آخرین گمانه‌زنی‌ها درباره وضعیت نفت در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۹
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. اقتصادی
آخرین گمانه‌زنی‌ها درباره وضعیت نفت در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۹

آخرین گمانه‌زنی‌ها درباره وضعیت نفت در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۹

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز: جدیدترین آرایش معامله‌گران بازار آتی نفت نشان از بدبینی آنها نسبت به آینده قیمت‌ها دارد. آمارها نشان می‌دهد تعداد قراردادهای خرید یا انتظار برای رشد قیمت نفت به کمترین سطح طی ۹ ماه اخیر رسیده است.

به گزارش اقتصادنیوزاین در حالی است که تعداد قراردادهای فروش یا انتظار برای کاهش‌ قیمت‌ها طی چهار هفته ۳ برابر شده است. تحلیلگران نگرانی از وضعیت اقتصاد جهانی به واسطه جنگ تجاری و رشد تقاضا برای نفت را مهم‌ترین دلیل آرایش جدید سرمایه‌گذاران می‌دانند؛ به ویژه آنکه برآوردها از افزایش عرضه نفت عربستان موجب تشدید نگرانی‌ها شده است.بازار طلای سیاه روز گذشته به‌عنوان اولین روز معاملات هفته همچنان نگران از شرایط اقتصاد جهانی و کاهش رشد تقاضا باقی ماند و تحت تاثیر این عامل به افت قیمتی خود ادامه داد. هفته گذشته نفت افت هفتگی نزدیک به ۲درصدی را به ثبت رسانده بود. نگرانی از رشد اقتصاد جهانی درحالی بازار نفت را تحت تاثیر قرار داده است که واشنگتن و پکن دور جدیدی از مذاکرات فشرده برای رسیدن به یک توافق تجاری را آغاز کرده‌اند و اخیرا ترامپ از توافق اولیه روی اصول خبر داده بود. با این حال به نظر می‌رسد معامله‌گران در بازار نفت هیچ اعتمادی به اخبار مثبتی که از این مذاکرات منتشر می‌شوند، ندارند. این موضوع را می‌توان در خلال آرایش مدیر خریداران و فروشندگان در بازار آتی نفت نیز مشاهده کرد. تعداد قراردادهای فروش یا انتظار برای افت قیمت نفت به شکل چشمگیری افزایش یافته؛ در حالی که تعداد قراردادهای خرید یا انتظار برای افزایش قیمت‌ها افت شدیدی را تجربه کرده است. بلومبرگ که از افزایش تعداد قراردادهای فروش (short position) گزارش می‌دهد، بر این باور است که صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌طور فزاینده‌ای نسبت به رشد قیمت‌ها در بازار نفت بدبین شده‌اند. بر اساس این گزارش در بازار نفت نایمکس، بازار سهام نیویورک تعداد قراردادها بر سر کاهش قیمت نفت در هفته منتهی به ۱۵ اکتبر ۶/ ۷ درصد افزایش یافته است. اما این تنها هفته‌ای نبوده که سرمایه‌گذاری در قراردادهای فروش افزایشی بوده است، بر اساس این گزارش تعداد قراردادهای انتظار برای کاهش قیمت نفت در بازار آتی در حال حاضر سه برابر تعداد آنها در میانه‌های سپتامبر یعنی حدود ۴ هفته پیش است. در این میان وال‌استریت ژورنال نیز در گزارشی کاهش قراردادهای انتظار برای رشد قیمت نفت را مورد توجه قرار داده است. آن‌طور که این نشریه آمریکایی اعلام می‌کند، سرمایه‌گذاری در موقعیت‌های خرید یا انتظار برای رشد قیمت نفت به کمترین سطح طی ۹ ماه اخیر رسیده است. وال‌استریت ژورنال این سوال را مطرح می‌کند که «آیا قیمت نفت افزایش خواهد یافت؟» و در پاسخ می‎نویسد: «سرمایه‌گذاران در بازار نفت این‌گونه گمان نمی‌کنند.» قیمت هر بشکه نفت‌خام آمریکا روز گذشته تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۶ به وقت تهران) افت نزدیک به یک درصدی را تجربه کرد و حدود ۵۳ دلار بر بشکه معامله شد. برنت، نفت شاخص بازار اروپا نیز بیش از یک درصد کاهش یافت و به زیر ۵۹ دلار بر بشکه رسید.

بازارهای آتی نفت چه می‌گویند؟

بر اساس گزارش بلومبرگ، تعداد قراردادهای انتظار برای کاهش قیمت نفت (short position) در معاملات آتی و آپشن در هفته منتهی به ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) به بیش از ۱۱۴ هزار مورد رسیده است. این در حالی است که تعداد این قراردادها در هفته پیش از آن ۵/ ۱۰۶ هزار و در میانه‌های سپتامبر کمتر از ۴۰ هزار بوده که نشان از سه برابر شدن تعداد این قراردادها طی ۴ هفته دارد. این ارقام همچنین نشان می‌دهد که افزایش اقبال سرمایه‌گذاران در بازار نفت از قراردادهای فروش در دو هفته پیش از آن چشمگیرتر بوده است.

در این میان آن‌طور که وال‌استریت ژورنال گزارش می‎‌دهد، در کنار افزایش تعداد معاملات فروش، تعداد قراردادهای خرید (long position) نیز افت قابل توجهی را تجربه کرده است. بر اساس این گزارش، تعداد قراردادهای انتظار برای رشد قیمت نفت در بازار آمریکا در هفته منتهی به ۱۵ اکتبر۸۶۵۴۰ مورد کاهش را تجربه کرده است. از این رو خالص قراردادهای انتظار برای رشد قیمت (net long position) به کمترین سطح از هفته منتهی به ۸ ژانویه یعنی ۹ ماه اخیر رسیده است. در حال حاضر نسبت تعداد قراردادهای خرید به قراردادهای فروش ۵/ ۲ است؛ در حالی که این نسبت در اواسط آوریل ۹ به یک بوده. این موضوع خود نشان از نگرانی از آینده قیمت‌ها دارد. قیمت نفت نسبت به اوج خود در سال جاری که میانه‌های آوریل رخ داد، حدود ۱۹ درصد کاهش یافته و بازار این کالا در آستانه وارد شدن به وضعیت کنتانگو قرار دارد. کنتانگو به شرایطی از بازار اطلاق می‌شود که قیمت‌های آتی بیشتر از قراردادهای نقدی است و نشان دهنده ضعف در بازار است.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

آمار ارائه شده از سوی وال‌استریت ژورنال و بلومبرگ به بازار نفت آمریکا اختصاص داشت. با این حال برآوردهایی که از سوی دیگر کارشناسان اعلام شده نشان می‌دهد که وضعیت در دیگر بازارهای آتی هیدروکربنی بر همین منوال است. به‌طور مثال گفته می‌شود که خالص قراردادهای خرید در بازار برنت در هفته منتهی به ۱۵ اکتبر افتی بیشتر از بازارWTI داشته و ۶/ ۱ درصد کاهش یافته است. جان کمپ، تحلیلگر بازار نفت در رویترز نیز نوشته است که خالص حجم قراردادهای خرید در پنج بازار اصلی آتی هیدروکربنی (برنت، WTI، بازار بنزین اروپا و بازار بنزین و نفت‌کوره آمریکا) در هفته منتهی به ۱۵ اکتبر ۴میلیون بشکه کاهش داشته است. هرچند این میزان کاهش اندک نشان از رسیدن به ثبات در بازار آتی این هیدروکربن‌ها دارد؛ اما این ثبات بعد از افت ۱۹۰ میلیون بشکه‌ای در دو هفته پیش از آن در این بازارها حاصل شده است.

تقاضا در سیبل توجه معامله‌گران

در تمام گزارش‌هایی که روز گذشته از بازار نقدی و آتی بازار نفت منتشر شدند، نگرانی از رشد اقتصاد جهانی و همچنین چشم‌انداز ضعیف رشد تقاضا برای نفت به‌عنوان اصلی‌ترین عامل کاهش قیمت‌ها معرفی شده بود. کمپ در این خصوص می‌گوید: نگرانی فزاینده‌ای درباره وضعیت اقتصاد جهانی و چشم‌انداز مصرف نفت در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ وجود دارد. از این رو صندوق‌های سرمایه‌گذاری نسبت به چشم‌انداز قیمت‌ها بسیار بدبین شده‌اند. با این حال کمپ بر این باور است که تجمع قراردادهای فروش در بازار آتی در نهایت می‌تواند فشار را از قیمت‌ها کم ‌کند؛ هرچند که ممکن است این کاهش فشار موقتی و به چشم‌انداز اقتصادی وابسته باشد.

استفان برناوک، تحلیلگر PVM Oil Associate نیز به بلومبرگ گفته است: «زنگ هشدار برای اقتصاد جهانی ریتم عذاب‌آوری گرفته است.» باب ایاکینو، استراتژیست بازار نفت هم می‌گوید: «درک از کاهش تقاضا در بازار نفت، پایین آمدن قیمت‌ها است. هیچ‌کس احتمال نمی‎دهد که تقاضا افزایش یابد.» او در این خصوص به آخرین گزارش ماهانه آژانس بین‌المللی انرژی اشاره می‌کند که برآورد خود از رشد تقاضا برای سال آینده را بیش از ۱۰۰ هزار بشکه کاهش داد. وال‌استریت ژورنال نیز به ضعف در سمت تقاضا اشاره دارد و به نقل از یکی از تحلیلگران بازار نفت می‎‌‌نویسد: «تقاضا مانع اصلی در بازار نفت است، سرمایه‌گذاران باید داده‌های تجاری بهتری را رویت کنند تا باور کنند تقاضا بهبود می‌یابد.» در گزارش این نشریه به افت شدید ارزش سهام شرکت‌های نفتی فعال در صنعت نفت چه در بخش تجاری و چه در بخش خدماتی و اجرایی اشاره و تاکید شده است که بدبینی به آینده قیمت‌ها به بازار سهام و اوراق قرضه نفتی نیز سرایت کرده است. علاوه بر ضعف در سمت تقاضا، برخی برآوردها از افزایش موجودی انبارهای نفتی آمریکا برای پنجمین هفته متوالی و کاهش ظرفیت پالایشگاه‌های این کشور به کمترین سطح از سال ۲۰۱۷ از دیگر موضوعاتی بوده که انتظارات نزولی را در بازار تقویت کرده است. همچنین خبر توافق عربستان با کویت برای تولید ۵۰۰ هزار بشکه‌ای از میدان مورد مناقشه بین دو کشور و ارائه آماری از کپلر مبنی بر رسیدن صادرات عربستان به بیش از ۸/ ۷ میلیون بشکه در روز که رشد قابل‌توجهی را حتی نسبت به پیش از حمله به تاسیسات نفتی عربستان نشان می‌دهد از دیگر موضوعات نگران‌کننده در بازار نفت بوده است. این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیمه عمر در سبد خانوار قرار گیرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای اویار حسین در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به این که راه‌های زیادی برای افزایش فرهنگ بیمه‌ای وجود دارد، افزود: در کشور ما بیش از ۷۰ نوع بیمه نامه وجود دارد که عموم مردم اکثرا فقط با بیمه شخص ثالث یا درمان آشنایی دارند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: وظیفه مهمی که ما داریم و می‌خواهم که صدا و سیما به ما کمک کند آشنایی مردم با انواع و اقسام بیمه نامه‌هایی است که می‌تواند در زندگی روزمره شان مفید باشد. آقای اویار حسین اضافه کرد: بیمه نامه‌های عمر الان در دنیا حدود ۶۵ درصد سهم بازار را دارد گرچه در کشور ما این رقم حداکثر حدود ۱۵ درصد است. وی افزود: شناساندن بیمه‌های عمر به مردم سخت است، ما باید سبد خانوار را طوری طراحی کنیم که یکی از ضرورت‌های زندگی همه افراد جامعه بیمه عمر باشد. آقای اویار حسین گفت: بیمه یک صنعت یا کالای لوکس نیست که تصور کنیم فقط افراد پردرآمد باید بیمه عمر بگیرند. وی افزود: شاید در برخی کشور‌هایی که سطح درآمد سرانه شان خیلی پایین است فروش بیمه نامه‌های عمر بسیار زیاد است. آقای اویار حسین خاطرنشان کرد: با توجه به این که ما در کشور معمولا حوادث طبیعی و زلزله داریم ضرورت دارد مردم با شرکت‌های بیمه‌ای که در حوادث طبیعی مختلف برای پرداخت خسارت در کنار آن‌ها هستند آشنا شوند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: در حوادث اخیر سیل و زلزله برای کسانی که بیمه نامه داشتند در اسرع وقت همه شرکت‌های بیمه تعهدات شان را برآورده کردند و التیامی بود بر زخم خسارت‌های مالی و جانی. وی با بیان اینکه باید در فرهنگ سازی بیمه به درون خانواده‌ها برود، اضافه کرد: فرزندان ما باید در مدارس یاد بگیرند که بیمه از ضرورت‌های زندگی است. آقای اویار حسین افزود: انواع بیمه نامه‌هایی که شرکت‌های بیمه صادر می‌کنند یک شرکت بیمه‌گر روی ریسک می‌رود و باید جبران خسارت کند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: بنابراین شرکت بیمه برای این که جبران خسارت کند نیاز دارد که یک بیمه‌گر اتکایی یا چند شرکت بیمه اتکایی را در قالب قرارداد‌های مختلف داشته باشد که در زمانی که خودش متعهد به پرداخت خسارت است بتواند از شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی بازیافت کند. وی افزود: اکنون در کشور ما بیمه مرکزی اتکایی اجباری و اختیاری وجود دارد و در این زمینه دو شرکت بیمه اتکایی فعال هستند و سه شرکت بیمه هستند که اجازه دارند قبولی اتکایی داشته باشند و با توجه به توانی که شرکت بیمه ما داشته است بزرگترین شرکت بیمه خصوصی در سراسر کشور هستیم که می‌توانیم قبولی اتکایی از سایر شرکت‌های بیمه‌ای داشته باشیم. آقای اویار حسین گفت: البته ضرورت این است که برای حفظ سرمایه ملی شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی هم ریسک‌های خودشان را باز به شرکت‌های بیمه اتکایی دیگر منتقل کنند، اما با توجه به تحریم‌هایی که در کشور ما حاکم است این مسئله کاهش پیدا کرده است. وی افزود: امیدواریم شرکت‌های بیمه بتوانند خود را حفظ کنند و ریسک‌هایی را که می‌پذیرند بیمه اتکایی کنند.

فیلم | مدیرعامل معتاد و کارتن خواب در جلسه رسیدگی به یک پرونده ارزی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
دومین جلسه محاکمه متهمان پرونده شرکت طرح و نقشه پناهی چهارشنبه (۱۳ آذر) در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در پرونده فساد ارزی گروه «طرح و نقشه پناهی» در دو مورد مشخص شد متهمان با یک وعده غذای گرم و یک قطعه تراول چک پنجاه هزار تومانی افراد کارتن خواب و دارای اعتیاد را به عنوان مدیرعامل شرکت معرفی می‌کردند.

خبر‌های خوش برای بازنشستگان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کانون بازنشستگی تامین اجتماعی با بیمه آتیه سازان حافظ برای افزایش چتر حمایت بیمه‌ای قرارداد بستند. بر اساس این قرارداد شرکت بیمه‌گر موظف شده با کلیه بیمارستان‌های خصوصی و دولتی قرارداد داشته باشد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی توقیف یک محموله از قطعات موشکی ایران در دریای عرب شد. آسوشیتدپرس ادعا کرد: یک کشتی جنگی متعلق به ناوگان دریایی ایالات متحده محموله‌ای از قطعات موشکی با دقت بالا را که از ایران توسط یک کشتی کوچک به سمت یمن ارسال شده بود، توقیف کرد.
دنیای خودرودنیای خودرو1 روز قبل
به گزارش «اخبار خودرو»، بازار امروز خرید و فروش خودرو در مقایسه با هفته‌های گذشته شاهد افزایش قیمت‌ها در انواع محصولات داخلی و خارجی نیست. به‌اعتقاد فعالان بازار در یک ماه اخیر قبل از گرانی بنزین بازار خودرو با شوک افزایش قیمت‌ها در خودروهای داخلی و خارجی مواجه شد اما این موضوع مقطعی بود به‌نحوی که بعد از گرانی بنزین فقط خودروهای دوگانه‌سوز شاهد افزایش قیمتها شدند و سایر خودروها با کاهش تقاضا در بازار روبه‌رو بودند. * تمامی خودروها فقط دارای حق گارانتی هستند و شامل خدمات دیگری (کارت طلایی، کارت نارنجی، بیمه بدنه و …) نمی‌باشد. * تحویل تمامی خودروهای ذکر شده، از مهرماه به بعد است. * رنگ‌های تیره (متالیک) ممکن است با قیمت‌ها بسیار بالاتری در بازار به فروش برسد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
عادلانه نیست چیزی را که ما در محاسبات و معادلات اوپک نداریم از روسیه بخواهیم آن را رعایت کند. وی افزود: هرچند روسیه عضو اوپک نیست، اما باید به گونه‌ای با این کشور رفتار کرد که با اعضای اوپک رفتار می‌شود. وزیر نفت تصریح کرد: هیچ‌وقت میعانات در محاسبات اوپک نبوده و نخواهد بود. مساله اوپک نفت خام است. زنگنه درباره اینکه وزارت نفت چه تسهیلاتی را برای شرکت‌های اروپایی مایل به تجارت نفتی با ایران در نظر گرفته که از تحریم‌های آمریکا ترس دارند، گفت: ما کاری انجام نمی‌دهیم. اگر آن‌ها ترس دارند خودشان راهش را بلد هستند، اما ما کاری برای آن‌ها نمی‌توانیم انجام دهیم. پیش بینی می‌شود در سه ماهه اول و دوم سال آینده عرضه نسبت به تقاضا افزایش پیدا کند که در این صورت به قیمت نفت فشار وارد می‌شود. بیژن زنگنه، در واکنش به موضوع استیضاحش در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: چرا باید نگران استیضاح باشم؟ مگر تا حالا فشاری به ما وارد نکرده‌اند؛ ما همواره تحت فشار زندگی می‌کنیم. استیضاح حق مجلس است و وزیر هم موظف است جواب دهد.

نظرها

اخبار بیشتر