جامعه مدرسین برای فعالیت سیاسی نیازمند دریافت مجوز هستند؟ /پاسخ دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب را بخوانید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
جامعه مدرسین برای فعالیت سیاسی نیازمند دریافت مجوز هستند؟ /پاسخ دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب را بخوانید

جامعه مدرسین برای فعالیت سیاسی نیازمند دریافت مجوز هستند؟ /پاسخ دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب را بخوانید

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
اعتماد آنلاین نوشت: دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: شکل‌گیری یک جامعه‌ به معنی شکل‌گیری تشکل سیاسی نیست. این جامعه زیرمجموعه حوزه است. اما اگر آن جامعه از فرد، گروه یا فهرستی حمایت می‌کنند، آن متولی‌ای که به آنها مجوز داده یا بر آنها نظارت دارد، مسئولیت اقدامات‌شان را هم بر عهده دارد.

متن این گفتگو در ادامه آمده است؛

فهرستی از سوی وزارت کشور منتشر شده که در آن نام ۱۱۶ حزب، تشکل و ۶ جبهه که مجوز فعالیت حزبی دریافت کرده‌اند اعلام شده است. پیش از این هم شما در یک نشست اعلام کردید که جامعه روحانیت مبارز و مجمع روحانیون مبارز با توجه به اذن رهبری نیازی به دریافت مجوز ندارند. اما در این میان تکلیف جامعه مدرسین حوزه علیمه قم و مجمع مدرسین حوزه علیمه قم مشخص نشده است. آیا این ۲ تشکل نیازی به دریافت مجوز ندارند؟

تشکل‌هایی مانند جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و مجمع مدرسین حوزه علمیه قم فعالیت حزبی نمی‌کنند. چون پروانه‌ای از ما ندارند، فعالیت حزبی هم ندارند، بنابراین اصلا ما برای آنها تصمیم نمی‌گیریم.

به هر حال برخی مواقع فعالیت‌های سیاسی و انتخاباتی از آنها دیده می‌شود؟

فعالیت سیاسی دارند، اما فعالیت حزبی یا انتخاباتی معمولا انجام نمی‌دهند. این موضوع در حقیقت در حیطه کار کمیسیون ماده ۱۰ نیست و هیچ‌وقت هم مطرح نشده است و هیچ‌گاه هم پروانه‌ای نگرفته‌اند. فعالیت‌هایی که خود آنها انجام می‌دهند در حقیقت فعالیت حزبی به حساب نمی‌آید. ما هم در قالب تشکل حزبی آنها را نمی‌بینیم و در کمیسیون تا به حال مطرح نشده است.

جامعه مدرسین فعالیت خرد انتخاباتی ندارد، اما حمایت می‌کند و در انتخابات خبرگان هم دارای لیست انتخاباتی است، اینها فعالیت سیاسی و انتخاباتی محسوب نمی‌شود؟

بخواهند فعالیت حزبی کنند قاعدتا باید مجوز دریافت کنند. اخیرا هم دیدم در مصاحبه‌ها اعلام کرده بودند ما در انتخابات ورود نمی‌کنیم. اما اگر قصد داشته باشند که فعالیت حزبی انجام دهند، ما پیگیری می‌کنیم که بیایند مجوز دریافت کنند. منتها بدون فعالیت حزبی ارتباطی با کمیسیون ماده ۱۰ و حوزه فعالیت ما پیدا نمی‌کند.

جامعه مدرسین برای فعالیت سیاسی نیازمند دریافت مجوز هستند؟ /پاسخ دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب را بخوانید - 8

پس شما اصل را بر نداشتن فعالیت انتخاباتی این تشکل‌ها می‌گذارید، با توجه به اینکه اعلام کرده‌اند فعالیت انتخاباتی و حزبی نخواهند داشت؟ حزبی که فقط کار انتخاباتی انجام نمی‌دهد، به جز فعالیت سیاسی و انتخاباتی کارهای دیگری هم صورت می‌دهد. چون در حال حاضر فعالیت آنها در قالب یک حزب سیاسی نیست ما به آن ورود نمی‌کنیم.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

فعالیت سیاسی و انتخاباتی برای عموم آزاد است، اما اگر کسی بخواهد تحت نام برندی فعالیت سیاسی یا انتخاباتی داشته باشد- تحت عنوان یک تابلو، برند و نشان به عنوان یک حزب سیاسی- آن زمان باید از کمیسیون ماده ۱۰ مجوز دریافت کند.

فرض بگیرید که اصولگرایان یک فهرست را برای انتخابات مجلس نهایی می‌کنند و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از این فهرست حمایت می‌کند. این فعالیت سیاسی و انتخاباتی به حساب می‌آید، یا آزاد است و به عنوان یک تشکل می‌تواند این کار را صورت دهد؟

اینکه جامعه‌ای شکل گرفته به معنی شکل‌گیری تشکل سیاسی نیست. این جامعه زیرمجموعه حوزه است. اما اگر جامعه‌ای از فرد، گروه یا فهرستی حمایت می‌کند، آن متولی‌ای که به آنها مجوز داده یا بر آنها نظارت دارد، مسئولیت اقدامات آنها را هم بر عهده دارد. همان‌طور که گفتم مثلا تشکل‌ها و گروه‌هایی هستند که در جامعه شکل گرفته‌اند، اما حزب تلقی نمی‌شوند. اگر یک مجمع، کانون یا شورایی به عنوان NGO، خیریه یا گروه دیگری از جایی مجوز داشته باشند ولی بیایند و از کسی حمایت کنند، منعی ندارد و به حوزه کاری ما هم برنمی‌گردد. مسئولیت این کار به خودشان و کسی که مجوز صادر کرده است برمی‌گردد؛ اما اگر به عنوان یک نهاد، حزب یا تشکل سیاسی بخواهد این کار را انجام دهد، قاعدتا باید از ما مجوز دریافت کند. از نظر ما این تشکل‌ها، تشکل‌های حوزوی به حساب می‌آیند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خانه ملتخانه ملت52 دقیقه قبل
وی در ادامه با بیان اینکه پیروزی انقلاب اسلامی، رشادت‌های ملت در ۸ سال دفاع مقدس و همچنین مقابله با تحریم‌های ظالمانه غرب علیه کشورمان همگی در سایه اطمینان مردم به وجود آمد که سبب ساز همدلی و یکپارچگی شد، اظهار داشت: در غیر این صورت تفرقه و اختلاف هر بنیانی را سرنگون خواهد کرد. بختیار ادامه داد: در روز گذشته عده‌ای معدود اقدام به ایجاد اختلال در سخنرانی رئیس جمهور به عنوان مقام دوم کشور کرد، این اقدام را محکوم می‌کنیم و چنانچه رهبری نیز همواره حرکات خودسرانه را تقبیح کرده‌اند، از وزارت کشور و مسئولان امنیتی و اطلاعاتی می‌خواهیم به این موضوع رسیدگی جدی کنند. بختیار در ادامه با تأکید بر اینکه موانع قابل حل در رابطه با رونق اقتصادی با اندکی سعه صدر، همکاری بین دولت و مجلس راه آن هموار می‌شود، اظهار داشت: مثال رونق اقتصادی کشور مثال صیادی است که در ساحل نشسته و نگران صید ماهی تنها در محدوده خود است در حالی که دریای بیکران سرشار از ماهی‌های بسیار است. این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: رسالت ما نمایندگان این است که راهکار برون رفت از شرایط کنونی را بیابیم و برای تحریم نفت و تأمین منابع جایگزین و هدایت سرمایه مردم به سمت بخش مولد راه حل بدهیم؛ تحریم نفت و کالاهای استراتژیک در دوران تحریم سابق، نقطه اتکای آمریکا برای از پای درآوردن ملت ایران بوده که امروز با همکاری دولت و مجلس، این موارد مسأله کشور نیست اما وابستگی کشور به درآمدهای نفتی ما را در تنگنا قرار داده است. وی در ادامه با اشاره به اینکه تحریم نفت راهکار دارد، عنوان کرد: طرح توسعه صنایع پایین دستی نفت به میزان ۲ میلیون بشکه با سرمایه مردمی از طریق بازار بورس نقدینگی را به سمت اتمام طرح‌های نیمه تمام، ارتقا و ایجاد پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها که به تصویب مجلس رسید می‌برد که یکی از راهکارهایی است که دولت باید هرچه سریع‌تر آیین نامه آن را تصویب و اجرا کند و با این مدل توسعه یافته می‌توان نقدینگی غیرمولد را به سمت بخش مولد جذاب سوق داد.
الفالف16 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۰۱۳۹دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانیسخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است. نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است.
الفالف20 ساعت قبل
ویدئویی از آقای روحانی دیدم (۱) که مربوط به سخنانشان در جشنواره شهید رجایی بود. او اعداد و ارقامی را اعلام کرد که خوشبختانه به سرعت توسط سخنگوی دستگاه قضایی پاسخ داده شد. هر چند او نامی از این نهاد نبرد اما ریشه و سابقه عصبانیت ایشان نسبت به این مجموعه‌ بر کسی پوشیده نیست. متاسفانه سخنان آقای روحانی در یزد نه در قامت رئیس‌جمهور که بیشتر در هیبت یک رقیب انتخاباتی بیان شد شاید ایشان آقای رئیسی (رئیس فعلی قوه قضاییه و رقیب سال ۹۶) را هنوز رقیب انتخاباتی خود می‌داند که اینگونه سخن می‌گوید. برخی معتقدند تغییر لحن آقای روحانی و عصبانیت و شبهه افکنی در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی بی ارتباط با پرونده برادر ایشان آقای حسین فریدون و محکومیت و زندانی شدنش نیست.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ​ غلامحسین اسماعیلی در گفتگو با برنامه پارک شهر شبکه رادیویی تهران درباره اصلاح قانون مقابله با جرایم اقتصادی از تلاش این دستگاه در پیشگیری از وقوع جرم خبر داد و گفت: حراست سازمان‌ها، اداره‌ها، مدیران، نهاد‌های نظارتی و سازمان وزارت اطلاعات و به‌ویژه مردم می‌توانند با اعمال نظارت از بروز دوباره فساد اقتصادی جلوگیری می‌کنند. اسماعیلی با بیان اینکه سالم سازی‌اداره‌ها و روابط بین مردم از عوامل موثر در پیشگری جرم اقتصادی است، گفت: قوانین ما ساخته دست بشر است و به تغییر و به‌روزرسانی نیاز دارد، اما معتقدیم قانون فعلی لازم الاجراست و در کنار این الزام به رعایت قانون از مجلس می‌خواهیم قانون را روزآمد کند. اسماعیلی درباره پرونده سکه ثامن گفت: آنچه را از اموال توانستیم، نقد و به شکل مساوی بین طلب‌کاران تقسیم کردیم که افراد با ارقام جزئی به حقشان رسیدند و افرادی که طلب بیشتری دارند مقداری را دریافت کرده‌اند، اما بقیه بعد از فروش اموال در خارج از کشور بازگردانده می‌شود. بررسی قانون جرایم سیاسی موضوع دیگری بود که سخنگوی قوه قضاییه به آن تاکید کرد و گفت: قانون جرم سیاسی، سال‌های قبل تصویب شده و در قانون آمده است که چه دسته از جرایم، سیاسی هستند و رئیس قوه قضاییه هم دستور داده است که مفاهیم جرم سیاسی که با برخی از جرایم عمومی مانند نشر اکاذیب اشتراک دارد، متمایز شود و تداخل نداشته باشد. اسماعیلی با اعلام اینکه هیئت منصفه جرایم مطبوعاتی و دادگاه‌های سیاسی هر دو سال یک بار تغییر می‌کند، گفت: الزامات قانون و ضوابط قانونی این جرایم تکمیل شده است تا در آینده اگر با فعلی مواجه شدیم در چارچوب این قانون رسیدگی شود.
الفالف20 ساعت قبل
کنایه فرمانده سابق سپاه به روحانیگروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۳۹ ۳۹۸۰۸۲۰۱۲۶۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارسرلشکر جعفری طی توئیتی درباره اظهارات اخیر روحانی نوشت: جناب رئیس‌جمهور اگر در مسیر مبارزه با بی‌عدالتی‌ها کاری نمی‌کنند، لااقل کارهایی که دیگران انجام می‌دهند را تخریب نکنند!
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس، با صدور بیانیه‌ای مشترک از کاهش تعهدات برجامی ایران ابراز نگرانی کردند. در این بیانیه وزرای خارجه سه کشور اروپایی ادعا کرده‌اند که اقدام اخیر ایران در فردو به منزله تسریع اقدامات این کشور در زمینه فاصله گرفتن از توافق هسته‌ای برجام است. از سوی دیگر تائید آغاز غنی سازی اورانیوم در فردو از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها چند روز پس از اعلام آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران صورت گرفت. ایران گام چهارم کاهش تعهدات خود در توافق برجام را در واکنش به عدم اجرای تعهدات کشورهای اروپایی در این توافق اعلام کرده و گفته است این کاهش تعهدات تا زمان عمل به تعهدات کشورهای اروپایی عضو برجام ادامه خواهد داشت. ایران در عین حال تاکید کرد در صورت اجرای تعهدات کشورهای اروپایی، امکان بازگشت به تعهدات پیشین در توافق هسته‌ای وجود دارد.

نظرها

اخبار بیشتر