جزئیات طرح خروج آمریکا؛ حفظ آسمان شرق فرات، ‌ پایگاه التنف و نفت و گاز سوریه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سیاسی
جزئیات طرح خروج آمریکا؛ حفظ آسمان شرق فرات، ‌ پایگاه التنف و نفت و گاز سوریه

جزئیات طرح خروج آمریکا؛ حفظ آسمان شرق فرات، ‌ پایگاه التنف و نفت و گاز سوریه

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
طرح وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) برای اجرای تصمیم دونالد ترامپ در زمینه خارج کردن نیروهای آمریکایی از شمال شرق سوریه اعلام شد.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد، کل ‌نیروهای آمریکایی طبق نقشه و طرح کنونی سوریه را به مقصد غرب عراق ترک خواهند کرد.

اسپر به خبرنگاران همراهش در هواپیمای نظامی در مسیرش به خاورمیانه درباره بهانه ادامه حضور نیروهای آمریکایی در منطقه گفت، ارتش به عملیات نظامی خود علیه داعش به منظور ممانعت از بازگشت مجدد آن به منطقه بدون بعید دانستن ایده «اجرای عملیات مقابله با داعش در داخل خاک سوریه» ادامه می‌دهد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از وزارت دفاع کشورش خواسته بود طرح‌هایی برای اجرای تصمیم سیاسی او در زمینه خروج از سوریه و دستیابی به تفاهماتی با ترکیه درباره ایجاد «منطقه امن» در شمال شرق سوریه به عمق ۳۲ کیلومتر و طول ۴۴۰ کیلومتر تهیه کند.

براساس اطلاعات واصله به روزنامه الشرق الاوسط، این طرح و ایده وزارت دفاع آمریکا شامل مولفه‌های ذیل است:

- انتقال ۷۰۰ سرباز آمریکایی از شرق سوریه به غرب فرات.

- حفظ حضور ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به سرکردگی آمریکا در حریم هوایی شرق سوریه.

- باقی نگه داشتن یادداشت تفاهم «منع برخورد» با طرف روسی با احتمال بررسی تعدیل آن.

- حفظ پایگاه التنف در گوشه مرزی سوریه - عراق و اردن که شامل نیروهای ویژه و حامی مخالفان سوری با هدف مقابله با دعش و ارائه حمایت اطلاعاتی است.

- حفظ عناصر مقاطعه کار شرکت‌های نظامی خصوصی در نزدیکی چاه‌های نفت و میادین گازی (منطقه شرق فرات شامل ۹۰ درصد نفت سوریه و نیمی از گاز این کشور است).

- انتقال پایگاه‌های نظامی به مناطق نزدیک به چاه‌های نفت در مرزهای عراق به منظور ممانعت از دخل و تصرف این چاه‌ها توسط دولت دمشق و تسلط دمشق بر این چاه‌ها و میادین قبل از دستیابی به هرگونه تفاهمی.

- بررسی پیشنهاد تامین حمایت بین‌المللی و نیروهای ویژه برای زندان‌هایی که دربرگیرنده عناصر خطرناک داعش از نظر غرب هستند.

این نکات ضمن اموری بودند که مایک پامپئو، ‌ وزیر خارجه آمریکا در سفر اخیرش به خاورمیانه بررسی کرد و مارک اسپر، وزیر دفاع نیز قصد دارد در سفر کنونی به منطقه آنها را مورد ارزیابی قرار دهد.

نیروهای آمریکایی ظرف روزهای گذشته از سه پایگاه نظامی خود عقب‌نشینی کردند که در میان آنها پایگاه شهر منبج و پایگاه نزدیک عین العرب (کوبانی) است.

تمامی پایگاه‌های آمریکا در شمال استان رقه و شمال شرق حلب خالی هستند در حالی که آمریکایی‌ها پایگاه‌های خود در دو استان حسکه و دیرالزور را به اضافه التنف در جنوب سوریه حفظ کرده‌اند.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

دیده بان حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان سوری می‌گوید، ‌ بیش از ۷۰ خودروی نظامی و خودروی زرهی با پرچم آمریکا از تل تمر در استان حسکه با حمایت و پیشتیبانی هلی‌کوپترهایی در جریان انتقال از شرق سوریه به غرب عراق عبور کردند. این کاروان بزرگترین پایگاه نظامی خود در سوریه واقع در فرودگاه «صرین» را تخلیه کرد که در ۳۰ کیلومتری جنوب کوبانی است. این پایگاه در اطراف منطقه امنی قرار دارد که ترکیه درصدد ایجاد آن در شمال شرق سوریه است به طوریکه گروه‌های سوری مسلح حامی آن از نهم اکتبر حملاتی را علیه کردهای سوری به راه انداختند. اکنون نیروهای مزدور حامی ترکیه بر نوار مرزی به طول ۱۲۰ کیلومتر کنترل دارند.

مسؤولان غربی می‌گویند، آمریکا مانعی در حصول تفاهمات بین هم‌پیمانانش یعنی نیروهای دموکراتیک سوریه و دمشق در خصوص اداره منطقه در شرق فرات نمی‌بیند و واشنگتن سعی می‌کند ورق مذاکراتی خود را برای بهبود موضع‌گیری آنها (کردها) با دمشق را حفظ کند.

طرف آمریکایی همچنین مشکلی با ایجاد منطقه امن براساس تصور ترکیه ندارد که شامل عقب‌نشینی نیروهای کرد و سلاح‌های سنگین آنها و نابودی پایگاه‌های آمریکایی از جرابلس تا رود فرات تا فش خابور در نزدیکی مرزهای عراق می‌شود.

واشنگتن از آنکارا خواست از مناطق و شهرهای کردنشین دور شود و به جنگ با داعش ضرری نرساند. این در حالی است که آینده منبج و کوبانی محور دیدار فردا (سه‌شنبه) روسای جمهوری ترکیه و روسیه در مسکو خواهد بود.

مسؤولان غربی به تفاهمات آنکارا با روسیه و آمریکا اشاره می‌کنند که منجر خواهد شد راه میانبری بین حسکه و حلب (خط تماس) بین ارتش ترکیه و گروه‌های مزدورش از یک سو و نیروهای دموکراتیک سوریه از سوی دیگر ایجاد شود به این ترتیب ارتش آمریکا ایجاد ۱۲ برج دیده‌بانی و پایگاه را در نزدیکی این مسیر شروع کرده است. (این تفاهمات احتمالا در آینده بین آنکارا، دمشق و مسکو شامل پیشروی ارتش سوریه به سمت جنوب ادلب باشد).

به این ترتیب منطقه امن احتمالا شامل مناطق کردنشین در گوشه شمال شرقی سوریه در نزدیکی مرزهای عراق می‌شود البته اگر تفاهمات دمشق و کردها به ورود هرچه سریع‌تر نیروهای دولتی سوریه مستقر در حسکه و قامشلی به مناطقی دورتر از نقطه تل تمر نینجامد.

در این راستا احمد الجربا، ‌ رئیس جریان «الغد» در تلاش برای احیای پیشنهاد قبلی خود در زمینه استقرار نیروهای مبارز کرد (پیشمرگ‌ روژ) در مناطق کردنشین در مرزهای عراق‌، ترکیه و سوریه براساس تفاهمات بین آنکارا، ‌ دولت اقلیم کردستان عراق و موافقت آمریکاست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگارگروه سیاسی خبرگزاری میزان، جلسه علنی امروز (سه شنبه ۲۱ آبان) مجلس شورای اسلامی دقایقی قبل آغاز شد. -گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در مؤسسه بین‌المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی-گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (۴۴) قانون اساسی در مورد آسیب‌شناسی، چالش‌ها و راهکار‌های رونق تولید در سال ۱۳۹۸-گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه‌عضویت‌دولت جمهوری اسلامی ایران در شرکت بین‌المللی نقدینگی اسلامی-گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (۴۴) قانون اساسی در مورد طرح مستثنا شدن بانک رفاه کارگران از سقف مجاز تملک سهام بانک‌هخای تجاری غیر دولتی-گزارش کمیسیون عمران در مورد مغایرت آیین نامه‌های قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان-گزارش کمیسیون انرژی در مورد طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت و CNG در کشور. ریاست این جلسه رابرعهده دارد. سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی دستورکار‌ امروز مجلس شورای اسلامی را به شرح ذیل قرائت کرد: انتهای پیام/

فیلم | رئیس جمهور: سال آینده تحریم تسلیحاتی ایران برداشته خواهد شد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در دنیای نوین امروز که هر کسب و کار و فعالیتی قدم به سوی آنلاین شدن و فعالیت در بستر وب گذاشته است، بازار استارت آپ‌های ارائه دهنده خدمات منزل از جمله، نظافت منزل، حمل بار و اثاث، تعمیر تاسیسات و … بسیار گرم شده است. استارت آپ‌های متعددی در این حوزه در حال فعالیت می‌باشند اما اینکه بتوانیم یک شرکت خوب در حوزه ارائه خدمات بیابیم، که کار درست بوده و بتواند تمام نیاز‌های ما را برطرف سازد بسیار سخت است. شرکتی که بتواند، نیروی مجرب و کاربلد برای مشتریان خود ارسال نماید تک و توک‌ در بین این استارت آپ‌ها دیده می‌شود و امروز میخواهیم یکی از این شرکت‌ها را که به صورت اختصاصی در شهر تهران فعالیت می‌کند به شما معرفی کنیم.
ایسناایسنا20 ساعت قبل
ابعادی از اقدامات تلافی‌جویانه همسر بنیامین نتانیاهو علیه یک خانواده سرشناس صاحب یکی از رسانه‌های خبری تاثیرگذار در اسرائیل فاش شده است. با این حال، روزنامه تایمز آو اسرائیل در گزارشی افشاگرانه با استناد به متن به بیرون درز کرده مربوط به یک بازجویی نوشت، ساره نتانیاهو ظاهرا از شلومو فیلبر، مدیر کل سابق وزارت ارتباطات اسرائیل خواسته تا کمک‌های رسانه‌ای به خانواده «الوویچ»، مالک پایگاه خبری پرطرفدار «Walla» را به دلیل پوشش خبری نامطلوب این رسانه از او و نخست وزیر این رژیم محدود سازد. علت این درخواست هم تنها به این خاطر بود که خانواده نتانیاهو از نحوه پوشش خبری پایگاه Walla از خودشان راضی نبودند. " وی ادامه داده است: سارا نتانیاهو دریکی از دیدارهایمان به من گفت، به فیلبر بگو چندان به شائول کمک نکند. انتهای پیام

فیلم | معترضین لبنانی خبرنگار زن شبکه سعودی العربیه را مسخره کردند

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در دنیای نوین امروز که هر کسب و کار و فعالیتی قدم به سوی آنلاین شدن و فعالیت در بستر وب گذاشته است، بازار استارت آپ‌های ارائه دهنده خدمات منزل از جمله، نظافت منزل، حمل بار و اثاث، تعمیر تاسیسات و … بسیار گرم شده است. استارت آپ‌های متعددی در این حوزه در حال فعالیت می‌باشند اما اینکه بتوانیم یک شرکت خوب در حوزه ارائه خدمات بیابیم، که کار درست بوده و بتواند تمام نیاز‌های ما را برطرف سازد بسیار سخت است. شرکتی که بتواند، نیروی مجرب و کاربلد برای مشتریان خود ارسال نماید تک و توک‌ در بین این استارت آپ‌ها دیده می‌شود و امروز میخواهیم یکی از این شرکت‌ها را که به صورت اختصاصی در شهر تهران فعالیت می‌کند به شما معرفی کنیم.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اسپوتنیک، روزنامه سوئیسی NZZ نوشت، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه با صحبت از «مرگ مغزی» ناتو یک هدیه خوب به مقامات روسیه داد. اعلامیه ریاست جمهوری فرانسه خطاب به مسکو را می‌توان سیگنالی برای گفتگوی استراتژیک و فراخوان برلین به انجام اقدامات نامید. مقامات روسیه درک می‌کنند که ائتلاف آتلانتیک شمالی ناپدید نخواهد شد و اصلاحات در این سازمان پیش‌بینی نمی‌شود. اما به عقیده نویسنده مقاله، روسیه به دلیل تحریم‌های سیاسی و اقتصادی اتحادیه اروپا در انزوا قرار گرفته است. روسیه می‌تواند آرام بر دعوای اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها، عدم فعالیت برلین و ناامیدی مکرون نظارت کند.
رکنارکنا22 ساعت قبل
حجت الاسلام جلیل محبی دبیر ستاد امر به معروف در واکنش به صحبت‌های روحانی و با استناد به قانون آیین دادرسی کیفری نوشت: آقای روحانی مرتکب جرم شده و مشمول دو سال حبس است. منبع: مثلث آنلاینبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه ۲۱ آبان‌ماه

خبری1 ساعت قبل

تاثیر میدان نفتی تازه کشف شده بر اقتصاد و روابط بین‌الملل

خبری19 ساعت قبل

در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها در بولیوی،‌ اوو مورالس از قدرت کناره‌گیری کرد

خبری23 ساعت قبل

اجرای ۶۲۵ برنامه به مناسبت ایام بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان زنجان

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور8 دقیقه قبل

برگزاری ۱۰۱۷ برنامه ویژه هفته کتاب در استان کرمان

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور10 دقیقه قبل

مجلس موضوع کلاهبرداری‌های اینترنتی را در نشست غیرعلنی با حضور وزیر اقتصاد بررسی کند

خانه ملت14 دقیقه قبل

دنیس راس توافق ایران و آمریکا را محتمل دانست

خبرآنلاین15 دقیقه قبل

فیلم/ پاسخ موشکی مقاومت به ترور فرمانده فلسطینی

مشرق‌نیوز15 دقیقه قبل

رونالدو باشگاه یوونتوس را عصبانی کرده است

اعتمادآنلاین16 دقیقه قبل

آمریکا به دنبال ایجاد تفرقه و برهم زدن جوامع اسلامی است

میزان‌آنلاین16 دقیقه قبل