ترکی الفیصل: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان باهوشی هستند / آنها به طور علنی گفته ند که خواهان اماکن مقدس در مکه و مدینه هستند؛ نمی‌دانم چرا بعضی‌ها این مساله را جدی نمی‌گیرند / قانون اساسی ایران را بخوانید؛ هدف آن‌ها سلطه بر جهان است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. بین‌المللی

ترکی الفیصل: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان باهوشی هستند / آنها به طور علنی گفته ند که خواهان اماکن مقدس در مکه و مدینه هستند؛ نمی‌دانم چرا بعضی‌ها این مساله را جدی نمی‌گیرند / قانون اساسی ایران را بخوانید؛ هدف آن‌ها سلطه بر جهان است

انتخابخبرگزاری انتخاب |
رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان با طرح ادعاهای بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: همان طور که می دانید ایرانی‌ها مذاکره کنندگان باهوشی هستند و برادر فقیدم سعود الفیصل مثال باستان شناس آلمانی و صاحب سگ را برای آنها می‌زد.
ترکی الفیصل: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان باهوشی هستند / آنها به طور علنی گفته ند که خواهان اماکن مقدس در مکه و مدینه هستند؛ نمی‌دانم چرا بعضی‌ها این مساله را جدی نمی‌گیرند / قانون اساسی ایران را بخوانید؛ هدف آن‌ها سلطه بر جهان است - 0

رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان با طرح ادعاهای بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: همان طور که می‌دانید ایرانی‌ها مذاکره کنندگان باهوشی هستند و برادر فقیدم سعود الفیصل مثال باستان شناس آلمانی و صاحب سگ را برای آنها می‌زد.

به گزارش ایسنا به نقل از المرصد، ترکی الفیصل، رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی دی ولت در پاسخ به این سوال که برای حل بحران خلیج (فارس) چه کارهایی باید انجام شود گفت: زمانی که ایرانی‌ها کشتیرانی در تنگه هرمز را هدف قرار دادند جامعه بین المللی موضع نظاره‌گر را اتخاذ کرد همچنین حمله به پالایشگاه‌های نفتی بقیق و خریص در عربستان حمله به تمام دنیا بود بنابراین این مشکل نیازمند پاسخ مشترک و فراگیر و همچنین اجماع نظر جهانی است.

وی گفت: فکر کنید و خوب دقت کنید که ایرانی‌ها در سال ۲۰۰۹ میلادی چه چیزی به میز مذاکره آورده‌اند؛ سازمان ملل تحریم‌های بسیار سختی علیه ایران وضع کرد، این مساله‌ای است که بار دیگر به آن نیاز داریم و نباید تحریم‌های نظامی را امری بعید بدانیم.

وی در پاسخ به این سوال که امروز اجماع نظری در رابطه با مساله ایران وجود ندارد گفت: همانطور که می‌دانید ایرانی‌ها مذاکره کنندگان بسیار باهوشی هستند؛ برادر فقیدم شاهزاده سعود الفیصل که به مدت ۴۰ سال وزیر خارجه عربستان بود از مثال خوبی برای توصیف تاکتیک مذاکره ایرانی‌ها استفاده می‌کرد، وی می‌گوید که یک باستان شناس آلمانی ظرف زیبایی در مغازه‌ای در یکی از بازارهای ایران می‌بیند که یک سگ از آن آب می‌خورد، باستان شناس آلمانی می‌خواهد ظرف را بخرد اما صاحب مغازه قبول نمی‌کند و می‌گوید که آن را نمی‌فروشد، این ظرف آب سگ من است. باستان شناس کمی فکر می‌کند و مبلغ زیادی برای خریدن خود سگ از مغازه دار پیشنهاد می‌کند، مغازه دار قبول می‌کند و باستان شناس فکر می‌کند که تقریبا به هدف خود رسیده است و می‌گوید که الان تو دیگر سگ نداری آیا ظرف را می‌فروشی؟ اما صاحب مغازه می‌گوید: خیر، بدون ظرف، تو پول زیادی برای خریدن سگ به من ندادی، ظرف را به تو نمی‌دهم. بنابراین ایرانی‌ها چیزی که در باطن دارند را علنی نمی‌کنند و هدف نهایی آنها هدف قرار دادن عربستان و دیگر کشورهای خلیج (فارس) است. آنها به طور علنی گفتند که خواهان اماکن مقدس در مکه و مدینه هستند، من نمی‌دانم که چرا بعضی‌ها این مساله را جدی نمی‌گیرند.

این مقام امنیتی سعودی در پاسخ به این سوال که با این وجود دونالد ترامپ بازهم خواهان مذاکره با ایران است گفت: اما او شروط خود را دارد؛ شروطی که وزیر خارجه آمریکا سال گذشته آنها را اعلام کرد از جمله در رابطه با برنامه هسته‌ای، برنامه موشکی و عدم حمایت از شبه نظامیان در کشورهای دیگر. تنها اروپایی‌ها خواهان مذاکره با ایران به هر قیمتی هستند.

ترکی الفیصل در پاسخ به این سوال که آیا بعد از خروج ترامپ از برجام حل این مشکلات سخت‌تر نشد گفت: از همان ابتدا راهبرد ایران این بود که مذاکرات را محدود به مساله هسته‌ای بکنند؛ این دقیقا همان چیزی است که از زبان محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ شنیدم؛ او گفت که اکنون به مساله هسته‌ای تمرکز کنیم و مسائل دیگر را فراموش کنیم، بعدا می‌توانیم مسائل دیگر را حل کنیم و اوباما نیز قبول کرد.

وی مدعی شد: اکنون به خوبی توجه کنید که بعد از اینکه توافق هسته‌ای به وجود آمد ایرانی‌ها چکار کردند؟ آیا در دفترهای خود نشستند و گفتند بسیار خوب الان می‌توانیم برای ملتمان راه و مدرسه بسازیم؟ خیر آنها از شبه نظامیان حمایت کردند و مردم اروپا را کشتند بنابراین توافق هسته‌ای آنها را از کارهایشان منع نکرد، خلاصه دونالد ترامپ در این مساله حق دارد.

وی که سفیر عربستان در آمریکا نیز بوده در پاسخ به این سوال که آیا به نظر شما اکنون حل مشکلات منطقه راحت‌تر شده است گفت: زمانی که دنیا یک صدا شود حل مشکلات راحت‌تر خواهد شد اما اکنون آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها اختلاف نظر زیادی در رابطه با ایران دارند، حتی مکرون، رئیس جمهور فرانسه می‌خواست ۱۵ میلیارد دلار به تهران بدهد تا یک مذاکرات جدید را آغاز کنند که خوشبختانه روحانی، رئیس جمهور ایران این مساله را نپذیرفت. چگونه یک شخص می‌تواند این مساله را بپذیرد که ما باید به ایران هرچیزی بدهیم تا هیچ تهدیدی برای دنیا ایجاد نکند؟ این همان مثال باستان شناس آلمانی است که پول زیادی برای خریدن سگ پرداخت کرد.

ترکی الفیصل در ادامه مدعی شد که کشاندن ایران به میز مذاکرات اهداف مقامات ایرانی و سیاست‌های آنان را تغییر نخواهد داد.

رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان در خاورمیانه چیزی مانند سازمان امنیت و همکاری اروپا ایجاد کرد که حتی دشمنان به قوانین و معیارهای آن پایبند باشند گفت: زمانی که شورای همکاری خلیج (فارس) آخرین نشست خود را در کویت برگزار کرد، رهبران کشورهای عضو پیامی به وزیر خارجه کویت دادند که به ایران بدهد که این پیام توافق مشابهی را پیشنهاد می‌داد؛ در امور داخلی هم دیگر دخالت نکنیم، تجاوز نظامی علیه هم نداشته باشیم و در زمینه نفت و گاز با هم همکاری کنیم اما ایرانی‌ها هیچ پاسخی به آن ندادند، آنها حتی از باب تعارف نگفتند این مساله را بررسی می‌کنیم.

این مقام پیشین سعودی در پاسخ به این سوال که به نظر شما چرا ایرانی‌ها اینگونه رفتار می‌کنند، مدعی شد: زیرا آن‌ها می‌خواهند انقلاب خود را صادر کنند، شما می‌توانید قانون اساسی ایران را بخوانید که طولانی هم نیست و متوجه شوید که هدف آن‌ها سلطه بر جهان است.

ترکی الفیصل در پاسخ به این سوال که به نظر شما این همان ظرف است و توافق هسته‌ای همان سگ؟ گفت: دقیقا.

این مقام پیشین سعودی در ادامه از خبرنگار پرسید آیا تا کنون به تهران سفر کردی؟ خبرنگار پاسخ داد: بله، چندین بار. ترکی الفیصل گفت: بیشتر اوقات برای مطلع شدن از اهداف انقلاب به آن جا می‌رفتم، آخرین بار در سال ۱۹۸۷ میلادی بود که برای دیدار با شاه به ایران رفتم، اعتصاب‌ها شروع شده بود و هیچ نیرویی در تهران نبود در کاخ نیاوران با هم دیدار کردیم؛ این کاخ بسیار فوق العاده و مزین به تابلوهای فارسی سحرآمیز است اما هیچ جا، نوری نمی‌دیدی به جز در دفتر شاه که در طبقه دوم بود و از آن جا می‌تو انستی صدای مولد برق که در اتاق مجاور بود و برای اتاق شاه برق تولید می‌کرد را بشنوی. دوست دارم بار دیگر به ایران بروم؛ کشور فوق العاده‌ای است.

الفیصل با بیان این که دائما به دوستان ایرانی ام می‌گویم که ایران یک تمدن از دست رفته و تمدن گم شده است اما همه آن‌ها با نظر من مخالفند، ادعا کرد که همه امروز در رابطه با تمدن یونان، روم، غرب، اسلام و چین صحبت می‌کنند اما به جز خود ایرانی‌ها هیچ کس در رابطه با تمدن ایران صحبت نمی‌کند.

وی در پایان در ادعایی با زیر سوال بردن اعتقادات ایرانیان، گفت که اعتقاد ایران به ظهور امام غایب و سیطره بر تمام جهان سیاست‌های تهران را محدود کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
در این قرارداد فروش بیش از ۲۰ فروند جنگنده سوخو-۳۵ و مهمات ویژه آن (موشک و بمب) به ارزش حدود دو میلیارد دلار پیش بینی شده است. سوخو-۳۵، جنگنده تک کابینه و دو موتوره، چند منظوره با قابلیت مانور بالاست. این رسانه افزود که این مسئولان آمریکایی تهدید کرده‌اند چنانچه مصر خرید سوخو ۳۵ را متوقف نکند، واشنگتن این کشور را تحریم خواهد کرد. همچنین «کلارک کوپر» در حاشیه نمایشگاه هوایی دبی به خبرنگاران گفت: «امضای این قرارداد، مصر را در معرض تحریم‌های آمریکا قرار می‌دهد و مصری‌ها را در آینده در معرض از دست دادن قراردادهایی با آمریکا قرار می‌دهد. کلارک معاون وزیر امور خارجه آمریکا مصر را تهدید کرده است که اگر همچنان در خرید جنگنده‌های روسی اصرار ورزد، در معرض تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت.
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
اوپرت یکی از آن مناطقی است که با شنیدن نامش و دیدن تصاویرش ممکن است با خودمان بگوییم وای چه بهشتی، کاش اینجا ایران بود و می‌توانستیم به آن سفر کنیم. منطقه‌ای بین استان سمنان و مازندران با طبیعتی زیبا و خیره کننده. دیواره‌ای از کوه که مسیر حرکت ابرها را سد می‌کند، این دیواره اوپرت نام دارد. منطقه ایی ییلاقی برای مردم محلی که دامهای خود را به چرا می‌برند. خانه‌های روستایی دشت‌های زیبا، کوه‌های زیبا پوشیده شده از چمن، چشمه‌های جوشان با آب گوارا که در این منطقه به چشم می‌خورد همه از زیبایی‌های اوپرت می‌باشد.
ورزش۳ورزش۳18 ساعت قبل
رقابت دو تیم باشگاهی الهلال و النصر در فوتبال عربستان شباهت زیادی به جدال استقلال و پرسپولیس دارد؛ به طوری که هواداران این تیم‌ها حاضر نیستند رقیبشان در فینال آسیا به پیروزی برسد. به گزارش «ورزش سه» در حالی که الهلال به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیده چالش فوتبالی عربستان جدال هواداران دو رقیب بزرگ این کشور است. آخرین بار در لیگ قهرمانان آسیا اتفاق مشابهی رخ داد. الهلال در بازی رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا در زمین خودش با نتیجه یک بر صفر برابر اوراوا ردز به پیروزی رسید. هواداران النصر شاکی هستنداما عکس العمل‌های متفاوتی نسبت به این حرف‌های ماجد عبدالله و این موضوع که هواداران النصر چه نظری نسبت به حضور الهلال در فینال لیگ قهرمانان دارند، وجود دارد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز8 ساعت قبل
رئیس جمهور آمریکا پنجشنبه شب در پیامی توئیتری به قطعی سراسری اینترنت در ایران واکنش نشان داد و این قطعی را دلیل بر وجود بی‌ثباتی در ایران دانست. ترامپ ادعا کرد که حکومت ایران اینترنت را قطع کرده تا مردم نتوانند درباره خشونت‌هایی که اعمال می‌شود، صحبت کنند. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در واکنش به اظهارات کاخ سفید و وزیر امور خارجه آمریکا و برخی دولت‌های اروپایی در خصوص ناآرامی‌های اخیر در برخی شهرهای ایران گفت: رژیمی که با اعمال تروریسم اقتصادی مانع رسیدن غذا و دارو به مردم عادی اعم از سالخوردگان و بیماران می‌شود، هیچگاه نمی‌تواند ادعای وقیحانه حمایت از مردم ایران داشته باشد. وزیر امور خارجه اعلام حمایت مقام‌های آمریکایی از «مردم ایران» را دروغی شرم‌آور خواند و تاکید کرد: آقای پمپئو نخست باید پاسخگوی اقدامات اعلام شده تروریستی و جنایت علیه بشریت ضد مردم ایران باشد. سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: آنچه که درخصوص ایران باید در درجه اول توجه قرار گیرد پاسخگویی اروپا نسبت به خلف وعده و عدم اجرای تعهدات برجامی آنها و همراهی با قلدری‌های آمریکا در تحریم و تروریسم اقتصادی ضد مردم ایران است نه اظهارات مداخله‌آمیز و اشک تمساح برای دفاع از اشرار و تخریب‌کنندگان اموال و اماکن عمومی و حتی خصوصی در ایران!
فارسفارس20 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در ادامه حمایت‌های پی در پی مقام‌های آمریکایی از ناآرامی‌های اخیر در ایران، «مایک پنس» معاون «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا نیز با انتشار پیامی توییتری از اغتشاشات در ایران حمایت کرد. این اولین بار نیست که با شروع ناآرامی در ایران، مقامات آمریکایی به حمایت از آشوب‌ها پرداخته‌اند. پیش از این نیز، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا، در صفحه توییتر خود نوشت که آمریکا صدای مردم ایران را شنیده و از آنها حمایت می‌کند. پس از آن نیز، «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حمایت از آشوبها در حاشیه اعتراضات در ایران، بیانیه‌ای مداخله‌جویانه صادر کرد و برخی از سناتورها و مقامات ارشد آمریکایی نیز از آشوب‌ها در ایران حمایت کردند. حمایت واشنگتن از اغتشاشات و ناآرامی‌ها در ایران در شرایطی است که حتی تحلیلگران آمریکایی نیز به نقش این کشور در پشت پرده ناآرامی‌های ایران اشاره کرده‌اند.
تابناکتابناک20 ساعت قبل
البته یکی از این سه بازی، در تهران مقابل ایران استگروه C مسابقات مقدماتی جام جهانی قطر در آسیا یکی از پیچیده‌ترین گروه‌های حال حاضر رقابت‌های گزینشی جام جهانی ۲۰۲۲ در قاره‌های مختلف است. در حال حاضر و با توجه به میانگین امتیازات عراق ۱۱ امتیازی شانس اول صعود مستقیم به عنوان صدرنشین است و بحرین و ایران باید برای مقام دومی رقابت کنند. اما ماجرا این است که تیم ملی ایران یک بازی کمتر نسبت به دو مدعی دیگر دارد و در صورت پیروزی در ۴ مسابقه آینده به عنوان صدرنشین مستقیم صعود خواهد کرد. جالب‌تر اینکه عراق هم برای اینکه روی کاغذ بتواند قطعا به عنوان صدرنشین صعود کند باید هر ۳ بازی باقیمانده‌اش را ببرد. اما اگر ایران ۱۲ امتیاز از ۴ بازی اش بگیرد با توجه به بازی‌های باقیمانده، عراق می‌تواند با رسیدن به امتیاز ۱۷ به عنوان تیم دوم صعود کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

جلسه انصاری‌فرد با کالدرون و پیروانی در اردوی پرسپولیس

ساعت ۲۴5 دقیقه قبل

آزار پسر نوجوان از سوی شوهرخاله شرور

خبر فوری12 دقیقه قبل

مطهری: ادامه قطع اینترنت ضرورتی ندارد

الف12 دقیقه قبل

پارک‌های ملی چین

خشونت افسارگسیخته پلیس آمریکا که جان سیاهپوستان را می‎گیرد

میزان‌آنلاین13 دقیقه قبل