چگونه میهمان غذای حضرتی بشویم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. فرهنگ

چگونه میهمان غذای حضرتی بشویم؟

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
کمتر زائر و یا مجاوری را می‌توان سراغ گرفت که در هنگام تشرف به بارگاه مطهر امام هشتم حضرت اباالحسن الرضا(ع) دلش هوای غذای متبرک حضرتی نکند و آرزوی خوردن این طعام متبرک را در سر نداشته باشد.

محمدحسین مروج کاشانی/

کمتر زائر و یا مجاوری را می‌توان سراغ گرفت که در هنگام تشرف به بارگاه مطهر امام هشتم حضرت اباالحسن الرضا (ع) دلش هوای غذای متبرک حضرتی نکند و آرزوی خوردن این طعام متبرک را در سر نداشته باشد. اما از آنجایی که ظرفیت پذیرایی از زائران حرم مطهر امام مهربانی‌ها در مهمانسرای آستان قدس رضوی محدود است به ناچار عده‌ای از دلباختگان این آستان ملکوتی در هنگام تشرف به بارگاه نورانی حضرتش از این توفیق وصف‌ناپذیر بی‌بهره مانده و این حسرت در دلشان نه از جهت خوردن یک غذا که به لحاظ متنعم نشدن از غذای متبرک حضرتی باقی می‌ماند و به توصیف خیلی‌ها این حسرت از آنجاست که چرا توفیق میهمان شدن بر سفره کریم را پیدا نکردند.

به همین بهانه در یکی از روزهای هفته به سراغ مسئول دفاتر پیشخوان نعیم رضوان سازمان حرم مطهر رضوی رفتیم و از او درباره چگونگی دریافت دعوت‌نامه‌های غذای حضرتی پرسیدیم.

حسین قمی، با وجود مشغله زیاد و مراجعه‌کننده فراوان، با روی خوش در محل دفتر پیشخوان سامانه الکترونیک مهمانسرای حضرت رضا (ع) واقع در صحن غدیر حرم مطهر امام هشتم (ع) پذیرای ما بود و با حوصله به همه پرسش‌هایمان درباره چگونگی دریافت دعوت‌نامه‌های غذای حضرتی، پاسخ گفت.

نعیم رضوان، سامانه‌ای برای همه زائران و مجاوران

وی در بیان علت راه‌اندازی سامانه نعیم رضوان می‌گوید: یکی از دغدغه‌هایی که از ابتدای حضور تولیت سابق آستان قدس رضوی مطرح شد، بحث توزیع عادلانه و شفاف دعوت‌نامه‌های مهمانسرای حرم مطهر حضرت رضا (ع) بود.

قمی ادامه می‌دهد: سال ۱۳۹۶ این ایده طرح شد و در پی آن بستری فراهم شد که در تیرماه سال ۱۳۹۷ سامانه نعیم رضوان و پیشخوان آن در حرم مطهر امام هشتم (ع) و در محل رواق و صحن غدیر شروع به فعالیت کرد و هدف این بود که ضمن رعایت عدالت و شفافیت در توزیع دعوت‌نامه‌های مهمانسرای حرم مطهر امام رضا (ع)، همه زائران از اقبال و شانس یکسان برای بهره‌مندی از این دعوت‌نامه برخوردار شوند.

مسئول دفاتر پیشخوان این سامانه می‌افزاید: ارائه پاسخ منطقی به درخواست زائران و مجاوران، مدیریت یکپارچه ظرفیت‌های مختلف و فراهم آمدن پاسخگویی در ساعات گوناگون بدون محدودیت، امکان کنترل و بررسی عملکرد خدمت‌دهندگان، ارائه گزارش لحظه‌ای در زمینه میزان درخواست‌ها، ذخیره (رزرو) وعده غذایی (ناهار یا شام)، دریافت دعوت‌نامه و حضور زائران در مهمانسرا، ایجاد امکان انتخاب برای زائران و … از دیگر محاسن و مزیت‌های راه‌اندازی سامانه نعیم رضوان به شمار می‌رود.

این مقام مسئول می‌گوید: بر این اساس سامانه‌ای توسط مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی آستان قدس رضوی طراحی شد که تمامی ظرفیت‌ها و راه‌های دریافت دعوت‌نامه مهمانسرای حرم مطهر حضرت رضا (ع) که در سال‌های گذشته وجود داشت در این سامانه به صورت تجمیع قرار گرفت و زائران با نصب نرم‌افزار رضوان از طریق دانلود از سایت app. razavi. ir و یا با مراجعه به اپلیکیشن بازار می‌توانند این نرم‌افزار را دانلود کنند.

وی تصریح می‌کند: در نرم‌افزار رضوان برای استفاده زائران امکانات گوناگونی پیش‌بینی شده است مانند زیارت و ادعیه مورد نیاز زائران، نقشه اماکن متبرکه حرم مطهر، پخش زنده برنامه‌های حرم، مکان‌یابی همراهان از طریق این نرم‌افزار با تشکیل دادن یک گروه که در صورت گم شدن در حرم، یکدیگر را از مکان خود مطلع کنند، قسمت نذورات و خیرات، قسمت نظارت مردمی که زائران محترم به صورت برخط و مستقیم گزارش‌های خود را به مدیریت کل نظارت، بازرسی و رسیدگی به شکایات آستان قدس رضوی ارسال کنند، پارکینگ برای اطلاع از ظرفیت پارکینگ‌های شهر و به ویژه اطراف حرم مطهر و …

مراحل نام‌نویسی برای دریافت دعوت‌نامه غذای حضرتی

قمی ادامه می‌دهد: یکی از قسمت‌های این نرم‌افزار مربوط به غذای حضرتی است که زائران پس از دانلود کردن این اپلیکیشن و ورود به نرم‌افزار رضوان و پس از ورود به قسمت غذای حضرتی، باید از طریق تلفن همراه خود، مکان‌یاب مربوط را داخل حرم مطهر امام هشتم (ع) روشن کرده تا از طریق سامانه نعیم رضوان به عنوان زائر شناسایی شده و وارد مرحله قرعه‌کشی دریافت دعوت‌نامه غذای مهمانسرای حرم مطهر حضرت رضا (ع) شوند.

وی توضیح می‌دهد: همه قسمت‌های نرم‌افزار رضوان در سراسر دنیا قابل استفاده است، فقط برای دریافت دعوت‌نامه مهمانسرای بارگاه مطهر امام رضا (ع) باید شخص زائر پس از ورود به داخل مجموعه حرم مطهر رضوی، مکان‌یاب تلفن همراه خود را روشن کرده تا در مرحله قرعه‌کشی قرار گیرد؛ یا به عبارت دیگر، حضور مستقیم شخص زائر در داخل مجموعه حرم مطهر حضرت ثامن‌الحجج (ع) برای قرار گرفتن در نوبت دریافت دعوت‌نامه مهمانسرا لازم و ضروری است.

مسئول دفاتر پیشخوان این سامانه متذکر می‌شود: این سامانه هر ۱۰ دقیقه یک بار، مطابق تنظیمات انجام شده، بین متقاضیان دریافت دعوت‌نامه مهمانسرای حرم ملکوتی حضرت رضا (ع)، قرعه‌کشی انجام می‌دهد؛ بنابراین زائری که به دلایل متفاوت، فقط نصف روز و حتی یک ساعت در حرم مطهر امام هشتم (ع) حضور دارد، چنانچه به طور صحیح و درست مراحل نام‌نویسی در سامانه نعیم رضوان را از طریق گوشی هوشمند تلفن همراه خود انجام داده باشد نیز حتما هر ۱۰ دقیقه یک بار در قرعه‌کشی شرکت داده می‌شود.

قمی در بخش دیگری از سخنانش می‌گوید: زائری که شماره تلفن همراه او در قرعه‌کشی پذیرفته شود، از سوی سامانه نعیم رضوان پیامکی با عبارت «دعوت‌نامه» و با این متن که شما به مهمانسرای حرم مطهر رضوی دعوت شده‌اید را دریافت می‌کند و از این مرحله به بعد با مراجعه به قسمت غذای متبرک حضرتی در نرم‌افزار رضوان و ثبت شماره ملی خود، همراهان و خانواده خود، حداکثر تا سقف پنج نفر می‌تواند نسبت به ذخیره‌سازی وعده استفاده از غذای حضرتی یعنی ناهار یا شام و تعیین و ذخیره‌سازی تاریخ و روز مشخص (از یک روز تا پنج روز پس از زمان پذیرفته شدن در قرعه‌کشی) اقدام کند.

* سرشماره ۸۸۰۰ چیست؟

این مقام مسئول درباره سرشماره ۸۸۰۰ عنوان می‌کند: آنچه تا به حال بیان شد مربوط به زائرانی است که دارای گوشی تلفن همراه هوشمند و نرم‌افزار (سیستم) اندروید هستند، اما زائرانی که گوشی تلفن همراه آنان ساده و غیرهوشمند است هم می‌توانند از غذای متبرک مهمانسرای حضرت رضا (ع) استفاده کنند.

وی ادامه می‌دهد: بدین منظور این گروه از زائران باید عدد ۳ (به لاتین) را به سرشماره ۸۸۰۰ ارسال و پس از آن پیامکی که بیان‌کننده قرار گرفتن در مرحله قرعه‌کشی غذای حضرتی است را دریافت می‌کنند و در صورت پذیرفته شدن مانند مرحله قبل (مربوط به تلفن‌های همراه هوشمند دارای نرم‌افزار اندروید) پیامک دعوت‌نامه برای این افراد ارسال می‌شود.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

قمی در بیان تفاوت این مرحله با مرحله قبل، تصریح می‌کند: این تفاوت در مراجعه حضوری زائران است که باید به دفاتر پیشخوان نعیم رضوان واقع در صحن غدیر حرم مطهر رضوی همه روزه، حتی جمعه‌ها و تعطیلات رسمی تقویم تاریخ از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۲۰ (۸ شب) مراجعه و با ارائه مدرک شناسایی معتبر یعنی شناسنامه و یا کارت ملی، نسبت به ذخیره‌سازی (رزرو) وعده غذایی (ناهار یا شام) و روز و تاریخ مربوط به دریافت دعوت‌نامه، اقدام کنند.

وی در زمینه ارائه مدارک شناسایی معتبر و مورد نیاز برای صدور دعوت‌نامه مهمانسرای حرم مطهر امام رضا (ع)، تأکید می‌کند: برای احراز هویت شخص مراجعه‌کننده ارائه یکی از مدارک شناسایی معتبر شامل: شناسنامه، کارت ملی، گواهی‌نامه رانندگی، دفترچه بیمه و … و برای زائران غیرایرانی هم ارائه گذرنامه معتبر، الزامی است.

این مقام مسئول تصریح می‌کند: این کار ضمن رعایت اصول مربوط به احراز هویت شخص مراجعه‌کننده، به این دلیل است که برای کاربر این سامانه محرز شود، شخص متقاضی استفاده از دعوت‌نامه مهمانسرای حرم مطهر امام هشتم (ع) در حرم مطهر رضوی حضور مستقیم دارد.

*هیچ جای نگرانی نیست

مسئول دفاتر پیشخوان این سامانه در پاسخ به این پرسش که ممکن است پس از خروج زائران از شهر مشهد، پیامک دعوت‌نامه برای آنان ارسال شود، اظهار می‌دارد: زائران نگران نباشند، چون مطابق ضوابط تعیین شده، هر شماره تلفن همراه شخص متقاضی دریافت دعوت‌نامه مهمانسرای حضرت رضا (ع) بین سه روز تا یک هفته در سامانه نعیم رضوان و در مرحله قرعه‌کشی، شرکت داده می‌شود و چنانچه شخص متقاضی، جزو پذیرفته‌شدگان در این قرعه‌کشی بوده، اما در این فاصله از شهر مشهد خارج شده باشد، مطابق آیین‌نامه سامانه نعیم رضوان تا دو سال این پیامک دعوت‌نامه همچنان به قوت و اعتبار خود باقی بوده و در طول این دو سال این شخص می‌تواند با مراجعه به دفتر پیشخوان نعیم رضوان واقع در صحن غدیر حرم مطهر امام رضا (ع) و با ارائه مدرک شناسایی معتبر و نشان دادن پیامک مربوط، نسبت به دریافت دعوت‌نامه اقدام کند.

وی همچنین به زائران توصیه می‌کند این گونه پیامک‌های ارسالی از سوی سامانه نعیم رضوان را در گوشی تلفن همراه خود با دقت و مراقبت لازم، نگهداری کنند.

* محدودیت زمانی سه ساله

این مقام مسئول درباره محدودیت زمانی سه ساله تعریف شده در سامانه نعیم رضوان تأکید می‌کند: همچنانکه بیان شد، هدف آستان قدس رضوی از راه‌اندازی این سامانه، توزیع عادلانه و شفاف دعوت‌نامه‌های مهمانسرای حضرت رضا (ع) و متنعم شدن همه زائران از غذای متبرک و خوان بابرکت امام هشتم (ع) با اقبال و شانس یکسان است.

قمی ادامه می‌دهد: به همین دلیل هر زائر، چه از طریق گوشی تلفن همراه هوشمند و یا نام‌نویسی از طریق سامانه پیامکی ۸۸۰۰، پس از پذیرفته شدن در مرحله قرعه‌کشی، با ثبت شماره ملی خود، می‌تواند نسبت به ذخیره‌سازی وعده غذایی (ناهار یا شام) و روز و تاریخ مربوط به دریافت دعوت‌نامه، اقدام کند و هر شماره ملی ثبت شده در دوره اکرام این سامانه که سه ساله است فقط یک بار قابلیت استفاده از غذای مهمانسرای حرم مطهر حضرت رضا (ع) را در مدت این سه سال دارد و یا به عبارت دیگر هر شماره ملی ثبت شده در سامانه نعیم رضوان تا سه سال دیگر نمی‌تواند وارد این سامانه شود.

*زائر از نظر این سامانه به چه کسی اطلاق می‌شود؟

این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش که زائر از نظر این سامانه به چه کسی اطلاق می‌شود، اظهار می‌دارد: زائر از نظر این سامانه به کسی اطلاق می‌شود که در داخل مجموعه صحن‌ها و رواق‌های حرم مطهر رضوی حضور داشته و نسبت به مراحل نام‌نویسی در سامانه نعیم رضوان اقدام کند و براساس همین تعریف است که زائرانی که به دلایل مختلف از طریق گوشی‌های تلفن همراه غیرهوشمند، قصد ارسال عدد ۳ انگلیسی به سامانه پیامکی ۸۸۰۰ را هم دارند باید از محدوده مخابراتی تعریف شده در حرم مطهر رضوی اقدام کنند.

قمی می‌افزاید: به عبارت دیگر زائران نمی‌توانند خارج از محدوده حرم مطهر امام هشتم (ع) یا از محل زندگی، استان و شهر خود برای بهره‌مندی از غذای متبرک مهمانسرای حرم منور امام رضا (ع) اقدام کنند، بلکه باید در محدوده تعریف شده حرم مطهر رضوی، حضور داشته باشند.

وی درباره چگونگی بهره‌مندی مجاوران (شهروندان مشهدی) از غذای متبرک مهمانسرای حرم مطهر حضرت رضا (ع) نیز اظهار می‌دارد: مجاوران مشهدی هم به جز ایام خاص و ویژه مانند دهه آخر ماه صفر، دهه کرامت و ولادت حضرت رضا (ع)، تعطیلات نوروزی و … که شاهد حضور انبوه زائران در حرم مطهر رضوی هستیم و در این مناسبت‌ها و ایام خاص، شماره ملی همشهریان مشهدی‌ در سامانه نعیم رضوان بسته است، در سایر ایام سال و در زمان حضور در حرم مطهر امام رضا (ع) که به نیت زیارت امام هشتم (ع) مشرف می‌شوند، پس از قرار گرفتن در محدوده تعریف شده برای حرم مطهر رضوی، مطابق مراحل اعلام شده می‌توانند اقدام کنند و ضوابط و شرایط دریافت دعوت‌نامه مهمانسرای حرم مطهر امام هشتم (ع) در راستای عدالت و شفافیت توزیع هم برای این عزیزان، یکسان است.

مسئول دفاتر پیشخوان این سامانه در مورد زائران غیرایرانی هم می‌گوید: زائران غیرایرانی با مراجعه مستقیم به دفتر پیشخوان حرعاملی سامانه نعیم رضوان واقع در مقبره شیخ محمد عارف (پیر پالاندوز) و ارائه گذرنامه معتبر، ثبت شماره گذرنامه و مشخصات شخص مربوط از دعوت‌نامه مهمانسرای حضرت رضا (ع) بهره‌مند شوند.

وی یادآور می‌شود: البته ممکن است یک زائر غیرایرانی با گذرنامه خودش و در دوره اکرام نعیم رضوان که مدت آن سه سال است، چندین مرتبه و در مناسبت‌های مختلف به مشهد مقدس و زیارت حرم مطهر حضرت رضا (ع) مشرف شود، اما مطابق ضوابط تعیین شده، درج مشخصات و شماره گذرنامه تکراری و یکسان در سامانه نعیم رضوان امکان‌پذیر نخواهد بود و این موضوع در راستای اجرای عدالت و شفافیت در توزیع دعوت‌نامه‌های مهمانسرای حرم مطهر حضرت رضا (ع) است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عنصر ناشناخته جدول مندلیوف از زبان نابغه ۷ ساله + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، آرش آمرزش کودک هفت ساله در برنامه اعجوبه‌ها تسلط خود به جدول مندلیوف را نشان داد و گفت: به نظرش یک عنصر ناشناخته در این جدول وجود دارد. وی در بخشی دیگر از صحبت‌هایش به تشریح آناتومی بدن پرداخت. بیشتر بخوانید: مکالمه جالب مهران غفوریان با یک اسب در برنامه تلویزیونی! + فیلمانتهای پیام/برنامه اعجوبه‌ها با اجرای مهران غفوریان + فیلم
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی؛ خانم فریبا فرزام، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره این نمایشگاه گفت: «در این نمایشگاه کتاب‌های تازه‌ای که در طول سال ۹۸ در کتابخانه میراث‌فرهنگی گردآوری شده را به نمایش گذاشته‌ایم. این آثار از طریق خرید از نمایشگاه‌های بین‌المللی و اهدا به این کتابخانه گردآوری شده‌اند.» او افزود: «این کتاب‌ها به صورت دو مجموعه فارسی و غیرفارسی هستند و زبان بسیاری از آن‌ها روسی است. بخش عمده‌ای از این مجموعه را کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه به پژوهشگاه اهدا کرده است.» مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: «نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای پژوهشگران این حوزه و آشنایی آن‌ها با تازه‌های نشر در این حوزه می‌تواند بسیار مفید باشد.» نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به مناسبت هفته کتاب از امروز ۲۶ آبان تا چهارشنبه ۲۹ آبان میزبان علاقه‌مندان است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، شکرالله حسن بیگی در جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان پردیس به اولویت به کارگیری معلمان بومی در آموزش و پرورش شهرستان پردیس به شرط داشتن شرایط لازم و کسب امتیاز کافی در آزمون متمرکز اشاره کرد و گفت: شورای آموزش و پرورش محلی برای تصمیم گیری پیرامون مسائل تربیتی و فرهنگی شهرستان است. وی ادامه داد: افزایش ناگهانی و پرشمار جمعیت در پردیس به گونه‌ای است که به جای پرداختن به مسائل زیربنایی، تربیتی و فرهنگی در آموزش و پرورش باید، به دنبال رفع مشکل کمبود کلاس درس، معلم و تامین تجهیزات آموزشی باشیم. معاون سیاسی واجتماعی استاندار تهران بیان کرد: تعویق پرداخت حق سرویس همکاران فرهنگی، کمبود فضای آموزشی و تردد معلمان از سایر نقاط به شهرستان مشکلاتی را برای آموزش و پرورش ایجاد کرده است و اگر همه مسئولان با پیگیری مصوبات به وظایف خود عمل کنند، بخشی از مشکلات آموزش و پرورش این شهرستان برطرف می‌شود. حسن‌بیگی تاکید کرد: برخی معلمان از غرب تهران به پردیس می‌آیند و با وجود خستگی راه ناشی از ترافیک و همچنین دغدغه مالی به دانش آموزان درس می‌دهند، از این رو به کارگیری معلمان بومی که شرایط لازم را داشته باشند و امتیاز کافی را در آزمون متمرکز کسب کرده باشند در اولویت شهرستان پردیس قرار دارد. وی در مورد سرویس معلمان گفت: آموزش و پرورش الزامی برای تامین سرویس معلمان ندارد ولی در چند سال گذشته این مورد به یک رویه تبدیل شده اما با توجه به وضعیت فرهنگی باید در این مسیر به آموزش و پرورش کمک شود. معاون سیاسی واجتماعی استاندار تهران گفت: در مدارس برخی کشورها، اقدامات فرهنگی قبل از ورود دانش آموز به مدرسه آغاز می‌شود و در زمان فارغ‌التحصیلی علاوه بر آموزش دروس، حرفه آموزی و آموزه‌های اخلاقی مانند احترام به خانواده نیز در میان دانش آموزان فراگیر است اما دانش آموزان ما با وجود آموزه‌های دینی بسیار پرمحتوا پس از فارغ التحصیلی نیاز به کمک و برنامه ریزی دارند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در مراسمی با حضور آقای سورنا ستاری رئیس بنیاد نخبگان، آقای حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندان و مهندسین از شکل نوسازی شده و بهسازی شده سال اصلی تئاتر شهر رونمایی شد. سورنا ستاری در این مراسم گفت: زمانیکه چند ماه پیش به من گفتند که قرار است تئاتر شهر را مرمت کنند فکر نمی‌کردم یک استاد دانشگاه شریف این کار را به دست بگیرد. آقای حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: این عمارت مدور نماد تئاتر ایران است امیدواریم با این روندی که پیش گرفته می‌شود زیرساخت‌ها و هنر نمایش ما روز به روز توسعه و بهبود یابد. وی ادامه داد: این پروژه نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان هزینه برد اما استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان وجه خوشحال کننده آن به حساب می‌آیند. در پایان این مراسم حضار با تشویق هایشان از نخبگان دانشگاه شریف که این کار را به سر انجام رساندند تشکر کردند.
فارسفارس7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، برگزیدگان اولین دوره کتاب مدافعان حرم جایزه سردار شهید حسین همدانی عصر امروز در تالار سوره موزه هنری معرفی شدند. * شعرداوران این جشنواره در بخش شعر مجموعه «ما را مدافعان حرم آفریده‌اند» سروده مجید سعدآبادی و کاظم رستمی و کتاب «حبیب حرم» سروده جواد محقق و محمد صارمی شهاب، همچنین کتاب «سلام سردار» سروده سعید حدادیان و فاطمه نانی‌زاد را به عنوان منتخب معرفی کردند. * خاطرههیأت داوران نخستین دوره کتاب مدافعان حرم در بخش خاطره کتاب‌هایی چون «قرار بی‌قرار» نوشته فاطمه سادات افقه و «شام برفی» نوشته محمد محمودی نورآبادی و «از ام‌الرصاص تا خان‌طومان» نوشته مصیب معصومیان را به عنوان برگزیده معرفی کرد. در این بخش فاطمه سادات افقه نویسنده کتاب قرار بی‌قرار جایزه خود را به فرزندان شهید صدرزاده اهدا کرد. این گزارش در پایان می‌افزاید: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور هزار جلد از کتاب‌های برگزیده و ۷۰۰ جلد از کتاب‌های تقدیر شده را خریداری کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، هومان حسن پور در نشست خبری هفته کتاب افزود: ما تلاش داریم کاری کنیم برنامه‌های هفته کتاب از حالت نمادین خارج شود و علاوه بر پایبندی به شعار هفته کتاب که «حال خوش خواندن است»، پیوند میان کتاب فروشی‌ها و خانواده‌ها را بیشتر کنیم. وی گفت:: کتاب فروشی در اصل گلوگاه نهایی است و ما باید این گلوگاه را باز کنیم تا صنعت نشر رشد کند. وی افزود: تاکنون ۲ هزار و ۵۴۱ عنوان کتاب در چاپخانه‌ها شمارش شده که با کاغذ فرهنگی منتشر شده است. حسن پور درباره محل برگزاری نمایشگاه کتاب گفت:: ما هفته گذشته بازدیدی از شهر آفتاب داشتیم و قرار است به مصلی هم سر بزنیم. رئیس اتحادیه ناشران اضافه کرد: درخصوص قاچاق کتاب تاکنون ۸۰ درصد این مشکل حل شده و پرونده‌ها دردست بررسی است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری10 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری10 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری11 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

وقوع ۲ هزار حادثه گازی در سال گذشته / نصب غیراصولی دودکش اولین عامل

تجارت‌نیوز5 دقیقه قبل

تولید نانوکامپوزیت‌های دندان نژاد ایرانی در کشور/جلوگیری از خروج ۸ میلیون دلاری ارز

ایسنا6 دقیقه قبل

رمز موفقیت یک نخبه در تربیت ۷ فرزند

تسنیم7 دقیقه قبل

کوه‌های یخی

وضعیت بارش‌ها تا آخر هفته/ بارندگی در اکثر نقاط کشور

الف10 دقیقه قبل

آرامش بازار | ادامه تخفیفات در فروشگاه‌های زنجیره‌ای

همشهری10 دقیقه قبل