انتقاد از قدرت روزافزون صنایع دخانی در کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سلامت
انتقاد از قدرت روزافزون صنایع دخانی در کشور

انتقاد از قدرت روزافزون صنایع دخانی در کشور

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران گفت: توانمندی روزافزون صنایع دخانی نسبت به سایر صنایع، نتیجه‌ای جز مرگ تدریجی سلامت جامعه نخواهد داشت.

دکتر محمدرضا مسجدی دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های کلان خارجی در ایران برای تولید سیگار بویژه در استان‌های زنجان و گیلان که مبلغ آن را نیز معادل ۳۱۶ میلیون و ۶۴۳ هزار دلار عنوان کرد، گفت: در زمانی که ما با انواع تحریم‌ها بخصوص در بخش تجهیزات پزشکی و دارویی مواجه هستیم، توانمندی روزافزون صنایع دخانی نسبت به سایر صنایع نتیجه‌ای جز مرگ تدریجی سلامت جامعه نخواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به مصوبات هیات سرمایه گذاری خارجی در طرح‌های فرآوری توتون سیگار و تولید کاغذ در پنج ماهه نخست امسال، افزود: تحریم‌های آمریکا علیه ایران بخصوص در بخش درمان بنا به گفته رییس جمهور، یک جنایت بشری است. چگونه است که این سرمایه گذاران خارجی سرمایه گذاری روی دخانیات را به سایر صنایع ترجیح می‌دهند؟ آیا تخصیص این حجم از سرمایه‌گذاری در این بخش جای سوال ندارد؟

وی با اشاره به مصوبات ستاد کشوری کنترل دخانیات مبنی بر اینکه هر گونه احداث واحد صنایع دخانی و فعالیت‌های توسعه‌ای در این بخش باید به تصویب این ستاد برسد، گفت: این حجم از سرمایه گذاری در بخش دخانیات، خلاف مصوبات این ستاد است. جای تعجب دارد که صنایع دخانی آزادانه و در همه تنگناهای اقتصادی هنوز نسبت به سایر صنایع در این کشور، همچنان پیشتازند.

اهداف بیانیه شبکه ملی پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر

وی در ادامه با اشاره به بیانیه مشترک شبکه ملی پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر منطقه‌ای و جهانی، گفت: این بیانیه در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت مدیترانه شرقی (EMRO) با حضور مدیر کل سازمان جهانی بهداشت، توسط دبیرکل شبکه ملی پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر ایران قرائت شد. در این بیانیه به عناوینی همچون ارتقای سلامت روانی، کاهش آلودگی هوا، افزایش فعالیت جسمی، گنجاندن برنامه‌های کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر در برنامه‌های آمادگی و واکنش اضطراری بشردوستانه و اولویت‌دادن به مالیات کالاهای ناسالم مانند دخانیات، الکل و نوشیدنی‌های قنددار و مدل‌های ابتکاری تأمین مالی باتوجه‌ به سهم بالای جوانان در جمعیت این منطقه و نیز دولت‌های عضو که باید آثار منفی بازاریابی محصولات ناسالم را در کودکان و جوانان بپذیرند، تاکید شد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

مسجدی در خصوص این بیانیه ادامه داد: با تأثیر منفی صنایع تولیدکننده محصولات ناسالم، باید با هر نوع تعارض منافع واقعی یا فرضی، به‌ خصوص در ارتباط‌با الکل، دخانیات و نوشیدنی‌های قنددار مقابله شود. همچنین این بیانیه بر رویکرد مردم‌محور در ارتباط‌با بیماری‌های غیرواگیر، تقویت صدای جامعه مدنی و مردمی که با بیماری‌های غیرواگیر زندگی می‌کنند و بویژه کسانی که در موقعیت‌های بشر دوستانه قرار دارند، تأکید می‌کند.

وی تاکید کرد: دولت‌های عضو باید در سرتاسر برنامه‌هایی که اجرا می‌کنند، از حقوق بشر حفاظت کنند و مشارکت گسترده مبتلایان به بیماری‌های غیرواگیر، جوانان، زنان، بومیان و کسانی را که در موقعیت‌های اضطراری قرار دارند، تضمین کنند.

نقش مهم جامعه مدنی در مقابله با بیماری‌های غیرواگیر

وی به مشارکت گسترده جامعه مدنی در تصمیم‌گیری‌ها اشاره کرد و گفت: در بخش دیگر این بیانیه آمده است «ما به‌ عنوان اتحادیه‌های بیماری‌های غیرواگیر، نیروهای محرکی هستیم که دولت‌ها و وزارت‌های بهداشت کشورها را به پیشروی به‌سوی تحقق اهداف ملی بیماری‌های غیرواگیر تشویق می‌کنیم و نیز از طریق گنجاندن خدمات بیماری‌های غیرواگیر در پوشش همگانی سلامت ملی، بسته‌های مراقبت سلامت اولیه و افزایش دسترسی به داروها و فناوری‌های اساسی مربوط به بیماری‌های غیرواگیر هم در موقعیت‌های عادی و اضطراری نیز تاکید داریم. چرا که ازطریق پوشش همگانی سلامت می‌توان به تحقق اهداف بیماری‌های غیرواگیر، کاهش نابرابری‌ها و تقویت ثبات و توسعه پایدار کمک کرد.»

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران ضمن بیان اینکه مرگ تدریجی سلامت جامعه با توسعه صنایع دخانی را باید جدی گرفت، افزود: در خاتمه این بیانیه نیز تاکید شده است «ما آماده‌ایم تا از دولت‌های عضو در زمینه تسریع اجرای تعهدات منطقه‌ای و جهانی بیماری‌های غیرواگیر و تکیه بر اولویت‌های پذیرفته‌شده در نشست سران سازمان ملل متحد درباره بیماری‌های غیرواگیر و پوشش همگانی سلامت، حمایت کنیم.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایجاد سامانه تحویل دارو در منزل به بیماران پروانه‌ای

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای دکتر سعید نمکی در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران افزود: آمریکایی‌ها نقل و انتقال پول و حتی تحویل دارو به ایران را ممنوع کرده‌اند و ما به سختی دارو تهیه می‌کنیم، اما تا این لحظه اجازه نداده‌ایم هیچ بیمار خاصی دچار کمبود دارو شود. وی ادامه داد: در مورد بیماران پروانه‌ای هم آمریکایی‌ها دارو‌های مورد نیاز آن‌ها را نفروخته‌اند و ما از مسیر‌های دیگری این دارو‌ها را تأمین کردیم. ایجاد سامانه تحویل دارو در منزل به بیماران پروانه‌ایوزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی درباره آمار‌های باروری کل در کشور گفت: پیش از حضور بنده در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، آمار‌هایی در این باره منتشر شده بود و ما یک تیم را برای راستی آزمایی تعیین کردیم، پس از راستی آزمایی اعداد به دست آمده با آمار‌های قبلی تفاوت داشت و اکنون آمار‌های جدید به تأیید مرکز آمار ایران رسیده است. آقای دکتر نمکی افزود: این موضوع که در ۲۰ سال آینده ما به سمت منفی شدن جمعیت می‌رویم یک واقعیت اجتماعی است و برای همین اقداماتی را در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دنبال می‌کنیم، نظیر افزایش مراکز درمان ناباروری و تشویق زوج‌های بارور به فرزندآوری بیشتر و همینطور با هماهنگی سایر دستگاه‌ها تلاش می‌کنیم تا اضطراب ناشی از مشکلات اقتصادی را برای مردم کاهش دهیم.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین15 ساعت قبل
این وضعیت در حالی است که به گفته رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت سالانه ۶۰ هزار نفر به دلیل مصرف دخانیات، جان خود را از دست می‌دهند. بهزاد ولی‌زاده درباره این موضوع گفت: مصرف مواد دخانی در کشور منجر به بروز بیماری‌هایی می‌شود که نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان، هزینه برای نظام سلامت دارد و در حالت کلی، هزینه‌ای که مصرف مواد دخانی به دولت تحمیل می‌کند، بیش از ۱۱۰ هزار میلیارد تومان است. ولی‌زاده با انتقاد از برخی تلاش‌ها برای تسهیل در مصرف مواد دخانی به خصوص قلیان در کشور، گفت: مسوولان اگر از قوانینی که در جهت کاهش مصرف مواد دخانی در کشور اتفاق است، مراقبت نکنند، در آینده‌ای نزدیک شاهد طغیان بیماری‌ها و سرطان‌های ناشی از مصرف مواد دخانی خواهیم بود. همه کشورها به سمت اقداماتی در جهت کاهش مصرف مواد دخانی می‌روند، ما نباید قوانینی وضع کنیم که منجر به تسهیل مصرف مواد دخانی در کشور شود. افزایش قیمت سیگار، مصرف را کم نکرده استاظهارات مسوولان در حالی است که کارشناسان بر این موضوع تاکید دارند که افزایش قیمت سیگار در پی نوسانات قیمت ارز، تاثیر چندانی در مصرف آن نداشته و سرانه مصرف سیگار کاهش پیدا نکرده است.
فارسفارس9 ساعت قبل
دبیر علمی سمینار اصول زیبایی در دندان‌پزشکی گفت: موضوعی که در سفید کردن دندان‌ها باید به آن توجه داشت، عدم تراش دندان‌هاست؛ زیرا سلامت دندان‌ها مقدم بر زیبایی است. به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، علی یزدانی، دبیر علمی سمینار اصول زیبایی در دندان‌پزشکی گفت: این سمینار از ۲۹ آبان تا یکم آذر ۹۸ در سالن تلاش برگزار می‌شود، مورد تایید وزارت بهداشت بوده و دارای امتیاز بازآموزی برای شرکت کنندگان است. دبیر علمی سمینار اصول زیبایی در دندان‌پزشکی به موضوع کارهای زیبایی در دندان‌پزشکی اشاره کرد و افزود: درمان دندان‌ها جدا از کار زیبایی نیست؛ زیرا باید به گونه‌ای درمان‌های دندان‌پزشکی انجام شود که دندان‌ها به حالت طبیعی در آیند؛ بنابراین، زیبایی، لازمه درمان دندان‌پزشکی است. یزدانی با بیان اینکه سفید کردن دندان‌ها در بین خانم‌های ایرانی در حال تبدیل شدن به مد است، گفت: سفید کردن دندان‌ها، نکات دیگری هم دارد که باید به آنها توجه داشت. وی افزود: در کارهای زیبایی دندان‌پزشکی، سلامت دندان‌ها نباید به خطر بیافتد و موضوعی که در سفید کردن دندان‌ها باید به آن توجه داشت، عدم تراش دندان‌هاست و یا اینکه حداقل تراش صورت بگیرد؛ زیرا، سلامت دندان‌ها مقدم بر زیبایی است.
سلامت نیوزسلامت نیوز15 ساعت قبل
سلامت نیوز: مدیر خانه «ای بی» گفت: یک بیمار مبتلا به بیماری ای بی (بیماری پروانه‌ای) اگر بخواهد آرامش نسبی داشته باشد، باید حداقل بین ۵ تا ۶ میلیون تومان در ماه برای درمان هزینه کند. اما این بیماری به مرور خانواده‌ها را ضعیف می‌کند؛ ‌ زیرا هرچه را که دارند، باید برای این بیماران هزینه کنند. شدت بیماری از ملایم تا کشنده تغییر می‌کند، این بیماری از یک جهش ژنتیکی در کراتین یا کلاژن ایجاد می‌شود. در نتیجه این بیماری پوست به شدت شکننده می‌شود و کوچکترین اصطکاک یا آسیب لایه‌های پوستی را جدا کرده و ایجاد تاول می‌کند. افراد دچار شده به این بیماری در معرض ریسک سرطان پوست هستند.
سلامت نیوزسلامت نیوز16 ساعت قبل
سلامت نیوز: رئیس اداره عملیات و نجات جمعیت هلال احمر استان اصفهان با اشاره به بارش سنگین برف در محورهای غرب، جنوب و شمال استان، گفت: ظرف ۴۸ ساعت گذشته ۹۷ حادثه دیده در محورهای مواصلاتی این مناطق امداد رسانی شدند. به گزارش سلامت نیوز، محمد محمدی در گفت وگو با ایسنا، نقص فنی خودروها و سنگینی برف را دلیل اصلی در راه ماندن مسافران دانست و افزود: در این مدت۱۴ مورد حادثه واژگونی، سرخوردگی و تصادفات و۲۱مصدوم داشتیم که به مراکز درمانی انتقال یافتند. محمدی همراه داشتن غذا و آذوقه و داروهای شخصی را برای سفرهای فصل سرما ضروری بیان کرد و ادامه داد: در بسیاری موارد، حادثه دیدگان به داروهای تخصصی مانند دیابت، گوارشی و حتی دیالیزی و سرطانی نیاز دارند اما پایگاه‌های امداد و نجات جاده‌ای تنها مجهز به خدمات اوژانسی از جمله امکانات وصل سرم و … هستند. رئیس اداره عملیات امداد و نجات هلال احمر اصفهان همچنین به مسافرانی که در جاده‌های برفی رفت و آمد می‌کنند توصیه کرد هنگامی که دچار مشکل شدند، خودرو را در گوشه امنی خارج از جاده پارک کرده با شماره تلفن۱۱۲ تماس بگیرند و تا زمان رسیدن امدادگران از خودرو خارج نشوند همچنین از روشن کردن پیک نیک در خودرو خودداری کنند تا دچار گاز گرفتگی نشوند. وی با اشاره به خروج سامانه‌های بارشی از استان تاپایان هفته، پیش بینی کرد آمار حادثه دیدگان نیز در آخر هفته کاهش یابد و گفت: با این حال فصل سرما تازه آغاز شده و در آینده نیز شاهد ورود چنین سامانه‌های بارشی به استان خواهیم بود.
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
دلایل تورم پاگردش خون نامناسب در قسمت پایینی بدن دلیل اصلی تورم پاها محسوب می‌شود. احتباس مایع یکی دیگر از دلایل شایع تورم پاها در نظر گرفته می‌شود که ممکن است به واسطه مشکلات کلیوی رخ دهد. پوشیدن کفش راحتاستفاده از یک کفش راحت با قابلیت گردش مناسب هوا می‌تواند احتمال عود تورم را کاهش دهد. دوش آب سردیکی از بهترین روش‌های طبیعی برای کاهش تورم پاها استفاده از آب سرد است. استفاده از نمک فرنگی اصلحمام نمک فرنگی اصل یک درمان کلاسیک برای تسکین تورم پاها محسوب می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری13 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

پیام تسلیت معاون رییس جمهور و وزیر علوم در پی درگذشت پروفسور رضا

مهر12 دقیقه قبل

شورای امنیت با تصمیم آمریکا درباره شهرک‌سازی‌ها مخالفت کرد

الف21 دقیقه قبل

ضعیف‌ترین ستاره‌های لیگ؛ ۲ بازیکن سرخابی

مشرق‌نیوز21 دقیقه قبل

تصادف مرگبار تریلی با سمند، وانت و پراید/ ۴ نفر کشته شدند

آفتاب‌نیوز22 دقیقه قبل

آخرین جزئیات رمز یکبار مصرف بانکی

مشرق‌نیوز26 دقیقه قبل