تحریم در بخش پتروشیمی کاملا شکست خورده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. اقتصادی

تحریم در بخش پتروشیمی کاملا شکست خورده است

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس گفت: در تحریم‌ها علیه ایران به صفر رسیدن صادرات نفت کشورمان و حذف محصولات پتروشیمی ایران از بازار جهانی هدفگذاری شده بود که هیچ‌کدام از این اهداف محقق نشد و تأکید می‌کنم تحریم در بخش پتروشیمی کاملا شکست خورده است.

تحریم در بخش پتروشیمی کاملا شکست خورده است - 1

به گزارش رکنا، جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در مجمع عمومی سالانه این شرکت اظهار داشت: طرح‌های پتروشیمی لردگان، الفین ایلام، فاز نخست پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس، بخش نخست فاز اول بهسازی و ساخت تأسیسات جمع‌آوری گازهای مشعل مناطق نفت‌خیز جنوب و واحد سولفات پتاسیم ارومیه تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسند.

وی افزود: با بهره‌برداری از سه طرح پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس، الفین پتروشیمی ایلام و پتروشیمی لردگان تا پایان امسال، حدود ۶ میلیون تن معادل ۲۷ تا ۲۸ درصد ظرفیت نصب شده هلدینگ خلیج فارس افزایش می‌یابد.

ربیعی با بیان اینکه «هلدینگ خلیج فارس افزایش سرمایه از مبلغ ۹۱٫۵ به ۱۵۰ هزار میلیارد ریال را از محل سود انباشته در برنامه دارد»، گفت: در سال گذشته، کند شدن روند رشد اقتصاد جهان، جنگ بزرگ اقتصادی بین امریکا و برخی کشورها همچون چین، کاهش تقاضای مواد اولیه در دنیا و نوسانات و افت قیمت نفت را شاهد بودیم.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش ISIS درآمد شرکت‌های پتروشیمی در سال گذشته افزایش یافت، اما کاهش حاشیه سود شرکت‌های پتروشیمی را در عرصه جهانی شاهد بودیم؛ اگر نمودار سود سهام شرکت سابیک عربستان را بررسی کنیم، می‌بینیم که ظرف ۱۰ سال گذشته روند کاهشی سود این شرکت شاخص بوده است.

مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس تصریح کرد: در نفت و نفتا، متوسط قیمت در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ حدود ۲۳ درصد افزایش داشته، اما در نیمه سال ۹۷ همزمان با آغاز تحریم‌ها علیه ایران، قیمت نفت به شدت سقوط کرد؛ همچنین نمودار قیمت‌های پلی اتیلن در سال ۹۶ صعودی، اما در سال ۹۷ نزولی بوده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

ربیعی با بیان اینکه «در تحریم‌ها علیه ایران به صفر رسیدن صادرات نفت کشورمان و حذف محصولات پتروشیمی ایران از بازار جهانی هدفگذاری شده بود»، گفت: هیچ‌کدام از این اهداف محقق نشد و در خصوص پتروشیمی به صراحت تأکید می‌کنم که تحریم در بخش پتروشیمی کاملا شکست خورده، اما زحمت و هزینه‌هایی برای فعالان این صنعت داشته است.

وی افزود: مشکلات تحریم‌ها در صنعت پتروشیمی اعم از حمل و نقل دریایی و انتقال ارز و … را شناسایی کرده و برای هرکدام راه‌حل‌هایی پیدا کردیم و از مشکلات عبور کردیم.

مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با بیان اینکه "در سال گذشته شاهد نوسانات بالای نرخ ارز از ۴۲۰۰ تومان تا بیش از ۱۸ هزار تومان بودیم"، گفت: در نیمه نخست سال گذشته رشد تقاضای محصولات پتروشیمی را به صورت بی‌منطق و غیرواقعی در داخل کشور شاهد بودیم که علت آن فقط رانت ارزی ناشی از تعیین نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی بود.

وی ادامه داد: در سال گذشته پس از برداشته شدن سقف رقابت و آزادشدن قیمت‌ها در بورس کالا، شاهد آرامش بازار بودیم و اکنون نیز بازار محصولات پتروشیمی در داخل کشور در شرایطی قرار دارد که عرضه بیش از تقاضا بوده و بازار در شرایط آرامی قرار دارد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
سخنگوی دولت گفت: در دولت یازدهم این بار سوم است که قیمت بنزین افزایش پیدا می‌کند. علی ربیعی سخنگوی دولت، طی گفت‌وگویی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا دولت قبل از افزایش قیمت بنزین اطلاع‌رسانی نداشت و مردم را قانع نکرد؟ گفت: اقناع سازی درباره افزایش قیمت بنزین از چند سال قبل انجام شده بود و تعجب می‌کنم چرا برخی بزرگان انتقاد می‌کنند که چرا ما در موضوع افزایش قیمت بنزین اقناع سازی انجام نداده‌ایم. سخنگوی دولت افزود: یکی دو نفر از بزرگان هم دیدم چنین حرفی زده بودند. ربیعی افزود: بحث پیرامون اینکه قیمت حامل‌های انرژی باید به فوب خلیج فارس برسد بحث تازه‌ای نیست و مدتهاست صورت می‌گیرد، اما مردم، چون تصوری از آثار این تصمیمات نداشتند دقت نکردند، اما نخبگان به این موضوع دقت داشتند. دولت در کنار مردم است و زندگی سخت مردم را درک می‌کند و خیلی مسئولان زندگی شان شبیه زندگی مردم است و تصور نشود ما به فکر مردم نیستیم.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
متن زیر مشروح گفتگوی نامه نیوز با اوست: *کارشناسان دولتی معتقد هستند که افزایش قیمت بنزین اثر تورمی زیادی ندارد و مردم نباید نگران گرانی باشند. افزایش قیمت ناگهانی نیز قطعا در کوتاه‌مدت آثار تورمی بر کالاهای پرمصرف معیشتی خواهد داشت. *یکی از راهکارهای اعلام‌شده دولت و سایر قوا درزمینهٔ کنترل تبعات افزایش قیمت بنزین، کنترل قیمت‌ها و دادن هشدار به بنگاه‌ها درزمینهٔ افزایش قیمت است. خود این اقدام موجب افزایش سطح تقاضا و رشد سطح نقدینگی به‌نوبت کالاهای موجود می‌شود و تورم را افزایش خواهد داد. با احتساب مصرف ۱۰۵ میلیون لیتری روزانه بنزین، درآمد ماهانه دولت از افزایش قیمت بنزین ۳هزار ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دلار امروز در بازار آزاد با کاهش ۲۰۰ تومانی نسبت به دیروز ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان فروخته و ۱۱ هزار و هشتصد تومان خریداری می‌شود. همچنین هر یورو امروز با کاهش ۲۰۰ تومانی نسبت به دیروز ۱۳ هزار تومان فروخته و ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان خریداری می‌شود. فعالان بازار معتقدند تدابیر بانک مرکزی و کاهش تقاضا مهمترین دلایل افت قیمت‌ها در این بازار محسوب می‌شود.
ایبناایبنا1 روز قبل
علمداری تاکید کرد: رشد ۲۵ درصدی در تعداد تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شده، مربوط به بازار ساخت و ساز است و ارتباطی به روند پرداخت تسهیلات مربوط به بازسازی اماکن مسکونی حوادث غیرمترقبه همچون سیل و زلزله نیست چرا که تسهیلات بازسازی در گروه تسهیلات مشارکت مدنی طبقه ­بندی نمی­ شود. براساس این گزارش، در هفت ماهه اول امسال بیش از ۲۱ هزار فقره تسهیلات مشارکت مدنی توسط بانک مسکن پرداخت شد. رشد ۲۵ درصدی در تعداد پرداخت تسهیلات ساخت مسکن طی هفت ماهه اول امسال مدیون جهش اساسی پرداخت تسهیلات در ماه مهر است. در مهر ماه پارسال ۲ هزار و ۷۰۰ فقره تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شد اما افزایش تقاضا از سمت تولیدکنندگان مسکن در مهر ماه امسال برای دریافت تسهیلات باعث شد بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ فقره تسهیلات مشارکت مدنی توسط بانک مسکن در این ماه پرداخت شود. پیش‌بینی می­‌شود ادامه این روند افزایشی در پرداخت تسهیلات مشارکت مدنی ساخت ناشی از رشد تقاضا از سمت تولیدکنندگان مسکن باعث شود عرضه مسکن جدید در شهرها رونق بگیرد.

کیفیت خدمات شبکه ملی اطلاعات

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
ایسناایسنا21 ساعت قبل
ایسنا/آذربایجان شرقی رئیس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر این‌که برخلاف تصورات غلط، صادرکنندگان ما، همواره خود را ثابت کردند، گفت: صادرکنندگان توقع دارند سنگ‌ها را از جلوی پایشان برداشته و به آن‌ها اجازه‌ی حرکت دهیم، فعال اقتصادی و صادرکنندگانی که در یک میدان نابرابر رقابت می‌کنند، باید حمایت شوند. غلامحسین شافعی در بیست و پنجمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور در تبریز، با بیان این‌که ما در سیستم قاعده گذاری مشکل داریم و معتقدم تا این قاعده گذاری تغییر نکند هیچ مشکلی حل نخواهد شد، اظهار کرد: اگر مسیر حرکتمان طبق مسیر گذشتگان باشد، نباید منتظر تغییر باشیم. وی با بیان این‌که ما منابع زیادی در کشور داریم، گفت: معتقدم مشکل ما، مشکل مالی نیست بلکه تنها مشکل ما، سیستم قاعده گذاری و نداشتن نقشه‌ی راه برای اقتصاد است، اقتصاد ما تکلیفش مشخص نیست، معلوم نیست در یک اقتصاد بلاتکلیف به دنبال چه چیزی هستیم. رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: اگر قرار باشد صادرات خود را با مالزی مقایسه کنیم، باید سالانه ۶۰۰ میلیارد دلار صادرات داشته باشیم. براساس این گزارش؛ بیست و پنجمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور با محوریت راهکارهای بهبود فضای کسب و کار برای رونق تولید و توسعه صادرات غیرنفتی و حضور در بازارهای جهانی با حضور مقامات کشوری و استانی و بین المللی در مصلای تبریز برگزار شد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بایرن با مدیر برنامه مربی اخراجی تاتنهام تماس گرفت

فارس12 دقیقه قبل

۸۸ واحد مسکونی سیل‌زدگان مازندران هفته بسیج امسال افتتاح می‌شود

تسنیم32 دقیقه قبل

۴۱ ویژه‌برنامه برای گرامیداشت روز قم برگزار می‌شود

تسنیم33 دقیقه قبل

گواردیولا همچنان شماره یک؛ مربی اخراجی تاتنهام در امتیازگیری دهم شد

فارس36 دقیقه قبل

تولیدات ۲۰ زبانه ویژه زائران غیرایرانی بارگاه منور رضوی/ ارتباط ‌با ۱۵۰۰ مرکز فرهنگی جهان ‌

تسنیم36 دقیقه قبل