ذوق‌زدگی صهیونیست‌ها از ناآرامی‌های لبنان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

ذوق‌زدگی صهیونیست‌ها از ناآرامی‌های لبنان

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- هرچند اعتراضات مدنی در لبنان، مسبوق به سابقه است و هر از گاهی رخ می‌نماید، اما کد‌هایی در اعتراضات وجود دارد که نشان می‌دهد ناآرامی‌های روز‌های گذشته باب میل رسانه‌های منظومه غربی، عربی، صهیونیستی است. اندکی پس از آغاز تظاهرات، اغتشاشات خیابانی به‌صورت گسترده از سوی رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های ماهواره‌ای عربستان و ارتجاع منطقه و نیز رسانه‌های غربی بازتاب پیدا کرد. تاریخ انتشار: 08:40 - 29 مهر 1398 - کد خبر: ۵۶۰۴۳۴

ذوق‌زدگی صهیونیست‌ها از ناآرامی‌های لبنان - 1

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، به نقل از روزنامه حمایت، ۱. حوادث اخیر لبنان و تظاهرات خیابانی در این کشور که در نتیجه توطئه مشترک جریان‌های داخلی و قدرت‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای طی روز‌های گذشته شدت یافته، بخشی از پازل طراحی‌شده برای به‌اصطلاح حذف مقاومت از چارچوب معادلات سیاسی این کشور به شمار می‌آید. جریان ۱۴ مارس در سال‌های اخیر تلاش کرده بود که ناکارآمدی دولت «سعد حریری»، نخست‌وزیر غرب‌گرای لبنان را متوجه جریان ۸ مارس کند. به همین دلیل، نوعی تقابل سیاسی جدی بین جریان ۱۴ و ۸ مارس – هم‌پیمان حزب‌الله - آغاز و جریان ۱۴ مارس که متحد اصلی عربستان، آمریکا و هوادار رژیم صهیونیستی است، می‌کوشد با انتساب مشکلات اقتصادی به حزب رقیب، خود را از اعتراضات مردمی در امان نگه دارد.

۲. بدهی‌های خارجی لبنان اکنون از مرز ۸۵ میلیارد دلار، معادل یک و نیم برابر تولید ناخالص داخلی این کشور گذشته و دولت قادر به بازپرداخت بدهی‌های خود نیست. علاوه بر این، قوه مجریه این کشور در تأمین بودجه سال آتی با مشکلات عدیده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کند و برای جبران کسری بودجه، دست به دامن پارلمان شد تا از طریق افزایش مالیات سوخت و نرم‌افزار واتساپ، هزینه‌های خود را تأمین کند. افزایش قیمت سوخت و بستن مالیات بر پیام‌رسان محبوب لبنانی‌ها در کنار آتش‌سوزی‌های هفته گذشته در جنگل‌های کوهستانی و تعلل دولت در اطفای آن، خشم مردم را برانگیخت و مشکلات معیشتی را بر اقشار متوسط و ضعیف این کشور مضاعف کرد. نخست‌وزیر هفته گذشته به‌جای پاسخگویی به مطالبه عمومی، احزاب سیاسی کابینه را در ناکارآمدی‌های اخیر متهم کرد و به آن‌ها مهلتی ۷۲ ساعته داد تا راه‌حلی برای خروج از بحران اقتصادی ارائه کنند! از سوی دیگر، سید حسن نصرالله در سخنرانی روز شنبه خود، از مسئولین دولتی خواست که به‌جای فرافکنی، مسئولیت‌پذیر باشند و جهادی عمل نمایند.

۳. هرچند اعتراضات مدنی در لبنان، مسبوق به سابقه است و هر از گاهی رخ می‌نماید، اما کد‌هایی در اعتراضات وجود دارد که نشان می‌دهد ناآرامی‌های روز‌های گذشته باب میل رسانه‌های منظومه غربی، عربی، صهیونیستی است. اندکی پس از آغاز تظاهرات، اغتشاشات خیابانی به‌صورت گسترده از سوی رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های ماهواره‌ای عربستان و ارتجاع منطقه و نیز رسانه‌های غربی بازتاب پیدا کرد. از باب مثال، شبکه العربیه کوشید با رپرتاژ‌های کاملا غرض‌ورزانه، اعتراضات را به عملکرد وزرای منسوب به جریان ۱۴ مارس و حزب‌الله منتسب کند و القا نماید که مردم از حضور مقاومت اسلامی در عرصه سیاسی ناراضی‌اند. واکنش صهیونیست‌ها نیز هم در این میان قابل‌توجه و البته تأمل است. علیرغم اینکه سران رژیم صهیونیستی در قبال اعتراضات لبنان، سکوت اختیار کرده‌اند، اما رسانه‌های این رژیم، شادی زائدالوصف خود در خصوص آغاز این تحولات را نتوانستند پنهان کنند و با پوشش تقریبا کامل آنچه در حال وقوع است، آن را بزرگ‌ترین اعتراض سال‌های اخیر توصیف کردند. برخی تحلیلگران صهیونیست هم با گرفتن ماهی از آب گل‌آلود، سخن برخی مخالفان داخلی را تکرار کرده و ادعا کردند که فریاد مردم لبنان، در حقیقت، فریاد علیه سیطره حزب‌الله بر مقدرات این کشور است. واکاوی برخی شعار‌هایی که علیه ایران و حزب‌الله سر داده می‌شود، خوراک پروپاگاندای ضد مقاومت اسرائیلی‌ها بود و کوشیدند با ذوق‌زدگی کودکانه، به جوانان لبنانی توصیه کنند که باید در پی مسدود کردن راه نفوذ ایران در لبنان باشند.

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

۴. نکته بعدی اینکه در خلال اعتراضات، برخی از معترض نما‌ها که از سوی برخی گروه‌های معاند با حزب‌الله خط می‌گیرند، شعار‌هایی علیه مقاومت سر داده و به برخی از دفاتر و مراکز این گروه پیشتاز سیاسی حمله کردند. این در حالی است که سیاسیون ضربه خورده از حزب‌الله نیز هم‌نوا با این جماعت، مقاومت اسلامی را مقصر بحران فعلی در لبنان معرفی کرده‌اند.

حزب‌الله در دولت و پارلمان این کشور، وزیر و نماینده دارد، اما انتساب همه مشکلاتی که به دلیل بی‌کفایتی دولت سعد حریری طی سالیان متمادی شکل‌گرفته و گرفتن انگشت اتهام به‌سوی آن، صرفا به این دلیل که هدف تحریم‌های آمریکا قرار دارد، شیطنتی کاملا طراحی‌شده است. دور از انتظار هم نبوده و نیست که گروه‌های لبنانی برخوردار از حمایت غرب و کوتوله‌های منطقه، سیاست حمایت‌گرانه حزب‌الله از گروه‌های مقاومت را به این بهانه برنتابند و آن را سکویی برای تضعیف حزب‌الله قرار دهند.

۵. از سوی دیگر، گاوبندی عربستان با دولت سعد حریری نیز قابل‌توجه است. در خبر‌ها آمده بود که اتباع آل سعود، در حال ترک عربستان هستند تا وجهه امنیتی اعتراضات را افزایش داده و وانمود کنند که مقصر همه مصائب اخیر، حزب‌الله است که اجازه کار و حل مشکلات را به دولت نداده. مقامات این جنبش جهادی، اما با درک شرایط حساس کنونی و توطئه‌ای که برای ناآرامی لبنان تدارک دیده شده، به دنبال آرام کردن اوضاع در این کشور هستند تا گزک به دست فتنه گران سعودی نیفتد. علاوه بر این، تحولاتی که همزمان با اعتراضات لبنان در منطقه رخ‌داده از جمله حمله ترکیه به شمال شرق سوریه، ناآرامی‌های عراق و انتقال هزار تفنگدار دریایی آمریکایی مستقر در سوریه به غرب عراق، همگی در چارچوب راهبرد سیاسی، امنیتی، نظامی برای تضعیف محور مقاومت طراحی و تدوین‌شده است. به تعبیر روزنامه «الاخبار»، تظاهرات خشونت‌آمیز در برخی شهر‌های عراق و لبنان، سناریوی جدید آمریکا، انگلیس و عربستان برای فتنه‌آفرینی و آشوب در این کشور‌ها و سرپوش گذاشتن بر شکست در جنگ یمن است.

بنابراین، این رویداد‌ها که از ماه‌ها قبل کلید خورده، پروسه‌ای کاملا برنامه‌ریزی‌شده از سوی برخی جریان‌های داخلی به‌ویژه ائتلاف ۱۴ مارس با همراهی آل سعود و آمریکا به‌منظور خارج کردن حزب‌الله از ساختار قدرت است و تلاش می‌کنند تا به‌نوعی بر این موج سوار شده و مردم را علیه دولت و گروه ۸ مارس تحریک کنند.

به نظر می‌رسد که با روند پیش رو، سناریوی احتمالی بعدی به این ترتیب است که «سعد الحریری» از ریاست کابینه استعفا دهد و «میشل عون»، رئیس‌جمهور لبنان، تحت‌فشار تشکیل کابینه‌ای بدون حضور جریان مقاومت قرار گیرد تا از این رهگذر، توهم به محاق بردن مقاومت از سپهر سیاسی لبنان فراهم شود.

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پناه جویان در ژاپن سال‌ها در بازداشتگاه به سر می‌برند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ان اچ کی، شبکه تلویزیونی ان اچ کی گزارش داد درخواست پناهندگی شمار زیادی از پناه جویان در ژاپن رد شده است و آنها در بازداشتگاه‌های موقت به سر می‌برند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

نامه عارف به لاریجانی برای برگزاری نشست فوق العاده با حضور رئیسی و روحانی/ پاسخ وزیر جهاد کشاورزی به سوالات نمایندگان/ پرداخت اولین مرحله حمایت‌های معیشتی در ساعات پایانی امروز

17+
ایلناایلنا13 ساعت قبل

پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشد

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
آقای سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ضمن تقبیح و محکومیت اظهارات مداخله جویانه اخیر وزیر خارجه آمریکا، اظهار داشت: تنها چیزی که به آقای پمپئو نمی‌چسبد، اعلام حمایت از ملت ایران است. پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشدسخنگوی وزارت امورخارجه، تاکید کرد: ملت ایران، ملت بالغ و رشیدی است و از موانع مختلف عبور کرده و ناملایمات بسیاری را پشت سرگذاشته است و این ملت از این مرحله نیز عبور خواهد کرد و مسایل داخلی خودش را حل و فصل خواهد کرد. امنیت مرزها، محور گفتگوی فرمانده ارتش پاکستان در تهرانسخنگوی وزارت امور خارجه، سفر فرمانده ارتش پاکستان به تهران را بی نظیر توصیف کرد و گفت: مسایل دوجانبه و امنیت مرز‌ها محور گفتگو‌های فرمانده ارتش پاکستان در تهران است. آقای سید عباس موسوی اظهارداشت: آقای قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز (دوشنبه) وارد ایران شد و قرار است وی با برخی از مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و رایزنی کند. فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز وارد ایران شدآقای موسوی، افزود: فرمانده ارتش پاکستان فردا (سه شنبه) با آقای ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو خواهد کرد.

مصوبات جلسه علنی مجلس

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
اصلاح لایحه تجارت جهت تأمین نظر شورای نگهبان و اعلام وصول لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری و صنعتی از مهمترین مصوبات جلسه علنی مجلسی‌ها بود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما نمایندگان مجلس شورای اسلامی مواد اعاده شده لایحه تجارت را از سوی شورای نگهبان که در ارتباط با شرایط قرارداد بانک‌ها و ضمانت‌نامه‌های صادرکنندگان است، اصلاح کردند.
فارسفارس23 ساعت قبل
بزرگ‌ترین جمعیت سیاسی معارض در بحرین، از افزایش فشار دولت بر علمای دینی این کشور خبر داد و گفت، حتی دعا کردن برای آزادی زندانیان سیاسی نیز از نظر دولت ممنوع است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، جمعیت «الوفاق» بحرین، امروز دوشنبه، از تهدید تعدادی از علمای شیعه از جانب دولت بحرین و دستگاه‌های امنیتی این کشور خبر داد. طبق بیانیه الوفاق، دلیل تهدید علمای بحرینی به سبب دعا برای آزادی فرزندانشان و خانواده‌هایی است که به عنوان زندانی سیاسی در زندان‌های این کشور به سر می‌برند. به گفته این جمعیت بحرینی، «بیش از هشتاد درصد شهروندان بحرینی مشتاق آزادی هستند و اگر روزنه‌ای برای این افراد گشوده شود، به میادین و خیابان‌ها خواهند ریخت و به صورت مسالمت‌آمیز خواستار حقوق عادلانه خود خواهند شد». طبق گزارش‌های خبری در بحرین، بعد از آغاز اعتراضات در این کشور در سال ۲۰۱۱، حدود پنج هزار بحرینی به دلیل بیان آرای سیاسی بازداشت شده و در زندان‌های این کشور به سر می‌برند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری21 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری21 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری22 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

ولایتی: لزوم به کارگیری ظرفیت‌های دانشجویی برای ترویج فرهنگ و تمدن اسلام و ایران

فارس2 دقیقه قبل

واریز یارانه معیشتی از سوی دولت باید مستمر باشد

فارس2 دقیقه قبل

سرطان پستان در مردان بیماری نادر اما کشنده

آفتاب‌نیوز3 دقیقه قبل

لاریجانی: نظارت بر بازار و قیمت‌ کالاها در سطح سران قوا پیگیری می‌شود

فارس3 دقیقه قبل

همدان تا فردا برفی است

ایسنا6 دقیقه قبل

دستگیری هکر اینستاگرام شهروندان در مازندران

اقتصاد آنلاین8 دقیقه قبل