هدف انتقال نیروهای آمریکایی از سوریه به عراق حفظ امنیت اسرائیل و احیای داعش است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. بین‌المللی

هدف انتقال نیروهای آمریکایی از سوریه به عراق حفظ امنیت اسرائیل و احیای داعش است

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
محمد عباس التمیمی با تکذیب خروج نیروهای آمریکایی از منطقه گفت: آمریکا می خواهد با انتقال نیروهای خود از سوریه دوباره گذرگاه های امنی را برای ورود و یا افزایش عناصر تروریستی داعش در عراق ایجاد کند.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا روز شنبه از داخل یک هواپیمای نظامی اعلام کرد پیش‌بینی می‌شود همه نزدیک به یک هزار نیرویی که از شمال سوریه خارج می‌شوند، به غرب عراق انتقال یابند تا به عملیات علیه گروه تکفیری-صهیونیستی داعش ادامه دهند و به دفاع از عراق کمک کنند (!).

اسپر در گفت‌وگو با خبرنگاران تاکید کرد: «خروج آمریکا از شمال شرقی سوریه به سرعت ادامه دارد … ما درباره چندین هفته صحبت می‌کنیم نه چندین روز. وی گفت که طرح عملیاتی فعلی این است که این نیروها در غرب عراق مستقر شوند. پیش از این نیز وزیر دفاع آمریکا گفته بود ارتش این کشور کماکان به خروج «توام با تامل» از شمال شرق سوریه ادامه می‌دهد.

در همین راستا منابع خبری دیروز دوشنبه اعلام کردند که نظامیان آمریکایی از طریق گذرگاه «سحیله» در استان دهوک وارد عراق شدند. این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از زمان تصدی سمت ریاست جمهوری همواره گفته است که قصد دارد نیروهای آمریکایی را از منطقه به خانه بازگرداند و روزهای اخیر نیز پس از خالی کردن پشت کردها در سوریه و اجازه به ترکیه برای حمله به خاک سوریه همین سخنان را تکرار کرد. او چند روز پیش نیز تاکید کرد که حضور نظامی آمریکا در منطقه و حمله به عراق و افغانستان باعث ناامنی و ایجاد بی ثباتی در این کشورها شده است و زمان آن رسیده است که سربازهای آمریکایی به وطن بازگردند.

با توجه به تناقضی که میان گفتار مسئولان آمریکایی در مورد خروج نیروهای این کشور از منطقه و عملکرد آنها مبنی بر انتقال این نیروها از سوریه به عراق وجود دارد، بدیهی است که واشنگتن در مواضع خود صادق نیست و قصد خروج از خاورمیانه را ندارد بلکه تنها در سایه تحولات منطقه تغییری استراتژیک را همسو با اهداف خود ایجاد کرده است.

دکتر «محمد عباس التمیمی» استاد روابط بین الملل در دانشگاه‌های عراق و تحلیلگر مسائل خارومیانه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه بین الملل قدس آنلاین گفت: تغییراتی که امروز در استراتژی آمریکا و نقل و انتقال سربازان آن در منطقه شاهد هستیم در سایه تحولات منطقه و توافق‌های سیاسی آن با آمریکا صورت می‌گیرد.

محمد عباس التمیمی در مورد پیامدهای انتقال سربازان آمریکایی از سوریه به عراق تصریح کرد: بدیهی است که این اقدام سیاسی آمریکا پیامدهای خطرناکی را علیه عراق دارد و آنگونه که به نظر می‌رسد ایالات متحده می‌خواهد نزاع خود با جمهوری اسلامی ایران را به داخل عراق بکشاند.

استاد روابط بین الملل عراق افزود: جمهوری اسلامی متحد راهبردی و بسیار نزدیک عراق است و آمریکا در سایه بی ثباتی اوضاع داخلی در عراق نگران منافع خود است. به نظر من واشنگتن از ناحیه سوریه و وجود تهدید علیه نیروهایش در آنجا تصمیم به انتقال آنها نگرفته است.

وی در ارتباط با اهداف آمریکا از این جابه جایی نیروها گفت: احتمال دارد که آمریکا می‌خواهد با اینکار دوباره گذرگاه‌های امنی را برای ورود و یا افزایش عناصر تروریستی داعش در عراق ایجاد کند. از طرف دیگر نزاع آن با ایران عامل اصلی حضور بیشتر نظامیان آمریکایی در عراق است و چه بسا واشنگتن می‌خواهد در مرزهای ایران و عراق تهدید آفرینی کند و با افزایش نیروهای خود مقابله با تهدید‌های احتمالی را تسهیل کند.

محمد عباس در مورد موضع دولت عراق در قبال این تصمیم آمریکا اضافه کرد: در سایه اختلافات سیاسی در دولت و نیز وجود فسادهای مالی و تهدیدهای مردم برای برپایی تظاهرات، نمی‌توانیم شاهد موضعی واحد از سوی دولت در قبال حضور نظامیان آمریکایی باشیم، هرچند مردم حضور آنها را نمی‌پسندند.

التمیمی در ارتباط با ادعای آمریکا مبنی بر مقابله با داعش می‌گوید: این ادعا درست نیست؛ این ادعا فقط در راستای استراتژی معروف آمریکا یعنی خلق دشمن مطرح می‌شود و واشنگتن همواره داعش را دستاویزی برای تمدید حضور خود در منطقه قرار داده است.

این کارشناس عراقی با رد ادعای آمریکا در مورد خروج از منطقه گفت: ایالات متحده آمریکا سربازهای خود را از منطقه خارج نخواهد کرد زیرا اهداف آن که حفظ امنیت اسرائیل، تضمین امنیت انرژی و امنیت متحدان استراتژیک خود است از طریق همین حضور نظامی محقق می‌شود؛ بنابراین ادعاهای آمریکا در این خصوص تنها بهانه‌ای برای افزایش صورتحساب کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و ترساندن آنها از تشدید تهدیدها در منطقه است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری2 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اسپوتنیک، دیمیتری شوگایف، رئیس سازمان فدرال همکاری فناوری-نظامی روسیه دوشنبه ۲۷ آبان این خبر را در نمایشگاه دوبی اعلام کرد. شوگایف افزود: اجرای قراردادهایی که شامل تحریم‌های سازمان ملل متحد می‌شود، ادامه دارد. ارسال مجموعه‌های تجهیزات تعمیرات و تشخیص، ابزارهای نظارت الکترونیکی، سیستم‌های شنود اطلاعاتی و همچنین فناوری‌های غیرتهاجمی دیگر انجام می‌شود. همکاری فناوری نظامی با ایران طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از ۲۰ ژوئیه سال ۲۰۱۵ و طبق فرمان رئیس‌جمهوری روسیه از ۱۱ مارس سال ۲۰۱۶ محدود شده است. روسیه در ارتباط با موازین حقوق بین‌المللی تا اواخر اکتبر سال ۲۰۲۰ نمی‌تواند همکاری فناوری نظامی با ایران در زمینه تسلیحات تهاجمی داشته باشد.
مهرمهر16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی مدعی شده است که ایران بخش دیگری از محدودیت‌های مرتبط با توافق هسته‌ای با قدرت‌های بزرگ را نقض کرده است. در گزارش آژانس ادعا شده است که ایران با نگهداری ۱۳۰ تن آب سنگین بخش دیگری از توافق هسته‌ای را نقض کرده است. در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته شده است که ایران در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۹، آژانس را نسبت به افزایش میزان آب سنگین خود به بیش از۱۳۰ تن مطلع کرده است. در این گزارش همچنین اعلام شده است: در ۱۷ نوامبر ۲۰۱۹ آژانس تائید کرد که طرح تولید آب سنگین عملیاتی شده و مقدار آب سنگین ایران ۱۳۱٫۵ بوده است. این گزارش، یکی دیگر از گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که پس از اعلام گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران منتشر می‎شود.
انتخابانتخاب1 روز قبل
به نوشته رویترز کاخ سفید در بیانیه‌ای که عصر یکشنبه به وقت محلی صادر شد، ادعا کرد: ایالات متحده از تظاهرات‌های صلح‌آمیز مردم ایران علیه حکومت حمایت می‌کند. این بیانیه می‌افزاید: ما استفاده از نیروی مرگبار و محدودیت‌های شدید ارتباطی علیه تظاهرات‌کنندگان را محکوم می‌کنیم. در این بیانیه آمده است: ایالات متحده از اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم ایران پشتیبانی می‌کند. پیشتر «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا نیز در صفحه توئیتری خود مدعی شد: همانگونه که تقریبا یک سال و نیم پیش به مردم ایران گفتم، ایالات متحده با شماست. «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز یکشنبه شب گفت: مردم عزتمند ایران بخوبی می‌دانند که این گونه اظهارنظرهای ریاکارانه و مزورانه حاوی هیچگونه همدردی صادقانه و دلسوزانه‌ای نیست.
برنابرنا23 ساعت قبل
فدراسیون جهانی کاراته، جواد سلیمی رئیس کمیته داوران ایران را به عنوان داور المپیک ۲۰۲۰ توکیو انتخاب کرد. به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا و به نقل از سایت فدراسیون کاراته، فدراسیون جهانی کاراته (wkf) با ارسال نامه‌ای به فدراسیون کاراته ایران، از جواد سلیمی رئیس کمیته داوران ایران و عضو شورای داوری جهان و آسیا برای قضاوت در المپیک ۲۰۲۰ توکیو دعوت کرد. سلیمی به همراه ۱۳ داور دیگر اولین دوره المپیک کاراته را که مردادماه سال آینده در ژاپن برگزار می‌شود، قضاوت مسابقات را برعهده خواهند داشت. پس از المپیک ۲۰۱۸ جوانان و المپیک ساحلی ۲۰۱۹ این سومین المپیکی است که سلیمی در آن قضاوت می‌کند. المپیک ۲۰۲۰ ژاپن ۱۶ تا ۱۸ مرداد ماه سال آینده در شهر توکیو برگزار خواهد شد.
مهرمهر17 ساعت قبل
این مقام وزارت خارجه آمریکا در واکنش خود با ادعای آن چه «خاموشی اینترنت» در ایران عنوان کرده در ادامه خواستار در اختیار داشتن فیلم‌هایی از این تحولات در ایران شده است. مشاور وزارت خارجه آمریکا در ادامه دخالت‌های خود، مدعی شده است که «بیاییم صدای مردم ایران» شنیده شود. کودوروسکی همچنین اظهارات مداخله آمیز دیگری در ارتباط با تحولات ایران داشته است و طی چند روز گذشته از جمله مقامات آمریکایی فعال و مداخله‌گر در ارتباط با ایران بوده است. پیش از کودوروسکی مقامات آمریکایی دیگری از جمله وزیرخارجه آمریکا و سخنگوی کاخ سفید نیز اظهارات مداخله آمیز دیگری در ارتباط با ایران عنوان کرده بودند. درخواست مداخله آمیز این مقام آمریکایی در شرایطی عنوان شده که طی چند روز گذشته در نتیجه تحرکات اغتشاش‌گران در برخی نقاط ایران، آسیب‌های قابل توجهی به اموال عمومی وارد شده و برخی ساختمان‌ها دچار آسیب شده‌اند.
ایسناایسنا1 روز قبل
دانشگاه صنعتی شریف هفتمین کنفرانس بین‌المللی رباتیک و مکاترونیک را با همکاری انجمن رباتیک ایران در آبان‌ماه جاری برگزار می‌کند. به گزارش ایسنا، هفتمین کنفرانس بین‌المللی رباتیک و مکاترونیک با هدف ایجاد فضایی علمی و با حضور انجمن‌های مرتبط جهت تبادل نظر میان محققان و صاحبان صنایع مربوطه و ایجاد ارتباط مستقیم میان آنها، در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود. دکتر حسین نجات، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و دبیر اجرایی هفتمین کنفرانس بین‌المللی رباتیک و مکاترونیک با اعلام خبر برگزاری این رویداد گفت: با توجه به رشد روزافزون تکنولوژی در جوامع بین‌الملل، نیاز به پیشرفت در حوزه رباتیک و مکاترونیک جهت همگام شدن با کشورهای در حال رشد امری ضروری است. دکتر نجات در ادامه به محورهای این رویداد سه روزه اشاره کرد و گفت: ربات‌های پرنده و زیرآبی، ربات‌های بیولوژیکی، رباتیک شناختی، ربات‌های همکار، ربات‌های موازی، ربات‌های کابلی، سیستم‌های کنترل، ربات‌های انسان‌نما، سیستم‌های هوشمند و رباتیک، پایداری ربات‌ها، سیستم‌های مکاترونیکی، شناسایی و مدل‌سازی، طراحی حرکت و یادگیری، مکاترونیک نوری، ربات‌های احتمالاتی، ربات‌های تغیر شکل پذیر، رباتیک در توانبخشی، کنترل در رباتیک، ربات‌های خدمات رسان، رباتیک از دور، رباتیک در پزشکی، بینایی و رباتیک، ربات‌های سیار، ربات‌های میکرو و نانو و زمینه‌های پیشرفته در رباتیک و مکاترونیک هوشمند از جمله محورهای اصلی این رویداد بین‌المللی است. بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه شریف، هفتمین کنفرانس بین‌المللی رباتیک و مکاترونیک (کنفرانس بین‌المللی ایکرام) طی روزهای ۲۸ تا ۳۰ آبان‌ماه جاری در دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد و علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس icrom. ir مراجعه کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری21 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری21 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری22 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

فروش ۱٫۳ میلیاردی سینماهای کرمانشاه/ «رحمان ۱۴۰۰» و «متری شش و نیم» پروفروشترین شدند

ایسنا3 دقیقه قبل

اروپا برای حفظ برجام باید آماده پرداخت هزینه باشد

ایلنا4 دقیقه قبل

بنزین ما را با خود به کجاخواهدبرد؟ /تبعیض قیمتی حاصلی جز فسادندارد

مهر4 دقیقه قبل

نمایش مجدد «خط قرمز» مسعود کیمیایی در کانون فیلم خانه سینما

ایلنا4 دقیقه قبل

ساخت فصل دوم سریال «ارباب حلقه‌ها» قطعی شد

مهر5 دقیقه قبل

مردم خرابکاران را معرفی کنند/ افرادی که برای شبکه‌های خارجی فیلم تهیه می‌کردند دستگیر شدند

ایسنا5 دقیقه قبل