«روزنامه‌نگاری جدید» برای انتقال تجربه روزنامه‌نگاران می‌آید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. تکنولوژی
«روزنامه‌نگاری جدید» برای انتقال تجربه روزنامه‌نگاران می‌آید

«روزنامه‌نگاری جدید» برای انتقال تجربه روزنامه‌نگاران می‌آید

همشهریخبرگزاری همشهری |
همشهری‌آنلاین: مدیر مسئول فصلنامه «روزنامه‌نگاری جدید» گفت: هدف از انتشار این نشریه انتقال تجربه به روزنامه‌نگاران است.

به گزارش مهر، جهان امروز را عصر رسانه‌ها و ارتباطات نام‌گذاری کرده‌اند، دورانی که حجم زیادی از اطلاعات در آن تولید می‌شود و شهروندان این جهان به عنوان مخاطبان این رسانه‌ها هر روز با انبوهی از اخبار و اطلاعات مواجه می‌شوند.

در چنین فضایی روزنامه‌نگاران هم مسئولیت‌های سنگینی پیدا کرده‌اند و تولید محتوا در بسترهای جدیدتر و انواع سنتی به یکی از موضوعات مهم مبدل شده است. تولید اخبار جعلی در جهان امروز تنها یکی از مشکلاتی است که روزنامه‌نگاران برای مقابله با آنها باید تلاش کنند.

از نگاه رضا غبیشاوی، کارشناس علوم ارتباطات یکی از ضرورت‌های فعالیت روزنامه‌نگاری در جهان امروز توجه به آموزش و انتقال تجربیات میان روزنامه‌نگاران است.

او که خود سابقه فعالیت روزنامه‌نگاری دارد معقتد است روزنامه نگاری دیگر به معنای فعالیت صرف در رسانه‌های کاغذی نیست و علاوه بر حوزه‌های ژورنالیسم رادیویی و تلویزیونی، عرصه‌های دیگری همچون فعالیت در خبرگزاری‌ها و روزنامه نگاری فضای مجازی (سایبر ژورنالیسم) را هم در بر می‌گیرد. همین موضوع باعث شده نیاز آموزشی روزنامه نگاران به یک مسأله مهم تبدیل شود.

تا ۲ هفته بعد «روزنامه‌نگاری جدید» می‌آید

با همین نگرش، غبیشاوی به همراه جمعی دیگر از روزنامه نگاران با سابقه اقدام به راه‌اندازی نشریه‌ای با عنوان «روزنامه‌نگاری جدید» کرده‌اند که قرار است به صورت فصلی منتشر شود.

او در همین رابطه به خبرگزاری مهر گفت: مجوز تأسیس این نشریه سال گذشته صادر شد. هم اکنون مراحل صفحه آرایی را می‌گذراند و تا ۲ هفته آینده منتشر می‌شود.

غبیشاوی درباره ایده راه اندازی نشریه «روزنامه نگاری جدید» هم این طور توضیح داد: این فصلنامه درباره موضوعات رسانه‌ای است. به دلیل اینکه در حال حاضر شاهد حضور شکل‌های مختلفی از رسانه‌های جدید به ویژه رسانه‌های جدیدی در بستر فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هستیم؛ به فکر ایجاد نشریه‌ای افتادیم که در آن موضوعات مربوط به این نوع از رسانه‌های جدید مطرح شود. رسانه‌های جدید نیازمند روزنامه نگاری جدید است.

مدیر مسئول فصلنامه «روزنامه‌نگاری جدید» ادامه داد: علاوه بر این با گسترش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، شاهد گسترش «شهروند خبرنگاری» هستیم و موضوعاتی همچون «اخبار جعلی» هم در فضای رسانه‌ها اهمیت پیدا کرده است. همه اینها ما را به این نتیجه رساند نشریه‌ای برای به اشتراک گذاری تجربیات روزنامه نگاران، بیان متن‌های آموزشی به روز و انتقال جدیدترین یافته‌ها در حوزه فعالیت‌های رسانه‌ای راه اندازی کنیم چرا که جای چنین کاری را در فضای رسانه‌ای ایران خالی می‌بینیم. هم اکنون در این مورد حتی در فضای دانشگاهی هم نواقص جدی وجود دارد.

نشریه‌ای برای انتقال تجربیات روزنامه‌نگاران

غبیشاوی با اشاره به این‌که در حوزه مباحث تئوریک روزنامه‌نگاری هم محتوای قابل توجهی که مناسب فعالیت روزنامه نگاران در این فضای جدید باشد وجود ندارد اظهار داشت: در بخشی از این مجله تجربیات روزنامه نگاران به اشتراک گذاشته می‌شود اما این انتقال تجربه فقط مختص روزنامه نگاران ایران نیست و بخشی از آنها حاصل ترجمه مقالات و یادداشت هایی است که روزنامه نگاران در سراسر جهان آنها را مطرح کرده‌اند. همچنین قصد داریم از متن‌های آموزشی که مراکز رسانه‌ای و آموزش روزنامه نگاری عرضه کرده‌اند، استفاده کنیم.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار کوتاه علم و تکنولوژی ایران و جهان

این روزنامه‌نگار حوزه بین‌الملل تأکید کرد: بسیاری از رسانه‌های بزرگ جهانی همچون بی بی سی، الجزیره و رویترز سرویس‌های آموزشی ویژه روزنامه نگاران دارند که متن‌های آموزشی مناسبی در آنها وجود دارد و بناداریم از این متن‌ها در فصلنامه «روزنامه نگاری جدید» استفاده کنیم. همچنین یکی دیگر از اقدامات مان در این نشریه استفاده از محتواها و آیین نامه هایی است که رسانه‌های بزرگ و حرفه‌ای استفاده می‌کنند که در فضاهای رسانه‌ای چنین متن هایی زیاد مورد استناد قرار می‌گیرد. در این بخش هدف مان این است که آیین نامه‌ها را بررسی کنیم و جهت ارائه چارچوب‌های اخلاقی و حرفه‌ای ویژه روزنامه نگاران منتشر کنیم.

هدف آشناترکردن روزنامه‌نگاران برای تصمیم بهتر

مدیر مسئول فصلنامه «روزنامه نگاری جدید» به این سوأل که آیا فضای روزنامه نگاری در کشورهای دیگر (به ویژه کشورهای اروپایی و غربی) با شرایط ایران متفاوت است و برای انطباق این آموزه‌ها با شرایط بومی روزنامه نگاری در ایران، چاره‌ای اندیشیده‌اید، این طور پاسخ داد: محدودیت هایی که روزنامه نگاران برای فعالیت خود احساس می‌کنند شامل سه دسته چارچوب اصول حرفه‌ای، قانونی و اخلاقی است. نوع اول محدودیت‌ها ناشی از اصولی است که برای فعالیت حرفه‌ای وجود دارد. نوع دوم آن در هر کشوری و بسته به نوع قانونی که اجرا می‌شود تفاوت دارد و محدودیت‌های اخلاقی هم جنبه نسبی دارد و ممکن است در یک کشور درباره یک موضوع دیدگاه‌های مختلفی وجود داشته باشد. با این حال برخی موارد مثل حمایت از محیط زیست، توجه به میراث فرهنگی و روزنامه نگاری برای تحقق صلح ماهیت جهان شمول دارد. با این شرایط بر این باور هستیم که اگر روزنامه نگاران با معیارهای مختلف آشنا شوند در تصمیم‌گیری و تهیه مطالب بهتر می‌توانند عمل کنند.

نسخه کاغذی روزنامه‌نگاری جدید در کتابفروشی‌ها

غبیشاوی که علاوه بر مدیر مسئولی و سردبیری نشریه «روزنامه نگاری جدید»، معاون سردبیر سایت خبری عصر ایران هم هست با اشاره به این‌که شیوه انتشار نشریه به صورت فصلی باعث می‌شود وقت و انرژی کافی برای تهیه و آماده سازی مقالات وجود داشته باشد، درباره توزیع آن گفت: برای فروش و توزیع این نشریه به دنبال شیوه هایی غیر سنتی هم هستیم به همین دلیل نسخه PDF را برای فروش اینترنتی مدنظر داریم، اما از آنجایی که معتقد هستیم هر رسانه‌ای به شدت تحت تأثیر قالب آن قرار دارد [یادآوری جمله‌ای از مارشال مک لوهان مبنی بر رسانه، پیام است] قصد داریم این نشریه حتما به شکل کاغذی هم چاپ شود. در این بخش به دلیل این‌که متوجه شدیم مخاطب مجلات جدی برای تهیه نشریه مدنظرشان از کیوسک‌های عرضه مطبوعات به فروشگاه‌های کتاب نقل مکان کرده‌اند تصمیم داریم توزیع این فصلنامه را در چنین مکان‌هایی دنبال کنیم. همچنین فروشگاه اینترنتی دیجی کالا هم برای توزیع نشریه در سراسر ایران در نظر گرفته شده است.

یادآور می‌شود فصلنامه «روزنامه‌نگاری جدید» به مدیر مسئولی و سردبیری رضا غبیشاوی قرار است منتشر شود و احسان محمدی، مصطفی داننده، مهرداد خدیر و جعفر محمدی از جمله اعضای تحریریه آن هستند. کد خبر ۴۵۹۷۱۹

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری7 ساعت قبل
شناسایی جرائم تحولات چشمگیری را در حوزه تشخیص و پیگیری طی کرده است. این موضوع کمک می‌کند روند تشخیص حضور مجرم بسیار دقیق‌تر باشد. با کمک تکنیک‌های جدید می‌توان حتی ساعات وقوع جرم را نیز به سادگی حدس زد. زمان دقیق وقوع جرم طی سالهای گذشته به سختی قابل تشخیص بود اما اکنون این تشخیص بسیار ساده‌تر ده است و می‌توان به شکلی بسیار دقیق‌تر زمان وقوع جرم را تشخیص داد. یکی از تکنولوژی‌های مهم و جدید در شناسایی جرائم خطرناک استفاده از هوش مصنوعی و واقعیت مجازی است.
انتخابانتخاب1 روز قبل
به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، از آنجایی که افراد سودجو در روزهای محدودیت اینترنت به دنبال منافع خود هستند، در این روزها کاربران باید بیش از همیشه مراقب باشند. پیامک‌های مشکوکیکی از روشهای رایج در روزهای محدودیت اینترنت پیامک‌های مشکوکی است که با وعده دسترسی به اینترنت پر سرعت یا فروش وی پی ان‌ها و پروکسی‌های مختلف از شما اطلاعات شخصی و شناسه‌های بانکی را می‌پرسد. این تماس‌ها نیز اغلب با پرسیدن اطلاعات حساب کاربر در تلاشند موجودی حساب کاربران را خالی کنند. سرقت اطلاعات به شکل حضوریاگر در روزهای محدودیت اینترنت هر نوع مشکل در برقراری اتصال به اینترنت دارید بهتر است با بخش پشتیبانی اینترنت خود تماس بگیرید یا برای رفع مشکل حضوری از آنان کمک بخواهید. برخی افراد سودجو در اماکن عمومی با ادعای وارد کردن وی پی ان یا پروکسی در گوشی افراد، گوشی را از آنان گرفته و با این بهانه به اطلاعات مهم گوشی افراد دسترسی پیدا می‌کنند.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
آقای میلاد منشی پور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداو سیما گفت: برای حمایت از رانندگان تپسی، ​ ۵ درصد از حق کمیسیون شرکت را کاهش داده‌ایم تا سهم راننده بیشتر شود. وی اضافه کرد: پیش از این، حق کمیسیون شرکت تپسی ۱۵ درصد بود و رانندگان ۸۵ درصد از کرایه را برداشت می‌کردند که اکنون برای حمایت از رانندگان، سهم شرکت به ۱۰ درصد کاهش یافت. آقای منشی پور با بیان اینکه روال دریافت خودرو اینترنتی مانند گذشته است گفت: حجم سفر‌ها به روال عادی برگشته است و مردم مشکلی برای دریافت خودرو ندارند. مدیرعامل تپسی افزود: در زمان حاضر مردم می‌توانند به راحتی اپلیکیشن دریافت خودرو اینترنتی تپسی را بر روی گوشی‌های خود نصب کنند و هیچ مشکلی برای دریافت خودرو وجود ندارد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
شاید تا چند سال پیش، قطع‌شدن اینترنت خللی در زندگی‌مان ایجاد نمی‌کرد؛ اما امروزه صفر و یک‌‌ها به‌گونه‌ای در تاروپود زندگی‌مان تنیده شده که در ۴۸ ساعت اخیر، اختلال ایجادشده را به‌روشنی احساس می‌کنیم. شاید در آن زمان اختلال اینترنت به‌‌دلیل اینکه کسب‌وکارهای اینترنتی چندان فعال نبودند، چندان تأثیر‌گذار نبود؛ اما اختلال اخیر موجب متضررشدن بسیاری از کسب‌وکارها و به‌تبع آن، به‌خطر‌افتادن چندین موقعیت شغلی شده است. البته به‌گفته‌ی الفت‌نسب، دولت‌مردان نیز باید حتما بستری مناسب ایجاد کنند تا در چنین شرایطی کسب‌وکارهای داخلی متضرر نشوند. با گذشت دو روز از زمان قطعی اینترنت، هنوز از اتصال دوباره و بازگشتن به شرایط عادی خبری نیست و در چنین وضعیتی، کسب‌وکارهای آنلاین متحمل ضرر می‌شوند. باید دید این تصمیم شورای امنیت کشور به‌نقل از شرکت‌های سرویس‌دهنده‌ی اینترنت، تا کی ادامه خواهد داشت.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴-قطع شدن سراسری اینترنت در چند روز اخیر، سبب ایجاد مشکلاتی شده که شاید تا پیش از این بسیاری از کاربران تجربه نکرده بودند. با توجه به آنکه روند قطعی اینترنت بیشتر از حد انتظار شده و هنوز هم همچنان ادامه دارد، شاید این سوال به ذهن بسیاری رسیده باشد که اگر این قطعی اینترنت بین‌المللی برای مدت طولانی ادامه یابد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اصلا اگر اینترنت دیگر وصل نشود، چگونه باید زندگی را ادامه دهیم؟ کسب و کارهای مجازی از صفر شروع می‌شوند! حال باید پرسید آیا امکان انتقال این بیزینس‌ها به پلتفرم‌های داخلی وجود دارد؟ در حالت تئوری بایستی گفت بله! امری که در طی چند روز اخیر و با هجوم کاربران داخلی به استفاده از آن‌ها، به‌خوبی مشخص شده کندی سرویس‌ها و اختلالات به‌وجود آمده در عملکردشان، همچنان چنین ظرفیتی را متصور نمی‌داند. چه بسا که وام‌ها و مبالغی که در طی این مدت گرفته‌اند، همچنان جوابگوی ارتقای فنی آن‌ها نیست.
زومیتزومیت1 روز قبل
مایکروسافت طی بیانیه‌ای در نمایشگاه ترکیب فناوری‌های پیشرفته (CEATEC) که در ژاپن برگزار شد، از تلاش‌های خود در زمینه‌ی اینترنت اشیاء صحبت کرد. اس‌کیوال سرور آی‌او‌تی ۲۰۱۹ که مایکروسافت آن را «معادل دودویی برای اس‌کیوال سرور ۲۰۱۹» خطاب می‌کند قرار است به‌زودی عرضه شود. طبق گفته‌ی مایکروسافت اس‌کیوال آی‌اوتی ۲۰۱۹ قرار است قبل از پایان امسال دردسترس عموم قرار گیرد. سال آینده دنیای اینترنت اشیاء برای مایکروسافت بخش بسیار بااهمیت خواهد بود. در گزارشی مایکروسافت که اوایل امسال ارائه کرد، پیش‌بینی شده که ۹۴ درصد از مشاغل تا پایان سال ۲۰۲۱ از اینترنت اشیاء استفاده خواهند کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بایرن با مدیر برنامه مربی اخراجی تاتنهام تماس گرفت

فارس7 دقیقه قبل

۸۸ واحد مسکونی سیل‌زدگان مازندران هفته بسیج امسال افتتاح می‌شود

تسنیم27 دقیقه قبل

۴۱ ویژه‌برنامه برای گرامیداشت روز قم برگزار می‌شود

تسنیم28 دقیقه قبل

گواردیولا همچنان شماره یک؛ مربی اخراجی تاتنهام در امتیازگیری دهم شد

فارس31 دقیقه قبل

تولیدات ۲۰ زبانه ویژه زائران غیرایرانی بارگاه منور رضوی/ ارتباط ‌با ۱۵۰۰ مرکز فرهنگی جهان ‌

تسنیم31 دقیقه قبل