امور خیریه در زمینه نخبگان ضعیف عمل کرده‌اند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
امور خیریه در زمینه نخبگان ضعیف عمل کرده‌اند

امور خیریه در زمینه نخبگان ضعیف عمل کرده‌اند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
سرپرست جدید بنیاد نخبگان استان همدان با تأکید بر اینکه برای اجرای برنامه‎های بنیاد نخبگان با محدودیت مالی مواجه هستیم، گفت: نقطه اتکای بنیاد نخبگان استان بهره گیری از خیرین و تقویت بحث وقف برای نخبگان در استان همدان خواهد بود.

به گزارش ایسنا، دکتر حمید بلالی دوشنبه ۲۹ مهرماه در مراسم تکریم رئیس سابق بنیاد نخبگان استان همدان و معارفه سرپرست جدید، با اشاره به اینکه در حوزه دانش آموزی ظرفیت و پتانسیل بسیار بالایی داریم، افزود: در حوزه دانش آموزی نخستین جلسه را با آموزش و پرورش برگزار کردیم و دغدغه‌های موجود را با یکدیگر کنکاش کرده و به دنبال طرح ریزی برنامه‌ای هستیم که بتوانیم در این زمینه فعالیت کنیم.

وی با بیان اینکه طرح دوست علمی را دنبال خواهیم کرد و خلاءهای موجود را مرتفع خواهیم کرد، ادامه داد: در راستای طرح دوست علمی آن ارتباطی که باید بین دانشگاه‌ها و مراکز آموزش و پرورش و مدارس باشد را بتوانیم برقرار کنیم که نمونه آن در دانشکده شیمی در سال گذشته انجام شده بود.

سرپرست جدید بنیاد نخبگان استان همدان همچنین با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان و بنیاد نخبگان استان مجموعه‌ای بسیار چابک و دارای نیروهای بسیار محدودی است، افزود: بحث ایجاد شبکه بین مراکز دانشگاهی و مراکز آموزش عالی، دانشجویان و اساتید و هسته‌های پژوهشی، طرح شهید احمدی روشن و کاظم آشتیانی از مواردی است که بنیاد ملی نخبگان طرح ریزی کرده و به جد آن را دنبال خواهیم کرد.

بلالی با اشاره به اینکه جایزه‌های استانی و ملی می‌تواند منجر به تشویق نخبگان و مستعدین شود، بیان کرد: جوایز استانی و ملی باید تقویت شوند؛ بنابر تجربه بعضی از استان‌ها که نشان داده در این زمینه کارهای بسیار خوبی صورت گرفته است، این جوایز ملی و استانی منجر به تشویق نخبگان در سطح اساتید شده و شور و هیجانی برای مستعدین استان‌ها ایجاد کرده که باید از تجارت سایر استان‌ها در این زمینه استفاده لازم را ببریم.

وی با تأکید بر اینکه امور خیریه از نقاط ضعف استان ماست، یادآور شد: در حال حاضر خیرین مدرسه ساز را داریم که بسیار خوب تلاش می‌کنند اما در بحث نخبگان بودجه‌ای که امور خیریه در بحث نخبگان در بنیاد نخبگان استان فارس هزینه می‌کنند، چندین برابر بودجه بنیاد نخبگان استان فارس است که باید این نکته را به جد پیگیری کنیم.

رئیس سابق بنیاد نخبگان استان همدان نیز گفت: بنیاد نخبگان استان همدان رتبه دوم را از نظر تعداد برنامه‌های اجرا شده کسب کرد.

دکتر حسن ختن‌لو با اشاره به اینکه به صورت عملی تیرماه سال ۹۷ تا مردادماه سال ۹۸ فعالیت اصلی خود را در بنیاد نخبگان استان همدان آغاز کردم، افزود: بسته اول را با طرح شهاب آغاز کردیم؛ طرحی مشترک میان بنیاد ملی نخبگان و وزارت آموزش و پرورش که در این طرح شناسایی استعدادهای درخشان و پرورش آنها مدنظر بود.

وی با بیان اینکه در استان ۵۰ هزار دانش آموز تحت پوشش طرح شهاب بود، اظهار کرد: سالیانه تعدادی دانش آموز مشمول تشویق و تکریم می‌شوند که این دانش آموزان دارای رتبه‌های برتر جشنواره خوارزمی، کنکور سراسری و برگزیدگان المپیادهای علمی کشوری هستند که این تکریم را برای سال‌های ۹۶ و ۹۷ انجام دادیم و این اقدام برای جذب نخبگان است که با توجه به اینکه اغلب نخبگان برای ادامه تحصیل به تهران مهاجرت می‌کنند این کار ایجاد دلگرمی برای این افراد است که بعدها بتوانند جذب استان و شهرستان همدان شوند.

رئیس سابق بنیاد نخبگان استان همدان با اشاره به اینکه نقطه عطف فعالیت‌ها در بنیاد نخبگان برگزاری مراسم تکریم و بزرگداشت شهید احدی بود، بیان کرد: از وظایف مهم بنیاد نخبگان الگوسازی است و باید از میان نخبگان و سرآمدان کشور برای قشر جوان، دانش آموزان و دانشجویان الگوسازی کرده و الگوهای برتر را به آنها معرفی کنیم. شهید احدی یکی از نخبگان شهرستان ملایر به شمار می‌رود که این شهید نخبه رتبه یک کنکور سراسری را در سال ۱۳۶۴ کسب کرد.

وی با اشاره به مبحث استفاده از ظرفیت نخبگان در جهت حل مشکلات استان، گفت: صرف بازدید از مراکز صنعتی از اهداف اصلی ما نبود بلکه هدف این بود که از ظرفیت نخبگان در جهت برطرف ساختن مشکلات صنعت استان استفاده کنیم که در این مسیر از پتروشیمی‌ اراک، فیلتر سرکان، داروسازی سرکان، کارخانه قند همدان، مرکز نقشه برداری مغز در تهران و شرکت پگاه همدان بازدیدهایی به عمل آمد که در کنار این بازدید همکاری‌های خوبی با این مراکز به عمل آمد.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

ختن‌لو همچنین ادامه داد: اردوهای جهادی را با هدفمندکردن آن در دو مرحله برای بچه‌های نخبه‌ای که می‌توانستند در مراکز مفید باشند، برگزار می‌کردیم؛ در مرحله اول مشکلات را شناسایی کرده و در مرحله دوم با بررسی مجدد سعی می‌کردیم تا آنها را برطرف سازیم که بیشترین تمرکز ما نیز روستاهای نزدیک شهرستان رزن و در شمال استان بود چرا که منطقه محروم‌تری نسبت به سایر مناطق به شمار می‌آیند. بیشتر این اردوها، اردوهای پزشکی و دندانپزشکی تخصصی به شمار می‌رفت که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی همدان، بسیج پزشکان، بسیج دانشگاه علوم پزشکی و سایر ارگان‌هایی که می‌توانستند در این امر به ما کمک کنند، انجام می‌گرفت.

وی با بیان اینکه کارگروه‌های تخصصی بنیاد نخبگان با وظیفه مشورت دهی به مسئولان استان فعال‌تر از پیش آغاز به کار کرد، گفت: در این کارگروه‌ها ایده‌ها مطرح شده و بعد از پالایش شدن نتایج آن در اختیار مسئولان امر قرار می‌گرفت.

ختن‌لو با اشاره به تشکیل کارگروه‌ امور اجتماعی و فرهنگی با همکاری نیروی انتظامی و اصلاح مشکلات فرهنگی ترافیک، کارگروه کتاب و کتابخوانی پیرامون مرکز کتاب در سال ۹۸ و کارگروه جمعیت، طرح دوست علمی را مطرح کرد و افزود: تصور می‌کردیم دانش آموزان امروزی نسبت به نسل ما شناخت بیشتری نسبت به دانشگاه دارند درحالیکه با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد شناخت دانش آموزان امروزی به نسبت نسل ما نیز کمتر است، به همین علت مراسم دو روزه‌ای را با دانش آموزان علامه حلی برگزار کردیم تا با دانشگاه آشنا شوند.

وی با تأکید بر اینکه با پیگیری‌های انجام گرفته تلاش شد نخبگان دانش آموزی همدانی در دانشگاهه‌های استان مشغول به تحصیل شوند، خاطرنشان کرد: با بررسی‌هایی که صورت گرفت مشاهده شد از میان رتبه‌های زیر هزار کشوری حتی یک نفر هم در دانشگاه‌های همدان تحصیل نمی‌کرد که این نکته جای تأسف داشت بنابراین طرح دوست علمی را با هدف اینکه دانش آموزان همدانی حداقل با ظرفیت‌ها و قابلیت‌های دانشگاه‌های استان آشنا شوند، اجرا کردیم.

ختن‌لو با اشاره به اینکه برنامه ریزی سفر یک روزه دکتر ستاری، رئیس بنیاد ملی نخبگان برای بازدید از شرکت‌های دانش بنیان در بنیاد نخبگان استان صورت گرفت، ادامه داد: ساختمان بنیاد ملی نخبگان به علت اینکه طرح مصوبی نبود، بودجه‌ای هم دربر نداشت که با پیگیری‌های صورت گرفته دو میلیارد تومان بودجه به آن اختصاص یافت تا این ساختمان تکمیل شود که این ساختمان به میزان ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

رئیس سابق بنیاد نخبگان استان همدان با بیان اینکه پیگیری‌های امور مربوط به نخبگان و جوایز مستعدان، جایزه شهید احدی، جایزه علامه طباطبایی، طرح پژوهشی مربوط به طرح دکتر آشتیانی، بحث پسادکترای دانش آموختگان داخل و خارج کشور و پسادکترای علامه طباطبایی دنبال شد، افزود: برای نخستین بار سعی کردیم طرح مستعدان را به شهرستان‌هایی به جز شهرستان همدان گسترش دهیم که در سال گذشته مستعدانی که شامل جایزه شدند، حدود چهار نفر از آنها از شهرستان ملایر بود که این نشان دهنده این است که بنیاد نخبگان استان توانسته این افراد را تحت پوشش خود قرار دهد بنابراین تمامی این اقدامات به گونه‌ای انجام شد که ۷۰ درصد از بودجه بنیاد نخبگان استان تخصیص پیدا کرد و توانستیم با این مقدار بودجه تمامی برنامه‌های خود را عملی کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پست جنجالی مهناز افشار بعد از طلاق به محمدرضا گلزار + فیلم و عکس

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، محمدرضا گلزار زیر پست آخر مهناز افشار در صفحه شخصی اش در اینستاگرام کامنتی جالب و جنجالی نوشته و با ایمان قلب که همین موضوع باعث شده که کاربران فضای مجازی شروع به شایعه سازی در مورد علاقه گلزار به مهناز افشار کنند. محمدرضا گلزار و مهناز افشار از بازیگران پرکار و محبوب سینمای ایران هستند که بازی‌های مشترک زیادی با هم دارند. مهناز افشار و محمدرضا گلزار در عشق تعطیل نیستمهناز افشار و محمدرضا گلزار در سریال عاشقانهمهناز افشار و محمدرضا گلزار در فیلم زهر عسلبازی محمدرضا گلزار و مهناز افشار در کمابازی محمدرضا گلزار و مهناز افشار در آتش بسعکس مشترک محمدرضا گلزار و مهناز افشار در کلاغ پرپاسخ اینستاگرامی گلزار به منتقدان کنسرتشمحمدرضا گلزار، در پستی اینستاگرامی، پاسخ منتقدان کنسرتش در لس‌آنجلس را داد. آماری عجیب از تعداد بلیتهای فروخته‌شده کنسرت محمدرضا گلزار در مهمترین سالن کنسرت دنیا منتشر شده است. انتقادی که (نکاتی درباره سلیقه مخاطب در آمریکا گفته بود) بنا به گفته بسیاری به دور از شان بود جزئیات ممنوع الکاری مهناز افشار مهناز افشار نمی‌داند در ایران ممنوع‌الفعالیت است یا نه اما می‌گوید با اینکه رسما چیزی در این باره به او اعلام نشده اما از برخی صاحبان فیلم‌ها شنیده که ممنوع‌الفعالیت است.

خاطرات یک پورن استار در اصفهان روی پرده رفت + فیلم

ایمناایمنا2 ساعت قبل
به گزارش ایمنا مستند داستانی «ایکسونامی» در ژانر اجتماعی آماده نمایش شده است. در این مستند، یک پورن‌ استار آمریکایی تجربه رسیدن به آزادی‌‌های جنسی در ایالات متحده را روایت می‌کند. محسن آقایی اصفهانی است و تولید این فیلم اولین تجربه او در زمینه مستندسازی نام گرفته است. تولید این مستند ۹۰ دقیقه‌ای که ۲٫۵ سال زمان برده، به صورت مشترک در ایران و آمریکا انجام شده است که روز گذشته (۲۰ آبان ماه) در شهرهای تهران، مشهد و اصفهان، به صورت همزمان رونمایی شد. نمایش این فیلم برای افراد کودکان، نوجوانان، افراد زیر ۱۸ سال، بیماران قلبی و … اکیدا توصیه نمی‌شود
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
بهنوش بختیاری، بازیگر سینما و تلویزیون به تازگی تصویری از حضورش در استرالیا را در صفحه شخصی اینستاگرام خود به اشتراک گذاشته است. بختیاری اخیرا به استرالیا سفر کرده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین54 دقیقه قبل
خبر عقب‌نشینی کردن‌ برخی کتاب‌فروشی‌ها از کسب و کار کتاب به گوش‌ می‌رسد، برخی آرزوهای‌شان تعطیل شده و برخی تعطیلی شده آرزوی‌شان. دیگری کتاب‌فروشی نشر آسیا بود که در بهار سال گذشته به کار خود پایان داد. این کتاب‌فروشی که در مهرشهر کرج فعالیت می‌کند علی‌رغم این‌که چندی پیش نوای پایان کار خود را به گوش مخاطبانش رساند اما تا پایان آبان‌ماه به حیات خود ادامه می‌دهد. ناشران این روزها کمتر فرصتی برای خرید کتاب از کتاب‌فروشی‌ها باقی می‌گذارند. برخی کتاب‌فروشی‌ها پیش‌تر می‌گفتند با وضعیت موجود آرزو دارند که مغازه‌شان را تعطیل کنند و حالا انگار به آرزوی خود می‌رسند.

دردسرهای مرض شیرین

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ بیماری دیابت در اکثر موارد علامت خاصی ندارد و برای تشخیص آن باید قند خون را اندازه گرفت و بعد از آن آزمایش و چکاپ خون انجام داد.
تسنیمتسنیم23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، بر اساس روایات، عصر حکومت و پادشاهی امام عصر (عج) همراه با بهترین ثمرات و برکات مادی و معنوی است. حضور ملائک برای خدمت‌رسانی به مؤمنان، درختانی با میوه‌های چهار فصل، نمایان شدن گنج‌های زمین، نزول برکت‌های آسمانی و زمینی و زدوده شدن غم‌ها و بیماری‌ها تنها گوشه‌ای از این برکات است. به عنوان مثال امام محمد باقر علیه‌السلام در روایتی با اشاره به آخرین خطبه امام‌حسین (ع) در روز عاشورا و به نقل از آن حضرت، با اشاره به برخی مصادیق برکت‌های آسمان و زمین در عصر ظهور می‌فرماید «(در آن دوران) در روى زمین شخص نابینا و زمین‌‏گیر و مبتلایى نخواهد بود مگر اینکه خداوند به وسیلۀ ما اهل‌‏بیت بلا را از او برطرف مى‌‏کند و به قدرى برکت از آسمان به سوی زمین نازل مى‏‌شود که شاخه درخت از زیادى میوه مى‌‏شکند! میوه زمستانى در تابستان و میوه تابستانى در زمستان خورده مى‌‏شود‌؛ و لا یبقى على وجه الأرض أعمى و لا مقعد و لا مبتلى إلا کشف الله عنه بلاءه بنا أهل البیت و لینزلن البرکة من السماء إلى الأرض حتى إن الشجرة لتقصف بما یزید الله فیها من الثمرة و لتأکلن ثمرة الشتاء فی الصیف و ثمرة الصیف فی الشتاء» (الخرائج و الجرائح قطب راوندی، ص۸۴۸) همچنین پیامبر گرامی اسلام (ص) در دیگر روایت اشاره دارند: «در میان واپسین امتم، مهدى ظهور مى‌کند. انتهای‌پیام/

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه ۲۱ آبان‌ماه

خبری1 ساعت قبل

تاثیر میدان نفتی تازه کشف شده بر اقتصاد و روابط بین‌الملل

خبری19 ساعت قبل

در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها در بولیوی،‌ اوو مورالس از قدرت کناره‌گیری کرد

خبری23 ساعت قبل

اجرای ۶۲۵ برنامه به مناسبت ایام بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان زنجان

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور10 دقیقه قبل

برگزاری ۱۰۱۷ برنامه ویژه هفته کتاب در استان کرمان

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور12 دقیقه قبل

مجلس موضوع کلاهبرداری‌های اینترنتی را در نشست غیرعلنی با حضور وزیر اقتصاد بررسی کند

خانه ملت16 دقیقه قبل

دنیس راس توافق ایران و آمریکا را محتمل دانست

خبرآنلاین17 دقیقه قبل

فیلم/ پاسخ موشکی مقاومت به ترور فرمانده فلسطینی

مشرق‌نیوز17 دقیقه قبل

رونالدو باشگاه یوونتوس را عصبانی کرده است

اعتمادآنلاین18 دقیقه قبل

آمریکا به دنبال ایجاد تفرقه و برهم زدن جوامع اسلامی است

میزان‌آنلاین18 دقیقه قبل