میانگین مطالعه: ۱۳ دقیقه، میانگین مصرف اینترنت: ۱۶۹ دقیقه، میانگین مشاهده تلویزیون: ۷۲ دقیقه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. فرهنگ

میانگین مطالعه: ۱۳ دقیقه، میانگین مصرف اینترنت: ۱۶۹ دقیقه، میانگین مشاهده تلویزیون: ۷۲ دقیقه

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص پایین بودن سرانه مطالعه در کشور نسبت به سرانه اینترنت و تلویزیون هشدار داد.

قدس آنلاین: سیدعباس صالحی، روز دوشنبه در مراسم افتتاح هفدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز افزود: هم اکنون میانگین مستمر مطالعه در کشور حدود ۱۳ دقیقه است در حالی که میانگین مصرف اینترنت ۱۶۹ دقیقه و مشاهده تلویزیون ۷۲ دقیقه است.

وی با بیان اینکه کتاب و کتابخوانی در شرایط کنونی با تهدیدهای دوچندانی مواجه است، اظهار داشت: این تهدیدها شامل رقبای کتاب مانند اینترنت، تلویزیون و فضای مجازی، سیستم آموزشی و خانواده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه نظام آموزش و پرورش کشور نتوانسته است بین کودک و نوجوان و کتابخوانی آشتی ایجاد کند، گفت: نظام آموزشی به علت حجم بالای کتاب‌های درسی، فرصت مطالعه آزاد را به کودکان و نوجوانان نمی‌دهد و آنان را از کتابخوانی دور کرده و از کتاب دلزده می‌کند.

صالحی، ادامه داد: والدین هم به علت اینکه خودشان در خانه کتاب نمی‌خوانند به کتاب خواندن فرزندانشان نیز ارزش قائل نمی‌شوند و اگر فرزندان شان کتاب‌های درسی را طوطی وار بخوانند فرزند خوبی هستند ولی اگر به کتاب‌های آزاد روی بیاورند آنان را افرادی تلقی می‌کنند که از راه بدر شده‌اند.

وی گفت: با وجود این تهدیدها، فرصت هایی برای کتاب و کتابخوانی در کشور وجود دارد و جامعه عاقل تهدیدها را درک کرده و تسلیم آن نمی‌شود بلکه فرصت‌ها را به جنگ تهدیدها می‌اندازد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآوری کرد: بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار جلد کتاب خوب در ۴۰ سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران تولید به چاپ‌های مکرر رسیده است که ۸۰ درصد آن‌ها تالیفی بوده و از این تعداد ۲۵۰ هزار عنوان در حوزه ادبیات و ۲۰۰ هزار عنوان در حوزه دین و سایر حوزه‌های علوم عملی و کودک و نوجوان است.

صالحی، افزود: با وجود شرایط بد کاغذ در سال جاری در نیمه نخست امسال بیش از ۴۳ هزار عنوان کتاب چاپ شده است که این تعداد نسبت به سال گذشته با افزایش محدود، نشان از تداوم جریان نشر با وجود مشکلات دارد.

وی گفت: فضای مجازی در زمان کنونی برای کتاب و کتابخوانی یک فرصت است زیرا که در گذشته در معرفی کتاب خوب با محدودیت مواجه بودیم ولی اکنون این فضا فرصتی برای معرفی کتاب فراهم کرده است و از این طریق همچنین می‌توان بازخوردها و پویش‌های اجتماعی برای کتابخوانی را پیگیری کرد.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: فضای مجازی می‌تواند ۱۶۹ دقیقه میانگین مصرف اینترنت را مصادره کند و فرصتی را برای انگیزه‌ها، رویدادها و ابتکارات تازه به منظور ترغیب و تشویق خواندن فراهم می‌کند.

صالحی با اشاره به اهمیت حرکت سرمایه‌های اجتماعی به سمت کتاب و کتابخوانی، ادامه داد: تا دهه دوم و سوم خیرین مدرسه ساز در جامعه وجود داشتند ولی اکنون فضای اجتماعی برای سوق یافتن سرمایه به سمت کتاب و کتابخوانی افزایش یافته است.

وی یادآوری کرد: کتاب و کتاب‌خوانی یک فضیلت نیست بلکه ضرورت است و برای اینکه یک جامعه عالم و یک شهروند خوب داشته باشیم تا آگاهی‌های لازم برای زندگی اجتماعی و انسان سالم بودن باشد، به این مقوله‌ها نیاز است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کتاب و کتابخوانی نه تنها برای اینکه جامعه ما جامعه عالم باشد تا پیشرفت کند و نه تنها برای اینکه شهروند خوبی برای همزیستی بهتر داشته باشیم بلکه برای سلامت زیست به کتاب خواندن ضروری است.

صالحی ادامه داد: از طریق کتاب به لایه‌های خودمان پی می‌بریم و کتاب موجب تخلیه هیجان، تمرکز روح و انسجام ذهن می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان صبح امروز به منظور حضور در آئین گشایش هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز، دهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها و هفتمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال وارد تبریز شد.

صالحی قبل از حضور در این آئین گشایش رویداد فرهنگی با نماینده ولی فقیه و استاندار آذربایجان شرقی دیدار و گفت و گو کرد.

هفدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز که برای دهمین بار نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها و برای هفتمین سال نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال را در کنار خود دارد، در ۲۲ هزار متر مربع فضای مسقف و با حضور ۹۵۰ ناشر داخلی و خارجی دایر شده و تا چهارم آبان ماه پذیرای علاقمندان و دوستداران کتاب و کتابخوانی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عنصر ناشناخته جدول مندلیوف از زبان نابغه ۷ ساله + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، آرش آمرزش کودک هفت ساله در برنامه اعجوبه‌ها تسلط خود به جدول مندلیوف را نشان داد و گفت: به نظرش یک عنصر ناشناخته در این جدول وجود دارد. وی در بخشی دیگر از صحبت‌هایش به تشریح آناتومی بدن پرداخت. بیشتر بخوانید: مکالمه جالب مهران غفوریان با یک اسب در برنامه تلویزیونی! + فیلمانتهای پیام/برنامه اعجوبه‌ها با اجرای مهران غفوریان + فیلم
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی؛ خانم فریبا فرزام، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره این نمایشگاه گفت: «در این نمایشگاه کتاب‌های تازه‌ای که در طول سال ۹۸ در کتابخانه میراث‌فرهنگی گردآوری شده را به نمایش گذاشته‌ایم. این آثار از طریق خرید از نمایشگاه‌های بین‌المللی و اهدا به این کتابخانه گردآوری شده‌اند.» او افزود: «این کتاب‌ها به صورت دو مجموعه فارسی و غیرفارسی هستند و زبان بسیاری از آن‌ها روسی است. بخش عمده‌ای از این مجموعه را کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه به پژوهشگاه اهدا کرده است.» مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: «نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای پژوهشگران این حوزه و آشنایی آن‌ها با تازه‌های نشر در این حوزه می‌تواند بسیار مفید باشد.» نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به مناسبت هفته کتاب از امروز ۲۶ آبان تا چهارشنبه ۲۹ آبان میزبان علاقه‌مندان است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، شکرالله حسن بیگی در جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان پردیس به اولویت به کارگیری معلمان بومی در آموزش و پرورش شهرستان پردیس به شرط داشتن شرایط لازم و کسب امتیاز کافی در آزمون متمرکز اشاره کرد و گفت: شورای آموزش و پرورش محلی برای تصمیم گیری پیرامون مسائل تربیتی و فرهنگی شهرستان است. وی ادامه داد: افزایش ناگهانی و پرشمار جمعیت در پردیس به گونه‌ای است که به جای پرداختن به مسائل زیربنایی، تربیتی و فرهنگی در آموزش و پرورش باید، به دنبال رفع مشکل کمبود کلاس درس، معلم و تامین تجهیزات آموزشی باشیم. معاون سیاسی واجتماعی استاندار تهران بیان کرد: تعویق پرداخت حق سرویس همکاران فرهنگی، کمبود فضای آموزشی و تردد معلمان از سایر نقاط به شهرستان مشکلاتی را برای آموزش و پرورش ایجاد کرده است و اگر همه مسئولان با پیگیری مصوبات به وظایف خود عمل کنند، بخشی از مشکلات آموزش و پرورش این شهرستان برطرف می‌شود. حسن‌بیگی تاکید کرد: برخی معلمان از غرب تهران به پردیس می‌آیند و با وجود خستگی راه ناشی از ترافیک و همچنین دغدغه مالی به دانش آموزان درس می‌دهند، از این رو به کارگیری معلمان بومی که شرایط لازم را داشته باشند و امتیاز کافی را در آزمون متمرکز کسب کرده باشند در اولویت شهرستان پردیس قرار دارد. وی در مورد سرویس معلمان گفت: آموزش و پرورش الزامی برای تامین سرویس معلمان ندارد ولی در چند سال گذشته این مورد به یک رویه تبدیل شده اما با توجه به وضعیت فرهنگی باید در این مسیر به آموزش و پرورش کمک شود. معاون سیاسی واجتماعی استاندار تهران گفت: در مدارس برخی کشورها، اقدامات فرهنگی قبل از ورود دانش آموز به مدرسه آغاز می‌شود و در زمان فارغ‌التحصیلی علاوه بر آموزش دروس، حرفه آموزی و آموزه‌های اخلاقی مانند احترام به خانواده نیز در میان دانش آموزان فراگیر است اما دانش آموزان ما با وجود آموزه‌های دینی بسیار پرمحتوا پس از فارغ التحصیلی نیاز به کمک و برنامه ریزی دارند.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در مراسمی با حضور آقای سورنا ستاری رئیس بنیاد نخبگان، آقای حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندان و مهندسین از شکل نوسازی شده و بهسازی شده سال اصلی تئاتر شهر رونمایی شد. سورنا ستاری در این مراسم گفت: زمانیکه چند ماه پیش به من گفتند که قرار است تئاتر شهر را مرمت کنند فکر نمی‌کردم یک استاد دانشگاه شریف این کار را به دست بگیرد. آقای حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: این عمارت مدور نماد تئاتر ایران است امیدواریم با این روندی که پیش گرفته می‌شود زیرساخت‌ها و هنر نمایش ما روز به روز توسعه و بهبود یابد. وی ادامه داد: این پروژه نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان هزینه برد اما استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان وجه خوشحال کننده آن به حساب می‌آیند. در پایان این مراسم حضار با تشویق هایشان از نخبگان دانشگاه شریف که این کار را به سر انجام رساندند تشکر کردند.
فارسفارس10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، برگزیدگان اولین دوره کتاب مدافعان حرم جایزه سردار شهید حسین همدانی عصر امروز در تالار سوره موزه هنری معرفی شدند. * شعرداوران این جشنواره در بخش شعر مجموعه «ما را مدافعان حرم آفریده‌اند» سروده مجید سعدآبادی و کاظم رستمی و کتاب «حبیب حرم» سروده جواد محقق و محمد صارمی شهاب، همچنین کتاب «سلام سردار» سروده سعید حدادیان و فاطمه نانی‌زاد را به عنوان منتخب معرفی کردند. * خاطرههیأت داوران نخستین دوره کتاب مدافعان حرم در بخش خاطره کتاب‌هایی چون «قرار بی‌قرار» نوشته فاطمه سادات افقه و «شام برفی» نوشته محمد محمودی نورآبادی و «از ام‌الرصاص تا خان‌طومان» نوشته مصیب معصومیان را به عنوان برگزیده معرفی کرد. در این بخش فاطمه سادات افقه نویسنده کتاب قرار بی‌قرار جایزه خود را به فرزندان شهید صدرزاده اهدا کرد. این گزارش در پایان می‌افزاید: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور هزار جلد از کتاب‌های برگزیده و ۷۰۰ جلد از کتاب‌های تقدیر شده را خریداری کرد.

حقوق زن در کشاکش سنت وتجدد

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری13 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری13 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری14 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

اعتراف یواخیم لو درمورد تیم ملی آلمان

مشرق‌نیوز9 دقیقه قبل

پیگیر حمایت شهریه‌ای دولت از دانشجویان علمی کاربردی هستیم

ایسنا17 دقیقه قبل

آگین: بازیکنان تیم ملی بسکتبال با ویلچر مرد روز‌های سخت هستند

میزان‌آنلاین20 دقیقه قبل

درخواست قانونگذاران آمریکایی برای لغو تمام معافیت‌های هسته‌ای ایران

فارس24 دقیقه قبل

افزایش پرداخت نقدی به مردم، خوب یا بد؟

الف24 دقیقه قبل

واکنش منفی به «گل‌ربایی» رونالدو

مشرق‌نیوز24 دقیقه قبل