اگر اسپانسر پیدا نشود، برنامه‌های کودک روی زمین می‌ماند/ رده‌بندی سنی برنامه‌های تلویزیون سبب می‌شود کودکان سالم‌تر بمانند/ بچه‌ها اولویت ما نیستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. فرهنگ

اگر اسپانسر پیدا نشود، برنامه‌های کودک روی زمین می‌ماند/ رده‌بندی سنی برنامه‌های تلویزیون سبب می‌شود کودکان سالم‌تر بمانند/ بچه‌ها اولویت ما نیستند

ایلناخبرگزاری ایلنا |
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه کودکان الویت زندگی ما نیستند، درباره اهمیت توجه به بحث رده‌بندی سنی فیلم‌ها در تلویزیون توضیحاتی ارائه داد.

اگر اسپانسر پیدا نشود، برنامه‌های کودک روی زمین می‌ماند/ رده‌بندی سنی برنامه‌های تلویزیون سبب می‌شود کودکان سالم‌تر بمانند/ بچه‌ها اولویت ما نیستند - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، حواشی پخش مجموعه‌هایی همچون «بوی باران» در ماه‌های گذشته، سبب شد تا بار دیگر موضوع رده‌بندی سنی فیلم‌ها و سریال‌ها از سوی منتقدان به عنوان مطالبه‌ای جدی مطرح شود. با این وجود اما رسانه ملی هنوز هیچ اقدام عملی انجام نداده و تنها به ذکر اظهارنظرهایی در این رابطه بسنده کرده است.

طیبه سیاوشی (عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی) در پاسخ به اینکه آیا اصولا رده‌بندی سنی برای آثار نمایشی که از تلویزیون پخش می‌شود ضروری است یا خیر، گفت: چند وقت پیش در فضای مجازی به طور اتفاقی دیدم که افرادی در مورد یکی از برنامه‌های عروسکی که دهه ۶۰ پخش می‌شد، نظر می‌دادند و این طور اظهار می‌کردند که این برنامه برایشان کابوس بوده است. البته من آن زمان در سنین نوجوانی بودم و این برنامه خیلی برایم وحشتناک نبود، ولی بچه‌هایی که در آن زمان کودک بودند، خاطرات بدی از آن را تعریف می‌کردند. این در حالی است که اغلب خانواده‌ها متوجه این تاثیرگذاری نبودند.

وی ضمن بیان اینکه مدنظر قرار دادن رده سنی فیلم‌ها و آگاهی دادن نسبت به این قضیه خیلی مهم و موثر است، افزود: به شخصه معتقدم، رده‌بندی سنی برای فیلم‌ها در تلویزیون باید انجام شود. منتها با توجه به اینکه خیلی از پدر و مادرها نسبت به این موضوع آگاهی ندارند، ابتدا باید به آنها آموزش‌هایی داده شود. به طور کلی اگر قرار است این کار انجام شود، این اطلاعات حداقل باید در خود رادیو و تلویزیون و مدارس به پدر مادرها داده شود که در این صورت فکر می‌کنم خیلی موثر است. اکنون ظاهرا در سینما کارهایی را برای این موضوع را شروع کردند، ولی این مسئله در آنجا هم خیلی نظام‌بند نیست. اگر این مسئله به صورت نظام‌بند انجام شود، قطعا در آینده به لحاظ روحی و روانی کودکان سالم‌تری را خواهیم داشت.

با توجه به فراگیر بودن و دسترسی آسان همه رده‌های سنی به تلویزیون، سیاوشی درباره موانعی که بر سر راه عملی کردن رده‌بندی سنی فیلم‌ها در رسانه ملی مطرح است، یادآور شد: این بحث پدر و مادران بوده و به هر حال خود بچه‌ها هم در جریان موضوع قرار می‌گیرند. در شرایط فعلی بچه‌های کوچکتر بیشتر راغب به دیدن شبکه پویا هستند و معمولا به سراغ آن شبکه می‌روند. از سوی دیگر می‌توان به بچه‌ها آموزش داد تا آنها هم به این سمت و سو بروند که چیزی که مطلوبشان هست را دریافت کنند. قاعدتا کنجکاوی‌های این چنینی، بخشی از کودکی بچه‌هاست که اجتناب ناپذیر هم هست. اما با آموزش می‌توان این موارد را جز استثناعات کرد. قاعدتا صداوسیما هم در این راه باید اقداماتی را در دستور کار خود قرار دهد.

وی ادامه داد: این کاری است که اغلب کشورهای دنیا نیز در سیستم آموزشی خودشان گنجانده و در آن موفق هم بوده‌اند. بر همین اساس این کار را باید انجام داد. البته قطعا این موضوع در یکسال جواب نمی‌دهد ولی در درازمدت جوابگو خواهد بود.

این نماینده مجلس درباره چگونگی برخورد با پخش سریال‌هایی که به گفته برخی در چند ماه اخیر سبب ترویج خشونت از تلویزیون شده‌اند، توضیح داد: باید روی این سریال‌ها رده‌بندی سنی در نظر گرفته شود. از سوی دیگر ساعت پخش اغلب برنامه‌هایی از این دست از ۹ شب به بعد باید باشد که طبعا در آن ساعات بچه‌ها باید خواب باشند. هیچ اصراری نیست که ما بگوییم بچه‌ها هم باید پا به پای پدر و مادرشان سریال‌ها را ببینند. در نهایت اگر بچه‌ها هم در کنار پدر و مادر بودند، خانواده از تماشای این سریال‌ها صرف نظر کند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

سیاوشی در پاسخ به این پرسش که آیا تلویزیون در بحث نظارت روی سریال‌ها و فیلم‌ها نباید اقداماتی انجام دهد، اظهار داشت: این دوستان برای جذاب کردن مجموعه‌های نمایشی اقدام به این کارها می‌کنند. به طور کلی در تلویزیون ما قسمت خیانت افراد به یکدیگر خیلی کم است اما برای جذاب کردن سریال‌ها دائم مسائل معتادین و خشونت را بلد می‌کنند. من خودم خیلی اهل سریال دیدن نیستم.

وی ضمن بیان اینکه به طور کلی خیلی راحت می‌توان برای این موضوع راهکار پیدا کرد، ادامه داد: متاسفانه در جامعه ما، کودکان نه در برنامه‌هایمان و نه در زندگی الویت ندارند، در صورتی که اگر ما اصل را کودکان بگذاریم، می‌توان اتفاقات به مراتب بهتری را شاهد بود. اکنون چند سال است که تهران به عنوان شهر دوستدار کودک معرفی شده ولی کدام فاکتور آن را شما می‌بینید که بر اساس آن بتوان گفت دوستدار کودک است که حال انتظار داشته باشید تلویزیون چنین الویتی را در نظر بگیرد؟

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه یادآور شد: به شخصه پیگیر این موضوع بودم که تلویزیون یک‌سری تیزرهایی را برای بچه‌ها پخش کند که باعث شود آنها نسبت به حق و حقوقشان آگاهی پیدا کنند ولی آنها می‌گفتند که ما سرمایه‌ای که به وسیله آن بتوانیم این کار را انجام دهیم را نداریم. بعد از این موضوع یکسری از ان‌جی‌او ها آمدند و گفتند که ما این کار را کرده‌ایم، دوستان گفتند حال حق پخش آن را بدهید تا ما آنها را پخش کنیم.

وی در ادامه گفت: چندی پیش مصاحبه‌ای از خانم گیتی خامنه خواندم که در آن گفته بود ما باید برای ساخت برنامه‌های کودک اسپانسر پیدا کنیم. یعنی اگر اسپانسر پیدا نشود، برنامه کودک روی زمین می‌ماند. در حالی که اگر دنبال سرمایه برای نظام و فکر آینده این کشور هستند باید روی بچه‌ها سرمایه‌گذاری کنند. این کار هم با شعار جواب نمی‌دهد. شعار ۱۰ تا ۱۵ سال ولی بعد از آن دیگر وازدگی است.

سیاوشی در پایان خاطرنشان کرد: شما اگر می‌خواهید بچه‌ها را طوری تربیت کنید که بتوانند در این مملکت زندگی کنند و آن را پیش ببرند و خودشان به عنوان یک عنصر فعال در جامعه، یک زندگی معمولی سالم داشته باشند، حداقل باید در صداوسیما به آنها فکر کنید ولی چون فکر نمی‌شود، همه به فضای مجازی با انواع آسیب‌هایش پناه می‌برند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پروژه رازی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ مجموعه رازی شامل دو بخش تجاری و فرهنگی است که به‌علت همجواری با برج طغرل از مصالح خنثی برای نمای آن استفاده شده است و بهره‌برداری از این مجموعه به تقویت زیرساخت‌های فرهنگی در منطقه تاریخی شهر ری کمک می‌کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
«سید احمد میرعلایی» که مسئول پیگیری روند تولید و ساخت فیلم سینمایی «احمدبای» به کارگردانی جمال شورجه است از طی شدن مراحل نهایی ساخت این فیلم خبر داد. سیداحمد میرعلایی که این روزها مسئول پیگیری کارهای ساخت و تولید پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی جمال شورجه بعد از بیماری وی است از ادامه ساخت این فیلم گفت. میراعلایی در ابتدا گفت: فیلمبرداری فیلم تا قبل از بیماری آقای شورجه تمام شد، حتی بخشی از تدوین کار در هنگام سلامت او نیز ادامه داشت. بعد از عارض شدن بیماری برای آقای شورجه، تدوین، صداگذاری و ساخت موسیقی نیز در حال ادامه است. میراعلایی اظهار داشت: «احمد بای» قهرمانی ملی و ضداستعمار الجزایر و برای مردم این کشور از محبوبیت و اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
مهرمهر3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تعدادی از هنرمندان کشورمان با همراهی هنرمندانی از کشور اتریش در چارچوب برگزاری دومین جشنواره موسیقی دانشجویی صبا و برپایی جایزه آهنگسازی احمد پژمان کنسرتی را در تالار رودکی تهران برگزار می‌کنند. اجرای آثار هایدن، وبر، گوبر بخش اول کنسرت را تشکیل می‌دهند این در حالی است که در بخش دوم نیز کیارش حیدری، حسن رحیمی و سروش نظیری از هنرمندان برگزیده دومین دوره برگزاری جشنواره موسیقی دانشجویی صبا قطعات خود را پیش روی مخاطبان قرار می‌دهند. «جایزه آهنگ‌سازی احمد پژمان» به‌عنوان جایزه‌ای مستقل از جشنواره‌ موسیقی دانشجویی صبا معرفی شده و با حضور اساتید و فعالان حوزه موسیقی برگزار می‌شود. این پروژه (بدون تعهد به برگزاری هر دوسال-یک‌بار) با هدف ایجاد بستری برای خلق، اجرا، و ضبط آثار موسیقایی برگزار می‌شود. دومین جشنواره موسیقی دانشجویی صبا به دبیری پوریا رمضانیان هم از روز دوم آذرماه در چهار رشته‌ «آهنگسازی»، «آنسامبل موسیقی ایرانی»، «آنسامبل موسیقی کلاسیک» و «پژوهش موسیقی» به میزبانی دانشگاه هنر تهران برگزار می‌شود.
خبر فوریخبر فوری23 ساعت قبل
جان ویت بازیگر سرشناس آمریکایی و پدر آنجلینا جولی از دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا مدال ملی هنر خواهد گرفت. جان ویت ستاره هالیوود، آلیسون کراس موزیسین مشهور و جیمز پترسون نویسنده کتاب‌های پرفروش در فهرست هنرمندان دریافت‌کننده مدال هنر از رییس‌جمهور آمریکا قرار گرفتند. جان ویت بازیگر برنده اسکار فیلم «بازگشت به وطن» از معدود هالیوودی‌های طرفدار دونالد ترامپ است و او را «بهترین رییس‌جمهور قرن آمریکا» می‌داند. کاخ سفید فهرست دریافت‌کننده مدال هنر را یکشنبه اعلام کرد. اهدای مدال ملی هنر پیش از حضور ترامپ در کاخ سفید سنتی سالانه بود اما این نخستین باری است که ترامپ این رسم را برگزار می‌کند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین21 ساعت قبل
کانون فیلم خانه سینما، در تازه‌ترین برنامه خود که به مناسبت سالروز تولد زنده‌یاد یدالله صمدی و به دنبال مراسم یادمان او، روز سه‌شنبه هفته جاری برگزار می‌شود، فیلم «اتوبوس» را به نمایش خواهد گذاشت. اعتمادآنلاین| نسخه مورد نظر از فیلم «اتوبوس» به تازگی از روی نگاتیو نگه‌داری‌شده در فیلمخانه ملی ایران چاپ شده و کیفیت صدا و تصویر فیلم بسیار خوب است. در این فیلم زنده‌یاد هادی اسلامی، حمید طاعتی، زنده‌یاد مرتضی احمدی، اصغر زمانی، یوسف صمدزاده، محمدقاسم پورستار، زنده‌یاد مهری مهرنیا، خسرو دستگیر به ایفای نقش می‌پردازند. در جلسه‌ی که در تاریخ سه شنبه ۲۸ آبان در خانه سینما ساعت ۱۸ برگزار می‌شود، پس از نمایش فیلم «اتوبوس» عزیزالله حاجی مشهدی و امید نجوان در نشستی درباره فیلم صحبت خواهند کرد. علاقمندان می‌توانند برای حضور به نشانی خیابان بهارجنوبی، کوچه سمنان، پلاک ۲۹ خانه سینما مراجعه کنند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین11 ساعت قبل
گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ شهید «محمد بروجردی» در سال ۱۳۳۳ در روستای دره‌گرگ از توابع بروجرد متولد شد و در یکم خرداد سال ۱۳۶۲ در جریان دفاع مقدس به شهادت رسید. روایت سی و هشتم؛ جواد حامددر بهار ۱۳۶۱، به دلیل برخی اختلاف نظرات محمد بروجردی از مسئولیت‌هایش در سپاه منطقه ۷ برکنار شد. یک ربع، بیست دقیقه‌ای گذشت که یک نفر وارد اتاق شد و بی مقدمه گفت: ماشین حاجی رفته رو مین. خلبان با ظرافت تمام هلی کوپتر را وسط حیاط بیمارستان که مملو از درخت بود نشاند. بیشتر بخوانید: به این ترتیب، محمد بروجردی به شهادت رسید.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری21 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری21 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری21 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

استرداد کلاهبردار ۴۰۰ میلیاردی به کشور

همشهری14 دقیقه قبل

کولاک برف زنجان را فرا می‌گیرد

ایسنا14 دقیقه قبل

مهلت ثبت‌نام جشنواره‌فیلم فجر تمدید نمی‌شود

ایسنا15 دقیقه قبل

شمخانی: رویکرد ایران تقویت هرچه بیشتر روابط با کشورهای منطقه به ویژه با همسایگان است

ایسنا15 دقیقه قبل

اگر آنفلوآنزا گرفتید در خانه بمانید!

آفتاب‌نیوز15 دقیقه قبل

حاجی صفی دیدار با شهرخودرو را از دست داد

نود15 دقیقه قبل