سوگواره هنر عاشورایی به حاکمیت معنویت در جامعه کمک می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. فرهنگ
سوگواره هنر عاشورایی به حاکمیت معنویت در جامعه کمک می‌کند

سوگواره هنر عاشورایی به حاکمیت معنویت در جامعه کمک می‌کند

برناخبرگزاری برنا |

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ پرویز اقبالی هنرمند تصویرگر که در دوازدهمین سوگواره هنر عاشورایی مورد تقدیر قرار می‌گیرد، درباره میزان تاثیرگذاری و جریان سازی هنرهای تجسمی بر شکل گیری رویدادهای اجتماعی و بالعکس توضیح داد: بنیان جمهوری اسلامی ایران بر معنویت بنا شده است و خود را در برابر مادیت غرب می‌داند. جریان عاشورا نیز از جریاناتی است که عاملی اصلی و بنیان آن بر تشکیل گردهمایی‌های معنوی بنا شده است.

وی افزود: بعد از پایان جنگ تحمیلی در دهه هفتاد جریانی که به گفته مقام معظم رهبری به نام تهاجم فرهنگی از آن یاد می‌شد، پیگیری شد؛ این که کشورهای غرب با انقلاب اسلامی ایران در تضاد قرار گرفته‌اند و سعی می‌کنند این حرکت معنوی را به نحوی سوگیرانه از بین ببرند.

این هنرمند ادامه داد: بدین ترتیب راهکارهایی مطرح شد که می‌تواند معنویت را تقویت کند. مقالات و مباحث زیادی هم به دنبال این جریان نوشته و مطرح شد. از جمله آن که مدار انقلاب اسلامی اگر بر اسلامیت خود استوار می‌خواهد بماند، باید بر یکسری جنبه‌های معنوی که دارای هویت دینی و اسلامی است، تاکید کند. عاشورا یکی از این عوامل جدی و اساسی است. از سویی دیگر در آن دوران ما همچنان درگیر مسائل سیاسی بودیم. در مقاطعی دیگر از سال‌های بعد نیز بروز تضادها و اختلافاتی از سوی مردم جریان‌های مذهبی را دچار ابهام کرد که هنوز هم به طور کامل برطرف نشده است.

اقبالی بیان کرد: این تضادها که عمدتا ریشه سیاسی داشت خود را به شکل بحران در مقاطعی از جمله سال ۸۸ نشان داد. این تضاد بین گروه‌های سیاسی و گروه‌های دارای گرایشات مادی و غربی با حکومت عواملی بودند که نمی‌گذاشتند جریان معنوی عاشورایی خود را آنطور که باید خود را نشان بدهد. بعد از گذشت این مقطع دوباره اتحادی بین مردم درباره مسائل معنوی به وجود آمد و در جلوه هایی از جمله تعهد به واقعه عاشورا و پیاده روی اربعین رخ نمایی کرد.

وی با تاکید بر این که وقایع تاریخی و مذهبی خود را در قالب اجتماعات احیا می‌کنند، عنوان کرد: انقلاب خود را در راهپیمایی ۲۲ بهمن هر سال بروز می‌دهد و نیاز است تا جریان‌های معنوی نظیر عاشورا نیز اینطور باشند. به طور کلی هویت فرهنگی برای ما در دوره جدید به سه شکل تعریف می‌شود؛ هویت ایرانی، هویت اسلامی و هویت مدرن و غربی که سومی به صورت غیرمنفک با سبک زندگی ما خواسته یا ناخواسته عمدتا از سوی غرب تحمیل شده و گاهی فاجعه به بار آورده است. از جمله نفوذ استکبار در قرن اخیر، جنایات انگلیس و آمریکا در کشورهای منطقه، سه دوره قحطی در کشور که با محوریت نقش انگلیس انجام شد که خوشبختانه ایران توانست در برابر این جریانات سیاسی مقاومت کند. بعد از آن تاکنون اتحاد سیاسی در کشور در بین اقشار حاکم شده است و جنبه‌های معنوی انقلاب دارد خودش را نشان می‌دهد که یکی از نمودهایش در همین راهپیمایی اربعین و آیین‌های عزاداری است.

تصویرگر کتاب عاشورا در پاسخ به این که هنرهای تجسمی چقدر بر برجسته کردن این رویدادهای اجتماعی نقش داشته‌اند، عنوان کرد: در حوزه عکس فعالیت‌های خوبی داشته‌ایم. عکس در حقیقت صرفا ابزار ثبت لحظه‌ها نیست بلکه علاوه بر آن می‌تواند هویت زمان را هم نشان دهد. هویت نیز در یک لحظه تعریف نمی‌شود بلکه یک جریان است. با دیدن یک عکس می‌توان به حقیقت آن دوره پی برد. از طرفی عکس اصالت تفکر آن دوره را نیز به ما نشان می‌دهد. زمان و مکان در اینجا با عکس حقیقت را به شمایل مختلف نشان می‌دهد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

وی درباره نقش تصویرسازی نیز بیان کرد: تصویرسازی بر روایت متکی است. ماهیت تصویر در اینجا هم خیال است و نقاشی، تصویرسازی، مجسمه سازی و گرافیک و … همه و همه با خیال سر و کار دارند و اینکه هنرمند این خیال را چطور حکایت کند، اهمیت دارد. هنرمند چه زمانی که در غارها حکاکی می‌کرده و چه امروز که از تکنولوژی کمک می‌گیرد، با خیال سر و کار داشته است و از آنجا که هنر با اعتقاد انسان سر و کار دارد، همه جنبه رحمانی می‌تواند پیدا کند و هم شیطانی.

اقبالی با اشاره به وام گیری از نقالی‌ها در تصویرسازی کتاب مصور عاشورای خود گفت: در نقالی‌ها معمولا روایت‌ها یا داستان‌های عاشورایی ذکر می‌شود یا داستان‌های شاهنامه و ما بدین ترتیب سابقه تصویرسازی را در فرهنگ خود داشته و داریم. اساسا در زمان حمله مغول‌ها به ایران، ایرانیان برای بازیابی هویت خود به قول استاد جلال الدین همایی تاریخ نویسی کردند که شامل تاریخ جهان و تاریخ قرآن و اسلام و تشیع بوده است. اگرچه در کتاب هایی نیز تصویرسازی از عاشورا انجام شده بود. اما شمارشان بسیار کم بود و در جریان نقاشی قهوه خانه‌ای موارد بیشتری یافت می‌شد که من از آن‌ها بهره بردم و از امکانات دوره جدید تصویرسازی نیز استفاده کردم. زیرا تصویرسازی امروزه بسیار تخصصی شده است و به خیالی و غیرخیالی یا داستانی و علمی آموزشی تقسیم می‌شود و هریک از این‌ها خود انواعی دارند که یکی از آن‌ها «پی نما» است و تحت تاثیر استوری بورد در سینما ایجاد شده است.

دوازدهمین سوگواره هنر عاشورایی به همت مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر روز چهارشنبه یکم آبان ماه در سالن سوره برگزیدگان خود را معرفی می‌کند. نمایشگاهی از آثار منتخب این رویداد نیز ۱ تا ۱۴ آبان ماه در گالری‌های حوزه هنری دایر خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

از حماسه پیاده روی اربعین حسینی تا دعوت به بازخوانی سیره نبوی هنرمندان جوان و خلاق فضای هنری مذهبی جامعه را قوام می‌بخشند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نانو شیشه زیست فعال

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، محققان دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر‏ نانو مواد شیشه زیست فعالی را به دست آوردند که خواص بیولوژیک دارد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز18 ساعت قبل
اکران خصوصی «مطرب» به کارگردانی مصطفی کیایی با حضور پرویز پرستویی، الناز شاکردوست و محسن کیایی، شب گذشته (چهارشنبه ۱۳ آذر) در پردیس چارسو برگزار شد.

یک سوال همیشگی درباره نمایشگاه کتاب

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
کلاکت این هفته به موضوعاتی چون سوال همیشگی درباره نمایشگاه کتاب و یک مرمت و کلی حرف و حدیث پرداخته است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در کلاکت این هفته خواهید دید: >> این روز‌ها سینمای کودک و نوجوان سهم خواهی کرده است و چند فیلمی را در سینما به نمایش درآورده است البته از بین این آثار «منطقه پرواز ممنوع» پرفروش شده و به باشگاه میلیاردی‌ها پیوسته است>> چرخه نمایش فیلم‌ها همچنان مطلوب نیست و تهیه کنندگان فیلم‌های کودک اعتراض‌هایی دارند>> هادی حجازی فر بازیگر سینما و تلویزیون که در اصل کارگردان تئاتر است به خانه اول خود بازگشته است و این روز‌ها آستین بالا زده و برای جوانان اهل تئاتر جشنواره‌ای به نام «هامون» راه انداخته است>> یک مرمت و کلی حرف و حدیث درباره مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان>> سوال همیشگی درباره نمایشگاه کتاب، مکان برگزاری نمایشگاه کجاست، ‏ مصلی یا شهر آفتاب؟ و خانه به دوشی ناشران>> اعضای هیئت انتخاب فیلم‌های سینمایی جشنواره فیلم فجر انتخاب شدند>> پردیس ملت میزبان اهالی رسانه در جشنواره فیلم فجر سی و هشتم

بررسی شاخصه‌های دانشجوی تراز انقلاب از منظر قرآن

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ گفتگوی ویژه اخبار قرآنی با موضوع «دانشجوی تراز انقلاب اسلامی با شاخصه‌های قرآنی» با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر اصغر هادوی کاشانی استاد دانشگاه و پژوهشگر قرآنی، فردا جمعه ساعت ۱۰ روی آنتن می‌رود.
ایسناایسنا21 ساعت قبل
گروهی از محققان یکی از شرکت‌های فناور با استفاده از شکر و باکتری توانستند نانوسلولزهای زیست سازگار با کاربرد در حوزه پزشکی تولید کنند. به گزارش ایسنا، معمولا نانوسلولز از پسماندهای کشاورزی تولید می‌شود و یکی از شرکت‌های فناوری در راستای کمک به حل مشکل پسماندها و تولید ماده‌ای با ارزش‌افزوده بالا، فناوری را ارائه کرده است که در آن از نوعی باکتری برای تبدیل مواد قندی به نانوسلولز استفاده شده و این محققان در این پروژه موفق به تولید نانوسلولز با استفاده از باکتری‌ شدند. پس از بررسی روش‌های سنتز و ایجاد شرایط اولیه، باکتری موردنیاز برای این فرآیند را تهیه کرده و سنتز نانوسلولز انجام شد. در این روش باکتری‌ها می‌توانند مواد قند از نوع گلوکز یا ساکاروز را به نانوسلولز تبدیل کنند. وی مزیت این روش را ارزان بودن منبع تامین نیتروژن نسبت به سایر روش‌ها ذکر کرد و گفت: همچنین این روش قابلیت تولید انبوه را دارد.
مهرمهر21 ساعت قبل
همچنین نمایشگاه عکس هشتمین دوره «۱۰ روز با عکاسان ایران» و نمایشگاه نقاشی‌های نصرت الله مسلمیان از جمله نمایشگاه هایی هستند که همچنان ادامه خواهند داشت. در ادامه، برنامه افتتاحیه برخی نمایشگاه‌های هنری جمعه ۱۵ آذرماه را برمی‌شمریم. گالری شیرینگالری شماره ۱نمایشگاه انفرادی نقاشی فروغ ریحانی با عنوان «کهن الگوها» از جمعه ۱۵ آذرماه در گالری شیرین به نشانی خیابان کریمخان‌زند، خیابان سنایی، کوچه‌ی سیزدهم، پلاک ۵ گشایش می‌یابد. همچنین نمایشگاه آثار فرید بیان با عنوان «وقفه» نیز در همین روز در گالری آ گشایش می‌یابد. این نمایشگاه گوشه‌ای از آثار منتشر شده را نمایش می‌دهد.» گالری آرت سنترنمایشگاه مروری بر آثار ایرج اسکندری، در آدینه پیش رو در گالری آرت سنتر واقع در بلوار اندرزگو، سلیمی شمالی، پلاک ۱۴۵، باغ انجمن خوشنویسان افتتاح می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری1 روز قبل

انفجار در یک تالار عروسی / در کردستان عزای عمومی اعلام شد + فیلم

خبر فوری8 دقیقه قبل

قیمت جهانی نفت امروز جمعه ۱۵ آذر

رکنا10 دقیقه قبل

صهیونیست‌ها در مرز لبنان حصار آهنی نصب می‌کنند

مشرق‌نیوز12 دقیقه قبل

بودجه سالانه حوزه فرهنگ تنها یک درصد بودجه کشور است/ بودجه فرهنگی در بودجه ۹۹، کاهش ۱۰ درصدی داشته است/ هرگز توسعه متوازن دغدغه دولت‌ها نبوده است/ هنرمندان در مقابل حاکمیت بلاتکلیف هستند/ حاکمیت موسیقی را قبول دارد ولی نمایش سازهایش را قبول ندارد

اعتمادآنلاین12 دقیقه قبل

شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن / شکار ۴ فروند هواگرد سعودی در کمتر از ۱ هفته / احتمال رونمایی سامانه‌های جدید پدافندی در آینده نزدیک +عکس

مشرق‌نیوز12 دقیقه قبل

شهرداری بندرعباس بر مهرام تهران غلبه کرد

ایسنا14 دقیقه قبل

تولید نفت روسیه به رکورد ۱۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد

رکنا14 دقیقه قبل