سفیر اتریش در ایران: ۱۰ میلیون یورو روی نسل آینده ایران سرمایه‌گذاری می‌کنیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
سفیر اتریش در ایران: ۱۰ میلیون یورو روی نسل آینده ایران سرمایه‌گذاری می‌کنیم

سفیر اتریش در ایران: ۱۰ میلیون یورو روی نسل آینده ایران سرمایه‌گذاری می‌کنیم

فارسخبرگزاری فارس |
سفیر اتریش در ایران گفت:‌ 2 سال پیش 1600 دانشجوی ایرانی در اتریش داشتیم. با در نظر گرفتن هزینه بالای این افراد برای دولت اتریش، می‌توان گفت این حمایت، یک سرمایه گذاری بزرگِ 10 میلیون یورویی روی نسل آینده ایران است.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، دانشگاه‌های کشور اتریش یکی از مقاصد دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل است؛ تاکنون تحصیل در دانشگاه‌های این کشور رایگان بوده و از این رو این کشور در کنار کشور آلمان همواره مورد توجه ایرانی‌ها بوده است؛ اما اخیرا اتریش سیاست‌هایی را برای محدودیت جذب دانشجو اعمال کرده است.

درباره سیاست‌های این کشور برای جذب دانشجویان ایرانی با اشتفان شلتس، سفیر اتریش در جمهوری اسلامی ایران گفت‌وگو کرده‌ایم.

سفیر اتریش در ایران: ۱۰ میلیون یورو روی نسل آینده ایران سرمایه‌گذاری می‌کنیم - 3

اشتفان شلتس، سفیر اتریش در جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سوال که برنامه کشور اتریش برای تبادل دانشجو و استاد با کشور ایران چیست؟ گفت: دو روز پیش در مدرسه دارالفنون سخنرانی داشتم. این مورد یکی از بهترین نمونه‌های همکاری اتریش و ایران است. بیش از ۱۷۰ سال پیش زمانی که امیرکبیر شروع به مدرن سازی کشور کرد، ۶ استاد اتریشی برای کمک به ساخت دانشگاه مدرن در خاور میانه انتخاب شدند. بنابراین ما روایتی زیبا از همکاری با قدمتی ۱۷۰ ساله دارند.

وی ادامه داد: اگر بخواهم این مثال را بروز کنم، می‌گویم که ۲ سال پیش ۱۶۰۰ دانشجوی ایرانی در اتریش داشتیم. با در نظر گرفتن هزینه این افراد برای دولت اتریش می‌توان گفت که این عدد بسیار بالایی است. این رقم یک سرمایه گذاری بزرگ ۱۰ میلیون یورویی روی نسل آینده ایران و همکاری با ایران و گسترش ارتباطات است. همچنین امکان گسترش این همکاری‌ها با اتفاقات اقتصادی و اتخاذ تصمیمات در آینده وجود دارد.

در خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

* دانشجویان ایرانی در اتریش نیازی به پذیرش ندارند

وی در پاسخ به این سوال که آیا دولت اتریش سیاستی برای محدود کردن جذب دانشجوی ایرانی دارد؟ گفت: باید به دو نکته اشاره کنم. دانشجویان ایرانی در اتریش نیازی به پذیرش ندارند. این موضوع اول از همه یک سرمایه گذاری است. علاوه بر این حمایت هایی هم وجود دارد. برای مثال ۱۳ پروژه همکاری با دانشگاه‌های ایرانی داریم که در آنها تبادل اساتید و دانشجو اتفاق می‌افتد و این همکاری اقتصادی بین دولت ما و شماست.

وی در پاسخ به این سوال که به طور کلی آیا دولت اتریش برنامه‌ای برای محدود کردن جذب دانشجوهای بین‌المللی دارد؟ گفت: در حال حاضر درصد بالایی از دانشجویان بین المللی در اتریش وجود دارند. در بعضی از دانشکده‌ها این رقم به ۸۰ درصد می‌رسد. به عنوان مثال در یک دانشکده پزشکی این رقم بین ۸۰ تا ۹۰ درصد است.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پویش سلام بر محمد

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل

از گیشه پرفروش سینماها تا اجرای موسیقی آذری در برج میلاد

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل

نمایشی متفاوت

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ پس از ۵۰ سال از تاسیس تئاتر شهر فرسودگی تجهیزات این مجموعه در طی سالها پاسخگوی نیاز امروز کارگردانان هنری تئاتر نیست. شرکتی دانش بنیان از دانشجویان دانشگاه شریف ما را به یک تور پشت صحنه برد.

دستاوردهای جدید در حوزه پوست و مو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
الفالف1 روز قبل
امری که می‌تواند هم افتخار و قدرت فکری آنها را بیان کند، هم برای جذب دانشجو و متقاضی مدیکال توریسم یا گردشگری سلامت تاثیرگذار باشد. چنین توجهی باید در شبکه‌های برون مرزی ایران نیز تقویت شود. به گزارش الف آنچه از پیشرفت‌های علمی و پزشکی کشورهای مطرح دنیا در فکر عموم مردم متبادر می‌شود محصول فعالیت رسانه‌های بین الملل به ویژه شبکه هایی تلویزیونی است. بسیاری از مردم در کشورهای منطقه و جهان سوم از این موفقیت‌ها اطلاع چندانی ندارند و شاید ایران را با کشور خود مقایسه کنند. یکی از مواردی که می‌تواند به درآمد ارزی منتهی شود و تحریم‌ها هم تاثیری بر آن ندارد توجه به گردشگری سلامت است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اتفاقاتی که شاید برای افراد دیگر شبیه یک جک باشد اما واقعیت این است که این حوادث رخ می‌دهد. ماجراهایی که شاید خیلی‌ها با آن دست و پنجه نرم نکرده باشند، من ارتباطم را با آن فضا قطع نکرده‌ام، البته این را هم باید بگویم که این موضوع کار را سخت‌تر می‌کند. مجری برنامه «ماه عسل» در بخش دیگر از صحبتهایش در رابطه با تعداد کم دوستانش گفت: اینکه من دوستان کمی دارم اصلا به این دلیل نیست که من آدم محتاطی هستم. وی در ادامه صحبتهایش گفت: امسال در ماه عسل اتفاقات بی نظیری دیدیم همانند آن کاریکاتور اوباما که به ماه عسل آمده بود و یا سال پیش که طرح آمدن اسکولاری به برنامه را کشیده بودم. من پایین رفتم و آن مادر و دختر به من گفتند شما با آبروی من بازی کرده‌اید، برادر شما به خواستگاری دختر من آمده، پولی از ما گرفته و رفته است.

نظرها

اخبار بیشتر