چرا ترامپ باید استیضاح و برکنار شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. بین‌المللی
چرا ترامپ باید استیضاح و برکنار شود؟

چرا ترامپ باید استیضاح و برکنار شود؟

ایسناخبرگزاری ایسنا |
"هیچ کس بیشتر از خود دونالد ترامپ در جهت کلید زدن استیضاحش مجدانه تلاش نمی‌کند. ممکن است به خاطر داشته باشید او در زمانی که به عنوان یک کاندیدای ریاست جمهوری، کمپین خود برای انتخابات ریاست جمهوری 2016 را به پیش می‌برد، وعده داد در صورت پیروزی در انتخابات تبدیل به یکی از "خسته‌کننده ترین" روسای جمهور تاریخ آمریکا می‌شود.اما اصلاً اینگونه نشد و ترامپ این راه را انتخاب نکرد."

به گزارش ایسنا، روزنامه واشنگتن پست در تحلیلی با تیتر «چرا ما باید ترامپ را استیضاح و برکنار کنیم» به قلم یکی از ستون‌نویسهایش به نام رابرت جی. ساموئلسون، درباره زیانهایی که تا کنون ریاست جمهوری دونالد ترامپ برای آمریکا داشته و ضرورت استیضاح و کنار گذاشتن او از ریاست جمهوری می‌نویسد:

«دونالد ترامپ به طرق مختلف رفتار تهاجمی‌تر و غیرمنطقی‌تری نسبت به رفتاری که به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری نشان داد، داشته است. اکنون او خودش را به عنوان یک دروغگو ثابت کرده و هر چیزی را که فکر کند مخاطبان سخنرانی‌هایش دوست دارند بشوند، به زبان می‌آورد. گلن کسلر و دیگر دست اندرکاران بررسی حقایق در واشنگتن پست تا کنون بیش از ۱۳۰۰۰ مورد دروغ و فریب بیان شده از سوی ترامپ را برشمرده‌اند.

بدتر از آن این است که ترامپ تلاش می‌کند اساسی‌ترین غرایز انسانی حامیانش را تحریک کند. او معمولا عادت دارد از مساله مهاجرت استفاده کرده و با مانور روی آن به تنش‌های قومی و نژادی دامن بزند.

او تقریبا به هر کسی که از او انتقاد می‌کند توهین می‌کند. ترامپ، رکس تیلرسون اولین وزیر خارجه دولتش را اخراج کرده و بعدا درباره‌اش گفت که او «مثل یک تکه سنگ کودن» است. او تاکنون چهار مشاور امنیت ملی داشته چون نمی‌تواند مشاوری را که از چشمش بیفتد، در دولتش نگه دارد.

اکثر سیاست‌های او در حال سقوط هستند. او پیشرفتی در محدود کردن زرادخانه هسته‌ای کره شمالی نداشته است. در حال حاضر بسیاری از اسرائیلی‌ها با مشاهده رفتار ترامپ نگران هستند که اگر مورد حمله قرار بگیرند آیا آمریکا به کمک آنها خواهد آمد یا خیر.

مذاکرات تجاری او با چین نیز به رغم عوارض بالایی که هر دو کشور بر واردات اجناسشان اعمال کردند به جایی نرسیده است.

حالا ترامپ در حال تشدید رفتارهای بی‌مهابایش با توجه به اقدامات اخیرش در قبال اوکراین و سوریه است. او بعد از آنکه مصرانه هرگونه اتهام «تبانی کردن» با روسیه برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری را تکذیب کرد حالا عملا از رئیس جمهور اوکراین می‌خواهد، وارد تبانی با او از طریق انجام تحقیقات مخرب درباره جوبایدن، معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و رقیب احتمالی او در انتخابات ۲۰۲۰ شود. خروج ناگهانی آمریکا از سوریه توسط ترامپ حتی باعث تعجب بسیاری از جمهوریخواهانی شد که این تصمیم او را یک اشتباه راهبردی تاسف‌برانگیز و یک شورش علیه اخلاق در نظر گرفتند. ما عملا بسیاری از کردهایی را که در کنار آمریکایی‌ها برای شکست دادن داعش جنگیدند را محکوم به مرگ کردیم.

ما حالا با یک انتخاب وحشتناک روبه‌رو هستیم. جمهوریخواهان استدلال می‌کنند رفتن به سراغ استیضاح ترمپ از سوی دموکرات‌ها هدفش لغو نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ است. این نظر درستی است. آنها می‌گویند که این روند برای دموکراسی آمریکا بد است. این نظر آنها نیز درست است. یک دلیل آن موضوع مشروعیت است. چیزی که دموکراسی‌های موفق را پایدار نگه می‌دارد اعتقاد برندگان و بازندگان انتخابات به برخورداری از فرصتی برابر برای پیروز شدن در این انتخابات است.

ایمان‌داشتن به نظام کشور، مهم‌تر از نتیجه یک انتخابات است اما اگر شما شروع به دست بردن در نتایج انتخابات کنید تا نتایج را تغییر دهید این ایمان را از بین می‌برید و دموکراسی را به خطر می‌اندازید.

از آنجا که من به این منطق احترام می‌گذارم من یکی از حامیان ناآرام استیضاح ترامپ هستم. اگر آمریکایی‌ها دولت‌شان را دوست ندارند آنها می‌توانند یک دولت جدید انتخاب کنند. دموکراسی‌ها باید با این سطح از بلوغ و ثبات، کارکرد داشته باشند، اما دست کم یک استثنای بزرگ وجود دارد و آن وضعیتی است که در آن رفتار خود رییس جمهور اینقدر بی‌ثبات و دور از واقعیتهای اساسی باشد که کشور را با تهدیدی فوری مواجه کند. البته این ارزیابی باید در معرض قضاوت قرار بگیرد اما من اینگونه نتیجه می‌گیرم که ترامپ ما را وارد این نقطه غم‌انگیز ساخته است. حالا نگرانی این است که او در قدم بعدی ممکن است چه کاری انجام دهد.

براساس قانون اساسی آمریکا مجلس نمایندگان باید اول برای استیضاح ترامپ بر سر اتهامات او رای‌گیری انجام دهد و در مرحله‌ بعد محاکمه برای استیضاح ترامپ باید در سنا صورت گیرد و این استیضاح با اکثریت حداقل دو سومی در سنا تصویب شود.

در حال حاضر گمان می‌رود که جمهوریخواهان چندان از استیضاح او حمایت نمی‌کنند اما وقایع به حدی سریع جلو می‌روند که این وضعیت ممکن است تغییر کند. من امیدوارم این تغییر رخ دهد اما استیضاح و برکناری ترامپ هرچند که ترسناک به نظر می‌رسد شرارت‌های کمتری به دنبال خواهند داشت.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فلسطین الیوم، مقاومت فلسطین در پاسخ به حملات جنایتکارانه امروز به باریکه غزه که منجر به شهادت ۴ نفر و زخمی شدن ۲۵ نفر دیگر منجر شده، بیش از ۱۰۰ موشک و راکت به سمت اراضی اشغالی شلیک کرده است. بر اساس این گزارش، رسانه‌های صهیونیست به خسارت‌های وارده به این رژیم در این حملات اذعان کرده‌اند. این رسانه‌ها اذعان کردند که تا این لحظه ۲۹ صهیونیست مجروح در نتیجه این حملات به بیمارستان برزلای ر عسقلان انتقال داده شده‌اند.
ایسناایسنا22 ساعت قبل
وزیر خارجه عربستان در جریان تماس تلفنی با همتای عراقی خود به بررسی تحولات این کشور پرداخت. به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، وزارت خارجه عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان با محمد علی الحکیم، همتای عراقی خود تماس تلفنی برقرار کرد. در جریان این تماس تلفنی دو طرف به بررسی راه‌های تقویت روابط عراق و عربستان که در برآورده ساختن آمال و آرزوهای هر دو کشور نقش «بسزایی» دارند، پرداختند. وزرای خارجه عربستان و عراق در جریان این گفت‌وگوی تلفنی درخصوص تحولات عراق و بسته‌های اصلاحی دولت در پاسخ به خواسته‌های معترضان به بحث و تبادل‌نظر پرداختند. فرحان و الحکیم همچنین در جریان این تماس تلفنی به بررسی شماری از مسائل مهم منطقه‌ای، موضوعات ‌مهم و مورد توجه دو طرف و نیز لزوم دستیابی به راهکاری سیاسی برای بحران‌هایی که منطقه از آن رنج می‌برد، پرداختند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ساعت قبل
GFMS گزارش داده که در معدن نیوکرست حدود ۲۳ تن بوده که از سال ۲۰۱۷ حدود ۳۸ درصد افزایش یافته است. ۴- آمریکا۲۵۳٫۲ تنتولیدات طلای آمریکا از سال ۲۰۱۸ به مدت پنج سال متوالی حدود ۱۰ درصد افزایش داشته است. ۵- کانادا۱۹۳ تنکانادا در سال ۲۰۱۸ پنجمین رتبه تولید طلا را از آن خود کرد و ۱۷ تن بیشتر از هر سال تولید داشته است. ۶- اندونزی۱۹۰ تناین جزیره در سال ۲۰۱۸ بیشترین رشد یعنی ۲۳ درصد یا حدود ۳۶ تن را پیدا کرده است. تولید بولیون در سال ۲۰۱۸ حدود یک‌دهم تن افزایش یافته و بیش از ۲۰ درصد صادرات کل غنا را تشکیل می‌دهد.
ایسناایسنا18 ساعت قبل
وزیر خارجه روسیه در سخنانی از قصد آمریکا برای ایجاد یک شبه دولت در منطقه شرق فرات سوریه خبر داد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در جریان کنفرانس صلح پاریس با اشاره به اقدامات آمریکا در شمال سوریه، اظهار کرد: آنها (آمریکایی‌ها) برای ایجاد یک منطقه شبه دولت شرق فرات دست به هر اقدامی می‌زنند. وی افزود: در همین راستا، آمریکایی‌ها خواستار سرمایه‌گذاری گسترده کشورهای حوزه خلیج (فارس) برای ایجاد «دولت خودمختار» توسط نیروهای سوریه دموکراتیک، کردها، یگان‌های مدافع خلق و دیگران هستند. آنها همچنین قصد جدا کردن این منطقه از سوریه و تسلط بر میادین نفتی آن را دارند. وزیر خارجه روسیه در ادامه با اشاره به تحولات اخیر لبنان نیز افزود: مسکو تلاش‌های سعد حریری، (نخست‌وزیر مستعفی لبنان) برای تشکیل دولت را تأیید و از آن حمایت می‌کند اما ایده تشکیل دولت تکنوکرات یک مسأله غیر واقعی است.
مهرمهر23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «دنیس راس» هماهنگ‌کننده امور مناسبات آمریکا و ایران در دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» در مصاحبه با «لو پوان» فرانسه مدعی شد چنانچه برجام به نوعی اصلاح شود، احتمال حفظ آن وجود دارد حال آنکه در شکل فعلی واشنگتن تمایلی برای انجام این کار ندارد. با این حال، وی تاکید کرد که با نزدیک شدن به موعد رقابت ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، این احتمال که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور رغبت بیشتری به حصول توافق با ایران نشان دهد، محتمل است. وی همچنین گفت ترامپ خودش اهل معامله است و با میانجی‌گری مشکلی ندارد و چنانچه امانوئل ماکرون همتای فرانسوی این حس را به وجود بیاورد که می‌تواند در این توافق جدید سودمند باشد، ترامپ بهتر از اوباما عمل می‌کند.
همشهریهمشهری20 ساعت قبل
به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، ریاست‌جمهوری عراق در بیانیه‌ای که سه‌شنبه ۲۱ آبان در سایت رسمی رئیس‌جمهوری عراق منتشر شده گفته است که اصلاحات مورد انتظار در عراق تنها یک تصمیم صرفا عراقی است و در پاسخ به اراده ملی مردم عراق به اجرا در می‌آید و هرگز نباید متاثر از دیکته خارجی باشد. در این بیانیه آمده‌است: ریاست‌جمهوری عراق با هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی عراق مخالف است و آن را نمی‌پذیرد. کاخ سفید این موضع مداخله‌گرانه را در ادامه مواضع مداخله‌جویانه سفارتخانه این کشور در بغداد و همچنین مواضع «دونالد ترامپ» رییس جمهور و «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا گرفته است. برخی کارشناسان نسبت به این موضع کاخ سفید ابراز نگرانی کرده و آن را نشانه دخالت تازه آمریکا در امور داخلی عراق دانسته‌اند. این در حالی‌ست که شیخ قیس الخزعلی در توئیتی پیشتر گفته بود که درخواست کاخ سفید برای انتخابات زودهنگام نشان می‌دهد که اساسا پروژه برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق، یک خواست و سیاست آمریکایی بوده است.

نظرها

اخبار بیشتر