روزگار سخت اقتصاد نرم‌افزاری/ مشکلات نبود قانون کپی رایت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
روزگار سخت اقتصاد نرم‌افزاری/ مشکلات نبود قانون کپی رایت

روزگار سخت اقتصاد نرم‌افزاری/ مشکلات نبود قانون کپی رایت

مهرخبرگزاری مهر |
قم - تعدادی از فعالان حوزه نرم افزار ضمن انتقاد از ناملایماتی که اقتصاد مرتبط با حوزه نرم‌افزاری را تحت تأثیر قرار داده، گفتند: ورود دولت به فعالیت اقتصادی یک اشتباه جبران ناپذیر است.

خبرگزاری مهر - گروه استانها: تقریبا همه‌چیز در دنیای «صفر و یک» قابل محاسبه و رصد و دسترسی است. اصلا علوم رایانه‌ای آمده است که ناممکن‌های دنیای امکان و محدودیت را ممکن کند و البته تا جایی که علم و امکانات انسان قد می‌دهد این اتفاق مهم رخ داده است و عرصه پردازشگران رایانه‌ای عقل‌های بشر را به حیرت واداشته است؛ اما جالب است بدانیم کارشناسان و متولیان امر سخت افزار و نرم افزار رایانه‌ای به مشکلاتی اشاره می‌کنند که از عهده دنیای صفر و یک برنمی‌آید و سال‌هاست که معطل مانده است و گویا شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و نیمه خصوصی هم نتوانسته‌اند برنامه‌ای برای رشد و ارتقا نظام صنفی رایانه استان داشته باشند.

تعدادی از کارآفرینان و مدیران فناور علوم رایانه‌ای استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر از وجود ناملایمات و فراز و نشیب‌هایی که اقتصاد مرتبط با حوزه نرم‌افزاری را تحت تأثیر قرار داده گلایه کرده و از عدم همکاری و دخالت و رقابت‌های نابرابر برخی از بخش‌های دولتی در اقتصاد نرم‌افزاری انتقاد کردند.

مدیرعامل یکی از واحد فناور دانش بنیان نرم‌افزاری با بیان اینکه این واحد فناور در زمینه رایانش ابری ارائه ابزارها، نرم افزارهای فنی، مهندسی، انواع انیمیشن و گرافیک و … فعالیت دارد ادامه داد: انواع اپلیکیشن‌های نرم‌افزاری را در تارنما رایانه‌ای در اختیار کاربران خود قرار دهیم.

سید محمدرضا رکنی حسینی وی با بیان اینکه حوزه اصلی برنامه‌های شرکت وی توسعه نرم افزار است، گفت: به طور معمول یک کاربر برای نصب و راه‌اندازی یک نرم افزار نیاز به دانلود برنامه به وسیله و پشتیبانی ابزارهای سخت افزاری دارد اما از طریق برنامه آپتار می‌تواند هر نوع برنامه نرم‌افزاری را به صورت آماده در فضای ابری ایجاد شده بدون نیاز به برنامه‌های پشتیبانی دریافت کرده و در همان فضا ویرایش و ذخیره کند.

وی با اشاره به اینکه استفاده از فضای وب آپتار دارای مزایای بسیاری است، افزود: برخورداری از این نرم افزار نه تنها به صرفه جویی در هزینه‌ها و زمان منجر می‌شود بلکه کاربر با استفاده از فضای امن وب از خطر انواع ویروس و بدافزاری که حاصل استفاده و انتقال نرم افزار با ابزارهای سخت افزاری مانند فلش است در امان بماند.

مشقت‌های کارآفرین بودن

روزگار سخت اقتصاد نرم‌افزاری/ مشکلات نبود قانون کپی رایت - 7

مدیرعامل این واحد فناور که در زمینه مهندسی الکترونیک تخصص دارد و توانسته حدود ۱۱ برنامه نویس کاملا حرفه‌ای را در سراسر کشور به صورت دورکاری همراه پروژه کند، ادامه داد: یکی از معضلات مهم حوزه نرم‌افزاری در کشور پایین بودن ضریب اعتماد پذیری کاربران است و ما برای اینکه بتوانیم با مشتریان کنونی ارتباط بگیریم بارها مورد سنجش قرار گرفتیم.

وی با تأکید بر اینکه فعالیت در حوزه کارآفرینی به ویژه پروژه‌های نرم‌افزاری نیاز به پشتکار و صبر بسیار دارد، گفت: خوشبختانه پارک علم و فناوری استان قم زمانی که در مرحله ساخت و ارائه پروژه تحقیقاتی و غیرتجاری بودیم از برنامه ما حمایت کرد و الآن توانسته‌ایم ایده خود را تجاری سازی کرده و به درآمد زایی مختصری دست پیدا کنیم.

رکنی حسینی در پایان از دانش آموختگان جوان خواست که تنها دنبال نتیجه و قله پروژه‌های موفق کارآفرینان موفق نباشند و بدانند که فناوران و نخبگان چه مشقت و ناملایماتی را برای دست یابی به موفقیت تحمل کرده‌اند.

ویژه خواری دولتی‌ها

مدیر یکی دیگر از واحدهای فناور استان قم که در زمینه گروه نرم‌افزاری فعالیت دارد با اشاره به اینکه در حوزه نرم‌افزاری دارای دو مجوز دانش بنیان هستند، گفت: این واحد فناور در تولید و ارائه نرم افزار صندوق‌های قرض الحسنه و پشتیبانی فنی سازمان نظام مهندسی صاحب ایده است.

رضا پورصدری با اعلام اینکه فقط در صندوق‌های قرض الحسنه مالی فعال هستند، گفت: در حال حاضر ۶۰ مشتری در حوزه بانکداری داریم و با سازمان نظام مهندسی ۵ استان همکاری می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه ۲۰ نفر نیروی کاملا تخصصی و توانمند در اختیار دارد، گفت: ۱۸ نفر از این نیروها در حوزه نرم‌افزاری و بازرگانی تخصص دارند.

پورصدری با اشاره به تاریخچه فعالیت این واحد فناور گفت: این شرکت برای اولین بار و در اقدامی نادر با طراحی و ساخت یک نرم افزار خودپرداز ویژه برای صندوق قرض الحسنه دفتر تبلیغات اسلامی توانست خود را مطرح کند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی با بیان اینکه برای اولین بار توانستیم نرم افزارهای صندوق‌های قرض الحسنه را به بانک ملی متصل کنیم، گفت: این برنامه با استقبال و تقلید سایر نظام بانکی و مورد تقدیر قرار گرفت.

این فعال در حوزه تولید نرم افزار به ایجاد سهمیه عادلانه در نظارت‌های مهندسان نظام مهندسی ساختمان با طراحی نرم افزارهای ویژه اشاره کرد و گفت: متأسفانه وزارت راه و شهرسازی با دخالت‌های غیر کارشناسی نظام عادلانه سهمیه‌بندی را جمع‌آوری کرد و بعدها به دنبال ایجاد یکپارچه‌سازی بود که در حال حاضر یک رانت ویژه در اختیار شرکت‌های مهندسی تهرانی قرار گرفته است.

وی از دخالت‌های بانک مرکزی در فعالیت صندوق‌های قرض الحسنه انتقد کرد و گفت: متأسفانه در نظام بانکی همیشه شاهد سخت گیری‌ها و آسان گیری‌های افراطی هستیم.

پورصدری با بیان اینکه بیشتر مواقع شرکت‌های وابسته به دولت دنبال انحصار طلبی هستند، گفت: این در حالی است که انحصار طلبی سازمان‌های دولتی مخالف قوانین و نتیجه آن رانت و فساد است.

بزرگ‌ترین حمایت دولت اجرای قانون و کاهش تصدی‌گری در بخش خصوصی است

روزگار سخت اقتصاد نرم‌افزاری/ مشکلات نبود قانون کپی رایت - 23

مدیرعامل یک شرکت کامپیوتری نیز در گفت‌وگو با مهر، با اشاره به اینکه نیازی به حمایت‌های مالی بخش دولتی ندارد، گفت: بزرگ‌ترین حمایت دولت اجرای قانون و کاهش تصدی‌گری در بخش خصوصی است.

محمد حیدرزاده با بیان اینکه از سال ۸۳ در حوزه برنامه‌های نرم‌افزاری پیشرفته فعالیت دارد، گفت: زمینه‌های کاری ما در تولید سامانه‌های ارتباطی، اطلاع‌رسانی، نوبت دهی، ویزیت آنلاین، مدیریت کلینیک از طریق راه‌کارهای پردازش ابری در بستر SAAS و توریست درمانی است.

وی با اشاره به اینکه عمده فعالیت کنونی شرکت در تسهیل گردشگری سلامت (توریسم درمانی) است، گفت: در این حوزه یک تیم کامل تخصصی داریم و توانسته‌ایم موافقت اصولی دریافت کنیم.

این فعال در زمینه محصولات کامپیوتری با تأکید بر اینکه فراگیرترین سیستم نوبت دهی آنلاین را در اختیار دارد، گفت: این سیستم را از سال ۸۶ شروع کردیم و با اینکه در ابتدا به دلیل نبود فرهنگ لازم با مقاومتی‌هایی مواجه شدیم اما در نهایت توانستیم در سال ۸۹ با سازمان تأمین اجتماعی قرارداد امضا کنیم و در حال حاضر هم شرکت‌های دیگر به تقلید از ما این روش را دنبال می‌کنند.

وی یکی از معضلات مهم در حوزه نرم‌افزاری را نبود قانون کپی رایت و قوانین پایدار و شفاف اعلام کرد و گفت: متأسفانه اخیرا شاهد هستیم که برخی نهادهای غیر مسئول تنها با ابزار رابطه مجوزهایی را برای گردشگری سلامت صادر می‌کنند که این قانون گریزی زحمات شرکت‌های تخصصی را زیر سؤال می‌برد و انحصار و رانت ایجاد می‌کند.

حیدر زاده با تأکید بر اینکه ورود دولت به فعالیت اقتصادی یک اشتباه جبران ناپذیر است، گفت: ما طرح جدیدی داریم که با آن یک متقاضی یا بیمار می‌تواند برنامه کاری یک پزشک متخصص در بیمارستان و یا مطب را به صورت آنلاین رصد کند.

تشریح برنامه‌های سامانه نوآفرین

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه حوزه علوم رایانه نیاز به هم‌گرایی و هم افزایی دارد، گفت: حوزه نرم‌افزاری بیشترین آسیب را از نوسان و هیجان اقتصادی کشور تحمل کرده است.

سید رضا موسوی با تأکید بر اینکه ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم قابل قبول است، گفت: خوشبختانه شرکت‌های نرم‌افزاری استان توانسته‌اند خود را با نیازهای روز و بین المللی همراه کنند.

وی توسعه صادرات در حوزه نرم‌افزاری را بسیار مهم و حیاتی ارزیابی کرد و افزود: بسیاری از این دستاوردهای فناورانه می‌توانند در بازارهای بین المللی به ویژه در کشورهای همجوار حضور داشته باشند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم با اشاره به طراحی و ارائه سامانه نوآفرین، گفت: این سامانه به منظور حمایت و ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان و فناور طراحی شده است و فرصت بسیار خوبی برای تقویت زیرساخت‌های شرکت‌های نوپاست.

موسوی با طرح این مطلب که شرکت‌های نرم‌افزاری استان نیاز به حمایت و تسهیلات بیشتری دارند، گفت: از جمله ویژگی‌های سامانه نوآفرین این است که شاخصه‌های آن عملکردی است، نقش عامل انسانی در تصمیم گیری‌ها به حداقل کاهش پیدا کرده است و سوم اینکه در تضامین تسهیلات مورد نیاز شرکت‌ها مانع تراشی نشده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مشاهدات خبرنگار عصر ایران در محمد شهر کرج، حاکی از آن است که افرادی با سوء‌استفاده از فضای اعتراض به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به شعب چند بانک در این منطقه حمله و اقدام به تحریب آنها کردند. گزارش‌های دیگر از کرج، حاکی از غارت یکی از شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای «افق کورش» در کیان‌مهر است. همچنین یکی از شعب فروشگاه‌های رفاه در این منطقه به همراه اتومبیل «برلیانس» که برای جایزه گذاشته شده بود به آتش کشیده و غارت شد. شنیده‌ها از غارت یکی از شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای «امیران» نیز حکایت می‌کند. به گفته یکی از مأموران حاضر در صحنه، مادام که اعتراض‌ها محدود به موضوع و در حد شعار بود تحمل می‌شد اما غارت فروشگاه‌ها و شعبه‌های بانک‌ها قابل قبول و تحمل نیست و مواجهه خواهد شد.
ایلناایلنا1 روز قبل
معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با هشدار به مردم در خصوص پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی بوده و به قصد کلاهبرداری ارسال می‌شود. به گزارش ایلنا، ‌ سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا درباره پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی هستند و یک سری افراد سودجو از این موقعیت سوءاستفاده کرده و با ارسال پیامک به افراد خود را نماینده بانک معرفی می‌کنند. وی ادامه داد: این افراد سودجو با ارسال یک لینک به مردم از آنها می‌خواهند برای دریافت رمز یکبار مصرف در لینک مورد نظر ثبت‌نام کنند. معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با تاکید براینکه مردم برای دریافت رمز به بانک عامل خود مراجعه کنند، خاطرنشان کرد: سرشماره‌های بانکی کاملا مشخص است و بانک‌ها از این طریق برای مشتریان خود پیامک ارسال می‌کنند. هیچگاه بانک‌ها از طریق شماره‌های شخصی و از طریق سیم‌کارت‌های همراه اول، ایرانسل و رایتل برای مشتریان خود پیامک ارسال نمی‌کنند.
مهرمهر50 دقیقه قبل
وی همچنین گفت: اگر افزایش قیمت بنزین از قبل گفته می‌شد مشکلات دیگری بوجود می‌آورد. سخنگوی دولت با بیان اینکه «قبول دارم نتوانستیم به بعضی سوالات پاسخ دهیم»، گفت: اگر هر سال مبلغ بنزین افزایش می‌یافت نوعی شوک روانی به جامعه داده می‌شد. تصمیم گیری درباره افزایش قیمت بنزین هم ناگهانی نبوده است. او افزود: پیوست اجزای افزایش قیمت بنزین جلوگیری از آثار تورمی و افزایش قیمت کالاها است. او گفت: تفاوت قیمت بنزین در داخل کشور با کشور همسایه دست کم ۵ هزار تومان است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه این نشست در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، گفت: وزارت صمت و راه در این نشست با هماهنگی‌های به عمل آمده تاکید کردند در هیچ یک از خدمات مربوط به دو وزارتخانه تحت تاثیر بنزین هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت. وی تصریح کرد: در مجموع در کشور توان تولید به گونه‌ای شده است که ۸۵ درصد توان تولید واگن در داخل وجود دارد و در نشست تاکید کردیم که در این زمینه تکیه ما بر کارخانه‌های و سفارش‌های داخلی باشد. همچنین وزیر راه و شهرسازی نیز با تاکید بر افزایش نیافتن خدمات مختلف حوزه‌ای این وزارتخانه متاثر از افزایش قیمت بنزین گفت: در خصوص صنعت ریلی براساس تفاهم بین دو وزارتخانه قرار شده تا سرمایه گذاری «ایمیدرو» بر روی تجهیزات ریلی گسترش یابد. اسلامی گفت: در حوزه کاری دو وزارتخانه موضوعات مختلف و مرتبطی وجود دارد که با تعامل و همکاری کمیت و کیفیت خدمات را برای هموطنان افزایش داد. وزیر راه و شهرسازی افزود: در زمینه ناوگان حمل و نقل عمومی نیز اقدامات خوبی با همکاری وزارت صمت انجام شده و در آینده نیز با تمرکز روی تولیدات داخل مسلما از ظرفیت‌های صنایع داخلی برای تجهیز حمل و نقل کشور بیشتر استفاده خواهیم کرد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
وی گفت: ما امروز برای چند روز متوالی است که در معیت سازمان تعزیرات حکومتی، پلیس امنیت اقتصادی، اتاق اصناف و اتحادیه‌ها رصد بازار را انجام می‌دهیم و قطعا برخورد قانونی ما با سوء استفاده کنندگان از شرایط موجود، تشدید خواهد شد. افضلی افزود: امروز در چندین منطقه تهران حاضر شدیم و قیمت برخی اقلام کاهش یافته بود و در حوزه حمل و نقل در حضور رئیس اتحادیه صنف وانت بار و پیک موتوری شاهد بودیم که هیچ افزایش قیمتی به بهانه افزایش قیمت بنزین رخ نداده است. وی گفت: مردم می‌توانند گزارش‌های مستند خود را از طریق سامانه ۱۲۴ یا ۱۳۵ و اپلیکیشن آپ مطرح کنند و ما در کمترین زمان ممکن رسیدگی می‌کنیم. معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران افزود: اتحادیه‌های صنفی هم خودشان بازرسانی دارند که به صورت نوبه‌ای و میدانی قیمت اصناف زیر نظر خود را نظارت می‌کنند که در این بخش بسیج اصناف هم کمک خوبی به ما کرده است. افضلی گفت: همه طرح‌های نظارتی ما آغاز و پایانی دارد اما این طرح با اصلاح قیمت بنزین آغاز شده است و تا زمانی که مطمئن شویم هیچ اخلالی در بازار وجود ندارد طرح ادامه دارد.
عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
عصر ایران؛ جعفر محمدی - درباره اعتراضات روزهای اخیر که بعد از افزایش قیمت بنزین رخ داده است، ۲ نکته ارزش تأمل دارد:۱ - «اعتراض حق مردم نیست»؛ به نظر من «اعتراض وظیفه مردم است». واقعا اگر به افزایش قیمت بنزین یا هر چیز دیگری اعتراض دارند، چرا اموال مردم را غارت و تخریب می‌کنند؟ این رفتارهای بدوی، اساسا ربطی به اعتراضات ندارد و نشان دهنده فاجعه‌ای به مراتب بزرگ‌تر از ناآرامی‌های اخیر است. شاهدان عینی می‌گویند که بسیاری از همین شهروندان عادی که اساسا در اعتراضات نیز حضور نداشته‌اند، در غارت فروشگاه هایی مانند جانبو، افق کوروش، امیران و … شرکت داشتند. ۲ - بنزین بهانه‌ای برای اعتراضات و در کنار آن اغتشاشات اخیر است. بنابر این، حتی اگر همین امروز بنزین به قیمت سابق برگردد و حتی ارزان‌تر هم شود، اصل نارضایتی‌ها باقی است و مترصد فرصتی دیگری برای بروز و ظهور.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری10 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری10 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری11 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مقدماتی یورو ۲۰۲۰|آتش‌بازی ایتالیا و برد پرگل اسپانیا؛ دانمارک و سوئیس هم صعود کردند

فارس3 دقیقه قبل

عکس| تاکسی‌های جدید بعد از اصلاح قیمت بنزین!

آفتاب‌نیوز4 دقیقه قبل

وقوع ۲ هزار حادثه گازی در سال گذشته / نصب غیراصولی دودکش اولین عامل

تجارت‌نیوز8 دقیقه قبل

تولید نانوکامپوزیت‌های دندان نژاد ایرانی در کشور/جلوگیری از خروج ۸ میلیون دلاری ارز

ایسنا9 دقیقه قبل

رمز موفقیت یک نخبه در تربیت ۷ فرزند

تسنیم10 دقیقه قبل

کاوانی به رکورد ۵۰ گل در اروگوئه رسید

فارس12 دقیقه قبل