وقتی برخی از موتورسیکلت سوار‌ها به هیچ صراطی مستقیم نمی‌شوند..؟!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. اجتماعی

وقتی برخی از موتورسیکلت سوار‌ها به هیچ صراطی مستقیم نمی‌شوند..؟!

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- وجود موتورسیکلت‌های فاقد اوراق مالکیت شرایطی را بوجود می‌آورد که مجرمان به راحتی از آن‌ها به عنوان وسیله‌ای مناسب برای ارتکاب جرم و گریختن از صحنه جرم بهره ببرند. تاریخ انتشار: 11:35 - 29 مهر 1398 - کد خبر: ۵۶۰۵۰۲
وقتی برخی از موتورسیکلت سوار‌ها به هیچ صراطی مستقیم نمی‌شوند..؟! - 0

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، موتور سیکلت در دنیای امروز وسیله‌ای است چابک و کم هزینه و اقتصادی برای جابه جایی سریع و بدون ترافیک که قطعا استفاده درست و منطقی از آن در حل مشکلات حمل و نقل شهری اثر گذار است، ولی اقدامات نادرست برخی موتورسواران شرایطی را در تهران بوجود آورده که هر گاه صحبت از موتور سیکلت به میان می‌آید در ذهن هر شنونده‌ای انبوهی از آسیب‌ها و مشکلات و معضلات نقش می‌بندد. وسائط نقلیه‌ای که مدت هاست راکبان برخی از آن‌ها به یکی از معضلات و مشکلات مهم کلان شهری مانند تهران تبدیل شده‌اند و بار بخشی از مشکلات ترافیکی، انتظامی و امنیتی و جانی را بر دوش پایتخت نشینان نهاده‌اند و با گذر زمان نیز هر روز بر پیچیدگی این کلاف سردرگم می‌افزایند. البته در این میان نباید از یاد برد هستند موتورسوارانی که با رعایت قوانین و مقررات استفاده بهینه از این وسیله نقلیه نموده و به کسب روزی حلال مشغول هستند.

این روز‌ها اگر از هر کدام از ساکنان پایتخت بخواهید تا تعریفی از کاربرد‌های خیابان یک طرفه یا چراغ قرمز و از همه مهم‌تر پیاده رو به شما ارائه بدهند بی شک قادر به این کار نخواهند بود. زیرا عملکرد و نحوه رفت و آمد موتورسیکلت‌ها مرز‌های شناختی ما از پیاده رو‌ها به عنوان محل گذر عابران پیاده، چراغ قرمز به عنوان علامت توقف صد در صدی خودرو‌ها و امنیت برای عبور عابران و خیابان یک طرفه به عنوان اطمینان از عبور وسائط نقلیه تنها از یک سوی خیابان را جابه جا کرده‌اند.

از این موارد که بگذریم نوبت به عبور موتور سیکلت‌ها از مسیر‌های خط ویژه اتوبوس‌های شهری می‌رسد مجوزی که ظاهرا خود این موتورسواران در اقدامی نابجا دست به چنین تخلفی می‌زنند و تا کنون نیز برخورد صورت گرفته پاسخگو نبوده و همین امر موجب استمرار این عمل خطا شده به گونه‌ای که بسیاری از این افراد تذکر و برخورد پلیس با حضورشان در خطوط ویژه را نوعی تضییع حق برای خود برشمرده و دست به مقاومت نیز می‌زنند، این در حالی است که حتی خودرو‌های پلیس و امدادی نیز با شرایط خاص مجاز به ورود به خطوط ویژه اتوبوس‌ها می‌باشند.

یکی دیگر از موارد تعجب برانگیز در خصوص موتورسیکلت‌ها همدردی برخی شهروندان با راکبان متخلف این موتور‌ها در زمان اقدام قانونی پلیس در جمع آوری موتور‌های فاقد مدارک و یا دارای پلاک مخدوش است.

موتور‌هایی که با برخورداری از این شرایط یعنی پلاک مخدوش و مدارک هویتی ناقص در بسیاری از موارد خبر از احتمال ارتکاب بسیاری از جرایم از جمله کیف قاپی، موبایل قاپی، گردن بند قاپی و زورگیری توسط راکبان خود می‌دهند. اثر سوء و تلخ عدم برخورد با اینگونه موتور سواران زمانی برای شهروندان قابل لمس و درک می‌شود که توسط یکی از این افراد مورد حمله قرار گرفته و مال باخته و یا مصدوم می‌شوند و هیچ سرنخی برای شناسایی سارقان به دلیل مخدوش بودن پلاک و یا اوراق مالکیت و هویتی صاحبان موتور‌ها وجود ندارد.

یکی دیگر از آسیب‌هایی که موتورسیکلت‌ها متوجه ساکنان پایتخت می‌سازند آمار بالای تصادفات است که فضای ناامنی را برای عبور و مرور عابران و حتی خود راکبان این موتور‌ها ایجاد می‌کنند. عدم تبعیت از قوانین راهنمایی و رانندگی، ورود به کلیه فضا‌های شهری تعریف شده برای عابران پیاده و عدم استفاده از کلاه ایمنی؛ حرکات نمایشی آسیب زا و آلودگی صوتی برای شهروندان، از جمله مواردی هستند که صدمات روحی، جسمی و حتی جانی جبران ناپذیری را برای پایتخت نشینان به ارمغان می‌آورند.

بد نیست بدانید انجام تخلفات ذیل توسط مالکان موتور سیکلت موجب توقیف موتور سیکلت آن‌ها از سوی پلیس­ می‌شود.

۱- حرکت در پیاده رو یا در جهت مخالف مسیر مجاز

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

۲ - ایجاد عمدی صدای ناهنجار، حمل بار غیرمتعارف

۳- حرکات نمایشی

۴- عدم استفاده از کلاه ایمنی

۵- تردد در خطوط ویژه اتوبوسرانی با موتورسیکلت

متاسفانه با وجود اینکه پلیس بار‌ها با طرح‌های متعدد نسبت به توقیف موتورسیکلت‌های متخلف اقدام کرده به دلیل عدم وجود فرهنگ استفاده صحیح از این وسیله و قضاوت احساسی شهروندان در برخورد پلیس با این قانون شکنان تا کنون تغییر محسوسی در عملکرد مالکان و راکبان موتورسیکلت‌ها ایجاد نشده است. این در حالی است که در صورت بروز هرگونه حادثه‌ای راکبان این موتور‌ها اولین قربانیان آن خواهند بود.

با توجه به اینکه رانندگی بدون گواهینامه بیشترین جرم ارتکابی از سوی نوجوانان است. از سوی دیگر بخشی از افرادی که مرتکب کیف قاپی و موبایل قاپی می‌شوند نیز در همین دامنه سنی قرار دارند به والدین توصیه می‌شود نسبت به خواسته‌های نامعقول فرزندانشان در تهیه موتور سیکلت کوتاه نیامده و با رفتار‌های آسیب زا و خطر آفرین فرزندانشان پس از خرید آن با احساس مسئولیت و تعهد مقابله کنند تا از وارد آمدن هرگونه آسیبی به فرزند خود و سایر افراد جامعه جلوگیری به عمل آورند.

شاید زمان آن رسیده که نحوه استفاده از موتورسیکلت‌ها نیز به اندازه خودرو‌ها جدی گرفته شود و در قانون‌مند سازی و ضابطه‌مند نمودن عبور و مرور آن‌ها در خیابان‌های پایتخت گام‌های محکم و پایداری برداشته شود. گام‌هایی که دامنه وسیعی از اصلاحات از جمله اوراق مالکیت موتورها، برخورد قاطع با موتور‌های دارای پلاک مخدوش یا فاقد پلاک و یا الزام صاحبان آن‌ها به نصب پلاک در عقب و جلوی موتور، اخذ جریمه از زیر پا گذارندگان قوانین مربوط به چراغ قرمز، خیابان‌های یک طرفه و متجاوزان به حریم پیاده رو‌ها و گواهی نامه راکبان موتور‌ها و الزام به معاینه فنی را در بر بگیرد.

نگاهی به آمار تصادفات در سال‌های اخیر نشان می‌دهد در بخشی مهمی از این حوادث موتورسیکلت‌ها نقش داشته و بی احتیاطی آن‌ها منجر به آسیب و یا فوت راکب یا یکی از شهروندان شده است.

در بسیاری از پرونده‌های تصادفات منجر به فوت متشکله در کلانتری‌ها یا ارجاع شده به پلیس آگاهی به دلیل فرار موتورسوار و عدم وجود اطلاعات قابل استناد و بهره برداری در خصوص مالکان موتور سیکلت پروسه شناسایی و دستگیری ضارب یا قاتل با دشواری همراه می‌شود.

وجود موتورسیکلت‌های فاقد اوراق مالکیت شرایطی را بوجود می‌آورد که مجرمان به راحتی از موتورسیکلت به عنوان وسیله‌ای مناسب برای ارتکاب جرم و گریختن از صحنه وقوع جرم بهره برده و در صورت روبه رو شدن با شهروندان یا پلیس با به جا گذاشتن موتور سیکلت متواری می‌شوند و با توجه به نواقص موجود، امکان شناسایی مالک موتور نیز برای پلیس میسر نیست.

در نهایت متضرر اصلی عدم توجه به تخلفات موتورسیکلت‌ها، شهروندان و سپس خود راکبان و مالکان آن‌ها می‌باشد و انتظار می‌رود با توجه به حوادث و اتفاقات رخ داده ناشی از این قانون شکنی‌ها، شهروندان ساماندهی شرایط فعلی را از کلیه نهاد‌های مرتبط از جمله شهرداری، کارخانجات تولید موتور سیکلت و … مطالبه کرده و یاریگر، حامی و مشوق پلیس در اصلاح شرایط فعلی باشند. بی شک با ساماندهی موتورسیکلت‌ها و استمرار اعمال قانون به سرعت شاهد کاهش آمار تصادفات، فوت و معلولیت‌های ناشی از تصادفات خواهیم بود و وقوع جرایمی، چون زورگیری، کیف قاپی و موبایل قاپی و سایر جرایمی که به وسیله موتور سیکلت صورت می‌گیرند به طرز چشمگیری کاهش خواهد یافت.

پیشگیری وظیفه یکایک شهروندان است. به عنوان یک شهروند مسئول با مطالعه و بازنشر این مطالب یاریگر پلیس آگاهی در برخورد با جرایم و آسیب‌ها باشید.

سردار علیرضا لطفی – رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری9 ساعت قبل
رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد لاهیجان، گفت: شایعات مربوط به ابتلای پرستار فوت شده لاهیجانی به ویروس کرونا بی اساس است. دکتر سعید صباحی رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد لاهیجان درباره درگذشت پرستار بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد با اظهار تأسف از درگذشت «نرجس خانعلی زاده»، افزود: بی شک تلاش‌های ارزنده وی در طول دوران همکاری، در راستای اعتلای اهداف نظام سلامت و نجات جان دردمندان و نیازمندان همواره در اذهان همه ما ماندگار خواهد بود. وی در ادامه ضمن تسلیت درگذشت وی به خانواده و جامعه درمان و پرستاران و همکاران بیمارستان به بخصوص بخش اورژانس، گفت: شایعاتی مربوط به ابتلای وی به ویروس کرونا در فضای مجازی منتشر شده که بی اساس است. دکتر صباحی تأکید کرد: قطعا بعد از مشخص شدن نتیجه نهایی آزمایشات ایشان موضوع اطلاع رسانی خواهد شد.
مازن آنلاینمازن آنلاین12 ساعت قبل
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران: پیام مازند - ساری - رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: تاکنون چهار مورد مثبت ابتلا به کرونا ویروس در استان ثبت شده است. به گزارش خبرنگار مهر، سید عباس موسوی شامگاه چهارشنبه در حاشیه نشست قرارگاه زیستی استان با بیان اینکه روند شیوع کرونا ویروس با اقدامات صورت گرفته در استان متوقف شده است، اظهار داشت: در یک هفته گذشته فقط ابتلای چهار نفر به این ویروس مثبت بوده است و تنها یک فوتی ناشی از کرونا ویروس در استان ثبت شده است. وی با بیان اینکه شناسایی افراد مبتلا به کرونا ویروس راههای علمی دارد، تصریح کرد: انجام آزمایش مربوط به تست و تأیید این ویروس در مراکز محدودی از کشور انجام می‌شود اما بیمارستان‌ها براساس ضوابط و دستورالعمل‌های خود اقدام به تب سنجی می‌کنند. موسوی با تاکید بر رعایت بهداشت فردی و عمومی از شهروندان خواست در صورت داشتن علائم اولیه ابتدا به پزشک خانواده مراجعه کنند و در آنجا تصمیم گرفته می‌شود که بیمار چه اقدامات بعدی را انجام دهد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران یادآور شد: سیستم بهداشت خانواده شهری و روستایی در استان تکمیل شده است.
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که برای پیشگیری از انتشار بیماری کرونا، ملاقات عمومی در بیمارستان‌ها، سرای سالمندان و زندان‌های استان ممنوع است. دکتر حسن اینانلو شامگاه چهارشنبه در نشست با خبرنگاران اظهار داشت: بر این اساس بیماران تا حصول بهبودی در بیمارستان‌ها خواهند ماند و سپس ترخیص می‌شوند. به گزارش ایرنا وی ادامه داد: طرح‌های قرنطینه‌ای با هدف کنترل و مهار کرونا ویروس با شدت در استان پرجمعیت البرز دنبال می‌شود. اینانلو تاکید کرد: مردم اگر کار غیر ضروری درمانی دارند به تعویق بیاندازند و پس از اپیدمی مراجعه کنند. بیماری کرونا ویروس که از چند پیش در استان البرز موارد مثبت آن مشاهده شده طبق آمار رسمی تاکنون سه نفر در این استان را مبتلا کرده که از این تعداد یک نفر جان باخت.
ایرناایرنا9 ساعت قبل
نشستی با حضور نماینده سازمان جهانی بهداشت، مقام‌های وزارت بهداشت ایران با دعوت از سفرای کشورهای خارجی مقیم تهران بعد از ظهر چهارشنبه به ابتکار وزارت امورخارجه در محل این وزارتخانه برگزار شد. نماینده سازمان جهانی بهداشت در این نشست اظهار کرد: ایران از ظرفیت‌های لازم بنیادین برای مدیریت این بیماری برخوردار است. نماینده سازمان بهداشت جهانی (WHO) در این نشست توانمندی و عملکرد ایران را یک نمونه موفق و مثال زدنی در جهان و منطقه ذکر کرد. مدیران وزارت بهداشت ایران نیز ضمن ارائه آخرین وضعیت مقابله با ویروس کرونا در ایران، بر تعهد و پایبندی ایران به مقررات شناخته شده بین‌المللی در حوزه بهداشت تاکید کردند. همچنین بر این نکته تاکید شد که ایران واجد تمامی توانمندی‌های فنی و تخصصی لازم برای مقابله با کرونا است.
خبر فوریخبر فوری9 ساعت قبل
آیت الله سید مصطفی محقق داماد با انتشار متنی خطاب به پزشکان، نکاتی را متذکر شده است. ۳- به یقین این رخداد تلخ واسفبار برای مبتلایان، بیماری ورنج ودرداست ولی برای دست اندرکاران امور پزشکی امتحانی بزرگ از سوی خداوند متعال است. خدا کند که این خبر صحت نداشته باشد. زیرا برای شرف، اخلاق وجوانمردی ایرانی امری زشت وناپسنداست. ۶- خدمتگذاران عالیقدر: گذشته از وجوب وتکلیف شرعی، تکلیف انسانی واخلاق پزشکی را متذکر می‌گردم. با توکل به یاری پروردگار وتوجهات ونزول شفای الهی دست از آستین به درآورید وبه سوی درمان بشتابید که خدا همراه شماست.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 ماه قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 ماه قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 ماه قبل

لبنان استخراج نفت را آغاز می‌کند

عصر ایران8 ساعت قبل

پیش بازی گل گهر سیرجان - استقلال تهران؛ به دنبال رسیدن به رتبه دوم جدول با غلبه بر متخصص گرفتن تساوی در خانه

طرفداری8 ساعت قبل

پاکدامن: با همت و غیرت سهمیه گرفتیم/ امیدوارم نمایندگان خوبی برای ایران در المپیک باشیم

میزان‌آنلاین8 ساعت قبل

تحریم‌های ایالات متحده رهبر کتائب حزب‌الله را هدف قرار می‌دهد

ایلنا8 ساعت قبل

تلاش سرکنسولگری ایران در دبی برای بازگرداندن ایرانیان سرگردان در امارات

ایسنا8 ساعت قبل

۶ راهکار ساده برای تقویت ریه‌ها و دستگاه تنفسی

مشرق‌نیوز8 ساعت قبل

لیگ برتر فوتبال| برگزاری دربی اصفهان و کار سخت استقلال در هفته سکوت/ انتقام پرسپولیس از تیم سابق گل‌محمدی؟

تسنیم8 ساعت قبل