مصر برای حل بحران سد النهضه به میانجی خارجی متوسل می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. بین‌المللی
مصر برای حل بحران سد النهضه به میانجی خارجی متوسل می‌شود

مصر برای حل بحران سد النهضه به میانجی خارجی متوسل می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
منابع آگاه از متوسل شدن مصر به یک میانجی خارجی برای حل و فصل مناقشه سد النهضه خبر دادند.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، منابع آگاه اعلام کردند که مصر هفته جاری، اتیوپی را تحت فشار قرار خواهد داد تا با استفاده از یک میانجی خارجی برای حل و فصل مناقشه روزافزون درباره سد النهضه موافقت کند.

انتظار می‌رود که عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر این موضوع را در دیدار هفته جاری خود با آبی احمد، نخست‌وزیر اتیوپی در جریان نشست سران آفریقا و روسیه در مسکو مطرح کند.

در همین راستا، یک مقام در وزارت خارجه مصر در این باره گفت: ما امیدواریم که این جلسه به توافق در مورد مشارکت شخص چهارم منجر شود و امیدواریم که طی چند هفته آینده به یک فرمول برسیم.

همچنین مقامات مصری گفتند، آنها پیشنهاد کرده‌اند که بانک جهانی طرف چهارم این بحران باشد، اما این احتمال هم وجود دارد که که میانجی یک کشور با تخصص فنی در زمینه توزیع آب مانند آمریکا یا اتحادیه اروپا باشد.

اختصاص سهم آبی مصر از رودخانه «نیل آبی» در کشورهای اتیوپی و سودان به بحرانی میان سه کشور و به ویژه مصر و اتیوپی تبدیل شده است. سد النهضه سدی است که قرار است بر روی رود نیل احداث شود و مصر آن را یک تهدید موجودیتی و اتیوپی یک فرصت برای جهش اقتصادی می‌داند.

سهم آبی مصر از رود نیل سالانه ۵۵٫۵ میلیارد متر مکعب است و در مقابل ۱۸ میلیارد متر مکعب نیز سهم آبی سودان از مجموع ۸۴ میلیارد متر مکعب مجموع آب‌های رود نیل است و اکنون مصر خواهان آن است که در صورت پر شدن سد النهضه، آسیبی به سهم آبی این کشور وارد نشود.

مصر پیشنهاد کرده است که اتیوپی سالانه ۴۰ میلیارد متر مکعب از آب‌های خود در طول چهار سال را به پر کردن سد اختصاص دهد و سطح آب‌های سد نیز ۱۶۵ متر از سطح زمین باشد که این پیشنهاد از سوی اتیوپی رد شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا20 ساعت قبل
وزیر خارجه عربستان در جریان تماس تلفنی با همتای عراقی خود به بررسی تحولات این کشور پرداخت. به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، وزارت خارجه عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان با محمد علی الحکیم، همتای عراقی خود تماس تلفنی برقرار کرد. در جریان این تماس تلفنی دو طرف به بررسی راه‌های تقویت روابط عراق و عربستان که در برآورده ساختن آمال و آرزوهای هر دو کشور نقش «بسزایی» دارند، پرداختند. وزرای خارجه عربستان و عراق در جریان این گفت‌وگوی تلفنی درخصوص تحولات عراق و بسته‌های اصلاحی دولت در پاسخ به خواسته‌های معترضان به بحث و تبادل‌نظر پرداختند. فرحان و الحکیم همچنین در جریان این تماس تلفنی به بررسی شماری از مسائل مهم منطقه‌ای، موضوعات ‌مهم و مورد توجه دو طرف و نیز لزوم دستیابی به راهکاری سیاسی برای بحران‌هایی که منطقه از آن رنج می‌برد، پرداختند.
مهرمهر20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «دنیس راس» هماهنگ‌کننده امور مناسبات آمریکا و ایران در دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» در مصاحبه با «لو پوان» فرانسه مدعی شد چنانچه برجام به نوعی اصلاح شود، احتمال حفظ آن وجود دارد حال آنکه در شکل فعلی واشنگتن تمایلی برای انجام این کار ندارد. با این حال، وی تاکید کرد که با نزدیک شدن به موعد رقابت ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، این احتمال که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور رغبت بیشتری به حصول توافق با ایران نشان دهد، محتمل است. وی همچنین گفت ترامپ خودش اهل معامله است و با میانجی‌گری مشکلی ندارد و چنانچه امانوئل ماکرون همتای فرانسوی این حس را به وجود بیاورد که می‌تواند در این توافق جدید سودمند باشد، ترامپ بهتر از اوباما عمل می‌کند.
ایلناایلنا21 ساعت قبل
وزیر خارجه پیشین آمریکا گفت، این‌که دولت بریتانیا هنوز گزارش درباره دخالت روسیه در سیاست این کشور را منتشر نکرده «توجیه‌ناپذیر و شرم‌آور» ‌است. به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی، «هیلاری کلینتون»، وزیر خارجه پیشین آمریکا گفت، این‌که دولت بریتانیا هنوز گزارش درباره دخالت روسیه در سیاست این کشور را منتشر نکرده «توجیه‌ناپذیر و شرم‌آور» ‌است. وی همچنین گفت، از این‌که دولت بریتانیا هنوز این گزارش را منتشر نکرده «مات و مبهوت» مانده است. نامزد انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا گفت: «هیچ شرطی برای عدم انتشار این گزارش مورد قبول نیست». عدم انتشار این گزارش به نفع روسیه است، نه بریتانیا.»
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه سومریه، نخست وزیر عراق روز سه شنبه اعتراضات و تظاهرات در این کشور را رویدادی مهم و فرصتی گرانبها برای انجام اصلاحات برشمرد. «عادل عبدالمهدی» در نشست سه شنبه شب هیات دولت عراق همچنین افزود که در این اعتراضات تعدادی از تظاهرات کنندگان و نیروهای امنیتی کشته شدند که این مایه تاسف و اندوه است. نخست وزیر عراق همچنین بر انسجام و رابطه برادری نیروهای مسلح و مردم این کشور تاکید کرد و افزود که دولت درس‌های زیادی از تظاهرات گرفته است. عبدالمهدی در عین حال اظهار داشت که موضوع فساد یک معضل قدیمی در عراق است و مربوط به برهه اخیر نمی‌شود.
فارسفارس16 ساعت قبل
بازارهای بورس آسیا امروز رشد نسبی را تجربه کردند و بورس‌های اروپایی نیز تا حدودی مثبت بودند چرا که سهامداران منتظر سیگنال مثبت از مذاکرات تجاری چین و آمریکا هستند. این مسئله باعث شد انتظار سهامداران برای شنیدن بخشی از جزئیات توافق تجاری چین و آمریکا در سخنرانی امروز ترامپ افزایش یابد. بورس ژاپن ۰٫۸ درصد بالا رفت اما بورس چین ۰٫۲ درصد کاهش ارزش را تجربه کرد. شاخص S&P۵۰۰ معادل ۰٫۸ درصد رشد کرد و شاخص یورو استاکس ۵۰ نیز ۰٫۴ درصد بالا رفت. یک سیگنال مثبت در سخنرانی ترامپ نسبت به توافق تجاری چین و آمریکا به احتمال زیاد می‌تواند تا حدودی سهامداران را در بازارهای بورس اقناع کند و نیازی هم نیست این سخنرانی خیلی به جزئیات فاز یک توافق اشاره داشته باشد.
فارسفارس19 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزیر خارجه عراق روز سه شنبه با همتای سعودی خود درباره بسته‌های اصلاحی دولت عراق برای پاسخ به خواسته‌های معترضان عراقی گفت‌وگو کرد. دفتر اطلاع رسانی وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: «محمد علی الحکیم» وزیر خارجه عراق یک تماس تلفنی از «فیصل بن فرحان» همتای سعودی خود دریافت کرد. به گزارش وبگاه خبری موازین نیوز، بر اساس این بیانیه، دو طرف در مورد راه‌های تقویت روابط بین بغداد و ریاض برای کمک به تحقق آرمان‌های هر دو کشور بحث و گفت‌وگو کردند و وزیر خارجه عراق از تحولات عراق و بسته‌های اصلاحی که دولت عراق برای تحقق خواسته‌های تظاهرات‌کنندگان ارائه کرده است، برای همتای سعودی خود سخن گفت. بیانیه وزارت خارجه عراق افزود: آنها همچنین درباره شماری از مسائل منطقه که مورد اهتمام هر دو کشور است و لزوم ایجاد راه حل‌های سیاسی برای بحران‌هایی که منطقه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، گفت‌وگو کردند. انتهای پیام/م

نظرها

اخبار بیشتر