عناب را وارد دانشگاه و مراکز پژوهشی کنیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
عناب را وارد دانشگاه و مراکز پژوهشی کنیم

عناب را وارد دانشگاه و مراکز پژوهشی کنیم

ایسناخبرگزاری ایسنا |
عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان ‌جنوبی گفت: از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور برای ارتقای محصول عناب مطالبه نمی‌شود.

مهدی ابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در عرصه کشاورزی و به خصوص محصول عناب کسب و کارهای فراوانی قابلیت ایجاد دارند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کار چندانی برای ایجاد این کسب‌وکارها انجام نگرفته است، افزود: به طور بالقوه ایده، نیاز، توانایی انجام، سرمایه‌گذار و بازار مورد نیاز در استان وجود دارد، اما ارتباطی بین این موارد برقرار نیست.

عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان ‌جنوبی با بیان اینکه از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور برای ارتقای این محصول مطالبه نمی‌شود، تصریح کرد: از ریشه درخت عناب شش مورد، برگ آن ۱۲ مورد، هسته عناب ۷ مورد و میوه عناب ۳۵ مورد پتانسیل تولید دارو و پیش دارو وجود دارد.

ابراهیمی ادامه داد: چوب عناب می‌تواند در صنایع چوب و معرق با اقبال بالایی روبرو شود و از جمله پتانسیل‌های مغفول این درخت ارزشمند به شمار می‌آید.

کسب و کارهای مرتبط با عناب شکل گیرد

وی افزود: تولید فرآورده‌های غذایی و پیش دارو یا دارو و همچنین تولید محصولات آرایشی و بهداشتی از میوه و سایر اندام‌های درخت عناب از جمله ایده‌های پرسود برای ایجاد یک کسب و کار در هم‌نت عناب خواهد بود.

عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان ‌جنوبی بیان کرد: هم‌نت عناب فرصتی برای همکاری، مشکل‌گشایی، نوآوری و توانمند سازی در راستای ایجاد کسب و کار، خلق ثروت، افزایش اشتغال در حوزه کشاورزی و کاهش معضلات اجتماعی در خراسان جنوبی فراهم کرده است.

ابراهیمی ادامه داد: تحقیقات دانشگاهی به این دلیل که در راستای مطالبات بازار حرکت نمی‌کنند، مورد اقبال تولیدکنندگان قرار نمی‌گیرند، عیوب آن اصلاح نمی‌شود و اقداماتی که در ادامه صورت می‌گیرد، در راستای حل مشکلات تولید نیستند.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

وی افزود: نبود مطالبه باعث شده است تا تنها یک استاندارد در حدود ۲۰ سال پیش برای محصول عناب تدوین شود.

عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان ‌جنوبی بیان کرد: به منظور ایجاد و سامان‌دهی کسب و کارهای مرتبط با محصول عناب، زنجیره ارزش این محصول باید مورد توجه قرار گیرد.

ابراهیمی ادامه داد: برای شبکه‌سازی باید سواد جمعی بالا برده شود که یکی از راه‌های آن برگزاری همایش‌ها و رویدادهای مشابه است.

وی با بیان اینکه برگزاری این گونه رویدادها سبب ایجاد نوعی مطالبه‌گری در جامعه می‌شود، تصریح کرد: برخی از چالش‌ها و ایده‌هایی در حوزه کاشت و داشت عناب وجود دارد که باید مورد توجه شرکت‌کنندگان در هم‌نت عناب قرار گیرد.

عدم وجود مرکزی برای ارائه و فروش نهال مرغوب عناب

عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان ‌جنوبی اظهار کرد: عدم وجود مرکزی برای ارائه و فروش نهال مرغوب و استاندارد عناب باعث شده است تا کسب و کار تولید نهال عناب بذری پیوندی، پاجوش و قلمه به عنوان یک کسب و کار تضمین شده قلمداد شود.

ابراهیمی یادآور شد: کسب و کارها با پایان یک رویداد کارآفرینی آغاز می‌شوند و رسالت هم‌نت تنها به برگزاری این رویداد ختم نخواهد شد و قطعا ایده‌های برتر برای کارآفرینی مورد حمایت دست‌اندرکاران برگزاری هم‌نت عناب قرار خواهد گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشی متفاوت

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ پس از ۵۰ سال از تاسیس تئاتر شهر فرسودگی تجهیزات این مجموعه در طی سالها پاسخگوی نیاز امروز کارگردانان هنری تئاتر نیست. شرکتی دانش بنیان از دانشجویان دانشگاه شریف ما را به یک تور پشت صحنه برد.

فیلم | خاطره همایون شجریان از موتورسواری با علیرضا قربانی

همشهریهمشهری2 روز قبل

پویش سلام بر محمد

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل

فیلم | اجرای زنده همایون شجریان و علیرضا قربانی از آلبوم مشترک‌شان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!

دستاوردهای جدید در حوزه پوست و مو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اتفاقاتی که شاید برای افراد دیگر شبیه یک جک باشد اما واقعیت این است که این حوادث رخ می‌دهد. ماجراهایی که شاید خیلی‌ها با آن دست و پنجه نرم نکرده باشند، من ارتباطم را با آن فضا قطع نکرده‌ام، البته این را هم باید بگویم که این موضوع کار را سخت‌تر می‌کند. مجری برنامه «ماه عسل» در بخش دیگر از صحبتهایش در رابطه با تعداد کم دوستانش گفت: اینکه من دوستان کمی دارم اصلا به این دلیل نیست که من آدم محتاطی هستم. وی در ادامه صحبتهایش گفت: امسال در ماه عسل اتفاقات بی نظیری دیدیم همانند آن کاریکاتور اوباما که به ماه عسل آمده بود و یا سال پیش که طرح آمدن اسکولاری به برنامه را کشیده بودم. من پایین رفتم و آن مادر و دختر به من گفتند شما با آبروی من بازی کرده‌اید، برادر شما به خواستگاری دختر من آمده، پولی از ما گرفته و رفته است.

نظرها

اخبار بیشتر