رتبه محیط زیستی شهر تهران پایین است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
رتبه محیط زیستی شهر تهران پایین است

رتبه محیط زیستی شهر تهران پایین است

مهرخبرگزاری مهر |
رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران، گفت: متاسفانه رتبه محیط زیستی تهران براساس مطالعات انجام شده در هنگام تدوین برنامه سوم پایین است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید آرش حسینی میلانی، روز دوشنبه در نشست ارزیابی راهبردی محیط زیستی طرح‌ها و برنامه‌های جامع و تفصیلی شهر تهران گفت: ارزیابی‌های راهبردی موضوع جدیدی در سطح سیاست‌های کلان محیط زیستی است که در برنامه ششم توسعه کشور هم مورد تاکید قرار گرفته است. البته در برنامه سوم توسعه شهر تهران، این مسئله به صراحت مورد اشاره قرار نگرفته اما می‌تواند رگه‌هایی از این مسئله را در آن دید.

وی ارزیابی‌های راهبردی محیط زیستی را فرایند بررسی و پیش‌بینی پیامدهای تصمیمات کلان بر عرصه محیط زیست دانست و اظهار داشت: این بررسی‌های راهبردی می‌تواند در سیاست‌های کلان شهری بازتاب داشته باشد و رویه‌ها و رویکردهای جدیدی را در عرصه برنامه‌ریزی شهری، چه راهبردی و چه غیرراهبردی به همراه داشته باشد.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه ارزیابی‌ راهبردی محیط زیستی با وجود تاکید برنامه ششم توسعه کشور، هنوز در عرصه اجرایی به رسمیت شناخته نشده‌ است، تصریح کرد: سازمان حفاظت از محیط زیست به عنوان نهاد بالادستی و مسئول در عرصه محیط زیست باید این رسمیت را برقرار کند و بر اساس این سیاست کلان، سایر دستگاه‌ها از جمله شهرداری‌ها از آن تبعیت کنند.

حسینی میلانی با تاکید بر ضرورت اجرایی شدن ارزیابی‌ راهبردی محیط زیستی در پروژه‌های شهری خاطرنشان کرد: در ابتدای شروع به کار شورای پنجم، مسئله خشک شدن چشمه علی در شهر ری مطرح بود و یکی از اعضای شورا این مسئله را به شدت پیگیری می‌کرد. دلیل خشک شدن این چشمه تاریخی که از جمله مواریث طبیعی ری و تهران است، به خاطر مجاورت آن با مترو بوده است.

وی ادامه داد: شهرداری پس از دریافت‌ تذکرهایی در این رابطه، اقداماتی را برای جلوگیری از خشک شدن چشمه علی انجام داد تا این چشمه در مسیر خطر خشک شدن دائمی قرار نگیرد اما مسئله آن است که چرا این اتفاق رخ داد؟

سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با بیان اینکه ارزیابی‌ راهبردی محیط زیستی هشداری به مدیران و تصمیم‌گیران است که داشته‌ها و میراث طبیعی تحت شعاع پروژه‌ها و برنامه‌های عمرانی و فنی قرار نگیرد و به سمت نابودی نرود، ابراز داشت: در کشور ما ارزیابی اثرات زیست محیطی در زمان تصمیمات کلان کمتر اثرگذار است و بار این کار بر دوش ارزیابی‌ راهبردی محیط زیستی است. این دو مقوله اساسا با یکدیگر متفاوت هستند و همین مسئله اهمیت ارزیابی‌ راهبردی محیط زیستی را بیش از پیش می‌کند.

حسینی میلانی با تاکید بر اینکه ارزیابی‌ راهبردی محیط زیستی نباید تنها بر طرح‌ها و برنامه‌های شهرسازی متمرکز شود، بیان کرد: برای حفظ محیط زیست تهران، ارزیابی‌ راهبردی محیط زیستی نباید تنها محدود به شهر تهران باشد بلکه باید منطقه شهری را هم شامل شود. متاسفانه در هنگامی که طرح جامع و تفصیلی شهر تهران تهیه شد، مسائل محیط زیستی آنچنان مورد تاکید قرار نگرفتند هرچند که تکمیل کمربند سبز و احیای روددره‌ها مورد اشاره قرار گرفت اما یکی از ضعف‌های اصلی طرح جامع نپرداختن کامل و جامع به مطالعات پایه محیط زیست شهر تهران است.

وی رتبه و شاخص‌های زیست پذیری شهر تهران را پایین دانست و یادآور شد: هم‌اکنون در طرح‌های تفصیلی مناطق مسائلی همچون وضعیت و کیفیت هوای شهری، جمع‌آوری زباله و وضعیت پسماند شهری، میزان آمادگی در برابر حریق و زلزله و … مورد بررسی قرار می‌گیرند اما نمی‌توان رابطه مستقیمی میان این مسائل با موضوعی همچون بارگزاری‌ها پیدا کرد. این مسئله موضوع مهمی است که باید از سوی کارشناسان برای پیدا کردن آن رابطه مورد بحث قرار گیرد.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به برخی از پروژه کلان شهری تهران و رابطه آنها با ارزیابی‌ راهبردی محیط زیستی عنوان کرد: طرح جامع مدیریت پسماند یک طرح راهبردی و کلیدی برای مدیریت شهری تهران است که ارزیابی‌ راهبردی محیط زیستی را در دل خود دارد. طرح جامع فضاهای سبز تهران هم از جمله مسائلی است که ملاحظات محیط زیستی را باید شامل شود. طرح جامع آب خام که توسط سازمان بوستان‌ها در دست پیگیری است و براساس آن تلاش می‌شود راندمان آبیاری افزایش و میزان مصرف نیز کاهش یابد. طرح جامع ترافیک یا طرح توسعه خطوط از جمله مسائل و موضوعاتی هستند، که در هر کدام از آنها، انجام ارزیابی‌ راهبردی محیط زیستی ضروری است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

حسینی میلانی با بیان اینکه در توسعه خطوط مترو، شورا از شهرداری درخواست کرده پیوست ملاحظات و بررسی‌های محیط زیستی خود را ارائه کند، گفت: آنچه که از سوی شهرداری به شورا ارائه شده، فواید محیط زیستی ایجاد چهار خط جدید مترو است اما درباره آسیب‌های احتمالی به محیط زیست شهری مسکوت است. با این وجود، تاکید کمیته محیط زیست این است ارزیابی راهبردی محیط زیستی درباره توسعه این خطوط ارائه شود.

وی افزود: تجربه به خطر افتادن و خشک شدن دائمی چشمه علی و ده‌ها چشمه و قنات دیگر از جمله دلایلی است که موجب شده کمیته محیط زیست خواستار بررسی اثرات کلان توسعه خطوط مترو بر وضعیت شبکه قنوات باشد.

رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری با تاکید بر اینکه ارزیابی‌ راهبردی محیط زیستی نیاز امروز تصمیم‌گیران شهر تهران است و باید سهم و نقش آن در طرح‌های کلان مدیریت شهری لحاظ شود، اظهار داشت: برنامه سوم توسعه شهر تهران، طبیعتا برنامه‌ای موضوعی است و در هر فصل، احکام و مسائل مختلف شهر تهران در حوزه‌های شهرسازی، خدمات شهری، محیط زیست، حمل و نقل و … آمده است. آنچه ضروری است این است که ارزیابی‌های محیط زیستی در بخش‌های مختلف هر کدام از این برنامه‌ها لحاظ شود و پیامدهای محیط زیستی احکام مرور شود.

حسینی میلانی با اشاره به بودجه‌های سالیانه تصریح کرد: بودجه، برش یک ساله برنامه‌های توسعه است که شهرداری برای پروژه‌های مختلف، پیوست‌های توجیهی تهیه و اثرات آن را مشخص می‌کند. این مکانیزم، یک سازوکار کنترلی است. شهرداران مناطق هم اولویت‌هایی را در منطقه خود دنبال می‌کنند که باید ملاحظات محیط زیستی هرکدام از این پروژه‌ها باید گزارش شود. اینها گوشزدهایی است که موجب اصلاح فرایند تصمیم‌گیری می‌شود.

وی درباره ضمانت اجرای ارزیابی‌ راهبردی محیط زیستی خاطرنشان کرد: براساس مصوبه شورای شهر، شهرداری باید برای هر کدام از پروژه‌های عمرانی خود گزارشی پیوست توجیهی ارائه کند و در غیر این صورت، بودجه آن طرح‌ها تصویب نمی‌شود. بنابراین بودجه و همچنین اخذ عوارض ضمانت‌های اجرای خوبی برای لحاظ شدن ارزیابی‌های محیط زیستی است.

این عضو شورای شهر با ضروری دانستن تعیین سطح مناسب تصمیم‌گیری درباره ارزیابی‌ راهبردی محیط زیستی در شهرداری ابراز داشت: اصولا مدیران ارشد شهرداری تا قبل از اعلام پروژه‌ها درخصوص مسائلی راهبردی محیط زیستی اطلاعاتی را ارایه نمی‌کنند. آیا موضوع ارزیابی‌ راهبردی محیط زیستی در سطح شورای معاونین جایگاهی دارد؟ جایگاه شورای در رابطه با SEA چیست؟ در سطح کمیسیون ماده ۵ این مسئله چگونه باید دیده شود؟ مرزهای فضایی ارزیابی‌ راهبردی محیط زیستی تا کجاست؟ و … اینها مسائلی است که باید به آنها پاسخ داد.

حسینی میلانی درباره سطح انتظار از ارزیابی‌ راهبردی محیط زیستی هم بیان کرد: باید مشخص شود سطح انتظار ما از ارزیابی‌ راهبردی محیط زیستی تا کجاست؟ شناسایی و متوقف کردن تصمیمات خطرناک است یا اعلام هشدار؟ آیا با این هشدار می‌توان موجب دستیابی به آستانه‌های مجاز شود؟ متاسفانه رتبه محیط زیستی تهران براساس مطالعات انجام شده در هنگام تدوین برنامه سوم پایین است. آیا ارزیابی‌ راهبردی محیط زیستی باید با شاخص‌های محیط زیستی رابطه برقرار کند و بگوید این سیاست‌ها باید به اثراتی مانند بهبود ۱۰ درصدی کیفیت هوای تهران منجر شود؟

وی با بیان اینکه سندهای بالادستی در حمایت از ارزیابی‌ راهبردی محیط زیستی هنوز وجود ندارد، یادآور شد: یک مسئله مهم در این موضوع، صحه گذاشتن بر ارزیابی‌های محیط زیستی براساس سندهای بالادستی و پشتیبان نظیر گزارش وضعیت محیط زیست (SOE) است. با استفاده از این سندهای پشتیبان می‌توان به جلب نظر سیاسی و همسو کردن بخش‌های مختلف اقدام کرد.

سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری ارزیابی‌ راهبردی محیط زیستی را یک تغییر پارادیم در مدیریت طرح‌های کلان دانست و عنوان کرد: در شرایط کنونی چندان نمی‌توان مسائل محیط زیستی و اجتماعی و اقتصادی را از یکدیگر جدا کرد. برخی از مسائل مختلف مانند فقر، مهاجران، تنگناهای اقتصادی و … بر مسائل محیط زیستی اثرگذار هستند که به طور مثال می‌توان به نقش چرخه کودکان کار در موضوع کتفی‌ها اشاره کرد که عمدتا از نیروهای کار خارجی محسوب می‌شوند. با وجود دامنه گسترده مسایل راهبردی، باید موضوعات مهم محیط زیستی را احصا و در چارچوب اولویت‌ها تدبیر و اقدام کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بارش دومین برف پاییزی

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
گزارش اختصاصیبارش دومین برف پاییزیامروز آسمان شمال پایتخت و شهرستان‌های ملارد، دماوند، پردیس و بومهن برفی بود و شهروندان در این هوای پاک نفسی تازه کردند.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
معاون حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد که اگر جایی احساس کنیم سهمیه خودروها کم است وزارت کشور آمادگی افزایش را دارد. به گزارش ایسنا، پورسید آقایی معاون حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران گفت: در مورد حمل و نقل بررسی‌های خوبی انجام شده است. برای تاکسی‌ها، وانت بارها، تاکسی‌های اینترنتی و سایر وسایل حمل و نقل سهمیه‌ها در نظر گرفته شده است. وی ادامه داد: اگر جایی احساس کنیم سهمیه کم است وزارت کشور آمادگی دارد آن را افزایش بدهد. تنها جایی که برایش سهمیه در نظر گرفته نشده است تاکسی‌های شخصی است که چون ساماندهی ندارد کاری نتوانستیم بکنیم.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز14 ساعت قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
افکارنیوزافکارنیوز15 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشحسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش و آموزش کشور درباره آخرین آمار ثبت نام کنندگان در تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد گفت: مرحله تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ از روز پنجشنبه ۲۳ آبان ماه آغاز شده و با توجه به تمدید، این مهلت فردا سه‌شنبه ۲۸ آبان ماه به پایان می‌رسد. توکلی افزود: این مرحله برای پذیرش دانشجو در دوره‌های روزانه، شبانه، پیام نور و مجازی و پردیس‌های خود گردان و دانشگاه آزاد انجام می‌شود که ظرفیت پذیرش در کدرشته‌های همه موسسات آموزش عالی به جز دانشگاه آزاد اسلامی ۵۷ هزار و ۳۰ نفر است. اخبار اجتماعی-​ وی یادآور شد: تا ۸ صبح امروز امروز دوشنبه ۲۷ آبان تعداد ۱۹ هزار و ۹۴۰ نفر نسبت به انتخاب رشته، در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ اقدام کرده‌اند.
مهرمهر14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سعید ابریشمی راد شامگاه یکشنبه در جمع تعدادی از نویسندگان و مولفان کاشانی با بیان اینکه ما نیازمندیم تا در جامعه الگوسازی کنیم، اظهار داشت: فرهنگ یکی از ارکان توسعه یافتگی هر جامعه است. وی با اشاره به وجود بعضی از آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در جامعه ابراز داشت: مثبت اندیشی و توسعه مشارکت و تعاملات اجتماعی می‌تواند باعث کاهش این آسیب‌ها شود. موثر نبودن سطح تعاملات اجتماعی یکی از مهمترین اشکالات حوزه اجتماعی کاشانوی با بیان اینکه یکی از مهمترین اشکالات حوزه اجتماعی کاشان موثر نبودن سطح تعاملات اجتماعی است، افزود: با ارائه برنامه ریزی کارآمد می‌توان این اشکال را مرتفع کرد. شهردار کاشان فریاد کردن تعالیم فرهنگی در جامعه را ناکافی دانست و اظهار داشت: یکی از سطحی‌ترین لایه‌های ترویجی مبانی فرهنگی که لازم است ولی کافی نیست، استفاده از تبلیغات محیطی است در حالی که کودکان و نوجوانان باید با مفاهیم فرهنگی آشنا شده و آموزش ببینند. به گزارش مهر، نشست شهردار با تعدادی از نویسندگان و مولفان کاشانی به همت فرهنگسرای المهدی (عج) کاشان و با همکاری نهاد کتابخانه‌های کاشان در کتابخانه ابوالرضا راوندی این شهر برگزار شد.

شورای شهر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، حالا باید منتظر ماند و دید آیا دولت نظرات شورای شهری‌ها را درخصوص تامین منابع مالی برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی بویژه اتوبوس جدی خواهد گرفت یا همچنان در بر پاشنه بی توجهی به این خواهد چرخید.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری10 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری10 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری11 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

وقوع ۲ هزار حادثه گازی در سال گذشته / نصب غیراصولی دودکش اولین عامل

تجارت‌نیوز7 دقیقه قبل

تولید نانوکامپوزیت‌های دندان نژاد ایرانی در کشور/جلوگیری از خروج ۸ میلیون دلاری ارز

ایسنا8 دقیقه قبل

رمز موفقیت یک نخبه در تربیت ۷ فرزند

تسنیم9 دقیقه قبل

کوه‌های یخی

وضعیت بارش‌ها تا آخر هفته/ بارندگی در اکثر نقاط کشور

الف12 دقیقه قبل

آرامش بازار | ادامه تخفیفات در فروشگاه‌های زنجیره‌ای

همشهری12 دقیقه قبل