بساط قراردادهای سفید امضا برچیده می‌شود/آذراب در شرف انعقاد قرارداد ۶۰۰ میلیاردی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
بساط قراردادهای سفید امضا برچیده می‌شود/آذراب در شرف انعقاد قرارداد ۶۰۰ میلیاردی

بساط قراردادهای سفید امضا برچیده می‌شود/آذراب در شرف انعقاد قرارداد ۶۰۰ میلیاردی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: الکترونیکی کردن شکایات و قراردادهای کار در دستور کار قرار دارد و با انجام این مهم قطعا بساط قراردادهای سفید امضا کاملا برچیده می شوند.

به گزارش ایسنا، محمد شریعتمداری در نشست با تشکل‌های کارگری و کارفرمایی استان مرکزی بیان کرد: دو سال پیش در استانداری مرکزی و در سمت وزیر صمت تصمیماتی برای صنایع استان مرکزی همچون هپکو اتخاذ شد، اما با رفتن من از وزارت صمت این تصمیمات اجرایی نشد.

شریعتمداری تصریح کرد: تصمیمات اجرایی نشد و این امر نشان از آن دارد که خوبی نمی‌شنویم و خوب نمی‌بینیم. در واقع همه ما در اتفاقات امروز هپکو و آذرآب سهیم هستیم، صنایع دچار اشکالات ساختاری هستند، اما رفع آنها دشوار نیست و جامعه کارگری استان نیز بهترین راهکارها را ارائه دادند، اما کم‌شنوا و کم‌بینا بودیم.

وی با بیان اینکه حق با کارگران است، گفت: زمانی که پیگیری‌ها و راه حل‌های قانونی را نمی‌شنویم و نمی‌بینیم، کارگری که کارد به استخوانش رسیده کاری می‌کند که حتی شورای کار صنایع هم نمی‌توانند برای کنترل شرایط اقدامی انجام دهند، مسلما این شرایط و رفتارها خوب نیست، اما باید پرسید چرا این اتفاقات رخ می‌دهد؟ قطعا ریشه در ناشنوایی و کم‌بینایی سیستماتیک ما دارد و اگر تصمیم‌گیری درست و به موقعی انجام می‌گرفت، امروز این شرایط حادث نمی‌شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: در واگذاری‌ها دقت نکردیم. آذرآب یک صنعت صنعت‌ساز است و برای واگذاری آن باید فکر و دقت، عقلانیت و خرد و تدبیر به کار گرفته می‌شد. اشتباه کردیم و حتما باید اشتباهات را جبران کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای کارگران حقوق و دستمزد مهم است، اما مهمتر از آن این است که کارگران به یک کوه تکیه کنند، بیان کرد: مطالبه کارگران این است که مالکیت مطمئن و مستمر در یک شرکت حاکم باشد و این امر قطعا اطمینان، آرامش و تولید را به دنبال دارد. امروز که فشار نظام استکباری بیش از هر زمانی است و نمی‌توانیم ماشین‌آلات و تجهیزات راهسازی و معدنی وارد کنیم باید روز بره‌کشان هپکو باشد، امروز که نمی‌توانیم بویلر و … وارد کنیم روز کار آذرآب است و اگر بگوییم برای هپکو و آذرآب کار نیست حرف مسخره‌ای است.

شریعتمداری گفت: طبق اعلام مدیرعامل بانک کشاورزی که سهامدار عمده شرکت آذرآب است، در حال حاضر آذرآب ۴۵۰ میلیارد تومان قرارداد در حال کار و ۶۰۰ میلیارد تومان قرارداد در شرف انعقاد دارد، اتفاقا این اعداد و ارقام عجیب نیست چراکه این شرکت توان و تخصص ساخت و تولید را دارد و کشور هم به این تولیدات نیازمند است. اگر مپنا سهام آذرآب را تحویل بگیرد کارگران به یک کوه تکیه خواهند داشت و حتی برای دو ماه حقوق معوق نیز نگران نخواهند بود چون تولید جریان خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه کارگران کار می‌خواهند و احتیاجی به صدقه ما ندارند، افزود: باید این مشکل ناشنوایی و نابینایی را حل کنیم تا نگران فریاد کارگران نباشیم. اگر سازمان خصوصی‌سازی در زمان واگذاری‌ها مکلف باشد و مسئولیت بپذیرد باید پا به پای شرکت‌های واگذار شده پیش برود، در غیر این صورت قطعا صنایع خصوصی سازی شده زمین می‌خورند.

وزیر کار اظهار کرد: در سال جاری ۳۶٫۵ درصد افزایش دستمزد محقق شده که بی‌سابقه بود، اما افزایش قیمت‌ها به شکلی بود که کارگری که امروز حقوق و دستمزد دریافت می‌کند به سختی گذران زندگی می‌کند چه برسد به کارگری که دوماه حقوق دریافت نمی‌کند، هرچند که امروز شرایط بهبود یافته و از سرعت رشد نرخ تورم کاسته شده است، اما به هرحال شرایط برای کارگران دشوار است و متاسفم که چنین اتفاقاتی رخ داده و باید جلوی آن گرفته شود.

وی با بیان اینکه در قبال صنایع استان مرکزی آنچه در حیطه وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باشد انجام خواهیم داد، افزود: پیشنهادات و راهکارهای مطرح شده معقول و امکانپذیر بود و حتی در بحث چهار درصد حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور نیز با راه حل‌های استان موافق هستم.

وی با تاکید بر اینکه کار بازنشستگان صنایع استان مانند هپکو و آذرآب نباید درگیر امروز و فردا شود و باید بدون فوت وقت کارگرانی که موعد بازنشستگی آنها فرا رسیده و حتی چندماه بیشتر در شرکت‌ها مانده‌اند از کار جدا شوند، گفت: در بعد ملی نیز به عنوان جانشین فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی در استان مرکزی زبان گویا و گوش شنوای کارگران برای انتقال موضوعات به مسئولان هستم و قول می‌دهم که با سه وزیر کشور و معاون حقوقی رییس جمهور و وزیر دادگستری جلسه داشته باشیم و موضوع دستگیری کارگران را پیگیری کنم و خواسته کارگران را عملی کنیم.

شریعتمداری اضافه کرد: ما نمی‌خواهیم یک روز هم مشکلی برای کارگران به وجود آید، وزارت کار از حقوق کارگر و کارفرما دفاع می‌کند چراکه اصل کار را محترم می‌شماریم.

وی در خصوص وضعیت قراردادهای کاری تصریح کرد: کارهایی که جنبه مستمر دارند نباید درگیر قراردادهای موقت باشند بلکه باید با اینگونه قراردادها برخورد شود و در این حوزه وزارت کار مدافع کارگران است. کارفرما باید از قراردادهای سفید امضا بترسد، همچنین الکترونیکی کردن شکایات و قراردادها در دستور کار قرار دارد و با انجام آن قطعا قرارداد سفید امضا کاملا برچیده می‌شود.

وزیر کار بیان کرد: جامعه کارگری جزو مظلومترین و نجیب‌ترین اقشار جامعه است و با حداقل‌ها می‌سازد، ما مسئولان به آنها بدهکاریم چراکه با همه توان در کنار انقلاب ایستادند، ضد انقلاب تلاش بسیاری می‌کند که در این قشر نفوذ کند و آنها را علیه انقلاب بشوراند.

وی گفت: برای سال ۹۸، بودجه (درآمد) عمومی دولت ۴۰۷ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد، در مجلس با پیش بینی‌های مثبتی که انجام شد، این رقم به ۴۷۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافت، اما در قدم بعدی بیان شد که این رقم تا ۳۸۰ هزار میلیارد قابلیت استحصال دارد و امروز صحبت از ۳۰۱ هزار میلیارد تومان است، مسلما اگر من امروز دنبال منابع برای تولید ۲۴۰۰ دستگاه ماشین آلات توسط هپکو باشم بیان می‌شود که همان اتفاقی که برای ۴۷۰ هزار میلیارد تومان افتاد برای این منابع هم رقم خورد.

شریعتمداری با بیان اینکه مشکلات را نمی‌توان با وام گرفتن حل کرد، افزود: با اینحال معتقدم اگر لازم باشد باید وام گرفت تا حقوق کارگران آذرآب پرداخت شود. امروز مذاکراتی با مدیران صورت گرفت و امیدوارم به زودی مسائل حل و فصل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حمایت معیشتی با سهمیه بندی بنزین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ موضوع سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین، همچنین توزیع درآمد حاصل از آن بین خانوار‌ها یکی از موضوعات جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا بود که در آن اعضا تاکید کردند که منابع حاصل از این طرح باید به درستی بین خانوار‌ها توزیع شود. از اهدافی که برای سهمیه بندی بنزین شمرده می‌شود می‌توان به عدالت اجتماعی، مبارزه با قاچاق سوخت، کاهش رانت، مقاوم سازی اقتصاد و مدیریت مصرف اشاره کرد. پیش بینی می‌شود از محل سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین، سالانه حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل شود، درآمدی که قرار است برای هدفمند کردن یارانه سوخت ۶۰ میلیون نفر بازتوزیع شود.

عکس/ خرابکاری اغتشاش‌گران در تهران

26+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

به نام اعتراض اما به کام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دیروز نقاطی از تهران و برخی از شهرستان‌های آن محل تعدادی اجتماع مردمی بعد از تغییر قیمت بنزین بود، اما رفته رفته این اجتماعات نه دیگر رنگ و بوی بنزینی داشت و نه مردمی …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شب وقتی دخلش را شمرده، کرکره را پایین کشیده و به خانه رفته تصور نمی‌کرده است چند ساعت بعد مغازه را اینطور بی سر و سامان ببیند. به نام اعتراض، اما به کام آن‌ها که می‌خواهند آتش به جان زندگی مردم بیفتد.

زخمی شدن یک خبرنگار از ناحیه چشم توسط نظامیان رژیم صهیونیستی + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، رژیم صهیونیستی در جنایتی جدید، بیش از دویست هکتار از زمین‌های فلسطینیان را در الخلیل مصادره کرد. وقتی که صاحبان این زمین‌ها در آن حضور یافتند، در معرض حملات نظامیان صهیونیست قرار گرفتند. نظامیان صهیونیست با شلیک گاز اشک آور و گلوله، مانع از آن شدند که فلسطینیان به درختان زیتون خود برسند. یک خبرنگار هم که برای خبرگزاری محلی فلسطین کار می‌کرد هنگام تلاش برای فیلمبرداری از عملیات مصادره زمین‌ها و اخراج مردم از زمین‌ها به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست، از ناحیه چشم چپ زخمی شد. + فیلمانتهای پیام/حمله نظامیان اسرائیلی به مردم فلسطین + فیلم
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عکس: خبرگزاری فارس۲ - فارغ از مصداق کنونی، هنوز ساز و کار مناسبی برای «بیان اعتراضات» در کشور وجود ندارد؛ گو این که اساسا چنین حقی به رسمیت شناخته نشده است! به عنوان مثال نوجوانانی که اساسا در ماجرای اعتراضات بنزینی نیستند و در عین حال، اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست نیز درگیر نارضایتی می‌شوند. وانگهی مگر در یکی دو روز گذشته، وقایع اعتراضی چقدر پرحجم بودند که کل اینترنت کشور را این گونه مختل کردند؟! این واکنش سنگین، چنین تداعی می‌کند که اعتراضات بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر از آنی هستند که واقعا هستند. سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و باید اجرا شود. "
فارسفارس1 روز قبل
در شرایطی که بعد از برخی اعتراضات و ایجاد انسدادهای ترافیکی عصر و شب گذشته در تهران، صبح امروز شرایط در پایتخت به حالت کاملا عادی بازگشته، خدمات نقشه گوگل کماکان کل تهران را در وضعیت قفل شده نمایش می‌دهد. به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، کاربرانی که از طریق اپلیکیشن همراه گوگل مپس یا از طریق سایت اینترنتی آن به نشانی maps. google. com نقشه تهران را مشاهده می‌کنند، شاهد هستند که تقریبا بر روی تمامی خیابان‌ها و بزرگراه‌های شهر تهران، علامتی مشابه با علامت ورود ممنوع اضافه شده که به معنای انسداد کامل ترافیکی است. شبکه‌های اجتماعی و شرکت‌های فناوری مشهور در آمریکا بارها و بارها با دروغ پردازی، انتشار اخبار جعلی یا ارائه خدمات فنی ویژه به معترضان، همدستی خود با کاخ سفید، رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی را اثبات کرده‌اند. این بار بعد از گذشت ده سال گوگل به کمک دیگر شرکت‌های فناوری آمریکایی آمده تا ضدیت خود با ایران را یک بار دیگر به اثبات برساند. انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری5 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری6 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری6 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مدارس استان تهران روز سه‌شنبه دایر است

ایلنا1 دقیقه قبل

کرمانشاه| کاهش ۳ درصدی اعتبارات هزینه‌ای ۹۹ دستگاه‌های اجرایی را با مشکل مواجه می‌کند

تسنیم3 دقیقه قبل

اعلام زمان واریز حقوق آبان ماه بازنشستگان کشوری

مشرق‌نیوز3 دقیقه قبل

پاسخ رهبر انقلاب به نامه وزیر بهداشت درباره جمعیت

ایسنا4 دقیقه قبل

راه اندازی اداره کل دامپزشکی در سواحل مکران الزامی است

مهر4 دقیقه قبل

ساماندهی زنان جوان برای تحریک اغتشاش‌گران

مشرق‌نیوز4 دقیقه قبل