنلاین13 دقیقه قبل

فیلم/ پاسخ موشکی مقاومت به ترور فرمانده فلسطینی

مشرق‌نیوز13 دقیقه قبل

رونالدو باشگاه یوونتوس را عصبانی کرده است

اعتمادآنلاین14 دقیقه قبل

آمریکا به دنبال ایجاد تفرقه و برهم زدن جوامع اسلامی است

میزان‌آنلاین14 دقیقه قبل