رفتیم و برگشتیم، همین!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. فرهنگ
رفتیم و برگشتیم، همین!

رفتیم و برگشتیم، همین!

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
مسوولان ایرانی شرکت‌کننده در نمایشگاه به جای درک درست از فضای رویداد، ملاقات با رئیس نمایشگاه کتاب فرانکفورت (که هرساله انجام می‌شود) را هم در زمره برنامه‌های اعلامی خود قرار می‌دهند، غافل از اینکه...

به گزارش مشرق، هفتادویکمین دوره نمایشگاه کتاب فرانکفورت سه‌شنبه هفته گذشته فعالیت خود را آغاز کرد و بعد از پنج روز فعالیت روز گذشته به کار خود پایان داد. از ایران هم گروهی از ناشران در قالب غرفه ملی ایران در این رویداد شرکت کردند. در این گزارش نگاهی خواهیم انداخت به این رویداد بزرگ و البته برنامه‌های غرفه ایران.

کوتاه آمدن در برابر فروش کتاب؟

یکی از ویژگی‌های نمایشگاه کتاب فرانکفورت این بود که فروش در آن معنایی ندارد. سه روز اول را به متخصصان و اهالی نشر و نویسندگان اختصاص می‌دادند و دو روز آخر را به همراه بلیت‌فروشی به روی مردم عادی باز می‌کردند ولی کتابی فروش نمی‌رفت با این حال امسال مسوولان این نمایشگاه بر اثر تقاضاهای زیادی مردمی مقرر کردند که روز آخر نمایشگاه به فروش کتاب اختصاص پیدا کند؛ خبری که شاید به مذاق ناشران ایرانی هم خوش بیاید و احتمالا بتوانند به جای هدیه دادن کتاب‌هایشان در روز آخر، مقداری از آنها را تبدیل به دلار و یورو کنند؛ البته همچنان رویکرد نمایشگاه کتاب بر عدم‌فروش است و شاید در سال آینده این تصمیم لغو شود.

میهمانان به ظاهر بی‌ربط با کتاب در فرانکفورت

یکی از ویژگی‌های نمایشگاه کتاب فرانکفورت حضور افرادی است که ظاهرا ارتباطی با کتاب ندارند؛ اما برگزارکنندگان نمایشگاه سعی می‌کنند با برگزاری نشست‌های تخصصی از همه ظرفیت‌های موجود استفاده کنند. امسال هم این اتفاق افتاد و در نشست گفت‌وگو برای توسعه «CEOTALK» کلی لوگنبیل، معاون رییس شرکت بین‌المللی نتفلیکس به‌عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آثار سینمایی و تلویزیونی در نمایشگاه حضور پیدا کرد و به سوالات نمایندگان نشریات معتبر کتاب در دنیا چون پابلیشر ویکلی، پابلیشر نیوز، بوک ریپورت، لیور هبدو از کشورهای فرانسه، آلمان، آمریکا، برزیل و چین پاسخ داد. یکی از مهم‌ترین برنامه‌های امسال نمایشگاه فرانسیس حضور گوری، مدیرعامل سازمان جهانی مالیت فکری «wipo» بود که سخنرانی جالبی هم داشت. دیگر بخش قابل توجه امسال نمایشگاه کتاب فرانکفورت بخشی با عنوان «CREATE YOUR REVOLUTION» یا «انقلاب درونی خودت را ایجاد کن» بود که در آن افرادی چون مدیر بخش ایجاد خلاقیت در آزمایشگاه تولید خلاقیت شرکت گوگل، مدیر بخش سئو جشنواره فیلم لندن و مدیر جایزه ادبی جهانی پن نشست‌هایی را برگزار کردند. جالب است که نمایشگاه کتاب فرانکفورت یک جایزه سینمایی هم دارد که روز شنبه، ۲۷ مهر در محل این نمایشگاه اهدا شد و البته حضور نویسندگان مشهور جهان در این نمایشگاه امری طبیعی است. امسال هم یونس‌بو، نویسنده مشهور نروژی، پلیسینویس سرشناس و مارگارت آتوود، الیف شافاک و کولسون حضور پیدا کردند.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

و اما ایران با برنامه تکراری و بی‌مخاطب

ایران امسال نیز با علم و کتل فراوان به این رویداد کتابی رفت. چند سالی است که افق مسوولان وزارت ارشاد به سوی نمایشگاه کتاب فرانکفورت تنظیم شده است و هر ساله سعی می‌کنند خیلی پرقدرت! در این نمایشگاه شرکت کنند؛ اما نکته مغفول اینجاست که ظاهرا اصول و آداب شرکت در این برنامه خیلی برای مسوولان فرهنگی ایران جا نیفتاده است. نمایشگاه کتاب فرانکفورت اصولا یک رویداد اقتصادی در حوزه نشر است.

از تمام جهان در آن شرکت می‌کنند تا به سود اقتصادی برسند اما غرفه ایران در این رویداد مکانی می‌شود برای ذکر سخنرانی به زبان فارسی و البته رونمایی‌هایی که مخاطبش فقط حاضران در غرفه هستند. اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی، مجمع ناشران انقلاب اسلامی، موسسه فرهنگی مجمع ناشران دفاع مقدس، انجمن فرهنگی- هنری زنان ناشر و انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان، ۶ تشکل صنفی نشر هستند که به فرانکفورت رفتند که عموما بعد از نمایشگاه گزارشی از فعالیت خود منتشر نمی‌کنند؛ البته امسال آژانس ادبی پل و دایره مینا به این رویداد رفتند و با توجه به اینکه این مدل فعالیت ظرفیت و سنخیت بیشتری با رویدادی مثل فرانکفورت دارد باید شاهد گزارش احتمالا دقیق‌تری از فرانکفورت باشیم. انتشارات سوره مهر، شاهد، عصر گویش، سفیر اردهال، فرانگرپارس، خانه فرهنگ و هنر گویا، شمع و مه، نشریه گیل‌گمش، کیان‌افراز، امیرکبیر، براق، شازده کوچولو، شهر قلم، موسسه فرهنگی و هنری خراسان، انتشارات کودکان یزد، بنیاد پژوهش‌های قرآنی برکات، انتشارات هزاره ققنوس، خانه هنرمندان، نحل و راز بارش هم ناشرانی بودند که امسال در فرانکفورت حاضر بودند و با توجه به مدل فعالیت برخی از این ناشران به نظر نمی‌رسد اتفاق خاصی درباره برخی از آنها بیفتد؛ البته برخی ناشران این لیست اصولا فعالیت‌شان در خارج کشور است و حضورشان در فرانکفورت کارکرد دارد؛ اما حضور هر ساله برخی ناشران دولتی بدون ارائه هیچ گزارش و عملکردی قابل تامل است.

البته مسوولان ایرانی شرکت‌کننده در نمایشگاه به جای درک درست از فضای رویداد، ملاقات با رئیس نمایشگاه کتاب فرانکفورت (که هر ساله انجام می‌شود) را هم در زمره برنامه‌های اعلامی خود قرار می‌دهند، غافل از اینکه باید مشخص شود حضور هر ساله ایران در این نمایشگاه آن هم با مخارج سنگین دولتی چقدر به بعد اقتصادی نشر ایران کمک خواهد کرد.

*صبح نو

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عنصر ناشناخته جدول مندلیوف از زبان نابغه ۷ ساله + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، آرش آمرزش کودک هفت ساله در برنامه اعجوبه‌ها تسلط خود به جدول مندلیوف را نشان داد و گفت: به نظرش یک عنصر ناشناخته در این جدول وجود دارد. وی در بخشی دیگر از صحبت‌هایش به تشریح آناتومی بدن پرداخت. بیشتر بخوانید: مکالمه جالب مهران غفوریان با یک اسب در برنامه تلویزیونی! + فیلمانتهای پیام/برنامه اعجوبه‌ها با اجرای مهران غفوریان + فیلم
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی؛ خانم فریبا فرزام، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره این نمایشگاه گفت: «در این نمایشگاه کتاب‌های تازه‌ای که در طول سال ۹۸ در کتابخانه میراث‌فرهنگی گردآوری شده را به نمایش گذاشته‌ایم. این آثار از طریق خرید از نمایشگاه‌های بین‌المللی و اهدا به این کتابخانه گردآوری شده‌اند.» او افزود: «این کتاب‌ها به صورت دو مجموعه فارسی و غیرفارسی هستند و زبان بسیاری از آن‌ها روسی است. بخش عمده‌ای از این مجموعه را کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه به پژوهشگاه اهدا کرده است.» مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: «نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای پژوهشگران این حوزه و آشنایی آن‌ها با تازه‌های نشر در این حوزه می‌تواند بسیار مفید باشد.» نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به مناسبت هفته کتاب از امروز ۲۶ آبان تا چهارشنبه ۲۹ آبان میزبان علاقه‌مندان است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، شکرالله حسن بیگی در جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان پردیس به اولویت به کارگیری معلمان بومی در آموزش و پرورش شهرستان پردیس به شرط داشتن شرایط لازم و کسب امتیاز کافی در آزمون متمرکز اشاره کرد و گفت: شورای آموزش و پرورش محلی برای تصمیم گیری پیرامون مسائل تربیتی و فرهنگی شهرستان است. وی ادامه داد: افزایش ناگهانی و پرشمار جمعیت در پردیس به گونه‌ای است که به جای پرداختن به مسائل زیربنایی، تربیتی و فرهنگی در آموزش و پرورش باید، به دنبال رفع مشکل کمبود کلاس درس، معلم و تامین تجهیزات آموزشی باشیم. معاون سیاسی واجتماعی استاندار تهران بیان کرد: تعویق پرداخت حق سرویس همکاران فرهنگی، کمبود فضای آموزشی و تردد معلمان از سایر نقاط به شهرستان مشکلاتی را برای آموزش و پرورش ایجاد کرده است و اگر همه مسئولان با پیگیری مصوبات به وظایف خود عمل کنند، بخشی از مشکلات آموزش و پرورش این شهرستان برطرف می‌شود. حسن‌بیگی تاکید کرد: برخی معلمان از غرب تهران به پردیس می‌آیند و با وجود خستگی راه ناشی از ترافیک و همچنین دغدغه مالی به دانش آموزان درس می‌دهند، از این رو به کارگیری معلمان بومی که شرایط لازم را داشته باشند و امتیاز کافی را در آزمون متمرکز کسب کرده باشند در اولویت شهرستان پردیس قرار دارد. وی در مورد سرویس معلمان گفت: آموزش و پرورش الزامی برای تامین سرویس معلمان ندارد ولی در چند سال گذشته این مورد به یک رویه تبدیل شده اما با توجه به وضعیت فرهنگی باید در این مسیر به آموزش و پرورش کمک شود. معاون سیاسی واجتماعی استاندار تهران گفت: در مدارس برخی کشورها، اقدامات فرهنگی قبل از ورود دانش آموز به مدرسه آغاز می‌شود و در زمان فارغ‌التحصیلی علاوه بر آموزش دروس، حرفه آموزی و آموزه‌های اخلاقی مانند احترام به خانواده نیز در میان دانش آموزان فراگیر است اما دانش آموزان ما با وجود آموزه‌های دینی بسیار پرمحتوا پس از فارغ التحصیلی نیاز به کمک و برنامه ریزی دارند.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در مراسمی با حضور آقای سورنا ستاری رئیس بنیاد نخبگان، آقای حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندان و مهندسین از شکل نوسازی شده و بهسازی شده سال اصلی تئاتر شهر رونمایی شد. سورنا ستاری در این مراسم گفت: زمانیکه چند ماه پیش به من گفتند که قرار است تئاتر شهر را مرمت کنند فکر نمی‌کردم یک استاد دانشگاه شریف این کار را به دست بگیرد. آقای حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: این عمارت مدور نماد تئاتر ایران است امیدواریم با این روندی که پیش گرفته می‌شود زیرساخت‌ها و هنر نمایش ما روز به روز توسعه و بهبود یابد. وی ادامه داد: این پروژه نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان هزینه برد اما استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان وجه خوشحال کننده آن به حساب می‌آیند. در پایان این مراسم حضار با تشویق هایشان از نخبگان دانشگاه شریف که این کار را به سر انجام رساندند تشکر کردند.
فارسفارس9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، برگزیدگان اولین دوره کتاب مدافعان حرم جایزه سردار شهید حسین همدانی عصر امروز در تالار سوره موزه هنری معرفی شدند. * شعرداوران این جشنواره در بخش شعر مجموعه «ما را مدافعان حرم آفریده‌اند» سروده مجید سعدآبادی و کاظم رستمی و کتاب «حبیب حرم» سروده جواد محقق و محمد صارمی شهاب، همچنین کتاب «سلام سردار» سروده سعید حدادیان و فاطمه نانی‌زاد را به عنوان منتخب معرفی کردند. * خاطرههیأت داوران نخستین دوره کتاب مدافعان حرم در بخش خاطره کتاب‌هایی چون «قرار بی‌قرار» نوشته فاطمه سادات افقه و «شام برفی» نوشته محمد محمودی نورآبادی و «از ام‌الرصاص تا خان‌طومان» نوشته مصیب معصومیان را به عنوان برگزیده معرفی کرد. در این بخش فاطمه سادات افقه نویسنده کتاب قرار بی‌قرار جایزه خود را به فرزندان شهید صدرزاده اهدا کرد. این گزارش در پایان می‌افزاید: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور هزار جلد از کتاب‌های برگزیده و ۷۰۰ جلد از کتاب‌های تقدیر شده را خریداری کرد.

حقوق زن در کشاکش سنت وتجدد

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری12 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری13 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری13 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

پیگیر حمایت شهریه‌ای دولت از دانشجویان علمی کاربردی هستیم

ایسنا6 دقیقه قبل

آگین: بازیکنان تیم ملی بسکتبال با ویلچر مرد روز‌های سخت هستند

میزان‌آنلاین9 دقیقه قبل

افزایش پرداخت نقدی به مردم، خوب یا بد؟

الف13 دقیقه قبل

ویدیو؛ گل روز باشگاه منچستریونایتد - رایان گیگز به ساوتهمپتون (۱۹۹۵)

طرفداری16 دقیقه قبل

کاظمی: بانک‌ها تولید ملی ما را متوقف کردند

ایسنا18 دقیقه قبل

۱۱۰ ساله‌ها سلول‌های خاصی دارند

مشرق‌نیوز28 دقیقه قبل